Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχει οποιοδήποτε θέμα η κάρτα με το OC-UV θα κρασάρει το παιχνίδι μαύρη οθόνη, αν κολλήσει και θέλει ρισταρτ πάντα γυρνάει μετά σε στοκ. Οπότε σιγά σιγά όλα και όχι απότομα(δεν παθαίνει κάτι απλά να κάνεις σειβ τις ρυθμίσεις).

Τώρα όταν βρεις ένα σβιτ σποτ που σ αρέσει δοκίμασε σε διάφορα παιχνίδια. Γιατί και σε εμένα σε άλλα μπορεί και δουλεύει ώρες χωρίς θέμα και σε άλλο μπορεί να κρασάρει στην εκκίνηση.  

Ταιαλ εντ ερρορ ειναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, akoinonitos said:

ασε τα 312watt ρε βρες stability πρωτα στα 2675 με στοκ Pl ,τα ac ειναι καλα για να βρεις stability

δεν βγαζει artifacts η Vram αν ειναι unstable θα σου μαυρισει η οθονη με το που βαλεις το ρολοι

Έχω το Valhalla. Καλύτερα στο benchmark η παίζοντας γενικά το παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, akoinonitos said:

παιζοντας μονο ,τα benchmarks ειναι πολυ γρηγορα

Τελείωσε κανονικά 2 benchmarks και κρασαρε όταν φόρτωνε για να πάει στο αρχικό μενού 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, John_on_PC είπε

Τελείωσε κανονικά 2 benchmarks και κρασαρε όταν φόρτωνε για να πάει στο αρχικό μενού 😢

Ποτέ δεν ξέρεις γι αυτό δοκιμάζεις τα πάντα. Είναι θέμα μιας μέρας. Μπορείς βέβαια είπαμε να έχεις και άλλο προφιλ OC-UV για κάθε γκειμ οπότε υπάρχει και αυτή η επιλογή. 

Άσχετα με το θέμα (αν και το ξαναέγραψα), θα έλεγα βάλτε και έναν κόφτη στα FPS. Σε όλα τα παιχνίδια η κάρτα δουλεύει τσάμπα  για να βγάζει 200-300-600fps στα μενού.

Ρύθμιση στο ρίβα

image.png.3126d630988116fb528228451d74e503.png

Εμένα με έσωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η pulse σήμερα, πολύ δροσερή και ήσυχη έφαγε overclock/undervolt από τα πρώτα λεπτά, αποτελέσματα 2700 boost και 2600 μνήμη με 1080 voltage, εννοείται θέλει ακόμα δοκιμή

Screenshot_2023-11-18-18-12-41-20_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Aris-leme said:

Ποτέ δεν ξέρεις γι αυτό δοκιμάζεις τα πάντα. Είναι θέμα μιας μέρας. Μπορείς βέβαια είπαμε να έχεις και άλλο προφιλ OC-UV για κάθε γκειμ οπότε υπάρχει και αυτή η επιλογή. 

Άσχετα με το θέμα (αν και το ξαναέγραψα), θα έλεγα βάλτε και έναν κόφτη στα FPS. Σε όλα τα παιχνίδια η κάρτα δουλεύει τσάμπα  για να βγάζει 200-300-600fps στα μενού.

Ρύθμιση στο ρίβα

image.png.3126d630988116fb528228451d74e503.png

Εμένα με έσωσε.

Εγώ πάντα με vsync on παίζω εκτός cs, valorant, κτλ και 3 fps cap κάτω από το refresh rate. Έτσι έχει το ελάχιστο δυνατό input lag χωρίς tearing.

Θα αφήσω afk το Valhalla με αυτά τα settings επειδή το βαριέμαι αρκετά και δεν έχω και χειριστήριο τώρα:

IMG_20231118_181756.jpg.deef9d781ddfe9ad4b666fb673217626.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με Vsync δε σταματάει την κάρτα στα μενού των παιχνιδιών, αυτό είχα δει και έβαλα από το ρίβα. Δες τι φπς έχεις όταν ανοίγεις μαπ ινβεντορι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, Aris-leme said:

Και με Vsync δε σταματάει την κάρτα στα μενού των παιχνιδιών, αυτό είχα δει και έβαλα από το ρίβα. Δες τι φπς έχεις όταν ανοίγεις μαπ ινβεντορι κτλ.

