Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ψάχνεται άδικα κάποιος, για το μπαντλ του ΑΒΑΤΑΡ με κάρτα γραφικών μόνο στο πλαίσιο και όλες από 7600 μέχρι 7900ΧΤΧ. Αν θέλει CPU με το άβαταρ είναι πλαίσιο και MSYSTEMS PC και μόνο 7800X3d και πάνω.

image.png.63320a68ddf679580e667b7afb10f52f.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω και fan curve που φέρνει την 7800xt nitro σε πιο λογική ισορροπία θερμοκρασιών και ήχου κατά τη γνώμη μου:

Screenshot2023-11-18234554.png.22a658a6fc86ed403a65b85dc0270345.png
Σημειώνω πως από τα 42% fan rpm και πιο μετά η δικιά μου ακούγεται κάπως ενοχλητικά, δηλαδή εκτός από τον ήχου του αέρα ακούγεται κάτι όπως τα μοτέρ που γυρίζουν που πχ το 120mm case fan μου δεν το έχει οπότε με αυτό το fan curve μετά τους 85C hotspot μπορεί να σας ενοχλεί, οπότε μειώστε από το 50% σε 45% ή και 40% αν δεν σας πειράζει η κάρτα να φτάνει 90C hotspot.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Nalfein33 said:

Οντως βαραει 90αρια η nitro ?Πολυ δεν είναι ?

Έχει πολυ χαμηλό fan rpm. Τα είχα γράψει αναλυτικά πιο πάνω 2-3 σελίδες πριν. Με στοκ curve φτανει 87-90 στο DX11 επειδή στοχεύει 1200 rpm που δεν ακούγεται. Με 1500 rpm που πάλι με το ζόρι θα το ακούς, αν το ακούς πάνω από το coil whine, πέφτει στους 83C.

Εμένα με το curve που έστειλα έχω δει 86C μαξ όταν είναι σε μενού όπου ως γνωστών τραβαννμαξ watt για κάποιο λόγο ενώ in game τραβάει 50w λιγότερο.

Δηλαδή το cooler είναι φοβερό, απλά στοχευσανε αυτοί 87C hotspot με 1200 rpm από τα 4500 που φτάνουν οι ανεμιστήρες και μέχρι τα 80C γυρνάνε με 800 rpm για να μην ακούγονται.

Βέβαια disclaimer έχω πολύ καλό airflow οπότε σε άλλο κουτί μπορεί να ζεσταίνεται πιο πολύ αλλά ακούω και περισσότερο το coil whine για τον ίδιο λόγο.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τερματίζεις την VRAM της 7800ΧT σε 1440, βάλτε 4κ τεξτουρ μοντς με ΡΤ....

image.jpeg.56956c5abd2786ef9425f9dcba69ddbe.jpeg

Όσο για το χοτσποτ επίσημα το μαξ πριν αρχίσει να ρίχνει ταχύτητα είναι 110 οπότε και 90 δεν είναι κάτι περίεργο, ξέρω και εγώ δεν θα ήθελα να δω 90αρια αλλά είναι νορμαλ.

@John_on_PC Στα μενού πρέπει να είναι αυτό που είχα αναφέρει ότι χωρίς φπς λίμιτ πάνε όλα στο θεό, ποιο πάνω και από ιν γκειμ.  Βάλε το λιμιτ στο rivatuner και δοκίμασε να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Παραθέτω και fan curve που φέρνει την 7800xt nitro σε πιο λογική ισορροπία θερμοκρασιών και ήχου κατά τη γνώμη μου:

Screenshot2023-11-18234554.png.22a658a6fc86ed403a65b85dc0270345.png
Σημειώνω πως από τα 42% fan rpm και πιο μετά η δικιά μου ακούγεται κάπως ενοχλητικά, δηλαδή εκτός από τον ήχου του αέρα ακούγεται κάτι όπως τα μοτέρ που γυρίζουν που πχ το 120mm case fan μου δεν το έχει οπότε με αυτό το fan curve μετά τους 85C hotspot μπορεί να σας ενοχλεί, οπότε μειώστε από το 50% σε 45% ή και 40% αν δεν σας πειράζει η κάρτα να φτάνει 90C hotspot.

