Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, akoinonitos said:

Με γειες . Ελα ρε σε ενοχλει στις 1000 στροφες?

Τίποτα φοβερό απλά θα ήθελα να ήταν λίγα db πιο κάτω. Στην αρχή που είχα max limits και frequency και έφτανε 300watts ήταν πολύ πιο έντονο, τώρα με μόνο undervolt (που ίσως να το πάω και πιο κάτω) αρχίζει να μην περνάει συχνά τα 225W στα οποία αρχίζει το coil whine και (μετά από κάποια ώρα) το fan noise.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τερματισμένο σε idle είναι βλέπω κάτι λάθος?

Δεν είναι σε idle. 

Αυτό είναι περίπου( Βίντεο παίζει άλλα δεν το παρακολουθώ)image.png.d91f25fadae1417461f8d0794c165523.png

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpenor said:

 

Εκεί που είχα πρόβλημα ενώ δεν το περίμενα είναι στο θόρυβο. Στη διάρκεια της μέρας με συσκευές, παιδιά κλπ μια χαρά οι ανεμιστήρες δεν ενοχλούν και το coil whine ακούγεται αμυδρά στο βάθος, αν δεν το ξέρεις μπορεί να μην το ακούσεις.

Το βράδυ που έχει νεκρική ησυχία εδώ που ζω η κάρτα με ενοχλεί. Ότι fan curve και αν δοκίμασα μόλις πιεστεί περνάνε τις 1000 στροφές οι ανεμιστήρες και ακούγονται. Φυσικά για αυτό δεν φταίει η συγκεκριμένη κάρτα, πάντα έτσι ήταν όλες οι κάρτες, απλά με τις μετρήσεις των 35db που έβλεπα νόμιζα ότι είχαν καταφέρει κάτι καλύτερο. Ευτυχώς με FSR πέφτει το utilization και μαζί και ο θόρυβος/whine χωρίς να χάνει πολύ.

 

Δοκίμασες το Silent Bios ??? ανεβάζουν μέχρι 800rpm τα fan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω φτιαξει ενα dead silent προφιλ στο fan control με ολα τα fans στο 20% και ενα προφιλ στο adrenaline με την καρτα αθορυβη 25% , καπου στο 30-35% ξεκιναν να ακουγονται τα φανς της nitro αλλα και εκει ο θορυβος ειναι πολυ ελαφρυς  στο αυτι.

2023-11-15224506.png.900801c7b2c8bfb3f80091e8dd96d714.png

 

2023-11-15224443.png.f56aa7cf0342e7a468903442d325dd35.png

το μονο που ακουγεται ειναι κατι φουσκες αερα που εχει πιασει η ανλτια της υδροψυξης:lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpenor said:

Είμαι υπερευαίσθητος σε αυτά, σε κάθε κάρτα που έχει περάσει από τα χέρια μου είχα θόρυβο και coil whine, απλά στις δύο προηγούμενες Asus/MSI είχε τύχει και είχαν λιγότερο. Ο θόρυβος από τους ανεμιστήρες της Hellhound είναι όντως λίγος, με καλό curve και χωρίς να ανεβάσεις power limits ενοχλεί μόνο στην απόλυτη ησυχία. Για κάποιο λόγο περίμενα κάτι καλύτερο..

Τι τροφοδοτικό έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, John_on_PC said:

Τι τροφοδοτικό έχεις;

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ώρα για αντικατάσταση. Ένα Corsair RMx750 έχω τώρα.

Πάντως το FSR είναι μαγικό, όταν το βάζω πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα, 50% util στα πρώτα act του BG3 (4K με cap 58fps).

18 minutes ago, akoinonitos said:

και αμα βαλεις και vsync στα 60fps  εκει μενει και κρυα η καρτα , πχ στο mirage σε 4k

Δεν ξέρω για το vsync, είχα καταλήξει παλαιότερα ότι το cap σε fps με free sync έχει μόνο πλεονεκτήματα (αν δεν έχει χάλια overdrive στα low hz η οθόνη σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, elpenor said:

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ώρα για αντικατάσταση. Ένα Corsair RMx750 έχω τώρα.

