Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, elpenor said:

@BlurayMoviesGreece Υπάρχουν όμως κάτι ευκαιρίες σε 7800XT που την κάνουν υπερβολικά δελεαστική (πέρα από το ότι είναι στα περισσότερα παιχνίδια πάνω σε raster).

Πχ. με 520 ευρώ https://www.jmctech.gr/product/vga-powercolor-radeon-hellhound-rx-7800xt-16gb-gddr6/

Στην 4070 ακόμα και μία dual ξεκινάει από 650. Ποιο κοντά στην 4060ti 16gb είναι η τιμή της 7800XT.

Το Jmctech δεν έχει 4070; Γιατί δηλαδή συγκρίνεις 7800xt στην τιμή του JMCTech και τη 4070 με skroutz;

Λολ.

Αποτελέσματα αναζήτησης για “rtx 4070” – JMCtech.gr

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο ομως ερχεται αντιμετοπο με το budget :P
Οταν σου λεει καποιος οτι πηρε 7800xt λογο τιμης, πες του να παρει καλυτερη και πιο ακριβη για να παιξει 1440p Full+Ultra.
Aυτος ομως που θελει να παρει τη καλυτερη καρτα για το συστημα του και δεν τον ενδιαφερει η τιμη δεν θα κοιταξει ποτε σε κοκκινες.

Πραγματικά, τι διαβάζουμε????

Οι τιμές να με πεις είναι απλά νούμερα δεν παίζουν κανέναν ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Πραγματικά, τι διαβάζουμε????

Οι τιμές να με πεις είναι απλά νούμερα δεν παίζουν κανέναν ρόλο. 

Πρωτη φορα ακους οτι δεν αγοραζουν ολοι με το VFM ή με το perf/$ ;
Oλοι αυτοι που εχουν 4080 4090 λες να τις εκλεψαν απο Container;
Aλλα οκ ας αφησουμε τις 4080 4090 που σε ποσοτητα παιζει να ειναι περισσοτερες απο ολες τις πωλησεις των 7000 και ας πιασουμε 7800xt 4070 που εχει ανεβει στις τασεις.
Οταν μου λεει καποιος οτι προτιμα να παρει 7800xt γιατι εχει 520€ ενω στο ιδιο καταστημα η 4070 εχει 550€ και για 30€ προτιμα να παιζει με FSR αντι για DLSS+FSR τα 30€ δεν θα επρεπε να παιζουν ρολο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο ομως ερχεται αντιμετοπο με το budget :P
Οταν σου λεει καποιος οτι πηρε 7800xt λογο τιμης, πες του να παρει καλυτερη και πιο ακριβη για να παιξει 1440p Full+Ultra.
Aυτος ομως που θελει να παρει τη καλυτερη καρτα για το συστημα του και δεν τον ενδιαφερει η τιμη δεν θα κοιταξει ποτε σε κοκκινες.

Θέλω να πω ότι όποιος θέλει να πάρει κάρτα στην τιμή που έχουν οι 7800/4070 και δεν θέλει να δώσει παραπάνω θα ξέρει ή πρέπει να ξέρει ότι θα κάνει αναγκαστικά κάποιες υποχωρήσεις πχ. δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις να παίζει όλα ultra +rt σε 4k ανάλυση. Αλλά σε 1440p με high/ultra θα τα καταφέρουν μια χαρά! Στις περισσότερες φορές και χωρίς βοήθεια FSR & DLSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν δηλαδη μπορω να εχω καλυτερες τεχνολογιες και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα ε ας χασω 10fps στη τελικη γιατι αγοραζουμε καρτα για να παιξουμε σε πιο καλα γραφικα και οχι για να τερματισουμε το κοντερ.

Δεν ισχύει καθολικά και απόλυτα. Κατέβασα το Farcry 6 να το παίξω λίγο και έβαλα settings ώστε να παίζω στα 65~ fps. Ε λοιπόν δεν με καλύπτει γιατί έχω συνηθίσει στα 100+ των υπολοιπων games που παίζω συνήθως,γι'αυτό κατ'εμε είναι ανάλογα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, enable_your_mind said:

Δεν ξερω τι μετρανε.. Η 7900xtx  ολα φουλ δεν επεφτε κατω απο 40 και πηγαινε μεχρι 60 , στο δικο μου playthough

E άλλη περιοχή φαντάζομαι, εκεί που τεστάρις εσύ μπορεί να βγάζει 60 έως 80 η 4090. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aetos1988 είπε

Θέλω να πω ότι όποιος θέλει να πάρει κάρτα στην τιμή που έχουν οι 7800/4070 και δεν θέλει να δώσει παραπάνω θα ξέρει ή πρέπει να ξέρει ότι θα κάνει αναγκαστικά κάποιες υποχωρήσεις πχ. δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις να παίζει όλα ultra +rt σε 4k ανάλυση. Αλλά σε 1440p με high/ultra θα τα καταφέρουν μια χαρά! Στις περισσότερες φορές και χωρίς βοήθεια FSR & DLSS.

