Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, enable_your_mind said:

Επαιξα παραπανω Lords of the Fallen στην C1LG μου που ειναι στα 120 ΗΖ . Με FG  απο τον driver  επαιζε στα απο 150 μεχρι 200 fps  αναλογα την περιοχη , χωρις κανενα σπασιμο , lag , tearing , η κολλημα κλπ.. Tο παιχνιδι εχει επιλογη να διαλεγεις το resolution scale οποτε και αναλογα πανε και τα παραπανω fps..

Έχει διαφορά να παίζεις στα 120fps χωρίς FG και με 150-200fps με FG ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, azazil1190 said:

Μπορείς να το κάνεις από adrenaline αυτό? (Fg καλή μαγκιά).

Εμάς με τις πράσινες μας "κέρασε" και αυτός ο τίτλος μια Λούτσα.

Βγήκε με fg και το πήραν πίσω 😆

Ναι εχει βγαλει πιλοτικο driver , που παιζει σε ολα τα direct11x+12  παιχνιδια.. Ειδα εβγαλαν και αλλο patch για το παιχνιδι που για Nvidia  λενε οτι μπορεις  οντως  απο μονο σου να το ενεργοποιησεις

13 minutes ago, Aten-Ra said:

Έχει διαφορά να παίζεις στα 120fps χωρίς FG και με 150-200fps με FG ??

Δεν επιανε 120 fps στην ρυθμιση που το ειχα χωρις FG ,   το FG  εδινε ολο το boost..  Και μια χαρα smooth  ηταν χωρις κανενα απολυτως θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ούτε εγώ είχα δει κρας όσο πρόλαβα να παίξω με fg κανά 4ωρο έχω σύνολο που έχω παίξει το παιχνίδι.

Μανιουαλ πως ? 

''In order to enable DLSS 3 Frame Generation, you’ll have to use the following launch option “-DLSSFG”. Once you do, the game will be, once again, using DLSS 3 Frame Generation on your RTX 40 series GPU.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

''In order to enable DLSS 3 Frame Generation, you’ll have to use the following launch option “-DLSSFG”. Once you do, the game will be, once again, using DLSS 3 Frame Generation on your RTX 40 series GPU.''

Τι μαλακίες είναι αυτές.

Απλά το άφηναν ως έχει και όποιος είχε θέμα κρας το άφηνε στο οφ.

Τι χαζές κινήσεις είναι αυτές? Απορώ με το σκεπτικό τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, akoinonitos said:

Δλδ θεωρεις οτι ο αντικαταστατης της 6800xt ειναι η 7800xt ? Ok η amd εκανε μλκια με τις ονομασιες για λογους marketing (κακο οπως παντα) αλλα η 7800xt εχει τα ιδια cu με την 6800 non xt και φθηνοτερο msrp κατα 80$.

H nvidia αντικατεστησε την 3070 με την 4070 με αυξηση 100$ msrp.

Να πειτε της nvidia να δινει και το cp2077 με τις καρτες γτ απο οτι φαινεται οι κατοχοι Nvidia δεν ενδιαφερονται για αλλα παιχνιδια, θα παιζουν cp μια ζωη  :P

 

relative-performance-2560-1440.png.eac27cd4066375a902011ce43bdd0a47.png

 Nα δουμε και κανα καινουριο παιχνιδι?

 

4070

4070.png.3c59ac01b799ca9119cf1aa20c5eb187.png

 

7800xt (υπολογισε +2 fps minimum στο average λογω dsr penalty γτ ειμαι σε 1080p μονιτορ)

7800xt.png.32c278af3c42e0c356f1d6c558fde0d4.png

παρε και μια 6800xt

6800XT.png.607a65a50452f10e7abcdb97a01a7609.png

Εντελώς άσχετο, από τα settings του adrenaline, το enhanced colors στο έχει ON από default? Εμένα το έχει στο ON και δεν θυμάμαι να το έχω ανοίξει εγώ, ίσως από εκεί προκύπτει η φήμη για τα ξεβαμένα χρώματα της nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

Εντελώς άσχετο, από τα settings του adrenaline, το enhanced colors στο έχει ON από default? Εμένα το έχει στο ON και δεν θυμάμαι να το έχω ανοίξει εγώ, ίσως από εκεί προκύπτει η φήμη για τα ξεβαμένα χρώματα της nvidia. 