Aν τωρα με τετοιο καιρο χτυπας 90c hotspot, την ανοιξη και ειδικα το καλοκαιρι θα χτυπας 100+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Aν τωρα με τετοιο καιρο χτυπας 90c hotspot, την ανοιξη και ειδικα το καλοκαιρι θα χτυπας 100+.

90 πάει με το default fan curve για μερικά δευτερόλεπτα όταν φορτώνει το ac Valhalla. Με το curve εκεί πάει μέχρι 83. Το πολύ να ανεβάσω 200 rpm τα ανεμιστηρακια που κόβει γύρω στους 4-5 βαθμούς ή να ρίξω ελάχιστα το power limit που κάνει το ίδιο. Αν και μη νομίζεις, στο δωμάτιο μου έχει 24C τώρα και το καλοκαίρι 27 με το κλιματιστικό, δεν έχει τόση διαφορά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

90 πάει με το default fan curve για μερικά δευτερόλεπτα όταν φορτώνει το ac Valhalla. Με το curve εκεί πάει μέχρι 83. Το πολύ να ανεβάσω 200 rpm τα ανεμιστηρακια που κόβει γύρω στους 4-5 βαθμούς ή να ρίξω ελάχιστα το power limit που κάνει το ίδιο. Αν και μη νομίζεις, στο δωμάτιο μου έχει 24C τώρα και το καλοκαίρι 27 με το κλιματιστικό, δεν έχει τόση διαφορά για μένα.

Εμενα προσωπικα αυτες οι θερμοκρασιες ειναι απαγορευτικες και ειδικα σε gaming, φανταζομαι δηλαδη τι θα γινει σε stress ή εστω σε ενα πιο βαρυ game.
Tο ποσο θα σου κοψουν τα 200rpm εξαρταται απο πολλα, επισης οι 3 βαθμοι θερμοκρασια στο δωματιο δεν μεταφραζονται παντα σε 3 βαθμους στο συστημα σου, μπορει να γινουν διπλασιοι ακομα και τριπλασιοι.
Εφοσον ομως το παρακολουθεις και εχεις ορεξη να το πειραζεις οποτε εχει θεμα , δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.
Περισσοτερο σχολιασα γιατι διαβαζουν και αλλοι και ενδεχεται να τα αντιγραψουν χωρις να γνωριζουν τι πρεπει να προσεξουν και ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Εμενα προσωπικα αυτες οι θερμοκρασιες ειναι απαγορευτικες και ειδικα σε gaming, φανταζομαι δηλαδη τι θα γινει σε stress ή εστω σε ενα πιο βαρυ game.
Tο ποσο θα σου κοψουν τα 200rpm εξαρταται απο πολλα, επισης οι 3 βαθμοι θερμοκρασια στο δωματιο δεν μεταφραζονται παντα σε 3 βαθμους στο συστημα σου, μπορει να γινουν διπλασιοι ακομα και τριπλασιοι.
Εφοσον ομως το παρακολουθεις και εχεις ορεξη να το πειραζεις οποτε εχει θεμα , δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.
Περισσοτερο σχολιασα γιατι διαβαζουν και αλλοι και ενδεχεται να τα αντιγραψουν χωρις να γνωριζουν τι πρεπει να προσεξουν και ποτε.

Εννοείς 83C hotspot είναι απαγορευτικό; Εδώ μόνη της στοχεύει το 87C hotspot στο OC bios (όχι το silent που πάει πιο ζεστά) με 400 rpm λιγότερο.

Και το 83C που είπα είναι το ζεστοτερο που έχω δει σε όλα τα παιχνίδια. Μέχρι 80C hotspot πάει στα περισσότερα και το όριο είναι 110C.

