Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχεις γίνει κανονικός κοκκινοφρουρός ε;😉😉

Παντα ηταν ο Χρηστος, με ελαφρες πινελιες πρασινες και μπλε αλλα ειναι απο τα πιο λογικα και σοβαρα μελη εδω μεσα χωρις να υποβαθμιζει και να υποτιμα τον αλλο😉

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Και η 4070 μπορεί, να ο Δήμος παίζει BG σε 4K. Και μια χαρά παίζει. Δεν έχω νούμερα για τη 4070, δεν ξέρω. Παίζει δηλαδή να βγάζει 30 κι εσύ 60;

Και αφού αποφάσισες να παίξεις σε 4k άνοιξε κι εσύ FSR να πάρεις κάποια fps.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Α ξέχασα έχει shimmering. Που θα μου πεις ότι σε βουρλίζω.:D

 

Επιβεβαιώνω ότι σε 4k native το πάει πάνω από 60 fps αν βγάλω το frame cap στο πρώτο act ο 5600 με την 4070. Βέβαια εγώ παίζω 4k dlss q μιας και στις 27’’ σε 4k οθόνη διαφορά δεν καταλαβαίνω με τίποτα. Αυτά με 100-105 watt κατανάλωση στο dlss. Ε εκεί αν βγάλω το frame cap πάει αρκετά πάνω από 80. Δεν σημαίνει ότι είναι 4k καρτα για όλα τα παιχνίδια. Για αυτά που παίζω ως τώρα είναι εύκολα 4k. Αλλά υποθέτω ότι όταν λέμε 4k καρτα λέμε τα πάντα όλα ultra πάνω από 60fps native. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Παντα ηταν ο Χρηστος, με ελαφρες πινελιες πρασινες και μπλε αλλα ειναι απο τα πιο λογικα και σοβαρα μελη εδω μεσα χωρις να υποβαθμιζει και να υποτιμα τον αλλο😉

Δεν τον ξέρω αλλά έχω να λέω για την συμπεριφορά, τον σεβασμό και την βοήθεια που δίνει όταν μπορεί. Χαίρομαι να μιλάω μαζί του. Μάλιστα πριν παρω κάρτα ήταν από τα παιδιά που με βοήθησαν και σε πμ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geomrk είπε

ρεαλιστης θα πω εγω

Εγώ πάλι όπως έχω πει πολλάκις και εδώ και στο δίπλα νήμα πιστεύω ότι το δίδυμο 7800xt/4070 είναι μια χαρά κάρτες με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και οι δυο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακώνεστε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Παντα ηταν ο Χρηστος, με ελαφρες πινελιες πρασινες και μπλε αλλα ειναι απο τα πιο λογικα και σοβαρα μελη εδω μεσα χωρις να υποβαθμιζει και να υποτιμα τον αλλο😉

φαίνεται και καλο παιδί παρόλο που έχει pc με κουτσα κόρς και amd κάρτα δε βαριέσαι όλοι έχουμε τα ελαττώματα μας :P 

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακώνεστε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη. 😉

συγγνώμη αδερφέ αλλα μπροστά στη δίκια μας τις έχετε μικρές :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

φαίνεται και καλο παιδί παρόλο που έχει pc με κουτσα κόρς και amd κάρτα δε βαριέσαι όλοι έχουμε τα ελαττώματα μας :P 

 

Είναι καλό παιδί! Δεν τα έγραψα έτσι αυτά πριν.

Με τα κουτια ναι έχει κάποια θέματα ελαφριάς μορφής η αλήθεια είναι άλλα με cpu k gpu είναι απλά ανώμαλος 😆 όπως οι περισσότεροι από εμάς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

Αυτά τα λες εσύ, γιατί μάλλον έτσι σε συμφέρει, ή δεν ξέρω για ποιους λόγους  και  δεν με ενδιαφέρουν. 

Τα " πρακτικά έβγαλες "   "με λίγα λόγια είπες" είναι δικά σου όχι δικά μου. 

Κανένα ύφος δεν είχαν τα λόγια μου όταν άρχισες να απαντάς με ειρωνίες. Όταν αναφερόμουν με συγκεκριμένα στοιχεία απο διάφορα reviews μιλώντας για την 4070 και 7800ΧΤ αν πετάγεσαι με ένα υπερβολικό τσιτάτο ανταλλάσσεται 4090 με 4070. 

 

 

 

 

On topic τώρα ... @akoinonitos αν το παρακάτω είναι  DXR Reflection ON, DXR Reflection ON 

Τότε στο Far Cry 6  δεν είναι μόνο 14% - 15% πάνω  η 7800ΧΤ από την 4070 που δίνει το TPU αλλά νομίζω πολύ παραπάνω.  

