Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, just_a_dude said:

μη το κάνεις, δεν αξίζει, πάλι θα έχουν θόρυβο. Μόνο στο phycho raster reflections δεν έχει θόρυβο (έχει πολύ λίγο) αλλά έχει το ίδιο κόστος με RT, οπότε δεν έχει νόημα. Αν θέλεις RT Reflections και 100fps μπορείς να κατεβάσεις τον driver που ενεργοποιεί το FSR 3 σε όλα τα games.

Κοίτα, δεν με πολυνοιάζουν τα reflections για αυτό δεν βάζω RT, αλλά όντως δεν σκέφτηκα το frame gen driver. Μπορεί να το βάλω μετά ή να ανεβάσω volumetrics ίσα ίσα για να είμαι πάντα gpu bound, όχι τόσο για να φαίνεται καλύτερα, απλά με ενοχλεί να έχει μία 120 fps στο δρομάκι και μετά 100 όταν οδηγείς.

Επίσης όντως συμβαίνει ακόμα αυτό με το dx11. Στο dx11 witcher 3 max ίσα ίσα δεν φτάνω το refresh rate και η κάρτα είναι 5-10 βαθμούς πιο ζεστή και τραβάει 280w αντί για 240w στο cyberpunk. Φτάνει 85-87 hotspot με 280w περίπου (είδα μέχρι 310) και 1050 rpm. Θα το αφήσω τώρα και στο cyberpunk afk κανά 20 λεπτό να δω πόσο θερμοκρασία θα φτάσει.

Την άφησα 15 λεπτά στο cyberpunk και πάει 68 core 87 hotspot με 800 rpm. Είδα στο bios στόχος είναι 1200 rpm με 87 hotspot. Τάση έχει 960mV χωρίς να τη κάνω εγώ undervolt.

Πάντως έχει μικρότερη διαφορά το core με το junction από τα reviews. Έχει 65 core και 86 junction, στα benchmarks είχαν 30 βαθμούς διαφορά, δεν ξέρω τι φάση. Επίσης πυρήνας 2400-2500 στο witcher αντί για σταθερό 2500 στο cyberpunk. Αυτά στα stock, ελπίζω να βοηθήσουν όσους σκέφτονται να πάρουν τη κάρτα, βέβαια έχω και πολύ καλό airflow στο case οπότε ymmv.

Όταν τελειώσω θα βάλω και το καινούργιο dualsense να δω πως (ή αν) δουλεύουν τα fancy triggers και haptics.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Κοίτα, δεν με πολυνοιάζουν τα reflections για αυτό δεν βάζω RT, αλλά όντως δεν σκέφτηκα το frame gen driver. Μπορεί να το βάλω μετά ή να ανεβάσω volumetrics ίσα ίσα για να είμαι πάντα gpu bound, όχι τόσο για να φαίνεται καλύτερα, απλά με ενοχλεί να έχει μία 120 fps στο δρομάκι και μετά 100 όταν οδηγείς.

δεν είναι τόσο τα rt refections αλλά ο θόρυβος που έχουν τα screen space. Ειδικά μέσα στην πόλη ο δρόμος φαίνεται σαν να λαμπυρίζει, σαν να έχει μικρές μικρές τελίτσες παντού. Είναι χάλια. Και επειδή το game αυτό έχει πολλές reflective επιφάνειες δίνει καλό boost στο presentation το RT Reflection. Βάλε τον driver αν θέλεις. Εγώ παίζω με hu optimized + DLAA + FG + HD Reworked Mod + RT Reflections και δείχνει τούμπανο και έχει 100+ fps.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akoinonitos said:

οτι και να ανοιξεις απο rt πεφτεις κατω απο 60 εκτος αν ανοιξεις fsr

καντης και  ενα undrvolt τωρα που παιζεις να δεις που ειναι οκ ,θα πεσουν πολυ τα temps

Στο cyberpunk με stock στο adrenaline λέει πως έχει 960mV voltage, άρα κάνει μόνη της undervolt?