Ούτε με driver level vsync; Είμαι αρκετά σίγουρος πως από το driver το σταματάει ακόμα και στα μενού. Πάντως καλύτερα και τα δύο μαζί.

Τελικά όντως το Valhalla είναι φοβερά unstable. Ακόμα και στα 3000mhz 1075mV κράσαρε. Ενώ cyberpunk και με 1010mV καλά πήγαινε. Ξέρω πως μπορώ να βάλω ανά game αλλά προτιμώ ένα και καλό.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Ούτε με driver level vsync; Είμαι αρκετά σίγουρος πως από το driver το σταματάει ακόμα και στα μενού. Πάντως καλύτερα και τα δύο μαζί.

Τελικά όντως το Valhalla είναι φοβερά unstable. Ακόμα και στα 3000mhz 1075mV κράσαρε. Ενώ cyberpunk και με 1010mV καλά πήγαινε. Ξέρω πως μπορώ να βάλω ανά game αλλά προτιμώ ένα και καλό.

μαρεσει που σου ειπα να βρεις το undervolt στα stock ρολογια πρωτα :P

εκει κολλημα με τα 3000 λες και θα τα δεις πουθενα :P

προφανως και εφαγες crash στο valhala αφου ειναι ελαφρυ και ανεβαζει ρολογια ,στο cp σε κοβει πολυ πιο κατω το pl και δεν φτανεις σε το ψηλα Mhz για να κρασαρει

Θα παιζεις με pl maximum ? αν οχι τοτε δεν εχει νοημα να την ψαχνεις στις 3000

εγω θελω 990Mv για 2675max και 1010mv για 3000max

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

μαρεσει που σου ειπα να βρεις το undervolt στα stock ρολογια πρωτα :P

εκει κολλημα με τα 3000 λες και θα τα δεις πουθενα :P

προφανως και εφαγες crash στο valhala αφου ειναι ελαφρυ και ανεβαζει ρολογια ,στο cp σε κοβει πολυ πιο κατω το pl και δεν φτανεις σε το ψηλα Mhz για να κρασαρει

Θα παιζεις με pl maximum ? αν οχι τοτε δεν εχει νοημα να την ψαχνεις στις 3000

εγω θελω 990Mv για 2675max και 1010mv για 3000max

Τα 2675 με 990 και 3000 με 1010 τα έχεις in game ή εννοείς για να μην κρασαρει με αυτά ως στόχο;

Επειδή το είχε 3000 ο ancient Gameplays το έβαλα και εγώ. Έτσι όπως το καταλαβαίνω, αν βάλεις max clock κάτω από αυτό που μπορεί να πιάσει με τα συγκεκριμένα mv θα σε περιορίσει σε αυτό, αλλιώς αν βάλεις μεγαλύτερο είναι σαν να του λες πιάσε όσο ψηλότερο ρολόι μπορεις. Άρα βάζοντας max 3000 δίνει το πιο ψηλό δυνατό ρολόι.

Στο Valhalla με 3000mhz, 1080mv και 0 pl είναι σταθερό παίζοντας για μια ώρα. Αυτό δίνει ρολόγια 2650 με 2750 in game. Μάλλον εκεί θα το αφήσω σε όλα τα παιχνίδια προς το παρόν και θα το κάνω περισσότερο tune αργότερα.

Το +15% pl στο Valhalla και το Cyberpunk δεν κάνει κάτι σε μένα. Στο Witcher αυξάνει τη κατανάλωση και τα ρολόγια. Πάντως η διαφορά μεταξύ 1080mv και 1020mv είναι 3 fps, από 93 σε 96 στο cyberpunk. Ή δηλαδή η διαφορά μεταξύ 2650mhz και 2750mhz.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Τα 2675 με 990 και 3000 με 1010 τα έχεις in game ή εννοείς για να μην κρασαρει με αυτά ως στόχο;

Επειδή το είχε 3000 ο ancient Gameplays το έβαλα και εγώ. Έτσι όπως το καταλαβαίνω, αν βάλεις max clock κάτω από αυτό που μπορεί να πιάσει με τα συγκεκριμένα mv θα σε περιορίσει σε αυτό, αλλιώς αν βάλεις μεγαλύτερο είναι σαν να του λες πιάσε όσο ψηλότερο ρολόι μπορεις. Άρα βάζοντας max 3000 δίνει το πιο ψηλό δυνατό ρολόι.

