Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, kjtzemis said:

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα..ερώτηση…7700xt με 7800xt έχουν τεράστιες διάφορες μεταξύ τους;;αξίζει να πάω στην 7700xt που είναι στα 100€ κάτω;;;παίζω σε 2κ 27” μόνιτορ αλλά κάποιες φορές θα χρειαστεί και σε 4κ 65”.

για την υλοποίηση της pure μιλάω την λευκή.

η 7700xt είναι στα 430 και η αντίστοιχη 7800xt στα 530 στο bestprice.

7800

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Διαβασε τον ευρωπαικο κανονισμο για να ξερεις τι ισχυει.

Αναλογα, συνηθως οσο το προιον βρισκεται σε νομικη εγγύηση δλδ τα 2 χρονια που οριζει η Ευρωπαικη Ενωση την ευθυνη για το προιον εχει ο πωλητης και ετσι οι περσισσοτερες εταιριες σου λενε να απευθυνθεις σε αυτον . Αν εχει παρέλθει η νομικη εγγυηση τοτε εισαι σχεδον σε ολες  τις περιπτωσεις υποχρεωμενος να απευθυνθεις στον κατασκευαστη αν αυτος δινει εγγυηση πανω απο 2 χρονια

 

Τι λεει ο Ευρωπαικος κανονισμος;
Οτι για τους χρονους των μεταφορικων εταιριων και το χρονο ελεγχου της εκαστοτε εταιριας που κατασκευασε το προιον για να τη εγκριση του RMA , ευθυνεται ο πωλητης;
O πωλητης ειναι υποχρεωμενος να παραλαβει το προιον και να το στειλει, απο εκει και περα οι χρονοι που θα παει και θα ερθει δεν ειναι στο χερι του για να ευθυνεται για αυτα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Τι λεει ο Ευρωπαικος κανονισμος;
Οτι για τους χρονους των μεταφορικων εταιριων και το χρονο ελεγχου της εκαστοτε εταιριας που κατασκευασε το προιον για να τη εγκριση του RMA , ευθυνεται ο πωλητης;

οχι αλλα δεν ειναι τοσο απλα οσο το λες ,αν ο χρονος ειναι μεγαλυτερος απο αυτον που ο αγοραστης ειναι διατεθιμενος να περιμενει τοτε υποχρεουται να του επιστρεψει το ποσο αγορας η αν θελει ο αγοραστης να του δωσουν ενα προιον αντικαταστασης ως οτου ερθει το επισκευασμενο η αντικατεστημενο προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι αλλα δεν ειναι τοσο απλα οσο το λες ,αν ο χρονος ειναι μεγαλυτερος απο αυτον που ο αγοραστης ειναι διατεθιμενος να περιμενει τοτε υποχρεουται να του επιστρεψει το ποσο αγορας η αν θελει ο αγοραστης να του δωσουν ενα προιον αντικαταστασης ως οτου ερθει το επισκευασμενο η αντικατεστημενο προιον

Κανενας πελατης δεν ειναι διατεθημενος να περιμενει αν γινοταν το ηθελε την ιδια μερα.
Πως θα επιστεψει το ποσο αγορας αν πρωτα η εταιρια δεν κρινει οτι ειναι ελλατωματικο προιον;
Aν το προιον εχει χαλασει απο κακη χρηση ή αν ο πελατης δεν ξερει να χρησιμοποιησει το προιον σωστα και το προιον ειναι μια χαρα , θα το κρινει η εταιρια.
Πριν απο αυτη την εγκριση πως θα επιστεψεις χρηματα πισω;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω Τσεχια τα καταστηματα ειναι υποχρεωμενα στο διαστημα 1 μηνος να κανουν τον ελεγχο και την επιστροφη του προιοντος ( φτιαγμενου η νεου ) . Αν περασει ο μηνας αυτοματα πρεπει να επιστρεψουν το ποσο στον καταναλωτη. Το ειχα παθει με μια τηλεοραση που ειχα παρει , και ακριβως στον μηνα ( επειδη δεν ειχαν παρει απαντηση ακομα απο την εταρια της τηλεορασης ) , πηρα τα λεφτα πισω στον λογαριασμο μου. Και δινουν και ωραιες επιλογες με λιγα εξτρα λεφτα  ( στην αγορα του προιντος) για αμεση αντικατασταση του προιοντος χωρις ελεγχο ( αναλογα την τιμη του ).

