Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lefstef είπε

εγώ είμαι πάρα πολύ καλά με 42 oled tv για οθόνη στο 1 με 1,2 μέτρα

Εγω ακριβως πανω απο τη 32 εχω μια 47 tv και την εχω μονο για ταινιες σειρες.
Σε παιχνιδια που μιλας στο chat, κανεις trade, κανονιζεις trades ή rush στο discord chat κτλ δεν με βολευει ακομα και αν κατσω πιο μακρια.
Γενικα με ποντικι και keyboard πανω απο 32 δεν με βολευει με τιποτα.
Τωρα αν επαιζα τιποτα ποδοσφαιρακια ,ραλακια και single player με χειριστηριο θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα γιατι δεν εχεις chat ουτε μικροαντικειμενα που πρεπει να διαβαζεις τα stats τους.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απαντας σε κατι συγκεριμενο που γραφω ,αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω δεν φταιω εγω
 

Τι λες δηλαδή ότι στο AC Mirage η 7800xt κερδάει την 4070; Δεν παίζουμε AC Mirage κύριε, δε μας αρέσει το παιχνίδι. Και σε ρωτάω συγκεκριμένα. Είναι κάρτα 4k η 7800xt; Όχι δεν είναι, δε χρειάζεται να απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απαντας σε κατι συγκεριμενο που γραφω ,αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω δεν φταιω εγω

Τα 57 μαλλον τα ειδες στον υπνο σου ,ισως η 4070 να πιανει τοσα 😛

Starfield παιζεις Raster 1440p Ultra; Ναι
Lord of the Fallen παιζει Raster 1440p  Ultra; Δεν το εχω

παιχνιδια που εχω ηδη παιξει δεν θα τα ξαναπαιξω με την κανουρια μου nvidia για να χαρω με το dlss, παιξτε εναν αιωνα hl και cp να χαιρεστε :P

καταλαβαινεις οτι με κανεις να μπαινω σε τρολλ Mode με αυτα που γραφεις ,να στο πω αλλη μια φορα εγω αμφισβιτω πολλα νουμερα απο review αλλα εχω τα παντελονια να ανεβαζω νουμερα αλλοι κρυβονται :P
 

Προσπαθείς τώρα να βγάλεις άκρη? ανεβάσαμε νούμερα βίντεο αλλά πάλι δε γίνεται κάτι κάνουμε λάθος. Εγώ κατέβασα και αυτά τα γκειμς που θέλουν κάποιοι και δεν παίζω απλά να δείξουμε τι γίνεται αλλά όχι δεν ισχύουν τα νούμερα μας γιατί δεν έχουμε DLSS....

Ούτε την 4060ται δε φτάνει η 7700 με όνομα 7800ΧΤ. Εντάξει τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Προσπαθείς τώρα να βγάλεις άκρη? ανεβάσαμε νούμερα βίντεο αλλά πάλι δε γίνεται κάτι κάνουμε λάθος. Εγώ κατέβασα και αυτά τα γκειμς που θέλουν κάποιοι και δεν παίζω απλά να δείξουμε τι γίνεται αλλά όχι δεν ισχύουν τα νούμερα μας γιατί δεν έχουμε DLSS....

Ούτε την 4060ται δε φτάνει η 7700 με όνομα 7800ΧΤ. Εντάξει τώρα?

Τα FPS δεν ειναι τα ιδια σε ολες τις περιοχες, αν το Review επελεξε μια βαρια περιοχη και εβγαλε οτι εχει 60FPS και εσυ πας στην αρχη του παιχνιδιου η σε μια πιο ελαφρια περιοχη και μου βγαλεις 80FPS δεν φταιει το review φταιει οτι συγκρινεις ανομια πραγματα.
Ολες οι καρτες του review oμως δοκιμαστηκαν στο ιδιο σημειο.....
Στο Lord of the Fallen video που ανεβηκε πριν λιγο ειχε περιοχες με 55FPS και περιοχες με 80+FPS.

Screenshot_11.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris-leme είπε

Προσπαθείς τώρα να βγάλεις άκρη? ανεβάσαμε νούμερα βίντεο αλλά πάλι δε γίνεται κάτι κάνουμε λάθος. Εγώ κατέβασα και αυτά τα γκειμς που θέλουν κάποιοι και δεν παίζω απλά να δείξουμε τι γίνεται αλλά όχι δεν ισχύουν τα νούμερα μας γιατί δεν έχουμε DLSS....

