Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, akoinonitos said:

Ναι ετσι εχουν κανει με το fan curve ,δεν μπορω να φανταστω στο silent bios πως θα ειναι δεν το εχω δοκιμασει καθολου.

Αν θες δροσια και να μην ζοριζεται το τροφοδοτικο σου βαλε τα mv 1030 και αν ειναι σταθερο κατεβαινε ανα 10. Εμενα ειναι οκ στα 990mv ,ασε τα ρολογια οπως ειναι (max 2675/min 500) και κατεβασε το pl -10%. Δες και ποσο ανεβαινει η Vram ,απο οτι εχω δει ολες οι nitro το εχουν το 2614mhz. Kαι βαλε και fast timings.

Θα εχεις πολυ καλυτερη καταναλωση ,θερμοκρασιες και καλυτερες επιδοσεις απο στοκ

Ήδη στα 960 είναι μόνη της σε stock. Θα δω αύριο για overclocking/undervolting. Το fan curve ξέρουμε αν πάει με βάση το core ή το hotspot temp;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bebius είπε

Με ψήνει η 7800ΧT για να αντικαταστήσω την 5700XT μετά από 4 χρόνια.

Επειδή θέλω να δοκιμάσω και RT επιτέλους και επιπλέον να παίξω και το phantom liberty, με προβληματίζει η απόδοση στον συγκεκριμένο τομέα. 4070 δε θέλω λόγω μνήμης.

Πάνω στο ψάξιμο είδα και το παρακάτω που παρουσιάζει ενδιαφέρον:

https://www.pcgamer.com/cyberpunk-2077-fsr-vs-xess/

Έχω βάλει βιντεακια πως παίζει το CP77.

 image.png.748a5a71f7af50e0b996484a15b37e65.png

HWU σετινγκς και ούλτρα ΡΤ σε 2κ. Εγω έχω βάλει και 4Κ τεξτουρες. 

Είδα χθες αυτό

Από τα λεγόμενα του φαίνεται να είναι πολύ καλό παιχνίδι , AMD σπονσορ και σε πρόσφορα τώρα με κάρτες, Λέτε να παίζει να βάλουν FSR3 ή άλλη μία χαμένη ευκαιρία για το λιζάκι?

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ήδη στα 960 είναι μόνη της σε stock. Θα δω αύριο για overclocking/undervolting. Το fan curve ξέρουμε αν πάει με βάση το core ή το hotspot temp;

ρε δεν εχει καμια σχεση αυτο , αυτο που αλλαζεις δεν ειναι η ταση αλλα το curve στην ουσια , αν το κατεβασεις τωρα θα εχεις στα ιδια mv περισσοτερα Mhz αναλογα και το pl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Επειδή αυτό ακριβώς το upgrade έκανα, είναι τουλάχιστον διπλάσιο performance σε 1440p.

  • Cyberpunk (στο benchmark) hub performance + fsr balanced στην 5700xt = 85 fps
  • Cyberpunk (στο benchmark) hub quality + RT reflections + fsr quality στην 7800xt = 80 fps (χωρίς overclock που θα κάνω μετά, πες 85-88 με το overclock)

Από που την είχες πάρει την 5700xt?

Από Πλαίσιο άνοιξη του 2020 στα €400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, akoinonitos said:

ρε δεν εχει καμια σχεση αυτο , αυτο που αλλαζεις δεν ειναι η ταση αλλα το curve στην ουσια , αν το κατεβασεις τωρα θα εχεις στα ιδια mv περισσοτερα Mhz αναλογα και το pl

Δλδ δεν ακολουθεί ακριβώς τη τιμή που βάζεις; Ρωτάω γιατί στην 5700xt ήταν curve με αντιστοιχία mHz και mV. Η κάρτα πήγαινε στο -10/-20 mV από αυτό που έβαζες σε όσο ψηλότερο ρολόι μπορούσε με το voltage μέχρι το αντίστοιχο στόχο στο curve.

1 minute ago, bebius said:

Από Πλαίσιο άνοιξη του 2020 στα €400.

Έλα και εγώ Πλαίσιο Νοέμβριος 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δλδ δεν ακολουθεί ακριβώς τη τιμή που βάζεις; Ρωτάω γιατί στην 5700xt ήταν curve με αντιστοιχία mHz και mV. Η κάρτα πήγαινε στο -10/-20 mV από αυτό που έβαζες σε όσο ψηλότερο ρολόι μπορούσε με το voltage μέχρι το αντίστοιχο στόχο στο curve.

Έλα και εγώ Πλαίσιο Νοέμβριος 2019.