On 10/11/2023 at 22:56, akoinonitos said:

Δεν ακουει στο fan curve το hotspot ,στην δικη μου τουλαχιστον ,μονο στα watt ακουει ,αν τα ριξεις πεφτει αν την πας ταπα 312watt θα βαρεσει και 90αρα σε καποια σημεια ακομα και 100% να βαλεις τα fan. Αν φοβασαι τα temps του Hot spot μην την παρεις ,προβλημα παντως δεν δημιουργουν και απο οτι λεει και η sapphire ειναι οκ

Πάντως τώρα που τη δοκιμάζω σε εμένα αντιδρά και το hotspot στο fan rpm. Με το stock ήταν 87 με 1050 rpm και έβαλα κατά λάθος max rpm (4000 κάτι) και έπεσε το hotspot σε 5 δευτερόλεπτα από 87 σε 69. Θα τη δοκιμάσω και άλλο σε περίπτωση που θέλει να τη τρέχω περισσότερη ώρα αλλά περίεργες οι διαφορές.

Και στο witcher ήταν 83 hotspot με 1200 rpm και πέφτει στα 73 με 2400 rpm το οποίο ακούγεται πολύ.

Witcher 3:

  • 65-88 θερμοκρασίες στα 1000 rpm (25%)
  • 59-82 στα 1360 (35%)
  • 56-78 στα 1575 rpm (40%)

Cyberpunk:

  • 67-85 θερμοκρασίες στα 800 rpm (20%)
  • 59-76 θερμοκρασίες στα 1000 rpm (25%)
  • 52-70 στα 1360 (35%)
  • 50-66 στα 1575 rpm (40%)

Είναι ξεκάθαρο σε εμένα πως έχουν βάλει πολύ χαμηλό fan rpm ως στόχο (1200 rpm) και αφήσαν 87C hotspot target με αποτέλεσμα η κάρτα να κάθεται στα 85-90C hotspot ενώ μπορεί άνετα να κάθεται στα 80 όπως η hellhound με ελάχιστα παραπάνω ήχο που αν ζεις και σε πόλη δεν θα ακούγεται καν πάνω από το ambient noise και το coil whine.

Πχ στο cyberpunk στο στοκ κάθεται στα 700-800 rpm με θερμοκρασίες 69-87 ενώ άνετα θα μπορούσε να πάει στα 1000 rpm (+200 rpm) και να ρίξει 10 βαθμούς (60-77).

Βέβαια αφού κλείνει στο 110C hotspot λογικά τα 90 τα θεωρούνε καλά, για αυτό και τα βάλανε αλλά εγώ προτιμώ να βλέπω 80C αντί για 90C και ας κάνει λίγο ήχο αν είναι να τη κρατήσω 4 χρόνια. Εντωμεταξύ σε εσάς πόσα volts χρησιμοποιούν σε στοκ; Το 970 πολύ χαμηλό δεν είναι, νόμιζα πάνε στα 1100 και πάνω.

Ορίστε, σας έκανα και καλύτερο review του μοντέλου από τους επαγγελματίες reviewers.

50€

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Στο cyberpunk με stock στο adrenaline λέει πως έχει 960mV voltage, άρα κάνει μόνη της undervolt?

μπορεί να χτυπάει power limit και ρίχνει λίγο τα volt για να κρατηθεί εντός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, just_a_dude said:

μπορεί να χτυπάει power limit και ρίχνει λίγο τα volt για να κρατηθεί εντός.

Ναι όντως μπορεί αυτό να είναι γιατί μέχρι 280 πάει. Αν και δεν νομίζω το 650w να αντέχει +15% power limit.

Όχι το ρολόι είναι. Με +15pl παίρνει +10 mV ίσα ίσα να χτυπήσει 2500mHz από τα 2460 που είναι με στοκ. Και δεν πάει πιο πολύ ενώ θα μπορούσε.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ναι όντως μπορεί αυτό να είναι γιατί μέχρι 280 πάει. Αν και δεν νομίζω το 650w να αντέχει +15% power limit.

ποιο cpu εχεις; 5800Χ3D; Ε αντέχει λογικά αν είναι καλο

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

5800x3d με tx650m gold.

ίδιο τροφ εχουμε. Ε αντέχει σιγά. Το πολύ πολύ να κλείσει αλλά έχει protection, αλλά δεν το πιστεύω με τίποτα να κλείσει. Δεν είναι ούτε καν στο όριο. Αλλά ας μας πουν και οι πιο γνώστες για σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, just_a_dude said:

ίδιο τροφ εχουμε. Ε αντέχει σιγά. Το πολύ πολύ να κλείσει αλλά έχει protection, αλλά δεν το πιστεύω με τίποτα να κλείσει. Δεν είναι ούτε καν στο όριο. Αλλά ας μας πουν και οι πιο γνώστες για σίγουρα

Προς το παρόν καλά, θα δούμε όταν δώσω +15pl που πάει 320w αντί για 270w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψήνει η 7800ΧT για να αντικαταστήσω την 5700XT μετά από 4 χρόνια.