Πάντα στο οff το έχω. Ίσως μετά από καθαρή εγκατάσταση να το ενεργοποιεί, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πέτρος said:

Πάντα στο οff το έχω. Ίσως μετά από καθαρή εγκατάσταση να το ενεργοποιεί, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Eγώ δεν ήξερα καν ότι υπάρχει επιλογή, χτές πήγα να δώ ένα βίντεο στο youtube και κάτι ήταν αρκετά off. Έψαξα από εδώ, έψαξα από εκεί και βρήκα αυτην την επιλογή που ουσιαστικά κάνει oversaturate τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ δεν ήξερα καν ότι υπάρχει επιλογή, χτές πήγα να δώ ένα βίντεο στο youtube και κάτι ήταν αρκετά off. Έψαξα από εδώ, έψαξα από εκεί και βρήκα αυτην την επιλογή που ουσιαστικά κάνει oversaturate τα πάντα.

Μπορεί, θα πρέπει να το τσεκάρω κάποια στιγμή. Η Samsung άνοιξε το δρόμο κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχεις θέμα με stuttering στο Mirage ; Που το έχεις το power plan στα Windows ; Θέλει balanced + best performance στα power settings και να κλείσεις το core parking με το ParkControl.

Game mode στο off.

Ναι εχω ,θενκς θα τσεκαρω

3 ώρες πριν, Herald είπε

Εντελώς άσχετο, από τα settings του adrenaline, το enhanced colors στο έχει ON από default? Εμένα το έχει στο ON και δεν θυμάμαι να το έχω ανοίξει εγώ, ίσως από εκεί προκύπτει η φήμη για τα ξεβαμένα χρώματα της nvidia. 

απο default το εχει off σε εμενα, δεν θυμαμαι ποτε να ηταν on αλλα το βαζω στο εντονο σε καποια games  ,δινει κατι τις στα παιχνιδια

5 ώρες πριν, chrisde είπε

Το ποιος αντικαθιστά ποιον και οι ονομασίες δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σημασία. Δυο πράγματα μετράνε: η τρέχουσα τιμή στην αγορά (υπό την προυπόθεση ότι υπάρχει επαρκής διαθεσιμότητα) και οι επιδόσεις (βάζω μέσα και τεχνολογίες όπως dlss fsr fg κτλ)

Υπο αυτό το πρίσμα η 7800xt είναι πάνω κάτω 10% πιο γρήγορη σε raster από 4070 και 6800xt. Η 4070 έχει επιπλέον τεχνολογίες που δεν έχει η amd (dlss, dldsr, fg, cuda κτλ), καλύτερο rt και 4 gb ram λιγότερα.

Σε τρέχουσες τιμές skroutz η διαφορά 7800xt - 4070 είναι πάνω κάτω 5% υπέρ της πρώτης.

Με αυτά τα δεδομένα εγώ κρίνω ότι καταρχάς οι διαφορές είναι μικρές και ότι δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή. Όποιος βέβαια ενδιαφέρεται περισσότερο για τις τεχνολογίες της nvidia, εννοείται θα πάει εκεί, δεν τίθεται καν θέμα.

Τέλος θεωρώ ότι και οι δυο έχουν φτωχό value για τα χρήματα που ζητάνε σήμερα και απλά εδώ μέσα αρπάζεστε για το ποιά έχει φτωχότερο λες και έχει νόημα κάτι τέτοιο δεδομένου ότι οι διαφορές είναι μικρές...

συμφωνω απλα δεν μπορω να ακουω τα ιδια και τα ιδια συνεχεια ,καποια στιγμη μου την δινει και εμενα ;)

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Εντελώς άσχετο, από τα settings του adrenaline, το enhanced colors στο έχει ON από default? Εμένα το έχει στο ON και δεν θυμάμαι να το έχω ανοίξει εγώ, ίσως από εκεί προκύπτει η φήμη για τα ξεβαμένα χρώματα της nvidia. 

