Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

Καλα αυτο ειναι με overclocked την καρτα μην το λαμβανεις υποψιν για συγκριση.  Οταν τρεχεις με dsr, οχι αν εχεις μονιτορ μεγαλυτερης αναλυσης και ριχνεις την αναλυση ,αλλα οταν ανεβαινεις σε μαγαλυτερη αναλυση απο την native του μονιτορ.

 

far-cry-6-2560-1440.png.d23cc4ef056c05d156d887354ef47cdc.png

δεν ξέρω πόσο ήσουν παραπάνω με oced gpu αλλά το έχω λάβει υπ όψη μου. 

Για άλλο λόγο το λέω. Το farcry 6 το κατέβασα χθες μόνο και μόνο για να δούμε πόσο πιάνει μια 4070 σε σχέση με την 7800ΧΤ ( Αν δεχτούμε ότι είναι παρόμοια σε αυτόν τον τίτλο με την 4070 ) 

Το 118 που έβαλα στο άλλο thread, ελέγχεται. Από την στιγμή που κατέβασα και έβαλα το HD textures pack, και μετά από ένα update που έκανε, δεν μπορώ να τα ξαναπιάσω είτε με έιτε χωρίς το pack. Μέχρι 105 πάω. 

Ή κάποια πατατιά έγινε με το pack / update. Η΄ το run μου δεν είχε τα DΧR στο ON και δεν στράβωσε μετά το update ( δεν μπορώ να το δω από το result.html γιατί δεν τα συγκεκριμένα settings δεν τα αποθηκεύει ).

1.Αν το δικό σου είναι με DXR ON, και το δικό μου δεν ήταν. 

2.Στα settings αυτά ισχύει ότι 4070 = 3080

Τότε η διαφορά 7800ΧΤ over 4070 δεν είναι 14-15% 

Είναι 30-35% μείον το ποσοστό που σου έδωσε η oced gpu, (το οποίο το θεώρησα μικρότερο από 15% - 20%).

Ας τρέξει ένας με 4070    

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dem είπε

δεν ξέρω πόσο ήσουν παραπάνω με oced gpu αλλά το έχω λάβει υπ όψη μου. 

Για άλλο λόγο το λέω. Το farcry 6 το κατέβασα χθες μόνο και μόνο για να δούμε πόσο πιάνει μια 4070 σε σχέση με την 7800ΧΤ ( Αν δεχτούμε ότι είναι παρόμοια σε αυτόν τον τίτλο με την 4070 ) 

Το 118 που έβαλα στο άλλο thread, ελέγχεται. Από την στιγμή που κατέβασα και έβαλα το HD textures pack, και μετά από ένα update που έκανε, δεν μπορώ να τα ξαναπιάσω είτε με έιτε χωρίς το pack. Μέχρι 105 πάω. 

Ή κάποια πατατιά έγινε με το pack / update. Η΄ το run μου δεν είχε τα DΧR στο ON και δεν στράβωσε μετά το update ( δεν μπορώ να το δω από το result.html γιατί δεν τα συγκεκριμένα settings δεν τα αποθηκεύει ).

1.Αν το δικό σου είναι με DXR ON, και το δικό μου δεν ήταν. 

2.Στα settings αυτά ισχύει ότι 4070 = 3080

Τότε η διαφορά 7800ΧΤ over 4070 δεν είναι 14-15% 

Είναι 30-35% μείον το ποσοστό που σου έδωσε η oced gpu, (το οποίο το θεώρησα μικρότερο από 15% - 20%).

Ας τρέξει ένας με 4070    

To Farcry 6 παντα ευνοουσε τις ΑΜD, οποια και να πιασεις να κοιταξεις παντα η αντιστοιχη AMD θα εχει καλυτερα FPS, ηταν το "Starfield" του 2021-2022.
Ακομα και στο RT απο τα Lidl που του εχουν βαλει μεχρι και μια 7800xt εχει καλυτερα FPS απο 3090 ενω στα υπολοιπα που ειναι πιο απαιτητικα ουτε η 7900xtx καποιες φορες δεν φτανει τη 3090.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Psycho_Warhead said:

Μόνο έτσι δουλεύουν σωστά τα p-cores/e-cores. Δεν χρησιμοποιείς high/ultimate performance κλπ στα legacy power plans όταν έχεις ADL/RPL.

Ισχύει, επιβεβαιώνω ότι δουλεύει η συγκεκριμένη μέθοδος. Απ'όταν πέρσι μου χες πει να το αλλάξω δεν έχω εντοπίσει κάποιο περίεργο stuttering θέμα ξανά, τουλάχιστον όταν όντως δεν φταίει το παιχνίδι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ετσι ακριβως και οι 2 εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.
Οι διαφωνιες ξεκινουν οταν η μια πλευρα εχει πληρη επιγνωση και παραδεχεται τα μειονεκτηματα της ενω η αλλη πλευρα σφυριζει κλεφτικα στα δικα της μειονεκτηματα και παει τη συζητηση μονο στα πλεονεκτηματα.
Δεν θα ακουσεις κανεναν που εχει ή θελει να αγορασει 4070 να πει οτι η 4070 δεν εχει 5-10 λιγοτερα FPS ή 4gb Vram λιγοτερα, κανενας δεν το αμφισβητει.
Οταν ομως η συζητηση παει στα features, στη καταναλωση, στους Drivers,στο Ray Tracing, στο οπτικο αποτελεσμα κτλ κανενας δεν θα παραδεχτει απο την αλλη πλευρα οτι ισχυουν, παντα θα προσπαθησουν να τα παρουσιασουν ιδια και θα πανε τη συζητηση παλι στο Raster.. 