Στο Valhalla με 3000mhz, 1080mv και 0 pl είναι σταθερό παίζοντας για μια ώρα. Αυτό δίνει ρολόγια 2650 με 2750 in game. Μάλλον εκεί θα το αφήσω σε όλα τα παιχνίδια προς το παρόν και θα το κάνω περισσότερο tune αργότερα.

Το +15% pl στο Valhalla και το Cyberpunk δεν κάνει κάτι σε μένα. Στο Witcher αυξάνει τη κατανάλωση και τα ρολόγια. Πάντως η διαφορά μεταξύ 1080mv και 1020mv είναι 3 fps, από 93 σε 96 στο cyberpunk. Ή δηλαδή η διαφορά μεταξύ 2650mhz και 2750mhz.

οχι τοσο εχω βαλει στο adrenaline δεν ειναι In game ταση, για εμενα δεν  αξιζει να παιξεις με +15% pl και μεγαλη κατανωλη και μεγαλυτερα temps- φασαρια για μερικα fps.

Δεν θυμαμαι αν ειχαμε μαζι την συζητηση για το Min ρολοι ,το δοκιμασα παλι και αν το αφησεις 500 κραταει πιο χαμηλα ρολογια απο οτι αν το ανεβασεις

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις εδω παιζουμε με κοψιμο του limit σε παιχνιδια οχι να δωσουμε και αλλο ρευμα δεν εχει κανενα νοημα να παμε απο τα 130fps στα 135 ενω μπορουμε να ριξουμε 100watt κατω και να παιξουμε με 125fps πολυ πιο ησυχα πιο κρυα και πιο οικονομικα. Δεν εχει νοημα δηλαδη θεωρω συνετο το οποιο undervolt σηκωνει η οποια καρτα και η οποια cpu σε καθε συστημα σε daily gaming και οχι benchmarks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε σεις εδω παιζουμε με κοψιμο του limit σε παιχνιδια οχι να δωσουμε και αλλο ρευμα δεν εχει κανενα νοημα να παμε απο τα 130fps στα 135 ενω μπορουμε να ριξουμε 100watt κατω και να παιξουμε με 125fps πολυ πιο ησυχα πιο κρυα και πιο οικονομικα. Δεν εχει νοημα δηλαδη θεωρω συνετο το οποιο undervolt σηκωνει η οποια καρτα και η οποια cpu σε καθε συστημα σε daily gaming και οχι benchmarks.

καλα εγω παιζω με vsync στα 60 και ετσι

1987010201_.png.723469b920e2b12ad6048e34489e0277.png

5 ώρες πριν, ougxar είπε

Ήρθε η pulse σήμερα, πολύ δροσερή και ήσυχη έφαγε overclock/undervolt από τα πρώτα λεπτά, αποτελέσματα 2700 boost και 2600 μνήμη με 1080 voltage, εννοείται θέλει ακόμα δοκιμή

Screenshot_2023-11-18-18-12-41-20_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

με γειες

5 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Ποτέ δεν ξέρεις γι αυτό δοκιμάζεις τα πάντα. Είναι θέμα μιας μέρας. Μπορείς βέβαια είπαμε να έχεις και άλλο προφιλ OC-UV για κάθε γκειμ οπότε υπάρχει και αυτή η επιλογή. 

Άσχετα με το θέμα (αν και το ξαναέγραψα), θα έλεγα βάλτε και έναν κόφτη στα FPS. Σε όλα τα παιχνίδια η κάρτα δουλεύει τσάμπα  για να βγάζει 200-300-600fps στα μενού.

Ρύθμιση στο ρίβα

image.png.3126d630988116fb528228451d74e503.png

Εμένα με έσωσε.

εχει fps limit και στο adernaline

8.png.54acc62177e8ec74dbe2afd3cbc15baa.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

οχι τοσο εχω βαλει στο adrenaline δεν ειναι In game ταση, για εμενα δεν  αξιζει να παιξεις με +15% pl και μεγαλη κατανωλη και μεγαλυτερα temps- φασαρια για μερικα fps.

