Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στα 520 από πέτσινο τι παίρνει κάποιος 4060 ti 16gb 👀🤣, το μόνο που θα φοβόμουν από τη 7800 από το συγκεκριμένο κατάστημα, είναι μη πλακώσουν καμιά 30 πελάτες και παραγγείλουν και περνάμε τελικά όλοι τα φρύδια του πετσινου 🤣🤣

Αλλιώς η black Friday είναι κοντά, κάπου εκεί θα έρθει η κάρτα αν είναι σε όποιον παραγγείλει... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Mr Aris said:

 

Στα 520 από πέτσινο τι παίρνει κάποιος 4060 ti 16gb 👀🤣, το μόνο που θα φοβόμουν από τη 7800 από το συγκεκριμένο κατάστημα, είναι μη πλακώσουν καμιά 30 πελάτες και παραγγείλουν και περνάμε τελικά όλοι τα φρύδια του πετσινου 🤣🤣

Αλλιώς η black Friday είναι κοντά, κάπου εκεί θα έρθει η κάρτα αν είναι σε όποιον παραγγείλει... 

 

Είναι πολύ φτηνές και οι απλές 4070, 30 ευρώ παραπάνω από την 7800XT. Αυτό που είναι ακριβό στις 4070 είναι μία καλή και αθόρυβη υλοποίηση όπως η Hellhound 7800ΧΤ. Από την άλλη το θόρυβο στις κάρτες τον μετράνε σε openbench, μέσα στο κουτί τα παραπάνω watt της 7800ΧΤ σίγουρα θα ανεβάσουν ambient και το συνολικό θόρυβο.

Εγώ έχω παραγγείλει φτηνά την 7800ΧΤ και σκέφτομαι ότι ίσως καλύτερα να είχα πάρει μία 4070 TUF με 130 ευρώ παραπάνω λόγω του DLSS (όλα μου τα monitor είναι 4Κ) και του ότι θέλω εντελώς αθόρυβο σύστημα. Τώρα αν είχα 1440p οθόνη και οικονομικούς περιορισμούς δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Είναι πολύ φτηνές και οι 4070, λίγα ευρώ παραπάνω από την 7800XT, όμως σε 4070 είναι αρκετά πιο ακριβή μία αθόρυβη υλοποίηση σαν την Hellhound. Από την άλλη το θόρυβο στις κάρτες τον μετράνε σε openbench, μέσα στο κουτί τα παραπάνω watt της 7800ΧΤ σίγουρα θα ανεβάσουν ambient και το συνολικό θόρυβο.

Μία παρόμοια υλοποίηση από πέτσινο AORUS master πχ στο σκρουτζ παίζει 780👀 ακόμα και 720 να είχε 200€ διαφορά, είναι μεγάλη διαφορά, τεσπα ο καθένας τα δίνει όπου θεωρεί καλύτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elpenor είπε

Είναι πολύ φτηνές και οι απλές 4070, 30 ευρώ παραπάνω από την 7800XT. Αυτό που είναι ακριβό στις 4070 είναι μία καλή και αθόρυβη υλοποίηση όπως η Hellhound 7800ΧΤ. Από την άλλη το θόρυβο στις κάρτες τον μετράνε σε openbench, μέσα στο κουτί τα παραπάνω watt της 7800ΧΤ σίγουρα θα ανεβάσουν ambient και το συνολικό θόρυβο.

Εγώ έχω παραγγείλει φτηνά την 7800ΧΤ και σκέφτομαι ότι ίσως καλύτερα να είχα πάρει μία 4070 TUF με 130 ευρώ παραπάνω λόγω του DLSS (όλα μου τα monitor είναι 4Κ) και του ότι θέλω εντελώς αθόρυβο σύστημα. Τώρα αν είχα 1440p οθόνη και οικονομικούς περιορισμούς δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.

Η nitro+ δεν ακουγεται καθολου ,στις 1000 στροφες γυριζουν τα φανς της και ανεβαζουν λιγο για να την κρατανε στους 62 βαθμους που ειναι ορισμενο απο default ,δλδ εισαι στους 62 με περιπου 20% σε στροφες. Αν κανεις undervolt πεφτει και κατω απο 50 βαθμους με ενα 25-30% σε φανς , δεν ακους το παραμικρο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις επιδόσεις μπορείς να πεις τα πάντα, αλλά η χελ δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ 0 ναντα νιχτς και άντε να φτάσει 54-55 βαθμούς. Επιδόσεις οκ έχει αλλά εγώ με το πόσο αθόρυβη και ψυχρή είναι κόλλησα. Δεν ξέρω πως το έκαναν αλλά είναι τρομερό.

image.png.452f17b0a9c40f68b79e6f2ab3840707.png

Αυτά κιόλας είναι στοκ όπως έρχεται η κάρτα.

image.png.3ae6e0e42357b97682f26c6030dda1e0.png

Εδώ ξανά στοκ εγώ, έριξα και άλλο τα φανάκια γιατί δε θα δεις πάνω από 55 βαθμούς με τίποτα και στα 300 βατ να φτάσει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Για τις επιδόσεις μπορείς να πεις τα πάντα, αλλά η χελ δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ 0 ναντα νιχτς και άντε να φτάσει 54-55 βαθμούς. Επιδόσεις οκ έχει αλλά εγώ με το πόσο αθόρυβη και ψυχρή είναι κόλλησα. Δεν ξέρω πως το έκαναν αλλά είναι τρομερό.

image.png.452f17b0a9c40f68b79e6f2ab3840707.png

Αυτά κιόλας είναι στοκ όπως έρχεται η κάρτα.

image.png.3ae6e0e42357b97682f26c6030dda1e0.png

Εδώ ξανά στοκ εγώ, έριξα και άλλο τα φανάκια γιατί δε θα δεις πάνω από 55 βαθμούς με τίποτα και στα 300 βατ να φτάσει.