Εγώ απ' ότι θυμάμαι off είναι default, δεν νομίζω ότι το είχα ενεργοποιήσει ποτέ.

Επίσης άσχετο αλλά μια και το ανέφερες, σε nvidia υπάρχει το vibrance το οποίο ανάλογα και την οθόνη βέβαια, κάνει καλή δουλίτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chrisde είπε

Εγώ απ' ότι θυμάμαι off είναι default, δεν νομίζω ότι το είχα ενεργοποιήσει ποτέ.

Επίσης άσχετο αλλά μια και το ανέφερες, σε nvidia υπάρχει το vibrance το οποίο ανάλογα και την οθόνη βέβαια, κάνει καλή δουλίτσα.

Μέχρι τα 60% vibrance μου αρέσει και κάνει όντως καλή διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ θεωρεις οτι ο αντικαταστατης της 6800xt ειναι η 7800xt ? Ok η amd εκανε μλκια με τις ονομασιες για λογους marketing (κακο οπως παντα) αλλα η 7800xt εχει τα ιδια cu με την 6800 non xt και φθηνοτερο msrp κατα 80$.

H nvidia αντικατεστησε την 3070 με την 4070 με αυξηση 100$ msrp.

Να πειτε της nvidia να δινει και το cp2077 με τις καρτες γτ απο οτι φαινεται οι κατοχοι Nvidia δεν ενδιαφερονται για αλλα παιχνιδια, θα παιζουν cp μια ζωη  :P

 

Το θεμα δεν ειναι τι θεωρει ο καθε ενας αλλα το τι πραγματικα γινοταν και γινεται.
Τα ονοματα παντα προσδιοριζαν τη κατηγορια της καρτας,τη διαφορα τιμης προηγουμενης/επομενης γενιας, τον αντικαταστατη και το performance jump προηγουμενης/επομενης γενιας και τις επιδοσεις vs τον ανταγωνιστη (x070 vs x700xt).
Ποσες φορες γραφτηκε η πτωση του Bus απο 3000 σε 4000;
Ποσες φορες γραφτηκε οτι δεν ανεβηκε η Vram αρκετα απο 3000 σε 4000;
Ποσες φορες γραφτηκε οτι η 4060 δεν ειναι upgrade αλλα sidegrade στη 3060 12gb;
Eκει τα ονοματα ειχαν σημασια στις κοκκινες δεν εχουν;
H Νvidia εβγαλε την νεα γενια 4000 και η AMD τη νεα γενια 7000.
Eπειδη η 2η δεν καταφερε να εχει αντιστοιχες επιδοσεις, καταναλωσεις και τεχνολογιες ουσιαστηκα εκανε downgrade τα μοντελα της.
Αντι λοιπον να συγκρινουμε 4070 με 7700xt , 4080 με 7800xt , 4090 με 7900xt εχουμε φτασει στο σημειο να συγκρινουμε διαφορετικες κατηγοριες λογο τιμολογησης και να το θεωρουμε και κατορθωμα.

Για καποιον που τον ενδιαφερει να παρει μια καρτα και να κανει τη δουλεια του με το budget που εχει, ναι το ονομα δεν εχει καμια σημασια μονο η τιμη, αν και θα επρεπε να τον ενδιαφερουν και οι τεχνολογιες οταν η διαφορα στη τιμη ειναι μικρη.
Αν δηλαδη μπορω να εχω καλυτερες τεχνολογιες και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα ε ας χασω 10fps στη τελικη γιατι αγοραζουμε καρτα για να παιξουμε σε πιο καλα γραφικα και οχι για να τερματισουμε το κοντερ.
Προτιμω λοιπον να εχω DLDSR, DLSS 3.5, DLSS 3, Ray Tracing, Reflex και να παιξω στα 100FPS απο το να παιξω σε κατι κατωτερο στα 105-110FPS.

