Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχεις θέμα με stuttering στο Mirage ; Που το έχεις το power plan στα Windows ; Θέλει balanced + best performance στα power settings και να κλείσεις το core parking με το ParkControl.

Game mode στο off.

Ω ρε φιλε τεραστια διαφορα να χεσω τα windows μου μεσα ,Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συνηθως η TV ειναι στο σαλονι και επισης συνηθως ειναι 50+ και θα πρεπει να κατσεις στα 2-3-4 μετρα.
Ε δεν παιζουν ολοι με χειριστηρια η με κιαλια ,υπαρχουμε και εμεις που θελουμε να παιζουμε στο γραφειο μας με 32αρα στους 50-60 ποντους με chat .

εγω παντως την βρισκω στην 65αρα στο σαλονι με το χειριστηριο του xbox ,οποτε το εχω ελευθερο μεταφερω το πισι εκει γιαυτο ειχα και sff πρωτα.

 

29 λεπτά πριν, Armoral είπε

Σιγά μην παίζει και σε 8k.Είπαμε καρτάρα μην το ξεφτιλίσουμε.:D

Εγω δεν λεω πραγματα που δεν ισχυουν ,επρεπε να το ξερεις, και στο μονιτορ τωρα τρωω fps penalty απο το dsr + το χασιμο απο το Recording

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω παντως την βρισκω στην 65αρα στο σαλονι με το χειριστηριο του xbox ,οποτε το εχω ελευθερο μεταφερω το πισι εκει γιαυτο ειχα και sff πρωτα.

Ναι και πολυ καλα κανεις αλλα αυτο λεγεται συμβιβασμος.
Παιζεις σε 1080p monitor και οποτε θες πας σε 4Κ τηλεοραση, συμβιβασμο κανεις και οταν ξερεις οτι θα παιζεις με FSR εναντι του DLSS,συμβιβασμος ειναι οταν δεχεσαι να εχεις χειροτερο RT ,καταναλωση, Αntilag κτλ .
Μονο το συμβιβασμο σε αυτα τα 10FPS δεν δεχεσαι να κανεις για να ειναι ολα τα αλλα καλυτερα :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι και πολυ καλα κανεις αλλα αυτο λεγεται συμβιβασμος.
Παιζεις σε 1080p monitor και οποτε θες πας σε 4Κ τηλεοραση, συμβιβασμο κανεις και οταν ξερεις οτι θα παιζεις με FSR εναντι του DLSS,συμβιβασμος ειναι οταν δεχεσαι να εχεις χειροτερο RT ,καταναλωση, Αntilag κτλ .
Μονο το συμβιβασμο σε αυτα τα 10FPS δεν δεχεσαι να κανεις για να ειναι ολα τα αλλα καλυτερα :P

Δεν χρειαζεται να παιξω με fsr μεχρι στιγμης σε κανενα παιχνιδι που παιζω δεν χρειαστηκε το fsr  για 1440p, θα το ξανα πω το gaming δεν ειναι το cp ,το cp ειναι ενα παιχνιδι.

Και τελος δεν μπαινω εγω στο νημα της nvidia να λεω τα ιδια και τα ιδια. Οσο μπαινετε εδω και λετε τα δικα σας θα παιρνετε και τις αναλογες απνατησεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω παντως την βρισκω στην 65αρα στο σαλονι με το χειριστηριο του xbox ,οποτε το εχω ελευθερο μεταφερω το πισι εκει γιαυτο ειχα και sff πρωτα.

 

Εγω δεν λεω πραγματα που δεν ισχυουν ,επρεπε να το ξερεις, και στο μονιτορ τωρα τρωω fps penalty απο το dsr + το χασιμο απο το Recording

 

Και οι δύο μπορούν να παίξουν 4k πλέον, αυτό είναι πλεονέκτημα της νέας γενιάς αλλά δεν προσανατολίζονται προς τα εκεί. Αυτό εννοώ.

Εμένα το 60άρι μου κάνει κάπως πλέον. Από 80 και πάνω μου φαίνεται ομαλό, στα 60 και κάτω από 60 το καταλαβαίνω. Προτιμώ να βάλω dlss balanced που λέει ο λόγος και να κερδίσω από εκεί.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Και οι δύο μπορούν να παίξουν 4k πλέον, αυτό είναι πλεονέκτημα της νέας γενιάς αλλά δεν προσανατολίζονται προς τα εκεί. Αυτό εννοώ.