Το αντίθετο συμβαίνει. Οι ''πράσινοι''  δεν αναγνωρίζουν έστω τα λίγα θετικά που έχουν οι AMD RX 7000 κάρτες. Αν πει πχ. κάποιος ότι σε Raster είναι καλύτερη η RX 7800XT από την 4070 θα απαντήσει αμέσως με ειρωνεία ή σοβαρά κάποιος ''πράσινος'' ότι η Nvidia έχει RT,DLSS κλτ. υπονοώντας ότι όποιος αγοράσει την 7800 θα κάνει κακή επιλογή. Πράγμα που δεν ισχύει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, azazil1190 said:

Παντα ηταν ο Χρηστος, με ελαφρες πινελιες πρασινες και μπλε αλλα ειναι απο τα πιο λογικα και σοβαρα μελη εδω μεσα χωρις να υποβαθμιζει και να υποτιμα τον αλλο😉

Του έχει μπεί το FSR στα μάτια και δεν βλέπει ορθά την πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Του έχει μπεί το FSR στα μάτια και δεν βλέπει ορθά την πραγματικότητα

Ρε συ όπως την βρίσκει και όπως μπορεί ο καθένας .Οκ ξέρουμε τις δυνατότητες της κάθε κάρτας στα διάφορα σενάρια gaming πάνω κάτω.Εγω γουστάρω dlss κάποιος άλλος όχι ,ακόμα και με nvidia.Αλλος δεν έχει θέμα με το fsr δεν μπορεί να δει διάφορες,οκ.Για αυτό ανεβάζουμε και νουμερακια μεταξύ μας να μας λύνονται οι οποίες perf. απορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, azazil1190 said:

Ρε συ όπως την βρίσκει και όπως μπορεί ο καθένας .Οκ ξέρουμε τις δυνατότητες της κάθε κάρτας στα διάφορα σενάρια gaming πάνω κάτω.Εγω γουστάρω dlss κάποιος άλλος όχι ,ακόμα και με nvidia.Αλλος δεν έχει θέμα με το fsr δεν μπορεί να δει διάφορες,οκ.Για αυτό ανεβάζουμε και νουμερακια μεταξύ μας να μας λύνονται οι οποίες perf. απορίες 

Πλάκα κάνω ρε, απαντάς και σοβαρά :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, akoinonitos said:

καταλαβαινεις οτι με κανεις να μπαινω σε τρολλ Mode με αυτα που γραφεις ,να στο πω αλλη μια φορα εγω αμφισβιτω πολλα νουμερα απο review αλλα εχω τα παντελονια να ανεβαζω νουμερα αλλοι κρυβονται :P

 

Στην ίδια φάση, παρακαλάω να ανεβάσει κανένας νούμερα με τον 5800x 3d αλλά το αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι. Μην χαλάσει το παραμύθι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Στην ίδια φάση, παρακαλάω να ανεβάσει κανένας νούμερα με τον 5800x 3d αλλά το αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι. Μην χαλάσει το παραμύθι 😁

αμα παρεις 4070 θα παω να παρω 5800x3d :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

αμα παρεις 4070 θα παω να παρω 5800x3d :P

Εσένα σου βγαίνει φθηνότερα δεν είναι δίκαιο.. 

 

Αφού έχουμε 4070ες τρέξτε κανένα νούμερο ρε παίδες να δούμε τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εσένα σου βγαίνει φθηνότερα δεν είναι δίκαιο.. 

 

Αφού έχουμε 4070ες τρέξτε κανένα νούμερο ρε παίδες να δούμε τι γίνεται. 

θελω και μητρικη ρε για τον 5800x

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, akoinonitos said:

θελω και μητρικη ρε για τον 5800x

Το θέμα είναι δεν έχεις και nvidia καρτα. Λες να μπουκάλια ζει και την gt710 ο σαπάκιας ο 3d? Στο hogwarts και το forza πιθανόν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το θέμα είναι δεν έχεις και nvidia καρτα. Λες να μπουκάλια ζει και την gt710 ο σαπάκιας ο 3d? Στο hogwarts και το forza πιθανόν 😁

Χτες που έπαιξα λίγο στου μικρού το pc lord of folla (3840x1600) με 5800χ3δ και την 4090 , μαξαρισμενα settings dlss q,είχε ελαφρύ μπουκαλάκι (είναι και καλά σεταρισμενος) Σε cp2077 κ amdfield πάει τεζα την κάρτα 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...