Επειδή θέλω να δοκιμάσω και RT επιτέλους και επιπλέον να παίξω και το phantom liberty, με προβληματίζει η απόδοση στον συγκεκριμένο τομέα. 4070 δε θέλω λόγω μνήμης.

Πάνω στο ψάξιμο είδα και το παρακάτω που παρουσιάζει ενδιαφέρον:

https://www.pcgamer.com/cyberpunk-2077-fsr-vs-xess/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bebius είπε

Με ψήνει η 7800ΧT για να αντικαταστήσω την 5700XT μετά από 4 χρόνια.

Επειδή θέλω να δοκιμάσω και RT επιτέλους και επιπλέον να παίξω και το phantom liberty, με προβληματίζει η απόδοση στον συγκεκριμένο τομέα.

πάρε 7800ΧΤ και βάλε και τον driver που ανοίγει το FSR 3 παντού, κομπλέ θα είσαι ακόμη και με RT.

37 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Προς το παρόν καλά, θα δούμε όταν δώσω +15pl που πάει 320w αντί για 270w.

αν και να σου πω την αλήθεια δεν αξίζει και πολύ να ανεβάσεις το power limit. Καλύτερα κάνε uv ή κάνε δοκιμές να δεις από ποιο power limit % και κάτω πέφτει η απόδοση. Εμένα για παράδειγμα από 75% στο 100% παίρνει μόνο 5% fps, τίποτα δηλαδή. Προτιμώ να γλιτώνω 25% power. Αλλά τρέξε κάνα βαρύ game benchmark για να μην είσαι cpu bound. π.χ. CCP77 με RT. Εγώ αυτό έκανα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, bebius said:

Με ψήνει η 7800ΧT για να αντικαταστήσω την 5700XT μετά από 4 χρόνια.

Επειδή θέλω να δοκιμάσω και RT επιτέλους και επιπλέον να παίξω και το phantom liberty, με προβληματίζει η απόδοση στον συγκεκριμένο τομέα. 4070 δε θέλω λόγω μνήμης.

Πάνω στο ψάξιμο είδα και το παρακάτω που παρουσιάζει ενδιαφέρον:

https://www.pcgamer.com/cyberpunk-2077-fsr-vs-xess/

Επειδή αυτό ακριβώς το upgrade έκανα, είναι τουλάχιστον διπλάσιο performance σε 1440p.

  • Cyberpunk (στο benchmark) hub performance + fsr balanced στην 5700xt = 85 fps
  • Cyberpunk (στο benchmark) hub quality + RT reflections + fsr quality στην 7800xt = 80 fps (χωρίς overclock που θα κάνω μετά, πες 85-88 με το overclock)

Από που την είχες πάρει την 5700xt?

31 minutes ago, just_a_dude said:

πάρε 7800ΧΤ και βάλε και τον driver που ανοίγει το FSR 3 παντού, κομπλέ θα είσαι ακόμη και με RT.

αν και να σου πω την αλήθεια δεν αξίζει και πολύ να ανεβάσεις το power limit. Καλύτερα κάνε uv ή κάνε δοκιμές να δεις από ποιο power limit % και κάτω πέφτει η απόδοση. Εμένα για παράδειγμα από 75% στο 100% παίρνει μόνο 5% fps, τίποτα δηλαδή. Προτιμώ να γλιτώνω 25% power. Αλλά τρέξε κάνα βαρύ game benchmark για να μην είσαι cpu bound. π.χ. CCP77 με RT. Εγώ αυτό έκανα.

Νομίζω χωρίς το power limit δεν φτάνει 2800 clock από το 2500 στοκ. Τώρα ήδη κάνει undervolt μόνη της επειδή φτάνει στα 2500 εύκολα με το power limit και δεν πάει πιο πάνω από 2500. Αλλά στο 2800 clock είναι 10-12% περισσότερα fps οπότε αν το τροφοδοτικό μου τραβάει και δεν ξεφεύγει το hotspot και ο ήχος θα της δώσω +15% pl.