αρα δεν διαφωνεις σε κατι σε αυτο που λεω η μια θα θελει dlss και η αλλη θα παιζει native στον στγκεκριμενο τιτλο ,για εμενα αυτο ειναι + οπως για εσας ειναι το rt του cp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

αρα δεν διαφωνεις σε κατι σε αυτο που λεω η μια θα θελει dlss και η αλλη θα παιζει native στον στγκεκριμενο τιτλο ,για εμενα αυτο ειναι + οπως για εσας ειναι το rt του cp 

Ανάλογα τον τίτλο. Και δεν είναι ντροπή να θέλεις dlss. Καλύτερο από το native είναι κάποιες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Ανάλογα τον τίτλο. Και δεν είναι ντροπή να θέλεις dlss. Καλύτερο από το native είναι κάποιες φορές.

ουτε ντροπη ειναι να παιζεις και αλλα παιχνιδια εκτος του cp :P

δεν θελω να μπαινω σε αντιπαραθεσεις ειδικα με τα παιδια που εχουν 4070 αλλα μου κουρδιζετε τα νευρα εσυ και ο αλλος :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ουτε ντροπη ειναι να παιζεις και αλλα παιχνιδια εκτος του cp :P

δεν θελω να μπαινω σε αντιπαραθεσεις ειδικα με τα παιδια που εχουν 4070 αλλα μου κουρδειζετε τα νευρα εσυ και ο αλλος :lol:

Κάνεις τώρα σα να μη μπορεί να παίξει σε 4k όπως εσύ ο κάτοχος 4070. Και βρήκες το AC Mirage να μας πεις.

Εγώ γιατί σου κουρδίζω τα νεύρα, επειδή πήρες 7800xt; Είναι 4K κάρτα η 7800xt; Εγώ αυτό λέω. Αν εσύ αρέσκεσαι να παίζεις γύρω στα 60 fps εμένα δε με χαλάει καθόλου.

Δε θα ψάξω να σου βρω τίτλους που πάνε κάτω από 60 οι κάρτες. Αλλά μην κάνεις κι εσύ σα να βρήκες την κάρτα που εξαφάνισε 7900xt, xtx και όλη τη σειρά των Nvidia.

Τελικά εσείς με τις AMD το έχετε εύκολα το 4k raster, μία εσύ μια ο Aten. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν χρειαζεται να παιξω με fsr μεχρι στιγμης σε κανενα παιχνιδι που παιζω δεν χρειαστηκε το fsr  για 1440p, θα το ξανα πω το gaming δεν ειναι το cp ,το cp ειναι ενα παιχνιδι.

Και τελος δεν μπαινω εγω στο νημα της nvidia να λεω τα ιδια και τα ιδια. Οσο μπαινετε εδω και λετε τα δικα σας θα παιρνετε και τις αναλογες απνατησεις.

Kαλα αυτο ειναι σχετικο μπορει να συμβαινει και το αντιθετο, να παιζεις οπου μπορεις και οπου δεν μπορεις να μη παιζεις η να βαζεις FSR.
Δεν ειναι μονο το CP που θελει FSR, ειναι ολα οσα εχουν RT σε σοβαρο βαθμο και ολα οσα ειναι Unoptimized.
Starfield παιζεις Raster 1440p Ultra;
Lord of the Fallen παιζει Raster 1440p  Ultra;
Immortals of Aveum παιζεις Raster 1440p Ultra;
Remnant II παιζεις Raster 1440p Ultra;
Hogwarts Legacy παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
Plague Tales Requiem παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
Elder Rings παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
F1 23 παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
Portal RTX παιζεις RT 1440p Ultra;
και ερχονται Alan Wake 2 , Half Life 2 RTX....

Oσο για Αssasin Creed Mirage εσυ θα παιξεις 4Κ Raster στα 57FPS και ο αλλος με τη 4070 θα παιξεις 4K DLSS στα 70-80FPS και δεν θα καταλαβεις οτι εχει DLSS.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κάνεις τώρα σα να μη μπορεί να παίξει σε 4k όπως εσύ ο κάτοχος 4070. Και βρήκες το AC Mirage να μας πεις.

Εγώ γιατί σου κουρδίζω τα νεύρα, επειδή πήρες 7800xt; Είναι 4K κάρτα η 7800xt; Εγώ αυτό λέω. Αν εσύ αρέσκεσαι να παίζεις γύρω στα 60 fps εμένα δε με χαλάει καθόλου.

Δε θα ψάξω να σου βρω τίτλους που πάνε κάτω από 60 οι κάρτες. Αλλά μην κάνεις κι εσύ σα να βρήκες την κάρτα που εξαφάνισε 7900xt, xtx και όλη τη σειρά των Nvidia.

