Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Πανω σε corsair RM650 μπορουμε να κουμπώσουμε άφοβα μια 7800ΧΤ νιτρο?

αναλογα απο το υπολοιπο συστημα αλλα δυσκολα να μην επαρκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Argonaute said:

Πανω σε corsair RM650 μπορουμε να κουμπώσουμε άφοβα μια 7800ΧΤ νιτρο?

Θα σε πω τη Παρασκευή. Αλλά από όσο έψαξα, εφόσον το CPU σου δεν τραβά πάνω από 100w θα είσαι καλά. Η Sapphire προτείνει 700w αλλά αυτό είναι συνήθως με αρκετά πιο βαρύ CPU που τρώει 200w.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαρεθηκα να περιμενω προσφορες μεγαλες απο μαγαζια και χτυπησα 7800 xt pulse απο σκρουτζ στα 540,ειχε και εκπτωση 20 ευρω κουπονι σε αγορες πανω απο 300 ευρω οποτε μπομπα

Μια χαρα θα ειναι λογικα σε 650 ,κανεις και ενα μικρο undervolt και κερδιζεις αλλα 20 watt ευκολα

Επεξ/σία από ougxar
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ougxar said:

Βαρεθηκα να περιμενω προσφορες μεγαλες απο μαγαζια και χτυπησα 7800 xt pulse απο σκρουτζ στα 540,ειχε και εκπτωση 20 ευρω κουπονι σε αγορες πανω απο 300 ευρω οποτε μπομπα

Μια χαρα θα ειναι λογικα σε 650 ,κανεις και ενα μικρο undervolt και κερδιζεις αλλα 20 watt ευκολα

There are dozens of us, dozens!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλάααα χρόνια με χαμηλής κατηγορίας radeon και μετά Rx 570 αγόρασα την 7800xt pulse για περιστασιακό gaming σε περιβάλλον Linux. Παιδιά τι να πω... στο steam έπαιζα άνετα τα πιο πολλά παιχνίδια στα 35-60fps  και ανεκτά βαριά παιχνίδια τύπου cp77 στα 20-45fps σε 1080p συνήθως σε low settings καταστάσεις. Τώρα απλά πετάνε !! 

Επόμενο project η οθόνη για να ξεκολλήσω από το 60 vsync...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω λίγο το σύστημα της υπογραφής και ξεκινώντας απο καρτούλα θα παω για πρώτη φορά σε AMD , σκέφτομαι για την Sapphire 7800xt που παίζει σε καλή τιμή ή να επενδύσω στην PowerColor  RX 7900 XT Red Devil 20 GB.

Η ανάλυση που παίζω ειναι 2560 x 1440 , αξίζει η διαφορά σε performance ανάμεσα στις 2 σε αυτην την ανάλυση ; , αν και νομίζω οτι και η 7800xt θα με καλύψει , επίσης μια αλλη ερώτηση οσο αφορά το τροφοδοτικό στην 7800xt ξέρω οτι δεν θα έχω πρόβλημα στην 7900xt όμως ? 🤔

Edit : θα γίνει αναβάθμιση και στον επεξεργαστή σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, SPANK said:

Μάλλον ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω λίγο το σύστημα της υπογραφής και ξεκινώντας απο καρτούλα θα παω για πρώτη φορά σε AMD , σκέφτομαι για την Sapphire 7800xt που παίζει σε καλή τιμή ή να επενδύσω στην PowerColor  RX 7900 XT Red Devil 20 GB.

Η ανάλυση που παίζω ειναι 2560 x 1440 , αξίζει η διαφορά σε performance ανάμεσα στις 2 σε αυτην την ανάλυση ; , αν και νομίζω οτι και η 7800xt θα με καλύψει , επίσης μια αλλη ερώτηση οσο αφορά το τροφοδοτικό στην 7800xt ξέρω οτι δεν θα έχω πρόβλημα στην 7900xt όμως ? 🤔

Edit : θα γίνει αναβάθμιση και στον επεξεργαστή σύντομα

Δεν είμαι σίγουρος πόσο κοστίζει η 7900 αλλά η διαφορά στην απόδοση είναι περίπου 28% οπότε ανάλογα με τη τιμή διαλέγεις.

Βέβαια η 7900 πιστεύω θέλει 7800x3d για να μην τρως μπουκάλι σίγουρα, ενώ την 7800 τη χειρίζεται και ο 5800x3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Μια χαρά είναι ο 5800X3D για όλες..

Είσαι σίγουρος για την 7900; Είχα δει στο Jedi survivor με το νέο patch η 7800 ήταν σε 85% χρήση με 5800x3d σε 1440p χωρίς rt. Περίπου εκεί είναι και στο Hogwarts Legacy στο Hogsmeade.

Βέβαια είναι χάλια optimized αλλά αφού έτσι τα βγάζουν τι να κάνουμε. Στα περισσότερα παιχνίδια δεν έχει θέμα αλλά στα νέα χάλια ports χρειάζεται 7800x3d για 1440p 100+ fps που η 7900 μπορεί να κάνει, ειδικά με fsr quality.

Και εγώ 5800x3d θα πάρω μη νομίζεις, απλά λέω τι παρατήρησα από benchmarks.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για 4090 θα έμπαινα στην διαδικασία να αλλάξω πλατφόρμα για να βάλω κάτι καλύτερο απ' τον 5800X3D. Οι υπόλοιπες πάνε μια χαρά με αυτόν, στην τελική αν υπάρχει περιθώριο στο GPU usage ανεβάζεις το resolution scaling.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Μάλλον ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω λίγο το σύστημα της υπογραφής και ξεκινώντας απο καρτούλα θα παω για πρώτη φορά σε AMD , σκέφτομαι για την Sapphire 7800xt που παίζει σε καλή τιμή ή να επενδύσω στην PowerColor  RX 7900 XT Red Devil 20 GB.

Η ανάλυση που παίζω ειναι 2560 x 1440 , αξίζει η διαφορά σε performance ανάμεσα στις 2 σε αυτην την ανάλυση ; , αν και νομίζω οτι και η 7800xt θα με καλύψει , επίσης μια αλλη ερώτηση οσο αφορά το τροφοδοτικό στην 7800xt ξέρω οτι δεν θα έχω πρόβλημα στην 7900xt όμως ? 🤔

Edit : θα γίνει αναβάθμιση και στον επεξεργαστή σύντομα

H διαφορά σε κόστος είναι μεγάλη και δεν πιστεύω ότι αξίζει. 

Powercolor Hellhound και μην κοιτάς κάτι άλλο.  Αν δε βιάζεσαι κιόλαςimage.png.f1b8d4ee3a3f0422e4cf1888abd85fa4.png

Σ αυτή την τιμή οκ ΔΕΝ υπάρχει κάτι καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...