Εντωμεταξύ άσχετο αλλά ο phantom spirit 120 είναι ΣΚΥΛΙ. Με 95% usage στο cyberpunk ο 5800x3d με kombo strike 3 (-30 all core) με το ζόρι περνάει τους 60C και είναι σχεδόν αθόρυβος μόνο για 60 ευρώ. Μόνο στο shader compilation πήγε 70C. Ο 5600g έφτανε 65-70C στα παιχνίδια και έκανε πολύ ήχο με το wraith spire.

Battlefield 2042 με optimized balanced settings 130-160 fps σε conquest 128 και 53-70C με 1350 rpm (35%).

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Στο cyberpunk με stock στο adrenaline λέει πως έχει 960mV voltage, άρα κάνει μόνη της undervolt?

Πάντως τώρα που τη δοκιμάζω σε εμένα αντιδρά και το hotspot στο fan rpm. Με το stock ήταν 87 με 1050 rpm και έβαλα κατά λάθος max rpm (4000 κάτι) και έπεσε το hotspot σε 5 δευτερόλεπτα από 87 σε 69. Θα τη δοκιμάσω και άλλο σε περίπτωση που θέλει να τη τρέχω περισσότερη ώρα αλλά περίεργες οι διαφορές.

Και στο witcher ήταν 83 hotspot με 1200 rpm και πέφτει στα 73 με 2400 rpm το οποίο ακούγεται πολύ.

Witcher 3:

  • 65-88 θερμοκρασίες στα 1000 rpm (25%)
  • 59-82 στα 1360 (35%)
  • 56-78 στα 1575 rpm (40%)

Cyberpunk:

  • 67-85 θερμοκρασίες στα 800 rpm (20%)
  • 59-76 θερμοκρασίες στα 1000 rpm (25%)
  • 52-70 στα 1360 (35%)
  • 50-66 στα 1575 rpm (40%)

Είναι ξεκάθαρο σε εμένα πως έχουν βάλει πολύ χαμηλό fan rpm ως στόχο (1200 rpm) και αφήσαν 87C hotspot target με αποτέλεσμα η κάρτα να κάθεται στα 85-90C hotspot ενώ μπορεί άνετα να κάθεται στα 80 όπως η hellhound με ελάχιστα παραπάνω ήχο που αν ζεις και σε πόλη δεν θα ακούγεται καν πάνω από το ambient noise και το coil whine.

Πχ στο cyberpunk στο στοκ κάθεται στα 700-800 rpm με θερμοκρασίες 69-87 ενώ άνετα θα μπορούσε να πάει στα 1000 rpm (+200 rpm) και να ρίξει 10 βαθμούς (60-77).

Βέβαια αφού κλείνει στο 110C hotspot λογικά τα 90 τα θεωρούνε καλά, για αυτό και τα βάλανε αλλά εγώ προτιμώ να βλέπω 80C αντί για 90C και ας κάνει λίγο ήχο αν είναι να τη κρατήσω 4 χρόνια. Εντωμεταξύ σε εσάς πόσα volts χρησιμοποιούν σε στοκ; Το 970 πολύ χαμηλό δεν είναι, νόμιζα πάνε στα 1100 και πάνω.

Ορίστε, σας έκανα και καλύτερο review του μοντέλου από τους επαγγελματίες reviewers.

50€

Ναι ετσι εχουν κανει με το fan curve ,δεν μπορω να φανταστω στο silent bios πως θα ειναι δεν το εχω δοκιμασει καθολου.

Αν θες δροσια και να μην ζοριζεται το τροφοδοτικο σου βαλε τα mv 1030 και αν ειναι σταθερο κατεβαινε ανα 10. Εμενα ειναι οκ στα 990mv ,ασε τα ρολογια οπως ειναι (max 2675/min 500) και κατεβασε το pl -10%. Δες και ποσο ανεβαινει η Vram ,απο οτι εχω δει ολες οι nitro το εχουν το 2614mhz. Kαι βαλε και fast timings.

Θα εχεις πολυ καλυτερη καταναλωση ,θερμοκρασιες και καλυτερες επιδοσεις απο στοκ

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό μοντέλο  7900 XTX θα προτείνατε με τυχόν προσφορές της επόμενης βδομάδας?  Ψάχνω για κάτι όσο πιο αθόρυβο γίνεται και χωρίς τυχόν Coil whine. 
Αξίζει τα +100-150ε η Nitro+ η μπα?  Με ξενίζει και το ότι είναι 4 slot και θα κόβει την 16x4 PCIE από όλες τις mobos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...