Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εναλλακτικά κάτι τέτοιο?? 

https://www.skroutz.gr/s/37599211/CoolerMaster-Vertical-Holder-Kit-VER-3-GPU-Holder.html

Δε φαίνεται ιδανική λύση βέβαια αλλά ούτε και πολύ φθηνή, αλλά μάλλον φθηνότερη από ενδεχόμενο upgrade αν τυχόν χρειάζεται. 

Για την ιστορία, σήμερα έστησα για πρώτη φορά σύγχρονο PC,  το πως δεν κατέστρεψα motherboard η οτιδήποτε άλλο δεν ξέρω. Οι βίδες δε βιδωναν, τα καλώδια του τροφοδοτικού δε λύγιζαν , άλλα δεν έφταναν, το cooler για να καταφέρει να βιδώσει ήθελε κομπίνες , και εγώ πήγα θαρραλέος με το μη μαγνητικό φαγωμενο κατσαβίδι μου.. Τελικά τα 50 για να στο δώσουν έτοιμο είναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, vag1989 είπε

Για την ιστορία, σήμερα έστησα για πρώτη φορά σύγχρονο PC,  το πως δεν κατέστρεψα motherboard η οτιδήποτε άλλο δεν ξέρω. Οι βίδες δε βιδωναν, τα καλώδια του τροφοδοτικού δε λύγιζαν , άλλα δεν έφταναν, το cooler για να καταφέρει να βιδώσει ήθελε κομπίνες , και εγώ πήγα θαρραλέος με το μη μαγνητικό φαγωμενο κατσαβίδι μου.. 

σε νιωθω πληρως, πηρα μια απο τις καλυτερες αεροψυξεις noctua nh-d15 και τα κλιψακια που κλειδωνουν τα ανεμιστηρακια πανω στην κουμουτσα την ψυξη ειναι λες και εχει κανει καποιος προχειρη πατεντα 

image.png.0b62971fc0ebcaeb59f205c9a50092f6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, akoinonitos said:

αν μπορεις βγαλε την μητρικη εκτος κουτιου και δοκιμασε να την κουμπωσεις πανω ,αν κουμπωσει σημαινει οτι κατω αλλο φταιει, αν θες να σου μετρησω την αποσταση απο την πλακετα της μητρικης σε εμενα να δεις αν οντως φταιει αυτο

 

Ναι αν μπορείς να μετρήσεις την απόσταση ανάμεσα στη κάρτα και τη μητρική στο δεξι τέλος της μητρικής θα το εκτιμούσα πολύ.

Και ίσως μια φωτογραφία από το pcie slot ώστε να φαίνεται πόσο δεν μπαίνει μέσα στη θύρα όταν συνδέεται κανονικά αν μπορείς.

Στη μητρική μου οι Sata θύρες έχουν 1.45-1.5cm ύψος.

Βασικά στείλε μια φωτογραφία από τέτοια γωνία αν μπορείς (δλδ το pcie slot):IMG_20231118_065453.jpg.8b89fd9b4e278ac81918ae902e194e18.jpg

Η πάνω είναι η φωτογραφία του πως μπαίνει η παλιά pulse, έτσι μπαίνει η νέα nitro:IMG_20231118_065924.jpg.c907c5d05e7abfa29f20702de35e7bfd.jpg

Μήπως εγώ έχω τρελαθεί και στη πραγματικότητα είναι εντάξει;

Και εγώ πρώτη φορά στήνω PC μόνος οπότε συγνώμη για το spam.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Aris-leme said:

Αφού δεν υπάρχει για τις 8000 το βάζω εδώ. 

8800ΧΤ επιδόσεις 7900ΧΤΧ-4080 περίπου σε τιμή λέει 450-600 ντολαρς. 

Ότι έκανε και με τις 7800ΧΤ (6900ΧΤ performance για 500 USD), δεν το βλέπω δύσκολο να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μπήκε κανονικά, θα σας πω αν το 650w θα αντέξει. Στο cyberpunk το coil whine ακούγεται πιο πολύ από τα fans.

Στο Cyberpunk με native ultra χωρίς tuning η κάρτα δίνει 96.90 fps avg και 68.51 min fps. Καλά δεν είναι (εννοώ σε σχέση με τις δικές σας 7800xt);

GPU temp 58-60, GPU hotspot 78-82 στα default settings. Έβαλα και kombo strike 3 και ο CPU φτάνει 55C στο Cyberpunk. Τελικά ο cpu φτάνει 60C.

Με hub quality settings και fsr quality χτυπάω το refresh rate :D Με hub quality στη πλατεία που συναντάς τον Jackie είμαι CPU bound από τον 5800x3d με 90% χρήση GPU και 95% CPU.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Τελικά μπήκε κανονικά, θα σας πω αν το 650w θα αντέξει. Στο cyberpunk το coil whine ακούγεται πιο πολύ από τα fans.

Στο Cyberpunk με native ultra χωρίς tuning η κάρτα δίνει 96.90 fps avg και 68.51 min fps. Καλά δεν είναι (εννοώ σε σχέση με τις δικές σας 7800xt);

GPU temp 58-60, GPU hotspot 78-82 στα default settings. Έβαλα και kombo strike 3 και ο CPU φτάνει 55C στο Cyberpunk.