Ούτε την 4060ται δε φτάνει η 7700 με όνομα 7800ΧΤ. Εντάξει τώρα?

Μια χαρά κάρτα είναι. Και με λίγο o/c πάει πιο ψηλά.  Άλλο αυτό όμως, ποιος σας είπε ότι προσπαθεί κάποιος να μειώσει το προϊόν που αγοράσατε δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τι λες δηλαδή ότι στο AC Mirage η 7800xt κερδάει την 4070; Δεν παίζουμε AC Mirage κύριε, δε μας αρέσει το παιχνίδι. Και σε ρωτάω συγκεκριμένα. Είναι κάρτα 4k η 7800xt; Όχι δεν είναι, δε χρειάζεται να απαντήσεις.

Δεν ειναι αλλα μπορει να παιξω πολλους τιτλους ,+ δεν ειναι αυτο ? τι ειναι μειον ?

6 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Προσπαθείς τώρα να βγάλεις άκρη? ανεβάσαμε νούμερα βίντεο αλλά πάλι δε γίνεται κάτι κάνουμε λάθος. Εγώ κατέβασα και αυτά τα γκειμς που θέλουν κάποιοι και δεν παίζω απλά να δείξουμε τι γίνεται αλλά όχι δεν ισχύουν τα νούμερα μας γιατί δεν έχουμε DLSS....

Ούτε την 4060ται δε φτάνει η 7700 με όνομα 7800ΧΤ. Εντάξει τώρα?

Προφανως δεν ξερουμε εμεις που την εχουμε ξερει ο Movie απο τα reviews χωρις drivers που ανεβαινουν :lol:

Αντε καλο βραδυ σε ολους σας.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ειναι αλλα μπορει να παιξω πολλους τιτλους ,+ δεν ειναι αυτο ? τι ειναι μειον ?

Προφανως δεν ξερουμε εμεις που την εχουμε ξερει ο Movie απο τα reviews χωρις drivers που ανεβαινουν :lol:

Και η 4070 μπορεί, να ο Δήμος παίζει BG σε 4K. Και μια χαρά παίζει. Δεν έχω νούμερα για τη 4070, δεν ξέρω. Παίζει δηλαδή να βγάζει 30 κι εσύ 60;

Και αφού αποφάσισες να παίξεις σε 4k άνοιξε κι εσύ FSR να πάρεις κάποια fps.

Spoiler

Α ξέχασα έχει shimmering. Που θα μου πεις ότι σε βουρλίζω.:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μια χαρά κάρτα είναι. Και με λίγο o/c πάει πιο ψηλά.  Άλλο αυτό όμως, ποιος σας είπε ότι προσπαθεί κάποιος να μειώσει το προϊόν που αγοράσατε δεν καταλαβαίνω.

Δεν είναι αν προσπαθεί κάποιος να μειώσει κάτι και με χαλάει(που δεν με απασχολεί κιόλας δεν έχω μετοχές) απλά δεν μπορώ τις ανακρίβειες.

Είχαμε τα ριβιους τώρα έχουμε και εδώ μέσα κάρτες δίνουμε νούμερα σκριν βιντεο με επιδόσεις κτλ που βγάζουμε εμείς (με νορμάλ παρτς κιόλας όχι ιδανικές συνθήκες) και πάλι η ίδια συζήτηση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ειναι αλλα μπορει να παιξω πολλους τιτλους ,+ δεν ειναι αυτο ? τι ειναι μειον ?

Προφανως δεν ξερουμε εμεις που την εχουμε ξερει ο Movie απο τα reviews χωρις drivers που ανεβαινουν :lol:

Αντε καλο βραδυ σε ολους σας.

Αυτο με τους drivers τι σχεση εχει;
Σου εδειξα εγω Review που η Nvidia ειχε Drivers και η AMD δεν ειχε;
Kαι οι 2 δεν ειχαν τοτε....
Sry που δεν την περιμεναν να μαζεψει τα ασυμμάζευτα.
Τωρα παλι στο Lord of the Fallen και οι 2 εχουν προσφατο driver ειδικα για το game.
Aν μαθουμε που ειναι το custom scene να πατε να βγαλετε βιντεο στο ιδιο σημειο οχι μεσα στη σπηλια.

Screenshot_14.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/10/2023 at 12:19, Armoral said:

Καμία ειρωνεία φίλε, πρακτικά έβγαλες nvidia, dlss, raytracing, fg άχρηστα και με λίγα λόγια είπες ότι η Amd αποδίδει τελικά καλύτερα σε ray tracing άρα γιατί ο κακός χαμός.με τις nvidia και σου απάντησα στο ίδιο ύφος.