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Εδω Τσεχια τα καταστηματα ειναι υποχρεωμενα στο διαστημα 1 μηνος να κανουν τον ελεγχο και την επιστροφη του προιοντος ( φτιαγμενου η νεου ) . Αν περασει ο μηνας αυτοματα πρεπει να επιστρεψουν το ποσο στον καταναλωτη. Το ειχα παθει με μια τηλεοραση που ειχα παρει , και ακριβως στον μηνα ( επειδη δεν ειχαν παρει απαντηση ακομα απο την εταρια της τηλεορασης ) , πηρα τα λεφτα πισω στον λογαριασμο μου. Και δινουν και ωραιες επιλογες με λιγα εξτρα λεφτα  ( στην αγορα του προιντος) για αμεση αντικατασταση του προιοντος χωρις ελεγχο ( αναλογα την τιμη του ).

1 μηνας ειναι λογικο χρονονικο διαστημα για να εφαρμωστει.
Συνηθως το καταστημα κανει ενα τυπικο ελεγχο οτι οντως ισχυει αυτο που λεει ο πελατης(ενα τυπικο check).
Θα παρει 4-5-6 μερες να παει στην εταιρια, 2-3 μερες για να ερθει η σειρα του να το τσεκαρει και αλλες 4-5-6 μερες για να γυρισει στο καταστημα πωλησης.
Αν προσθεσεις και τη courrier 2+2 μερες που θα παρει και θα φερει απο και προς το καταστημα και τον πελατη μιλαμε για μια διαδικασια 20 ημερων.
Στο μηνα πανω και να μην εχεις παραλαβει το προιον λογο καθυστερησης της εταιριας ή της courrier , εχεις παρει την απαντηση απο τη εταιρια μεσω email και ξερεις πλεον αν εισαι καλυμμενος σαν καταστημα για να μπορεσεις να επιστρεψεις τα χρηματα ή για να κανεις αντικατασταση με ενα ιδιο προιον που εχεις στο καταστημα ετοιμοπαραδοτο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Κανενας πελατης δεν ειναι διατεθημενος να περιμενει αν γινοταν το ηθελε την ιδια μερα.
Πως θα επιστεψει το ποσο αγορας αν πρωτα η εταιρια δεν κρινει οτι ειναι ελλατωματικο προιον;
Aν το προιον εχει χαλασει απο κακη χρηση ή αν ο πελατης δεν ξερει να χρησιμοποιησει το προιον σωστα και το προιον ειναι μια χαρα , θα το κρινει η εταιρια.
Πριν απο αυτη την εγκριση πως θα επιστεψεις χρηματα πισω;

Το καταστημα θα κανει οπτικο ελεγχο ,κανονικα πρεπει να εχει τεχνικο τμημα. Εκει θα διαπιστωσει αν η ζημια ειναι απο υπαιτιοτητα του αγοραστη. Αν θυμαμαι καλα ο κανονισμος αναφερει 15 εργασιμες ημερες ,περαν αυτου του χρονου μπορει να ζητησει τα χρηματα του πισω. Τα μαγαζια στην ελλαδα και ειδικα τα μαγαζια του σκρουτζ δεν εχουν ιδεα απο τον ευρωπαικο κανονισμο. Το πιστωτικο που πανε και δινουν δεν υπαρχει πουθενα ,πρωτο λογο εχει ο αγοραστης τι θελει να κανει με τα χρηματα του ,αν θα τα παρει πισω η αν θα παρει κατι αλλο. Γενικα καλο ειναι να το διαβασουμε ολοι μας να εχουμε μια ιδεα. 

38 λεπτά πριν, Lelosxxx είπε

Καλησπέρα είμαι σε αναμονή 7800xt από eshop reference ήθελα να μυρίζει Λίζα 😁

Με το καλο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το καταστημα θα κανει οπτικο ελεγχο ,κανονικα πρεπει να εχει τεχνικο τμημα. Εκει θα διαπιστωσει αν η ζημια ειναι απο υπαιτιοτητα του αγοραστη. Αν θυμαμαι καλα ο κανονισμος αναφερει 15 εργασιμες ημερες ,περαν αυτου του χρονου μπορει να ζητησει τα χρηματα του πισω. Τα μαγαζια στην ελλαδα και ειδικα τα μαγαζια του σκρουτζ δεν εχουν ιδεα απο τον ευρωπαικο κανονισμο. Το πιστωτικο που πανε και δινουν δεν υπαρχει πουθενα ,πρωτο λογο εχει ο αγοραστης τι θελει να κανει με τα χρηματα του ,αν θα τα παρει πισω η αν θα παρει κατι αλλο. Γενικα καλο ειναι να το διαβασουμε ολοι μας να εχουμε μια ιδεα. 

