Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Χμμ τώρα που το λες μπορεί να ήταν έτσι. Νομίζω είχα δει κάτι σπαικς από μνήμη της κάρτας. Τώρα κάθισα ένα λεπτό να δω χωρίς να κάνω κάτι και μάξ 11βατ πήγε.

Αν ανοίξω GPU-Z η κάρτα μένει στα 50 βατ δεν κατεβαίνει.

image.png.86ebd2e7cbf57aad65edab61f4d9bdc7.png

Οταν ανοιγεις το gpuz ανεβαινει η καταναλωση μαλλον λογω polling

με gpuz ανοιχτο

1138164576_.png.141f7e2074b010e435e89e4a3de64b16.png

 

και μολις το κλεινω

2023-10-20225930.png.24792e8025c68346ec68d9bed2515af4.png

 

και οταν το youtbe ειναι στο παρασκηνιο

1705727530_.png.e2c92e302ca00a374ffed9f262a04ae4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

τι σκας ρε, φτιαξε ενα curve στο ab και εισαι οκ

 

3 ώρες πριν, xartemporas είπε

Αυτό θα έλεγα, afterburner και είσαι κομπλέ.

Χμμμ…δεν μου φαίνεται σωστή η συμπεριφορά των fans με το curve του after burner. Καταρχήν δεν μπορώ να την βάλω να μην κλείνει καθόλου τα fans και δεύτερον με την default του afterburner κάνει κάτι παλαβά που μια ανοίγει και μια κλείνει τα fans. Ξαναλέω όταν προσπαθώ να τα κρατήσω ανοιχτά με το default του burner.
Λες και μια βλέπει το curve του burner και μια της κάρτας το default. Εκεί το κάτι σαν polling που έχει στο fans του afterburner το έχω όπως είναι στα 5000. Οπότε σαν να ανοιγοκλείνει τα ανεμιστήρια ακόμη και idle, τουλάχιστον έτσι δίνει το Nvidia overlay που ανοίγω με alt+R.😐 έχει κανένας καμία ιδέα; Περίεργο μου φαίνεται. Τι κάνω στραβά δεν ξέρω. Δώστε καμία οδηγία  (ότι θα ζητάω οδηγία για fan curve δεν το περίμενα). 🤪

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καταρχήν δεν μπορώ να την βάλω να μην κλείνει καθόλου τα fans

Δοκίμασες στο afterburner να κλικαρεις settings/fans/override zero fan speed with hardware curve?

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Ναι όντως, εννοούσα σε μικρό load, όχι πλήρως idle.

Άσχετο, βγήκαν τα system requirements για το Alan Wake 2 και φαίνεται θα χυθεί αίμα:

F85erF6WcAAMlKY.jpg.b285d7c24f2fa3e9c306dcadefd44e3f.jpg

Έμφαση στο FSR2 Performance για 1080p 60fps (540p internal) με 6700xt και για 2160p 60fps (1080p internal) με 7800xt/4070. Καλά θα πάει και αυτό...

Αφού βάζουν απσκειλερς πλέον στα ρεκουαριμεντ όντως καλά θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Aris-leme said:

Αφού βάζουν απσκειλερς πλέον στα ρεκουαριμεντ όντως καλά θα πάει.

Να'ταν μόνο αυτό, όσο περισσότερο τα αναλύεις, τόσο πιο τρομακτικά φαίνονται. Κερασάκι στη τούρτα το 12GB VRAM για 1080p 60fps internal χωρίς ray tracing με 7800xt ή 4070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2023 στις 3:24 ΜΜ, Mr Aris είπε

 

Στα 520 από πέτσινο τι παίρνει κάποιος 4060 ti 16gb 👀🤣, το μόνο που θα φοβόμουν από τη 7800 από το συγκεκριμένο κατάστημα, είναι μη πλακώσουν καμιά 30 πελάτες και παραγγείλουν και περνάμε τελικά όλοι τα φρύδια του πετσινου 🤣🤣

Αλλιώς η black Friday είναι κοντά, κάπου εκεί θα έρθει η κάρτα αν είναι σε όποιον παραγγείλει... 

 

Στα 550 την 4070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Με 5800x3d, 7800xt και Corsair TX650 gold λέτε θα είναι εντάξει ή χρειάζεται νέο τροφοδοτικό;

Μέχρι 7800ΧΤ νομίζω σε παίρνει, το μοντέλο σου έχει παροχή για 2 8πινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Age4Greeks said:

Μέχρι 7800ΧΤ νομίζω σε παίρνει, το μοντέλο σου έχει παροχή για 2 8πινα;

Ναι έχει 2 8 pins, βέβαια είναι είτε 6+2 για GPU ή 4+4 για CPU, αλλά η B450 Tomahawk Max II δεν παίρνει δεύτερο 4+4 καλώδιο από όσο ξέρω.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Με 5800x3d, 7800xt και Corsair TX650 gold λέτε θα είναι εντάξει ή χρειάζεται νέο τροφοδοτικό;

καπου στα 350 watt θα ειναι cpu και gpu οποτε θεωρω οτι θα εισαι οκ εκτος αν ειναι ταλαιπωρημενο το τροφοδοτικο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα,

μιας και τελευταία ζαχαρώνω την nitro+ 7800 λόγω εμφάνισης και RGB (πείτε με ρηχό, δεν κοιτάω τα ενδότερα) έφτιαξα ένα βιντεάκι με το ball park απόδοσης της κάρτας σε ελαφρύ έως σχετικά βαρύ RT. Υποθέτω ότι η 6900xt που χρησιμοποιώ στο βίντεο είναι πάνω-κάτω στα ίδια με την 7800, έβαλα και μια 2080ti μέσα ως reference.

Ίσως για να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είναι και πολύ σοφή επένδυση για ~650€ - τελικά κατέληξα ότι δεν θα πάει χάλια η κάρτα, προφανώς δεν θα είναι και πύραυλος. Τέσπα, το μοιράζομαι και εδώ μήπως και ενδιαφέρει κανένανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...