Δεν θυμαμαι αν ειχαμε μαζι την συζητηση για το Min ρολοι ,το δοκιμασα παλι και αν το αφησεις 500 κραταει πιο χαμηλα ρολογια απο οτι αν το ανεβασεις

Ναι τελικά αυτό ήταν bug με τα πρώτα drivers Σεπτεμβρίου.

Το pl δεν μου φαίνεται να βοηθάει πολύ. In game δεν αυξάνεται η κατανάλωση πολύ, κυρίως στα μενού βαράει 300w αντί για 270w. In game ότι και να κάνω είναι 240-260w.

Πχ battlefield και Valhalla πάει 290-300w στο μενού αλλά μόνο 240-260 στο παιχνίδι. Και στο Witcher που ανεβαίνει in game απο 275-290/300w, μου δίνει μόνο 4 fps από 140 σε 144 αλλά με 7 βαθμούς παραπάνω στο hotspot.

Άρα σίγουρα δεν αξίζει εκτός και αν έχεις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες το 15% pl. Ο άλλος στο YouTube έλεγε πως του δίνει +100mhz αλλά αυτό ήταν μόνο στο benchmark, όχι in game.

Προσωπικά είμαι χαρούμενος με το 2650-2750 in game με 1080mv και 0 power limit. Εγώ παίζω στα 152 fps αφού έχω 155hz οθόνη.

58 minutes ago, akoinonitos said:

καλα εγω παιζω με vsync στα 60 και ετσι

1987010201_.png.723469b920e2b12ad6048e34489e0277.png

με γειες

εχει fps limit και στο adernaline

8.png.54acc62177e8ec74dbe2afd3cbc15baa.png

Αυτό το fps limit δεν έχει καλό latency. Είναι πολύ καλύτερο το chill και το RTSS.

Επίσης νομίζω κατάλαβα λίγο καλύτερα πως δουλεύει το tuning:

Όταν αυξάνεις το pl αυξάνεται το voltage το οποίο με τη σειρά του αυξάνει το clock. Όταν ρίχνεις το pl πέφτει το voltage και πέφτει και το clock. Άρα για σκέτο undervolt είναι καλύτερο να μειώσεις το pl και το voltage. Για undervolt/overclock ταυτόχρονα καλύτερα να ρίξεις το voltage από το offset του και να ανεβάσεις το clock κάπου που δεν το φτάνει ώστε να δίνει όσο μπορεί (για αυτό έβαζα 3000mhz).

Στο stock η δικιά μου είχε στόχο 2508 clock και voltage 1150 με 0pl αλλά επειδή έφτανε τα 2500 χωρίς το voltage το έριχνε στο 960-980 και έτρωγε 260w. Με το 2650-2750 in game clock (στόχος 3000mhz) και 1080v (0pl) για να φτάσει τα clocks θέλει παραπάνω volts οπότε χρησιμοποιεί 1000mv και ανεβαίνει το power στα 273w λόγω της αύξησης του voltage.

Οπότε παρόλο που έβαλα χαμηλότερο voltage από το stock, το voltage ανέβηκε επειδή δεν περιορίζω τα ρολόγια όπως κάνει το stock. Μετά με +15pl ανεβάζει το voltage 1020mv και πάνω με αποτέλεσμα να τρώει 293w και να αυξάνει τη θερμοκρασία από 83C σε 90C στο hotspot για ρολόι περίπου 2750mhz στο μενού (από 2720 με 0pl) το οποίο δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.

Μετά άμα ρίξω και άλλο το voltage, πχ στο 1025, πέφτει λίγο το voltage και δίνει 50mhz ρολόγια πάνω, αλλά δεν είναι stable.

Γενικά πολύ πιο περίπλοκο από το tuning στην rdna 1 όπου απλά έβαζες voltage και clocks και είτε τα πετύχαινε ή κράσαρε και είχε και το pl αν θες να το αφήσεις να πάρει και άλλο ρεύμα για να δώσει λίγο πιο πάνω clock στα ίδια watt. Τώρα θέλει να αλλάξεις 3 παραμέτρους που δεν έχουν άμεσο εμφανές αποτέλεσμα στη κάρτα αν δεν συνδυάσεις τις αλλαγές τους σωστά.

Πάντως το πλαίσιο μας κάνει supply όλο το topic με νέα μέλη :)

 

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...