Δηλαδή και η Hellhound που θεωρείται η καλύτερη υλοποίηση από άποψη ήχου και θερμοκρασιών πάει 81C hotspot.

Μήπως εννοείς το 95C που έχω στο fan curve; Αυτό το έβαλα απλά ώστε να μην πάει στο 50% rpm πριν να φτάσει σε θερμοκρασία πανικού, δηλαδή 90C hotspot για μένα.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Εννοείς 83C hotspot είναι απαγορευτικό; Εδώ μόνη της στοχεύει το 87C hotspot στο OC bios (όχι το silent που πάει πιο ζεστά) με 400 rpm λιγότερο.

Και το 83C που είπα είναι το ζεστοτερο που έχω δει σε όλα τα παιχνίδια. Μέχρι 80C hotspot πάει στα περισσότερα και το όριο είναι 110C.

Δηλαδή και η Hellhound που θεωρείται η καλύτερη υλοποίηση από άποψη ήχου και θερμοκρασιών πάει 81C hotspot.

Μα το τονισα για εμενα προσωπικα, οχι με βαση τον κατασκευαστη.
Και ο επεξεργαστης μου μπορει να δουλευει μεχρι τους 100c αλλα δεν τον εχω αφησει να παει ποτε πανω απο 80-85 σε stress.
Στο gaming σημερα με αυτον το καιρο, επαιζε κοντα στους 45 cpu και gpu με idle 28-30αρια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Μα το τονισα για εμενα προσωπικα, οχι με βαση τον κατασκευαστη.
Και ο επεξεργαστης μου μπορει να δουλευει μεχρι τους 100c αλλα δεν τον εχω αφησει να παει ποτε πανω απο 80-85 σε stress.
Στο gaming σημερα με αυτον το καιρο, επαιζε κοντα στους 45 cpu και gpu με idle 28-30αρια.

Δηλαδή μου λες για RDNA 1/2/3 κάρτα που έχει θερμοκρασία hotspot, όχι core, 45C χωρίς water cooling; Αυτό καταρχήν είναι αδύνατο γιατί έχουν fan stop μέχρι τους 55C. Κάπου δεν εννοούμε το ίδιο.

Για επεργαστη συμφωνώ, και ο παλιός μου με τη stock cooler δεν πήγε ποτέ πάνω από 80C και αυτό μόνο όταν έκανε shader compilation και ο νέος δεν πάει πάνω από 65 σε gaming και πάει 75 μόνο σε shader compilation.

Αλλά για τις RDNA GPU αυτό είναι σχεδόν αδύνατο. Δηλαδή αν το hotspot ενώ παίζεις είναι 45C ο πυρήνας πόσο θα είναι, 25C; Δηλαδή λες ο πυρήνας της κάρτας γραφικών να έχει θερμοκρασία δωματίου ενώ είναι υπό πλήρες φορτίο;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δηλαδή μου λες για RDNA 1/2/3 κάρτα που έχει θερμοκρασία hotspot, όχι core, 45C χωρίς water cooling; Αυτό καταρχήν είναι αδύνατο γιατί έχουν fan stop μέχρι τους 55C. Κάπου δεν εννοούμε το ίδιο.

Για επεργαστη συμφωνώ, και ο παλιός μου με τη stock cooler δεν πήγε ποτέ πάνω από 80C και αυτό μόνο όταν έκανε shader compilation και ο νέος δεν πάει πάνω από 65 σε gaming και πάει 75 μόνο σε shader compilation.

Αλλά για τις RDNA GPU αυτό είναι σχεδόν αδύνατο. Δηλαδή αν το hotspot ενώ παίζεις είναι 45C ο πυρήνας πόσο θα είναι, 25C; Δηλαδή λες ο πυρήνας της κάρτας γραφικών να έχει θερμοκρασία δωματίου ενώ είναι υπό πλήρες φορτίο;

Δεν εχω RDNA και ο επεξεργαστης που εχω δεν ειναι και απο τους πιο κρυους της αγορας.
4080 και 12700κ με air coolers σε stock settings χωρις undervolt.
Θερμοκρασια δωματιου 24.5c

Screenshot_25.jpg

Πριν 1 μηνα μεσημερακι με λιακαδα 43 42 34 (ρετιρε).
Screenshot_4.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασες αντί για custom curve με αυξομειώσεις να βάλεις manual σταθερά 1300rpm να δεις μέχρι πόσο πάει ίσως να μην ανεβαίνει πάνω από 75 βαθμούς.

