Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιαααα...το λυσαμε λοιπον...

Super επιδοσεις και Ικανοποιητικο RT  4K ( ας πουμε ) , 2000αρικα

Super επιδοσεις και RT μεχρι 2k (ας πουμε) 1000-1200.

Ο καθενας ας δει το πορτοφολι του 😁 

( και το RT του)

Εγω δυστυχως παω με το πορτοφολι αυτη τη δοση... ( και ουτε καν, κανονικα κανα 500ρικο με το ζορι δινω αλλα εμεινε ενα κεφαλαιο επειδη πουλησα ενω οι καρτες ηταν στο Θεο τον Απριλη...ντρεπομαι δλδ που θα δωσω 1000ρικο)

By the way με συμφερει πολυ λασπη στην αχρηστη AMD που βλεπω και τρωει κραξιμο στο tweeter λογωRT...

.....μπας και πεσουν οι τιμες μια ωρα αρχυτερα...🤣

 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreas84gr είπε

Σε σχεδόν 4κ ανάλυση και με κόβει ο 9900κ και οι 32gb ram μου. Τι στιγμή που δούλευε στο 45% ο επεξεργαστης. Μάλιστα, το ακούσαμε και αυτό. 
Δεν πειράζει, καλά να πάθω που κάθομαι και απαντάω. 

δλδ αν εχεις εναν 9400 και ειναι στο 80% usage  δεν σε κοβει το cpu?

 

Επεξ/σία από christarass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως στα Ray-triangles είναι πολύ μικρή η διαφορά με την 6950XT και είναι λιγότερα και απ' την 3090Ti..Πράγμα που δείχνει ότι δεν δίνουν την βαρύτητα που πρέπει για το RT.

Φάνηκε στην παρουσίαση μωρέ, τα AMD games θα παίρνουν και πάλι RT του πώλου.

Δεν έχουν μετρήσει το +50% ανά CU, στην 7900ΧΤX το Ray-Triangle Intersections δεν είναι 220.800 αλλά 331.200

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άστο το RT δεν το 'χουν καθόλου, στο raster θα ποντάρουν.

Το ερωτημα ειναι που απευθυνεται αυτο το προϊόν. Για ποιο λογο καποιος να επιλέξει να παρει GPU σε αυτη την κατηγορία τιμης για να παιξει τι ακριβως που δεν μπορει να παιξει ηδη με 6800XT (την 6900XT την αφηνω εκτος συναγωνισμου ειναι ενα fail απο μονη της - εγκυρες πηγες αναφερουν πως ουτε το Λιζακι δεν πηρε και ηταν και δωρεαν) και 3080 ή 3090;  Τι features προσφερει εκτος απο 800fps στο valorant που μας εδειξαν φαρδια πλατια...

Μην πιασουμε content creation και productivity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Το ερωτημα ειναι που απευθυνεται αυτο το προϊόν. Για ποιο λογο καποιος να επιλέξει να παρει GPU σε αυτη την κατηγορία τιμης για να παιξει τι ακριβως που δεν μπορει να παιξει ηδη με 6800XT (την 6900XT την αφηνω εκτος συναγωνισμου ειναι ενα fail απο μονη της - εγκυρες πηγες αναφερουν πως ουτε το Λιζακι δεν πηρε και ηταν και δωρεαν) και 3080 ή 3090;  Τι features προσφερει εκτος απο 800fps στο valorant που μας εδειξαν φαρδια πλατια...

Μην πιασουμε content creation και productivity...

Σε οσους θελουν να παιζουν μελλοντικα βαρια παιχνιδια, σε υψηλες αναλυσεις? Με high -ultra?

Δεν καταλαβαινω η αληθεια ειναι τι εννοεις... 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το open source που εγινε σημαια για το FSR, το contribution ειναι σε τρομακτικα επιπεδα. 21 pull request  εχει το FSR 2 στο github για οποιον ενδιαφέρεται να βλεπει περα απο τι σερβίρει η προπαγάνδα.

 

5 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Σε οσους θελουν να παιζουν μελλοντικα βαρια παιχνιδια, σε υψηλες αναλυσεις? Με high -ultra?

Δεν καταλαβαινω η αληθεια ειναι τι εννοεις... 🤔

Βαρια ποσα κιλα περιπου θα ειναι και ποιες ειναι οι υψηλες αναλυσεις; Οι υπαρχοντες καρτες που ανεφερα δεν ειναι ικανες σε 4K; Η 3090 τραβαει κανενα ζορι πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morehp είπε

Με το open source που εγινε σημαια για το FSR, το contribution ειναι σε τρομακτικα επιπεδα. 21 pull request  εχει το FSR 2 στο github για οποιον ενδιαφέρεται να βλεπει περα απο τι σερβίρει η προπαγάνδα.

 

Φίλε μου στις τελευταίες 20 σελίδες έχω διαβάσει δεκάδες μηνύματά σου που είναι όλα υποτιμητικά για τις δύο GPU που παρουσίασε η AMD. Την είπες την άποψή σου, μία δύο δέκα είκοσι φορές, ΟΚ, την καταλάβαμε.

Η AMD εμφάνισε δύο κάρτες με πρωτοποριακή τεχνολογία υλοποίησης (chiplets), φθηνότερες και οι δύο από την φθηνότερη κάρτα που παρουσίασε η nvidia κατά 200 και 300$. 300$ στα 1200 είναι 25% κάτω. Δεν είναι καν σε ίδιο price segment οι κάρτες. Της αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια, άσχετα αν η κορυφή παραμείνει στην nvidia, και όχι χλευασμός.