Τελικά εσείς με τις AMD το έχετε εύκολα το 4k raster, μία εσύ μια ο Aten. :D

Απαντας σε κατι συγκεριμενο που γραφω ,αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω δεν φταιω εγω

9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Starfield παιζεις Raster 1440p Ultra; Ναι
Lord of the Fallen παιζει Raster 1440p  Ultra; Δεν το εχω
Immortals of Aveum παιζεις Raster 1440p Ultra;
Remnant II παιζεις Raster 1440p Ultra;
Hogwarts Legacy παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
Plague Tales Requiem παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
Elder Rings παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
F1 23 παιζεις RT 1440p Ultra χωρις FSR;
Portal RTX παιζεις RT 1440p Ultra;
και ερχονται Alan Wake 2 , Half Life 2 RTX....

Oσο για Αssasin Creed Mirage εσυ θα παιξεις 4Κ Raster στα 57FPS και ο αλλος με τη 4070 θα παιξεις 4K DLSS στα 70-80FPS και δεν θα καταλαβεις οτι εχει DLSS.

Τα 57 μαλλον τα ειδες στον υπνο σου ,ισως η 4070 να πιανει τοσα 😛

Starfield παιζεις Raster 1440p Ultra; Ναι
Lord of the Fallen παιζει Raster 1440p  Ultra; Δεν το εχω

παιχνιδια που εχω ηδη παιξει δεν θα τα ξαναπαιξω με την κανουρια μου nvidia για να χαρω με το dlss, παιξτε εναν αιωνα hl και cp να χαιρεστε :P

καταλαβαινεις οτι με κανεις να μπαινω σε τρολλ Mode με αυτα που γραφεις ,να στο πω αλλη μια φορα εγω αμφισβιτω πολλα νουμερα απο review αλλα εχω τα παντελονια να ανεβαζω νουμερα αλλοι κρυβονται :P
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απαντας σε κατι συγκεριμενο που γραφω ,αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω δεν φταιω εγω

Τα 57 μαλλον τα ειδες στον υπνο σου ,ισως η 4070 να πιανει τοσα 😛

Starfield παιζεις Raster 1440p Ultra; Ναι
Lord of the Fallen παιζει Raster 1440p  Ultra; Δεν το εχω

παιχνιδια που εχω ηδη παιξει δεν θα τα ξαναπαιξω με την κανουρια μου nvidia για να χαρω με το dlss, παιξτε εναν αιωνα hl και cp να χαιρεστε :P

καταλαβαινεις οτι με κανεις να μπαινω σε τρολλ Mode με αυτα που γραφεις ,να στο πω αλλη μια φορα εγω αμφισβιτω πολλα νουμερα απο review αλλα εχω τα παντελονια να ανεβαζω νουμερα αλλοι κρυβονται :P
 

O κοσμος ομως πριν αγορασει καρτα κοιταει τα Benchmark, δεν ερχεται στο σπιτι σου να τις δοκιμασει με τα παιχνιδια που εχεις εσυ, οποτε θα δει ενα Average ή εστω θα δει πως τα παει η καρτα σε 10-15 καινουρια παιχνιδια.
Eσυ πριν τη παρεις τη δανειστηκες απο το καταστημα, τη δοκιμασες και εκρινες οτι σου κανει;
Σε αυτα τα 10-15 καινουρια παιχνιδια λοιπον ειναι οριακη ή ακαταλληλη σε Max settings RT χωρις FSR η σε Max settings χωρις FSR(το ιδιο και η 4070),λιγα ειναι αυτα που παιζουν Raster 100FPS που θα τα παιξεις και με μια 3080, 6800xt ετσι και αλλιως ή με μια 3070 6700xt.
Οποτε αν εχεις σκοπο να τη κρατησεις μερικα χρονια και δεν την αλλαξεις του χρονου, θα πρεπει να σε ενδιαφερει το DLSS/FSR γιατι ηδη σε πολλα το εχεις αναγκη.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Συνηθως η TV ειναι στο σαλονι και επισης συνηθως ειναι 50+ και θα πρεπει να κατσεις στα 2-3-4 μετρα.
Ε δεν παιζουν ολοι με χειριστηρια η με κιαλια ,υπαρχουμε και εμεις που θελουμε να παιζουμε στο γραφειο μας με 32αρα στους 50-60 ποντους με chat .

εγώ είμαι πάρα πολύ καλά με 42 oled tv για οθόνη στο 1 με 1,2 μέτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...