Δες

στοκ εντελως δινει 1.030v με 273w και 2480Mhz ρολοι

stockmv.png.95cdc4467ce8ba2f9856f8a1dd10c3b8.png

οταν πατησεις για να πειραξεις τα ρολογια σου βγαζει max 2675Mhz ,το αφηνω οπως ειναι ,κατεβαζω στα 990mv και παιρνω

2660Mhz ,0.948v και 238wat ,εδω με κοβει το ρολοι πριν με εκοβε το pl που επιανε 273w

990mv.png.69f4f3e2c4bfbd679eacfcdaff4d9781.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, akoinonitos said:

Δες

στοκ εντελως δινει 1.030v με 273w και 2480Mhz ρολοι

stockmv.png.95cdc4467ce8ba2f9856f8a1dd10c3b8.png

οταν πατησεις για να πειραξεις τα ρολογια σου βγαζει max 2675Mhz ,το αφηνω οπως ειναι ,κατεβαζω στα 990mv και παιρνω

2660Mhz ,0.948v και 238wat ,εδω με κοβει το ρολοι πριν με εκοβε το pl που επιανε 273w

990mv.png.69f4f3e2c4bfbd679eacfcdaff4d9781.png

Α οκ, δουλεύει λίγο διαφορετικά από ότι είχα συνηθήσει, θα το δω. Απλά μου έκανε εντύπωση που πήγαινε τόσο χαμηλά από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Έλα και εγώ Πλαίσιο Νοέμβριος 2019.

Και εγώ πλαισιο την 5700χτ στα 320 αν θυμαμαι καλα ομως λιγο πριν τον κοβιντ εκει γεναρη-φλεβαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Α οκ, δουλεύει λίγο διαφορετικά από ότι είχα συνηθήσει, θα το δω. Απλά μου έκανε εντύπωση που πήγαινε τόσο χαμηλά από μόνο του.

Πηγαινε τοσο χαμηλα γτ η σε εκοβε το power limit  η ηταν πολυ χαλαρο το παιχνιδι(settings) και σε εκοβε το ρολοι.

Αν η καρτα σου μπορει να παιξει χαμηλα σε ταση μπορεις να βαλεις και -10% pl και να εχεις και καλυτερη  αποδοση και temps και καταναλωση ,δλδ το ιδανικο

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Nalfein33 said:

Αξιζουν τα 50Ε πανω για 7800xt nitro vs pulse ?

Εγώ πιστεύω ναι, ειδικά στα 620 ευρώ που είναι. Άλλο από 400 σε 450 και άλλο από 570 σε 620. Επίσης η nitro θα έχει και περισσότερη αξία αν τη πουλήσεις σε μερικά χρόνια από την pulse.

3 hours ago, akoinonitos said:

Πηγαινε τοσο χαμηλα γτ η σε εκοβε το power limit  η ηταν πολυ χαλαρο το παιχνιδι(settings) και σε εκοβε το ρολοι.

Αν η καρτα σου μπορει να παιξει χαμηλα σε ταση μπορεις να βαλεις και -10% pl και να εχεις και καλυτερη  αποδοση και temps και καταναλωση ,δλδ το ιδανικο

 

Άρχισα με 3000 target, 1100mv και 15pl  και στο Valhalla στο μενού πήγε 92C το hotspot με 2900mhz 290w ενώ in game ήταν 70 με 2600mhz 250w. Περίεργη αρχή.

Πώς καταλαβαίνεις ότι το VRAM δεν παίρνει παραπάνω overclock; Υποτίθεται ότι θα βγάζει artifacts αλλά δεν βλέπω κάτι με 2600mhz και 2650mhz.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Πώς καταλαβαίνεις ότι το VRAM δεν παίρνει παραπάνω overclock; Υποτίθεται ότι θα βγάζει artifacts αλλά δεν βλέπω κάτι με 2600mhz και 2650mhz.

ασε τα 312watt ρε βρες stability πρωτα στα 2675 με στοκ Pl ,τα ac ειναι καλα για να βρεις stability

δεν βγαζει artifacts η Vram αν ειναι unstable θα σου μαυρισει η οθονη με το που βαλεις το ρολοι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, akoinonitos said:

ασε τα 312watt ρε βρες stability πρωτα στα 2675 με στοκ Pl ,τα ac ειναι καλα για να βρεις stability

δεν βγαζει artifacts η Vram αν ειναι unstable θα σου μαυρισει η οθονη με το που βαλεις το ρολοι

Δοκίμασα 2650 και έβγαλε artifacts και μετά κόλλησε το PC με μαύρη οθόνη στο cyberpunk. Στα 2614 (2600 in game) φαίνεται οκ. Θα δω και στο cyberpunk αλλά με ενόχλησε το 90C hotspot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...