Σε 1440p σε καποια τα καταφερνουν και σε καποια οχι.
Οταν λοιπον απο τη 1η μερα αγορας εισαι αναγκασμενος σε καποια να παιξεις με upscale ή upscale και FG ποσο θα σου κρατησει η καρτα;
Aυτοι που αγοραζουν mid range μη ξεχνας οτι δεν αλλαζουν καρτα καθε γενια αλλα καθε 2-3 γενιες.

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

Δεν ισχύει καθολικά και απόλυτα. Κατέβασα το Farcry 6 να το παίξω λίγο και έβαλα settings ώστε να παίζω στα 65~ fps. Ε λοιπόν δεν με καλύπτει γιατί έχω συνηθίσει στα 100+ των υπολοιπων games που παίζω συνήθως,γι'αυτό κατ'εμε είναι ανάλογα πάντα

Τι 100+ FPS ας βγαλουν τα 60-70 FPS Raster σε game του 2023 και παλι λαμπαδα πρεπει να αναψουν οπως βγαινουν τα games unoptimized.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Herald said:

E άλλη περιοχή φαντάζομαι, εκεί που τεστάρις εσύ μπορεί να βγάζει 60 έως 80 η 4090. 

Ειχα ποσταρει video απο 4090  απο την αρχη του παιχνιδιου που ειμουν και εγω και ηταν παρομοια τα fps  με τα δικα μου.. δεν  ξερω αν αργοτερα στο παιχνιδι υπαρχει τοσο διαφορα που να ειναι τοσο μεγαλη οσο δειχνει αυτο το σαιτ

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ειχα ποσταρει video απο 4090  απο την αρχη του παιχνιδιου που ειμουν και εγω και ηταν παρομοια τα fps  με τα δικα μου.. δεν  ξερω αν αργοτερα στο παιχνιδι υπαρχει τοσο διαφορα που να ειναι τοσο μεγαλη οσο δειχνει αυτο το σαιτ

Ε, ανέβασε δικό σου βίντεο και θα ανεβάσει δικό του βίντεο κάποιος με 4090. Ο Herald π.χ. που είναι βιντεάκιας-youtuber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, enable_your_mind said:

Ειχα ποσταρει video απο 4090  απο την αρχη του παιχνιδιου που ειμουν και εγω και ηταν παρομοια τα fps  με τα δικα μου.. δεν  ξερω αν αργοτερα στο παιχνιδι υπαρχει τοσο διαφορα που να ειναι τοσο μεγαλη οσο δειχνει αυτο το σαιτ

Και το gamegpu τα ίδια δείχνει περίπου

 

image.png.ec96464dfbd44adeef4578bb47386a79.png

9 minutes ago, kkatzos said:

Ε, ανέβασε δικό σου βίντεο και θα ανεβάσει δικό του βίντεο κάποιος με 4090. Ο Herald π.χ. που είναι βιντεάκιας-youtuber.

Περιμένομε και το δικό σου  στο forza 480p +25% res scale να μην σε κόβει η κάρτα. Θα το δούμε? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ειχα ποσταρει video απο 4090  απο την αρχη του παιχνιδιου που ειμουν και εγω και ηταν παρομοια τα fps  με τα δικα μου.. δεν  ξερω αν αργοτερα στο παιχνιδι υπαρχει τοσο διαφορα που να ειναι τοσο μεγαλη οσο δειχνει αυτο το σαιτ

Σου κάνει εντύπωση που έχει διαφορά η 4090;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, geomrk είπε

Πάντως αν κάποιος γνωστός μου με ρωτήσει πληροφορίες για τις 4xxx κάρτες θα του δώσω το thread εδώ των rx 7xxx τόσο off topic που έχει βγει

To καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον βαλεις να παιξει DLSS+RT και FSR+RT το ιδιο game και θα δεις οτι θα αποφασισει μονος του.
Αν κατσει να διαβασει εδω και δει τα 30% πανω απο 4070 μπορει να παρει καμια 7800xt αντι για 7900xt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Πάντως είναι εντυπωσιακό η amd να έχει κάνει το χειρότερο launch γενιάς καρτών γραφικών αλλά οι οπαδοί εκεί στρατιώτες....τι θα δούμε, οι 40 series καίγονται, το DLSS άχρηστο, το FG για τα μπάζα, το RT gimmick, μετρά μόνο η vram και το raster.....ή αλλιώς της κοντης ***** της φταίει η χωρίστρα

Το FG ναι, το FSR3 όμως άριστο. Και το AFMF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Περιμένομε και το δικό σου  στο forza 480p +25% res scale να μην σε κόβει η κάρτα. Θα το δούμε? 😛 

Δε θα το δεις.

Σιγά μην ψειριζουμε τη μαϊμού σε προβληματικό παιχνίδι. Τα upscalers δε δουλεύουν σωστά όπως είδαμε, γιατί να δουλεύει το resolution scale;

Ε μπορεί να βάλω 32x24 pixels 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...