Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Arkin said:

100% δεν φταιει το RM750x το coil whine ειναι καθαρη τυχη ειδικα στις gpu μπορει να παρεις 10 ιδια μοντελα και τα 5 να εχουν τα 5 να μην ακουγονται τιποτα. Και μητρικες εχουν coil και τροφοδοτικα ακομα και monitors. Η μονες λυσεις αν το coil ειναι δυνατο ειναι η ακουστικα η ηχομονωση το κουτι. Στα fractal που ειναι τοπ σε αυτο σπανια θα ακουσετε κατοχους να παραπονιουνται για θορυβο.

Πω πω ναι λέγανε πως οι gigabyte am5 μητρικές είχαν coil whine και έπαθα σοκ. Δεν περίμενα ακόμα και μητρικές να το έχουν.

Απλή είναι η λύση για το coil whine. Χρησιμοποιήστε τη stock ψήκτρα των Ryzen 5 και η γλυκιά μελωδία τους θα μπλοκάρει το coil whine από τη στιγμή που ανοίξετε το παιχνίδι.

Έτσι ακούγεται μόνο το wraith stealth/spire που είναι σαν 1000 κουνούπια σε στεροειδή.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Πω πω ναι λέγανε πως οι gigabyte am5 μητρικές είχαν coil whine και έπαθα σοκ. Δεν περίμενα ακόμα και μητρικές να το έχουν.

Απλή είναι η λύση για το coil whine. Χρησιμοποιήστε τη stock ψήκτρα των Ryzen 5 και η γλυκιά μελωδία τους θα μπλοκάρει το coil whine από τη στιγμή που ανοίξετε το παιχνίδι.

Έτσι ακούγεται μόνο το wraith stealth/spire που είναι σαν 1000 κουνούπια σε στεροειδή.

Το coil μπορει να δημιουργηθει σε οποιοδηποτε ηλεκτρονικο υποσυστημα που περναει ρευμα απο μεσα του απο τους πυκνωτες. Το coil ειναι δονησεις αναμεσα πυκνωτες οταν περναει το ρευμα. Καποιες ακουγονται καποιες οχι. 

Ειναι μια λυση το να βαλεις λευκο ηχο απο πισω πχ οπως ειπες απο ανεμιστηρακια αλλα στην τελικη coil κατα 99% θα υπαρξει σε υψηλα load της καρτας που σημαινει gaming και ως συνηθως προτεινω ακουστικα η καλο ηχοσυστημα οποτε εκει απλα δεν ακους τιποτα και 80% να ειναι τα fans η να τσιριζει η καρτα σαν τη γυναικα μας ενα πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elpenor είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ώρα για αντικατάσταση. Ένα Corsair RMx750 έχω τώρα.

Πάντως το FSR είναι μαγικό, όταν το βάζω πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα, 50% util στα πρώτα act του BG3 (4K με cap 58fps).

Δεν ξέρω για το vsync, είχα καταλήξει παλαιότερα ότι το cap σε fps με free sync έχει μόνο πλεονεκτήματα (αν δεν έχει χάλια overdrive στα low hz η οθόνη σου).

Δικός μου είσαι εσύ. Και εγώ bg3 με 59 cap σε 4k με 4070 και dlss. Απόλαυση το παιχνίδι απόλαυση και η ησυχία. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δικός μου είσαι εσύ. Και εγώ bg3 με 59 cap σε 4k με 4070 και dlss. Απόλαυση το παιχνίδι απόλαυση και η ησυχία. 😂

Σε 4Κ native την παλεύει η 4070 για 60αρι στο BG3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Σε 4Κ native την παλεύει η 4070 για 60αρι στο BG3;

Ανετα ακομα και σε native. Αν βαλεις και dlss fg πας ανετα 100. Δεν ειναι βαρυ παιχνιδι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Σε 4Κ native την παλεύει η 4070 για 60αρι στο BG3;

Κανονικά. Τουλάχιστον μέχρι και το act2 που είμαι τώρα.

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ανετα ακομα και σε native. Αν βαλεις και dlss fg πας ανετα 100. Δεν ειναι βαρυ παιχνιδι.

 

Frame generation δεν ξέρω να έχει μιας και το dlss είναι η έκδοση 2 νομίζω; Η 3 δεν είναι με το fg;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Κανονικά. Τουλάχιστον μέχρι και το act2 που είμαι τώρα.

Frame generation δεν ξέρω να έχει μιας και το dlss είναι η έκδοση 2 νομίζω; Η 3 δεν είναι με το fg;

2 πρεπει να ειναι αλλα υπαρχει mod

https://wccftech.com/baldurs-gate-3-dlss-3-mod-bumps-average-fps-by-56-though-low-fps-is-barely-improved/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aris-leme είπε

Αφού δεν υπάρχει για τις 8000 το βάζω εδώ. 

8800ΧΤ επιδόσεις 7900ΧΤΧ-4080 περίπου σε τιμή λέει 450-600 ντολαρς. 

καλα αυτος ολο παπατζες λεει ,απο το μυαλο του τα βγαζει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν τα πρώτα πράγματα για την αναβάθμιση και με λείπει το μοδερ. Έκανα πολύ καλό συγχρονισμό ΣΚ και θα τα κοιτάω😒. Το μόνο που μπόρεσα να βάλω είναι το στήριγμα της κούκλας.IMG_20231117_170537.jpg.f32bcfb7ad50821c3a57e1396e282836.jpg

Ξέρω κακή διαχείριση καλωδίων αλλά πάλι στο χειρουργείο θα μπει σε λίγο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ήρθαν τα πρώτα πράγματα για την αναβάθμιση και με λείπει το μοδερ. Έκανα πολύ καλό συγχρονισμό ΣΚ και θα τα κοιτάω😒. Το μόνο που μπόρεσα να βάλω είναι το στήριγμα της κούκλας.IMG_20231117_170537.jpg.f32bcfb7ad50821c3a57e1396e282836.jpg

Ξέρω κακή διαχείριση καλωδίων αλλά πάλι στο χειρουργείο θα μπει σε λίγο.

Όταν έρθει και ο φόδερ θα είσαι τζετ.😁

Με γειες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Αφού δεν υπάρχει για τις 8000 το βάζω εδώ. 

8800ΧΤ επιδόσεις 7900ΧΤΧ-4080 περίπου σε τιμή λέει 450-600 ντολαρς

Η μονη περιπτωση να γινει κατι τετοιο ειναι αν οι 8000 σταματανε στην 8800xt και δεν εχει πιο μεγαλη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια μια ερώτηση, μόλις έκανα παραγγελία μια 7800xt…βλέπω ότι η κάρτα υποστηρίζει 2.1 DisplayPort αλλά ψάχνοντας για να αγορασω 2.1 δεν μπορώ να βρω.

Να πάω λέτε σε 2.0;;η κάρτα θα είναι συνδεμένη με το monitor odyssey g5 27”.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...