 

 

  • Like 14
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Σε οσους θελουν να παιζουν μελλοντικα βαρια παιχνιδια, σε υψηλες αναλυσεις? Με high -ultra?

Δεν καταλαβαινω η αληθεια ειναι τι εννοεις... 🤔

προσπαθείς τώρα και εσύ να βγάλεις άκρη με άνθρωπο που λέει η 6900 και τσάμπα να είναι δεν έχει λόγο ύπαρξης...

είπαμε ακόμα ζαλισμένος είναι... ας πάρει 4080 12 gb 1800 που παίζει cyberbug 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πριν ενα μηνα διαβαζαμε για μπρελοκ, guess what ποια θα ειναι τα μπρελοκ τελικα

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Φίλε μου στις τελευταίες 20 σελίδες έχω διαβάσει δεκάδες μηνύματά σου που είναι όλα υποτιμητικά για τις δύο GPU που παρουσίασε η AMD. Την είπες την άποψή σου, μία δύο δέκα είκοσι φορές, ΟΚ, την καταλάβαμε.

Η AMD εμφάνισε δύο κάρτες με πρωτοποριακή τεχνολογία υλοποίησης (chiplets), φθηνότερες και οι δύο από την φθηνότερη κάρτα που παρουσίασε η nvidia κατά 200 και 300$. 300$ στα 1200 είναι 25% κάτω. Δεν είναι καν σε ίδιο price segment οι κάρτες. Της αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια, άσχετα αν η κορυφή παραμείνει στην nvidia, και όχι χλευασμός.

 

 

Ειναι τιποτε απο αυτα που αναφερα ψεματα; Αν ειναι τα ανακαλώ αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Όσο έπιασε τις turing σε RT με τις RDNA2, τόσο θα πιάσει τις Ampere με τις RDNA3, όσο καλό είναι το FSR 2 σε σχέση με το DLSS 2, τόσο καλό θα είναι και το FSR 3 σε σχέση με το DLSS 3, όσο ίδια είναι τα 2500€ στην τσέπη τόσο ίδια είναι και τα 1400€, κυρίως σε 50αρικα έχει αισθητή διαφορά.

Η Nvidia θα μπορούσε να ορίσει τιμή και 4.000€ για την 4090 με το σκεπτικό της τεχνολογικής υπεροχής, το τέλος του Moore's Law κτλ.. Και πάλι αρκετοί θα την αγόραζαν.

Το θέμα είναι αν κάποιος που θέλει να δώσει μέχρι 1400€(αρκετά περισσότεροι) μπορεί να βρει κάτι συνολικά καλύτερο ή ισάξιο απέναντι στα προϊόντα της πράσινης. Γιατί μέχρι στιγμής έχουμε μια "4080" των 12Gb να χάνει και από 3090Ti σε RT games. Games που η 7900XTX φημολογείται ότι θα είναι τουλάχιστον ισάξια της 3090Ti με συντριβή της τελευταίας σε οτιδήποτε άλλο.

Τέλος, το DLSS 3 φαίνεται να χάνει το νόημα σε λιγότερα από 70 καρέ. Είναι κυρίως για multiplayer καταστάσεις σε υψηλές αναλύσεις. Όχι για να κρατάς το 60ρι σε τρισάθλια optimized single player όπως το 2.x. Πράγμα που επίσης θα μετρήσει για όσους ψάχνουν κάτι σε λογική τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι εγραψα πως βελτιωσε το προϊόν της σε αποδοση και κρατησε ιδιαψκαι καλύτερη τιμη περιπου ομως δεν το διάβασες

Δεν ειναι ομως αυτο αρκετο γοα να θεωρηθει αξιολογο προιον. Τα ιδια επαθε και η 6900XT και μυαλο δεν λενε να βαλουν

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morehp είπε

Ακόμη μια πρωτιά για AMD στην κατηγορία budget high end GPU

Πίστευα οτι ειχαν τερματίσει με την επιτυχία της 6900XT,  αλλά κατάφεραν να ξεπεράσουν τον εαυτο τους....

 

3 λεπτά πριν, morehp είπε

Μεχρι πριν ενα μηνα διαβαζαμε για μπρελοκ, guess what ποια θα ειναι τα μπρελοκ τελικα

Ειναι τιποτε απο αυτα που αναφερα ψεματα; Αν ειναι τα ανακαλώ αμεσα

 

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Το οτι εγραψα πως βελτιωσε το προϊόν της σε αποδοση και ειναι σε ιδια τθμη περιπου ομως δεν το διάβασες 

Δε θα κάνω σχολιασμό σε όλα, αλλά τα δύο παραπάνω δείχνουν τον τόνο των μηνυμάτων σου. Και ΟΚ εγώ δέχομαι την άποψή σου, τις θεωρείς χειρότερες και αδιάφορες. Αλλά η ειρωνεία και η υποτίμηση δε νομίζω πως έχουν να προσφέρουν κάτι στο νήμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

 

 

Δε θα κάνω σχολιασμό σε όλα, αλλά τα δύο παραπάνω δείχνουν τον τόνο των μηνυμάτων σου. Και ΟΚ εγώ δέχομαι την άποψή σου, τις θεωρείς χειρότερες και αδιάφορες. Αλλά η ειρωνεία και η υποτίμηση δε νομίζω πως έχουν να προσφέρουν κάτι στο νήμα.

 

Ετσι ειναι πολυ απλα λεω την αποψη μου βασισμενη σε γεγονοτα. Μπορεις να τα διασταυρωσεις και να συμφωνησεις ή όχι ειναι δικη σου επιλογή. Αν δεν σου αρεσουν παλι προσπερνας, βρισκομαστε σε φορουμ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...