να μην πω διπλάσια ~  25-30% διαφορά

 

Επίσης όταν τρέχω bench σε μη native ανάλυση και αναλογία, χάνω σε fps σε σχέση με αυτόν που τρέχει την ίδια ανάλυση native? 

 

Στα 2560x1440 με Ultra Preset, Anti - Aliasing TAA, HD textures ON, DXR Reflection ON, DXR Reflection ON.  FSR OFF. 

Πόσο να δίνει μια 4070... ? 

 

Καλα αυτο ειναι με overclocked την καρτα μην το λαμβανεις υποψιν για συγκριση.  Οταν τρεχεις με dsr, οχι αν εχεις μονιτορ μεγαλυτερης αναλυσης και ριχνεις την αναλυση ,αλλα οταν ανεβαινεις σε μαγαλυτερη αναλυση απο την native του μονιτορ.

 

far-cry-6-2560-1440.png.d23cc4ef056c05d156d887354ef47cdc.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ πάλι όπως έχω πει πολλάκις και εδώ και στο δίπλα νήμα πιστεύω ότι το δίδυμο 7800xt/4070 είναι μια χαρά κάρτες με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και οι δυο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακώνεστε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη. 😉

Ετσι ακριβως και οι 2 εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.
Οι διαφωνιες ξεκινουν οταν η μια πλευρα εχει πληρη επιγνωση και παραδεχεται τα μειονεκτηματα της ενω η αλλη πλευρα σφυριζει κλεφτικα στα δικα της μειονεκτηματα και παει τη συζητηση μονο στα πλεονεκτηματα.
Δεν θα ακουσεις κανεναν που εχει ή θελει να αγορασει 4070 να πει οτι η 4070 δεν εχει 5-10 λιγοτερα FPS ή 4gb Vram λιγοτερα, κανενας δεν το αμφισβητει.
Οταν ομως η συζητηση παει στα features, στη καταναλωση, στους Drivers,στο Ray Tracing, στο οπτικο αποτελεσμα κτλ κανενας δεν θα παραδεχτει απο την αλλη πλευρα οτι ισχυουν, παντα θα προσπαθησουν να τα παρουσιασουν ιδια και θα πανε τη συζητηση παλι στο Raster.. 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Έχεις γίνει κανονικός κοκκινοφρουρός ε;😉😉

Απλα καποια πραγματα γινονται κουραστικα οταν επαναλαμβανονται απο ανθρωπους που δεν εχουν το hw για το οποιο μιλανε. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Είναι καλό παιδί! Δεν τα έγραψα έτσι αυτά πριν.

Με τα κουτια ναι έχει κάποια θέματα ελαφριάς μορφής η αλήθεια είναι άλλα με cpu k gpu είναι απλά ανώμαλος 😆 όπως οι περισσότεροι από εμάς .

Και μαμώ τα παιδιά είναι.

Spoiler

Αυτόν και τον Πέτρο θέλω να τσιγκλάω περισσότερο.

 

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απλα καποια πραγματα γινονται κουραστικα οταν επαναλαμβανονται απο ανθρωπους που δεν εχουν το hw για το οποιο μιλανε. 

Spoiler

Εμένα εννοείς βαμμενε κοκκινομπλε;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και μαμώ τα παιδιά είναι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αυτόν και τον Πέτρο θέλω να τσιγκλάω περισσότερο.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εμένα εννοείς βαμμενε κοκκινομπλε;

 

οχι με τον movie τσακωκονομαι τωρα μην ανακατευεσαι :p

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απλα καποια πραγματα γινονται κουραστικα οταν επαναλαμβανονται απο ανθρωπους που δεν εχουν το hw για το οποιο μιλανε. 

σωστός και πέρα από τα ανούσια vs και τις ειρωνείες μερικών καλο θα είναι όσοι έχουν το hw και χρόνο να ανεβάζουν και νούμερα ώστε να έχουν οι υπόλοιποι μια εικόνα, γιατί απ ότι φαίνεται τα περισσότερα reviews είναι ότι νάνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Tambas91 said:

σωστός και πέρα από τα ανούσια vs και τις ειρωνείες μερικών καλο θα είναι όσοι έχουν το hw και χρόνο να ανεβάζουν και νούμερα ώστε να έχουν οι υπόλοιποι μια εικόνα, γιατί απ ότι φαίνεται τα περισσότερα reviews είναι ότι νάνε

Σας είπα και πριν , 8κ μόνο αγόρια 8κ😆 και ας παίζω cinematic experience 24foupousss 

Θέλετε και νούμερα ,Ε νούμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...