Με το καλο

Καλη η θεωρια και οι Ευρωπαικοι νομοι αλλα εγω αναφερω τι θα συναντησετε Ελλαδα.
Ο μονος που το εφαρμωζει ειναι το Plaisio.
Μονο εκει μου εχουν αλλαξει επιτοπου 3 διαφορετικες φορες SSD και 1 φορα Ram.
Μου εχει τυχει ομως να κρατησουν τροφοδοτικο 1 βδομαδα και μετα να μου πουν οτι δεν εχει τιποτα ενω ειχε προβλημα.
Μια 4090 δεν πιστευω οτι θα στην αλλαξει επιτοπου ή πριν τη στειλει.

Oλοι οι αλλοι που δεν εχουν τη δυναμικη του Plaisio εφαρμοζουν αυτα που αναφερω παρα πανω και δεν θα βγαλετε ποτε ακρη.
Ειτε ειναι το JMC ειτε ειναι το eshop ή το MSystems θα περιμενεις κανα 20ημερο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Καλη η θεωρια και οι Ευρωπαικοι νομοι αλλα εγω αναφερω τι θα συναντησετε Ελλαδα.
Ο μονος που το εφαρμωζει ειναι το Plaisio.
Μονο εκει μου εχουν αλλαξει επιτοπου 3 διαφορετικες φορες SSD και 1 φορα Ram.
Oλοι οι αλλοι που δεν εχουν τη δυναμικη του Plaisio εφαρμοζουν αυτα που αναφερω παρα πανω και δεν θα βγαλετε ποτε ακρη.
Ειτε ειναι το JMC ειτε ειναι το eshop ή το MSystems θα περιμενεις κανα 20ημερο.

Εγω παντως αν δεν τον εφαρμοζει το καταστημα ,το κανω να τον εφαρμοσει με το ζορι. Υπαρχουν τα αρμοδια οργανα να τους βαλουν χερι.  Οταν ενα σκρουτζομαγαζο πηγε να μου δωσει πιστωτικο για ενα κιτ μνημες που ειχα πληρωσει 330 ευρω 200ευρω γτ τοσο του εδινε ο προμηθευτης το εκανα και μου πιστωσε στον τραπεζικο  λογαριασμο μου ολο το ποσο ;)

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εγω παντως αν δεν τον εφαρμοζει το καταστημα ,το κανω να τον εφαρμοσει με το ζορι. Υπαρχουν τα αρμοδια οργανα να τους βαλουν χερι.  Οταν ενα σκρουτζομαγαζο πηγε να μου δωσει πιστωτικο για ενα κιτ μνημες που ειχα πληρωσει 330 ευρω 200ευρω γτ τοσο του εδινε ο προμηθευτης το εκανα και μου πιστωσε στον τραπεζικο  λογαριασμο μου ολο το ποσο ;)

 

Αλλο η πιστωση και αλλο η αμεση αντικατασταση και η καθυστερηση που συζηταμε.
Αν παρεις 4090 και σου χαλασει σε 4 μηνες,οπου και να τη πας δεν θα στη κανουν αμεση αντικατασταση.
Iσως το πλαισιο σε 3-4 μερες αν ειναι κατι πολυ ακραιο και οχι τυπου coil whine.
Tο πιθανοτερο ειναι να περιμενεις 20 μερες.

Στο πλαισιο με τους δισκους εμενα μου εκατσε το αντιθετο απο εσενα.
Ειχα παρει 3x 128gb και με το πιστωτικο και κατι παραπανω πηρα 3x 500gb γιατι στην ουσια μου επεστεψαν την αξια της αποδειξης και οχι ποσο κοστιζαν εκεινη τη μερα,(ειχαν πεσει κατα πολυ οι τιμες)

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αλλο η πιστωση και αλλο η αμεση αντικατασταση.
Αν παρεις 4090 και σου χαλασει σε 4 μηνες,οπου και να τη πας δεν θα στη κανουν αμεση αντικατασταση(ισως το πλαισιο σε 3-4 μερες) το πιθανοτερο ειναι να περιμενεις 20 μερες.

Στην EVGA που είχα κάνει δύο φορές αντικατάσταση λόγο ελαττώματος( GTX 780Ti & GTX 680) περίμενα 3 εβδομάδες.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Στην EVGA που είχα κάνει δύο φορές αντικατάσταση λόγο ελαττώματος( GTX 780Ti & GTX 680) περίμενα 3 εβδομάδες.   

Και εγω μια Asus 1060 που ανελαβα να κανω εγω την επικοινωνια καπου τοσο εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...