Αυτά τα λες εσύ, γιατί μάλλον έτσι σε συμφέρει, ή δεν ξέρω για ποιους λόγους  και  δεν με ενδιαφέρουν. 

Τα " πρακτικά έβγαλες "   "με λίγα λόγια είπες" είναι δικά σου όχι δικά μου. 

Κανένα ύφος δεν είχαν τα λόγια μου όταν άρχισες να απαντάς με ειρωνίες. Όταν αναφερόμουν με συγκεκριμένα στοιχεία απο διάφορα reviews μιλώντας για την 4070 και 7800ΧΤ αν πετάγεσαι με ένα υπερβολικό τσιτάτο ανταλλάσσεται 4090 με 4070. 

 

 

 

 

On topic τώρα ... @akoinonitos αν το παρακάτω είναι  DXR Reflection ON, DXR Reflection ON 

Τότε στο Far Cry 6  δεν είναι μόνο 14% - 15% πάνω  η 7800ΧΤ από την 4070 που δίνει το TPU αλλά νομίζω πολύ παραπάνω.  

να μην πω διπλάσια ~  25-30% διαφορά

 

Επίσης όταν τρέχω bench σε μη native ανάλυση και αναλογία, χάνω σε fps σε σχέση με αυτόν που τρέχει την ίδια ανάλυση native? 

 

Στα 2560x1440 με Ultra Preset, Anti - Aliasing TAA, HD textures ON, DXR Reflection ON, DXR Reflection ON.  FSR OFF. 

Πόσο να δίνει μια 4070... ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dem είπε

Αυτά τα λες εσύ, γιατί μάλλον έτσι σε συμφέρει, ή δεν ξέρω για ποιους λόγους  και  δεν με ενδιαφέρουν. 

Τα " πρακτικά έβγαλες "   "με λίγα λόγια είπες" είναι δικά σου όχι δικά μου. 

Κανένα ύφος δεν είχαν τα λόγια μου όταν άρχισες να απαντάς με ειρωνίες. Όταν αναφερόμουν με συγκεκριμένα στοιχεία απο διάφορα reviews μιλώντας για την 4070 και 7800ΧΤ αν πετάγεσαι με ένα υπερβολικό τσιτάτο ανταλλάσσεται 4090 με 4070. 

Το post είναι εκεί, όποιος το διάβασε κατάλαβε. Ούτε εμένα με απασχολεί τι έγραψες, απλά είπα επειδή είναι τόσο καλή η κάρτα και αποδίδει και καλύτερα από τις πράσινες σε RT να πάω σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ω ρε φιλε τεραστια διαφορα να χεσω τα windows μου μεσα ,Thanks

Μόνο έτσι δουλεύουν σωστά τα p-cores/e-cores. Δεν χρησιμοποιείς high/ultimate performance κλπ στα legacy power plans όταν έχεις ADL/RPL.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και αυτος με το Ford Focus και το Opel Astra το ιδιο θα κανει....
Αν το Ford σου δινει 150 αλογα(FPS) στα 1600cc(4070) και το Opel αναγκαζεται να παει 2000cc(7800xt) για να σου δωσει 155 αλογα (FPS) τοτε ποιο ειναι καλυτερο;
Aν το Ford με τα 5 λιγοτερα αλογα και στα 400 λιγοτερα κυβικα στην ιδια τιμη σου δινει πλοηγο(DLSS 3.5) ,Clima(DLSS 3),και δερματινα καθισματα(Ray Tracing) ενω το Opel σου δινει ενα ραδιοφωνακι της πλακας(FSR 2), air condition(FSR 3) και υφασματινα καθισματα(Antilag) θα παρεις το Opel;
Mονο τα αλογα και η τιμη αγορας παιζουν ρολο σε ενα αυτοκινητο;

εφτυσα το νερο που επινα θα με πνιξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δεν χρειαζεται να παιξω με fsr μεχρι στιγμης σε κανενα παιχνιδι που παιζω δεν χρειαστηκε το fsr  για 1440p, θα το ξανα πω το gaming δεν ειναι το cp ,το cp ειναι ενα παιχνιδι.

Και τελος δεν μπαινω εγω στο νημα της nvidia να λεω τα ιδια και τα ιδια. Οσο μπαινετε εδω και λετε τα δικα σας θα παιρνετε και τις αναλογες απνατησεις.

Έχεις γίνει κανονικός κοκκινοφρουρός ε;😉😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...