Πάντως 85-90C τώρα το καλοκαίρι όπως αναφέρθηκε θα είναι 95-100C.

Φανταστείτε 2fan υλοποίησεις όπως η Pulse πόσο θα φτάνουν.

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Πως τερματίζεις την VRAM της 7800ΧT σε 1440, βάλτε 4κ τεξτουρ μοντς με ΡΤ....

image.jpeg.56956c5abd2786ef9425f9dcba69ddbe.jpeg

Βγάζει 45 fps σε 1440p με Path Tracing; Μήπως εννοείς Ray Tracing;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Inler said:

Δοκίμασες αντί για custom curve με αυξομειώσεις να βάλεις manual σταθερά 1300rpm να δεις μέχρι πόσο πάει ίσως να μην ανεβαίνει πάνω από 75 βαθμούς.

Πάντως 85-90C τώρα το καλοκαίρι όπως αναφέρθηκε θα είναι 95-100C.

Φανταστείτε 2fan υλοποίησεις όπως η Pulse πόσο θα φτάνουν.

Μέχρι 80 πάει αν βάλεις σταθερό. Υπάρχει χώρος θορύβου για να ανεβάσεις τα rpm και εγώ λέω θερμοκρασίες και με όσο overclock πάει χωρίς το έξτρα power limit.

Αν ρίξεις το clock 100mhz αμέσως πέφτει 10 βαθμούς και στο core και στο junction γιατί κάνει περισσότερο undervolt.

Αλλά γενικά δεν υπάρχει θέμα. Το core πάει μέχρι 65 βαθμούς Μαξ, μόνο το junction ανεβαίνει προσωρινά στο Valhalla μόνο στο loading screen που αν το έχετε παίξει θα ξέρετε για ποιο κομμάτι λέω.

Ανεβαίνει κυρίως γιατί πάει απότομα πάνω η θερμοκρασία 6-7 βαθμούς. Αν είχες πχ σταθερο 1500 rpm σε ένα προφίλ για το Valhalla θα έπιανε το jump της θερμοκρασίας και θα το σταματούσε στο 80.

Και στην 5700xt pulse μου ενώ παντού ήταν με ένα συγκεκριμένο μαξ junction temp, σε αυτό το loading screen ανέβαζε αλλους πέντε βαθμούς λόγω του τρόπου που το φτιάξαμε που τραβάει 60w παραπάνω από το κανονικό παιχνίδι.

Όλα εξαρτώνται από το πόσο θόρυβο θέλει ο καθςνας. Και τη nitro τη κρατάς με 70 max junction temp αν βάλεις τα ανεμιστηρακια να κάνουν θόρυβο ή κάνεις undervolt κρατώντας στοκ ρολόγια.

Αν και σας ξαναλέω, η ίδια η στοκ κάρτα στοχεύει τους 87 βαθμούς στο junction temp και αφού τους φτάσει πάει πάνω από 1200 rpm. Όλα τα μοντέλα κάπου εκεί στοχεύουν.

Εδώ οι 7900xt/xtx πήγαιναν 95+ junction temp. Επισξς όπως είπα το καλοκαίρι εγώ δεν βλέπω μεγάλη διαφορά σε θερμοκρασίες λόγω κλιματιστικού. Πάνω από 5 βαθμούς διαφορά δεν υπάρχει. Αντε το πολύ να ανεβάσω τους ανεμιστήρες 200rpm το οποίο τοσο ρίχνει τη θερμοκρασία (5c) αν δείτε τα προηγούμενα σχόλια μου.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...