Με hub quality settings και fsr quality χτυπάω το refresh rate :D Με hub quality στη πλατεία που συναντάς τον Jackie είμαι CPU bound από τον 5800x3d με 90% χρήση GPU και 95% CPU.

Αντε ρε μια χαρα ,ξεκινα Undervolt και βαλε ενα fan curve μεχρι το 40-50%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Με γειες!!!

Αφού είσαι CPU Bound βάλε RT Reflections. Κάνουν καλή διαφορά στα visuals γιατί τα screen space στο CP77 είναι άθλια, έχουν άπειρο θόρυβο.

οτι και να ανοιξεις απο rt πεφτεις κατω απο 60 εκτος αν ανοιξεις fsr

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Καλά με τα hub quality settings λέω σε native που ρίχνουν reflections και volumetrics. Όχι σε native ultra preset.

καντης και  ενα undrvolt τωρα που παιζεις να δεις που ειναι οκ ,θα πεσουν πολυ τα temps

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

οτι και να ανοιξεις απο rt πεφτεις κατω απο 60 εκτος αν ανοιξεις fsr

καντης ενα undrvolt τωρα που παιζεις να δεις που ειναι οκ ,θα πεσουν πολυ τα temps

Δεν είναι ότι δεν θέλω, αλλά πρέπει να καθαρίσω το δωμάτιο πρώτα :( Είναι σαν να έπεσε βόμβα ηλεκτρονικών.

Πάντως και stock το hotspot είναι όπως ήταν στην u dervolted 5700xt pulse μου αλλά χωρίς να ακούγεται. Θα δοκιμάσω undervolt overclock μετά αν και ακόμα με αγχώνει η διαδικασία για να είμαι ειλικρινής.

Ελπίζω μόνο το support bracket που έρχεται με τη κάρτα να φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οτι και να ανοιξεις απο rt πεφτεις κατω απο 60 εκτος αν ανοιξεις fsr

με hardware unboxed optimized + rt reflections με την 4070 σε native 1440p μέσα στην πόλη είμαι 60-70 fps. άντε η 7800ΧΤ να είναι 50-60. Με FSR Quality θα είναι σίγουρο 60αρι. Και μιλάμε για worst case. Σε εσωτερικούς χώρους που είναι σχεδόν όλα τα quests ή έξω στους nomads θα είναι παραπάνω. Και αξίζουν τα RT Reflections. Τα υπόλοιπα RT effects είναι κάπως meh. Μόνο το Path Tracing κάνει μεγάλη διαφορά αλλά θες κτήνος κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, just_a_dude said:

με hardware unboxed optimized + rt reflections με την 4070 σε native 1440p μέσα στην πόλη είμαι 60-70 fps. άντε η 7800ΧΤ να είναι 50-60. Με FSR Quality θα είναι σίγουρο 60αρι. Και μιλάμε για worst case. Σε εσωτερικούς χώρους που είναι σχεδόν όλα τα quests ή έξω στους nomads θα είναι παραπάνω. Και αξίζουν τα RT Reflections. Τα υπόλοιπα RT effects είναι κάπως meh. Μόνο το Path Tracing κάνει μεγάλη διαφορά αλλά θες κτήνος κάρτα.

Όντως με hub quality, RT reflections και fsr 2 quality βγάζει 80 fps στο benchmark και γύρω στα 72 εκεί που συναντάς τον Jackie. Αλλά προτιμώ να έχω 100 fps για να είμαι ειλικρινείς, μάλλον θα αυξήσω τα raster reflections ή τα volumetrics.

Screenshot2023-11-18101419.png.eb9466c39a49f45b284dd04bda5c7d30.png

Έχουμε κανένα dx11 παιχνίδι που να μην πάει πάνω από 144 fps σε native 1440p; Γιατί με τα dx12 η 5700xt μου πάντα ήταν περίπου 5-10 βαθμούς πιο κρύα από τα dx11. Στο dx12 cyberpunk πάει 76-77 βαθμούς το hotspot αφού έβαλα τα case fan curves μου και τρώει 240w στο benchmark στα 1000 rpm με περίπου 2500 clock σε stock. Θέλω κανά dx11 παιχνίδι για να δω τι πιάνει σε βαθμούς εκεί. Παλιά χρησιμοποιούσα το witcher 3 αλλά η 7800 φτάνει το refresh rate στο dx11 witcher 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, John_on_PC είπε

μάλλον θα αυξήσω τα raster reflections ή τα volumetrics.

μη το κάνεις, δεν αξίζει, πάλι θα έχουν θόρυβο. Μόνο στο phycho raster reflections δεν έχει θόρυβο (έχει πολύ λίγο) αλλά έχει το ίδιο κόστος με RT, οπότε δεν έχει νόημα. Αν θέλεις RT Reflections και 100fps μπορείς να κατεβάσεις τον driver που ενεργοποιεί το FSR 3 σε όλα τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...