Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, akoinonitos said:

Στο task manager εμφανιζεται compute 0 και compute 1 ,οταν τρεχεις το gpu render στο cb24 δειχνει οτι κανει χρηση μονο του compute 0. Μπορει να λεω και μλκιες

COMPUTE.png.f38fd588983edd5a385bda58747fd3b7.png

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω το Compute 0 είναι η dGPU (7800XT) και το Compute 1 η iGPU (13600K)

Λάθος , δεν είναι αυτό

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω το Compute 0 είναι η dGPU (7800XT) και το Compute 1 η iGPU (13600K)

δεν εχω Igpu ειναι Kf και τα γραφημματα αφορουν την ιδια πηγη (7800xt) δες πανω δεξια στο ss , δεν μπορω να κανω Print screen την drop list  δεν με αφηνει αλλα εχει video codec 0 ,video codec 1 οπως αναφερει στο βιντεο πιο πανω και compute 0, compute 1.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, akoinonitos said:

δεν εχω Igpu ειναι Kf και τα γραφημματα αφορουν την ιδια πηγη (7800xt) δες πανω δεξια στο ss , δεν μπορω να κανω Print screen την drop list  δεν με αφηνει αλλα εχει video codec 0 ,video codec 1 οπως αναφερει στο βιντεο πιο πανω και compute 0, compute 1.

Ναι το είδα πριν απαντήσεις δεν έχει να κάνει με δεύτερη GPU, από ότι διαβάζω είναι θεωρητικό το Compute 0 και Compute 1 , δεν σημαίνει ότι η GPU έχει δυο ξεχωριστά Compute.  Το έχουν βάλει στο Task Manager για GPUs που έχουν δεύτερο compute Engine, πχ ίσως να δείχνει Tensor Cores η άλλο Compute Engine αν έχεις FPGAs κλπ. Εξαρτάτε από την GPU πως είναι η αρχιτεκτονική και πως έχει χωρισμένα τα Compute Engines.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαράει κόφτες ο 5600 στο σαιμπερ ότι και να κάνω δεν μπορεί,  βλέπω 90% στο επεξεργαστή. Σε άλλα παιχνίδια δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Βαράει κόφτες ο 5600 στο σαιμπερ ότι και να κάνω δεν μπορεί,  βλέπω 90% στο επεξεργαστή. Σε άλλα παιχνίδια δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο.

Ας βαράει ρε άστον ήσυχο μια χαρά παλεύει ακόμη. Εγώ που μέχρι τον Αύγουστο είχα 1600 τι να πω; Άσε να τον λέω γρήγορο τον 5600 που τον έχω τώρα. Μην μου το χαλάς.😂😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Βαράει κόφτες ο 5600 στο σαιμπερ ότι και να κάνω δεν μπορεί,  βλέπω 90% στο επεξεργαστή. Σε άλλα παιχνίδια δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο.

το θεμα ειναι αν η καρτα ειναι στο 99-100% αν η καρτα πεφτει 90% η πιο κατω τοτε θελεις cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μπεντς πολύ λίγο πάει 99 κατά βάση είναι πολύ ποιο κάτω 75 80 85 άντε 92 όταν έχει κέφια.😃

39 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ας βαράει ρε άστον ήσυχο μια χαρά παλεύει ακόμη. Εγώ που μέχρι τον Αύγουστο είχα 1600 τι να πω; Άσε να τον λέω γρήγορο τον 5600 που τον έχω τώρα. Μην μου το χαλάς.😂😉

Εσύ με την 4070 δεν είδες πουθενά μπουκάλα?(οκ όταν αφήσεις λίγο το BG3)

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Στο μπεντς πολύ λίγο πάει 99 κατά βάση είναι πολύ ποιο κάτω 75 80 85 άντε 92 όταν έχει κέφια.😃

Εσύ με την 4070 δεν είδες πουθενά μπουκάλα?(οκ όταν αφήσεις λίγο το BG3)

ε τοτε σε κοβει πολυ η cpu ,τις μνημες ποσο τις εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Εσύ με την 4070 δεν είδες πουθενά μπουκάλα?(οκ όταν αφήσεις λίγο το BG3)

Πως δεν είδε;

Μεγαλοπορεπή μπουκάλα βλέπει καθημερινά στο BG3

Ακόμα και 12900Κ βλέπει sub-60fps frame rate.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, akoinonitos είπε

οσο βλεπεις την καρτα να δουλευει στο 99-100% δεν σε κοβει η cpu 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Με τον 5600 θα έχει χαμηλότερα min. οπότε ένα δυνατότερο cpu θα δώσει καλύτερη εμπειρία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Στο μπεντς πολύ λίγο πάει 99 κατά βάση είναι πολύ ποιο κάτω 75 80 85 άντε 92 όταν έχει κέφια.😃

Εσύ με την 4070 δεν είδες πουθενά μπουκάλα?(οκ όταν αφήσεις λίγο το BG3)

Η παρένθεση βασικό ε...🤣

Πάντως τα παιχνίδια που παίζω συνήθως δεν νομίζω ότι αποτελούν ιδιαίτερη πρόκληση για τον 5600. Βέβαια όταν φτάσω act 3 στο bg3 έχω ακούσει ότι έχει απαιτήσεις από την cpu και φαίνεται στα minimum fps. Θα αναφέρω την εμπειρία μου τότε με το καλό. Προς το παρόν ξεκοκαλίζω το act 1. 🙃

Κάποια στιγμή θέλω να πιάσω και cyberpunk. Εκεί να δούμε τι θα πρωτομπουκαλιάσει...η cpu ή η gpu;

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Πως δεν είδε;

Μεγαλοπορεπή μπουκάλα βλέπει καθημερινά στο BG3

Ακόμα και 12900Κ βλέπει sub-60fps frame rate.

Που να την δω ρε αφού δεν έφτασα εκεί ακόμη. Μην μου ρίχνεις και spoilers! 😜

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Που να την δω ρε αφού δεν έφτασα εκεί ακόμη. Μην μου ρίχνεις και spoilers! 😜

Σε προϊδεάζω για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...