Δεν νομίζω να φταίει αυτό. Το RMx είναι tier A στο tier list και έχει και υπεραρκετά watt. Μπορεί να φταίει και κανένα πολυπριζο ή κάτι τέτοιο.

Βέβαια οι hellhound είχαν coil whine στις 7900xt αλλά οι reviewers δεν ανέφεραν κάτι τέτοιο για την 7800xt hellhound.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ώρα για αντικατάσταση. Ένα Corsair RMx750 έχω τώρα.

Πάντως το FSR είναι μαγικό, όταν το βάζω πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα, 50% util στα πρώτα act του BG3 (4K με cap 58fps).

Δεν ξέρω για το vsync, είχα καταλήξει παλαιότερα ότι το cap σε fps με free sync έχει μόνο πλεονεκτήματα (αν δεν έχει χάλια overdrive στα low hz η οθόνη σου).

καλα εμενα ουτως η αλλως 60 hz ειναι και η οθονη  και η tv παντα με vsyc παιζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, John_on_PC said:

Δεν νομίζω να φταίει αυτό. Το RMx είναι tier A στο tier list και έχει και υπεραρκετά watt. Μπορεί να φταίει και κανένα πολυπριζο ή κάτι τέτοιο.

Βέβαια οι hellhound είχαν coil whine στις 7900xt αλλά οι reviewers δεν ανέφεραν κάτι τέτοιο για την 7800xt hellhound.

Κάθε ηλεκτρονικό έχει coil whine, αν κλείσω κάθε ανεμιστηράκι στο PC βάλω ένα cpu stress και πλησιάσω το αυτί μου υπάρχει θόρυβος. Δεν λέω ότι η Hellhound που πήρα έχει πρόβλημα σαν κάτι κάρτες που βλέπουμε σε video και σφυρίζουν, όμως όταν της τραβάς 250W+ και δεν έχεις κανένα ανεμιστηράκι πάνω απο 800 στροφές το ακούς καθαρά σε ήσυχο δωμάτιο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Καλή η συμβουλή για το πολύμπριζο, θα το τσεκάρω, thx.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, elpenor said:

Κάθε ηλεκτρονικό έχει coil whine, αν κλείσω κάθε ανεμιστηράκι στο PC βάλω ένα cpu stress και πλησιάσω το αυτί μου υπάρχει θόρυβος. Δεν λέω ότι η Hellhound που πήρα έχει πρόβλημα σαν κάτι κάρτες που βλέπουμε σε video και σφυρίζουν, όμως όταν της τραβάς 250W+ και δεν έχεις κανένα ανεμιστηράκι πάνω απο 800 στροφές το ακούς καθαρά σε ήσυχο δωμάτιο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Καλή η συμβουλή για το πολύμπριζο, θα το τσεκάρω, thx.

Πιστεύω εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως μπριζα, πολυπριζο, το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπιτιού κτλ. Άλλο να είσαι Αμερική σε σπίτι 20ετιας και άλλο Ελληνική πόλη με κυκλώματα 70 χρόνων.

Αλλά γενικά σχεδόν όλες οι κάρτες τέτοιου επιπέδου έχουν έστω και ένα ελάχιστο coil whine εκτός και αν τις κάνουν bin επίτηδες οι εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% δεν φταιει το RM750x το coil whine ειναι καθαρη τυχη ειδικα στις gpu μπορει να παρεις 10 ιδια μοντελα και τα 5 να εχουν τα 5 να μην ακουγονται τιποτα. Και μητρικες εχουν coil και τροφοδοτικα ακομα και monitors. Η μονες λυσεις αν το coil ειναι δυνατο ειναι η ακουστικα η ηχομονωση το κουτι. Στα fractal που ειναι τοπ σε αυτο σπανια θα ακουσετε κατοχους να παραπονιουνται για θορυβο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...