 

Συμφωνία με τον διαβολο έκαναν οι τύποι σίγουρα. Ας πάρει κανένα μάθημα σε fan curve η gigabyte μπας και. Οι τύποι όπως είπα και δίπλα στην gaming oc 4070 έχουν min rpm στα φανακια στο oc bios τις 1300 στροφές!!!! Έλα μου;;; Η καρτα δεν ανεβαίνει πάνω από 56-58 βαθμούς σε non dlss gaming αλλά ακούγεται. Λιγάκι μπορώ να πειράξω το curve από το gigabyte software. Τραγικό. Θα δοκιμασω και silent bios να δω τι κάνουν default με τα fans. Μετά afterburner…δεν υπάρχει όμως απολύτως κανένας λόγος σε 4070 να βάλουν τέτοιο curve.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Συμφωνία με τον διαβολο έκαναν οι τύποι σίγουρα. Ας πάρει κανένα μάθημα σε fan curve η gigabyte μπας και. Οι τύποι όπως είπα και δίπλα στην gaming oc 4070 έχουν min rpm στα φανακια στο oc bios τις 1300 στροφές!!!! Έλα μου;;; Η καρτα δεν ανεβαίνει πάνω από 56-58 βαθμούς σε non dlss gaming αλλά ακούγεται. Λιγάκι μπορώ να πειράξω το curve από το gigabyte software. Τραγικό. Θα δοκιμασω και silent bios να δω τι κάνουν default με τα fans. Μετά afterburner…δεν υπάρχει όμως απολύτως κανένας λόγος σε 4070 να βάλουν τέτοιο curve.

τι σκας ρε, φτιαξε ενα curve στο ab και εισαι οκ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά όσοι έχετε 7800xt, πόσα watt τραβάει σε idle αν βλέπεται πχ YouTube με μία η/και δύο οθόνες; Επειδή είδα πως έχει περίεργα ψηλό idle power draw.

Επίσης βάλτε στο σκρουτζ στο Black Friday list σας καμιά σοβαρή κάρτα γραφικών μπας και δούμε φως.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά όσοι έχετε 7800xt, πόσα watt τραβάει σε idle αν βλέπεται πχ YouTube με μία η/και δύο οθόνες; Επειδή είδα πως έχει περίεργα ψηλό idle power draw.

Επίσης βάλτε στο σκρουτζ στο Black Friday list σας καμιά σοβαρή κάρτα γραφικών μπας και δούμε φως.

idle

image.png.9630bc9d471645ed18f482b5fc34e4b4.png

YouTube

image.png.c640c11964404d5a065c32879710969b.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aris-leme said:

idle

image.png.9630bc9d471645ed18f482b5fc34e4b4.png

YouTube

image.png.c640c11964404d5a065c32879710969b.png

Thanks, είδα λέγανε στο reddit πως πιάνει 70w idle με YouTube, περίεργο. Θυμάμαι είχαν κάποια θέματα με δεύτερη οθόνη αλλά μάλλον τα φτιάξανε τώρα. Και η 5700xt μου τόσο πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ τώρα που το λες μπορεί να ήταν έτσι. Νομίζω είχα δει κάτι σπαικς από μνήμη της κάρτας. Τώρα κάθισα ένα λεπτό να δω χωρίς να κάνω κάτι και μάξ 11βατ πήγε.

Αν ανοίξω GPU-Z η κάρτα μένει στα 50 βατ δεν κατεβαίνει.

image.png.86ebd2e7cbf57aad65edab61f4d9bdc7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Thanks, είδα λέγανε στο reddit πως πιάνει 70w idle με YouTube, περίεργο. Θυμάμαι είχαν κάποια θέματα με δεύτερη οθόνη αλλά μάλλον τα φτιάξανε τώρα. Και η 5700xt μου τόσο πιάνει.

8w idle λεει εμενα το Adrenaline και σε Youtube παιζει απο 28 σε 46w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, just_a_dude said:

Άλλο YT, άλλο idle

Ναι όντως, εννοούσα σε μικρό load, όχι πλήρως idle.

Άσχετο, βγήκαν τα system requirements για το Alan Wake 2 και φαίνεται θα χυθεί αίμα:

F85erF6WcAAMlKY.jpg.b285d7c24f2fa3e9c306dcadefd44e3f.jpg

Έμφαση στο FSR2 Performance για 1080p 60fps (540p internal) με 6700xt και για 2160p 60fps (1080p internal) με 7800xt/4070. Καλά θα πάει και αυτό...

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...