H τιμη παλι καθοριζεται απο τη ποιοτητα του προιοντος σε σχεση με τον ανταγωνιστη.
Οταν εχεις κατωτερα προιοντα θα εχεις και καλυτερες τιμες αλλιως θα χασεις ακομα και αυτο το μικρο marketshare που κρατας με νυχια και με δοντια.
Δεν γινεται λοιπον να εισαι καλυτερος και φθηνοτερος ταυτοχρονα ενα απο τα δυο ισχυει.
Αν οι 7000 ηταν καλυτερες απο τις 4000 θα ηταν πιο ακριβες ή στη χειροτερη περιπτωση στην ιδια τιμη.
Τι περιμενετε δηλαδη να δειτε 4080 φθηνοτερη απο 7800xt εφοσον παταει και την 7900xt;
H 7800xt που δεν εχει κανενα μελλον αν τη συγκρινεις με 4080 4070ti , τιμολογηθηκε κοντα στη 4070.
Η 4070 ομως δεν τιμολογηθηκε κοντα στη 7700xt μιας και οι κοκκινες βγηκαν μετα και τις εβαλαν στο "ραφι που ανηκουν".

Οταν ομως συγκρινεις εταιριες και προιοντα για το ποιος εβγαλε καλυτερα προιοντα και ποιος ειναι πρωτοπορος οτι πληρωνεις παιρνεις.
Η 4070 ειναι αντικαταστατης της 3070 και ειναι ανωτερο προιον απο τη 7700xt που αντικατεστησε τη 6700xt
η 4080 ειναι αντικαταστατης της 3080 και ειναι ανωτερο προιον απο τη 7800xt που αντικατεστησε τη 6800xt
h 4090 ειναι αντικαταστατης της 3090 και ειναι ανωτερο προιον απο τη 7900xt που αντικατεστησε τη 6900xt
Αν ισχυε το αντιστροφο θα ειχαμε και αλλες τιμες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ θεωρεις οτι ο αντικαταστατης της 6800xt ειναι η 7800xt ? Ok η amd εκανε μλκια με τις ονομασιες για λογους marketing (κακο οπως παντα) αλλα η 7800xt εχει τα ιδια cu με την 6800 non xt και φθηνοτερο msrp κατα 80$.

H nvidia αντικατεστησε την 3070 με την 4070 με αυξηση 100$ msrp.

Να πειτε της nvidia να δινει και το cp2077 με τις καρτες γτ απο οτι φαινεται οι κατοχοι Nvidia δεν ενδιαφερονται για αλλα παιχνιδια, θα παιζουν cp μια ζωη  :P

 

relative-performance-2560-1440.png.eac27cd4066375a902011ce43bdd0a47.png

 Nα δουμε και κανα καινουριο παιχνιδι?

 

4070

4070.png.3c59ac01b799ca9119cf1aa20c5eb187.png

 

7800xt (υπολογισε +2 fps minimum στο average λογω dsr penalty γτ ειμαι σε 1080p μονιτορ)

7800xt.png.32c278af3c42e0c356f1d6c558fde0d4.png

παρε και μια 6800xt

6800XT.png.607a65a50452f10e7abcdb97a01a7609.png

Η μόνη έλλειψη της 4070 υπό προυποθέσεις είναι τα 4 gb vram. Αν το παιχνίδι παίξει 103 ή 113 δεν έχει και τόση διαφορά στην εμπειρία. Ναι μετράει το να έχεις την πιο γρήγορη κάρτα αλλά αν είναι να έχω καλύτερο fidelity ας χάσω και 5-10 fps

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lord of ΦΟΛΑ, καλά πάει και αυτό, φοβερά γραφικά και πολύ καλό performance :P 

To βάζω εδω΄γιατί ειπώθηκε πρίν ότι η xtx φτάνει την 4090 σε αυτό το game. Ναι αμέ.

performance-3840-2160.png

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Lord of ΦΟΛΑ, καλά πάει και αυτό, φοβερά γραφικά και πολύ καλό performance :P 

To βάζω εδω΄γιατί ειπώθηκε πρίν ότι η xtx φτάνει την 4090 σε αυτό το game. Ναι αμέ.

 

Raster αφου
7800Egypt 30% πανω απο 4070 σε Raster στα non-μικιμαου.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...