Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Psycho_Warhead said:

New AMD Fluid Motion Frames Driver enables HDR support, improves frame pacing and image quality

Καθόλου ικανοποιημένος ο Tim απ' το AFMF.

 

Βγηκε καινουργιος πριν λιγο που παιζει πλεον και το HDR  και δουλευει σε  directx11+12 παιχνιδια  και τρεχει πολυ καλυτερα.. Cyberpunk  πανω απο 120 fps στην ultra wide οθονη μου με FSR + RT ultra , οταν στο ιδιο σημειο κανονικα ειμουν στα κοντα 60  , χωρις πλεον να κανει αυτο που εκανε στο παλαιοτερο  που επεφτε σε χαμηλοτερα fps ( μονο στιγμιαια ειδα να παιφτει στα 60) .

Lords of the fallen πηγε με ιδιες ρυθμισεις πανω απο διπλασια fps , και εκει δεν εχανε καθολου fps

Ακομα θελει δουλεια αλλα οτι πλεον τον δινουν σε ολα τα παιχνιδια το κανει πολυ καλο νεο

Update : οντως δειχνει να βελτιωνει και το image quality

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-23-30-afmf-tech-preview

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Βγηκε καινουργιος πριν λιγο που παιζει πλεον και το HDR  και δουλευει σε  directx11+12 παιχνιδια  και τρεχει πολυ καλυτερα.. Cyberpunk  πανω απο 120 fps στην ultra wide οθονη μου με FSR + RT ultra , οταν στο ιδιο σημειο κανονικα ειμουν στα κοντα 60  , χωρις πλεον να κανει αυτο που εκανε στο παλαιοτερο  που επεφτε σε χαμηλοτερα fps ( μονο στιγμιαια ειδα να παιφτει στα 60) .

Lords of the fallen πηγε με ιδιες ρυθμισεις πανω απο διπλασια fps , και εκει δεν εχανε καθολου fps

Ακομα θελει δουλεια αλλα οτι πλεον τον δινουν σε ολα τα παιχνιδια το κανει πολυ καλο νεο

Update : οντως δειχνει να βελτιωνει και το image quality

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-23-30-afmf-tech-preview

Εμ είδες που τα λέγαμε. Fake frames και fake frames. Τώρα όμως είναι καλά, μετράει.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοκιμασα στο hogwarts αλλα το βρηκα κακο 😛  Lag δεν εχει απο οσο καταλαβαινω μιας και παιζω με gamepad και το fps boost ειναι μεγαλο,  αλλα η εικονα δεν ειναι τοσο καλη. Βεβαια εμενα η οθονη δεν εχει vrr και με Vysnc δεν δουλευει οποτε απο αυτο και μονο δεν μου κανει.

Σε γενικες γραμμες ειναι λιγο βελτιωμενο παντως

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Armoral said:

Εμ είδες που τα λέγαμε. Fake frames και fake frames. Τώρα όμως είναι καλά, μετράει.

Εμενα τι μου το λες.. Δεν ειχα πει τιποτα για fake frames.. κλπ.. Οτιδηποτε που μπορει να δεινει boost και να μην δημιουργει θεματα παντα ειναι καλοδεχουμενο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας προσπαθεί open source , o άλλος δεν τα δίνει ούτε καν στους προηγούμενης σειράς πελάτες του. 

 

Ξέρω ξέρω ποιότητα ... Του χρόνου θα δούμε τι θα κάνει η 7800xt και τι θα κάνουν τα ποιοτικά 192bit ... Εδώ θα είμαστε. 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dem είπε

Ο ένας προσπαθεί open source , o άλλος δεν τα δίνει ούτε καν στους προηγούμενης σειράς πελάτες του. 

 

Ξέρω ξέρω ποιότητα ... Του χρόνου θα δούμε τι θα κάνει η 7800xt και τι θα κάνουν τα ποιοτικά 192bit ... Εδώ θα είμαστε. 😋

Αν δεν έδινε η Nvidia ακόμα δε θα είχε βγάλει τίποτα η Amd. Άσε που δεν είναι ίδια υλοποίηση. Και το fsr και το fg.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E ναι οι AMD ειναι σαν το τσιπουρο πρεπει να περασουν 1-2 χρονια να οριμασουν και οταν οριμασουν εχει βγει νεα γενια.
Βεβαια απο την αλλη δεν εχουν μεγαλες διαφορες στο Performance απο γενια σε γενια, τι 6800xt τι 7800xt γιατι να την αλλαξεις.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Βεβαια απο την αλλη δεν εχουν μεγαλες διαφορες στο Performance απο γενια σε γενια, τι 6800xt τι 7800xt γιατι να την αλλαξεις.
 

Δλδ θεωρεις οτι ο αντικαταστατης της 6800xt ειναι η 7800xt ? Ok η amd εκανε μλκια με τις ονομασιες για λογους marketing (κακο οπως παντα) αλλα η 7800xt εχει τα ιδια cu με την 6800 non xt και φθηνοτερο msrp κατα 80$.

H nvidia αντικατεστησε την 3070 με την 4070 με αυξηση 100$ msrp.

Να πειτε της nvidia να δινει και το cp2077 με τις καρτες γτ απο οτι φαινεται οι κατοχοι Nvidia δεν ενδιαφερονται για αλλα παιχνιδια, θα παιζουν cp μια ζωη  :P

 

relative-performance-2560-1440.png.eac27cd4066375a902011ce43bdd0a47.png

 Nα δουμε και κανα καινουριο παιχνιδι?

 

4070

4070.png.3c59ac01b799ca9119cf1aa20c5eb187.png

 

7800xt (υπολογισε +2 fps minimum στο average λογω dsr penalty γτ ειμαι σε 1080p μονιτορ)

7800xt.png.32c278af3c42e0c356f1d6c558fde0d4.png

παρε και μια 6800xt

6800XT.png.607a65a50452f10e7abcdb97a01a7609.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δλδ θεωρεις οτι ο αντικαταστατης της 6800xt ειναι η 7800xt ? Ok η amd εκανε μλκια με τις ονομασιες για λογους marketing (κακο οπως παντα) αλλα η 7800xt εχει τα ιδια cu με την 6800 non xt και φθηνοτερο msrp κατα 80$.

H nvidia αντικατεστησε την 3070 με την 4070 με αυξηση 100$ msrp.

Να πειτε της nvidia να δινει και το cp2077 με τις καρτες γτ απο οτι φαινεται οι κατοχοι Nvidia δεν ενδιαφερονται για αλλα παιχνιδια, θα παιζουν cp μια ζωη  :P

 

relative-performance-2560-1440.png.eac27cd4066375a902011ce43bdd0a47.png

 Nα δουμε και κανα καινουριο παιχνιδι?

 

4070

4070.png.3c59ac01b799ca9119cf1aa20c5eb187.png

 

7800xt (υπολογισε +2 fps minimum στο average λογω dsr penalty γτ ειμαι σε 1080p μονιτορ)

7800xt.png.32c278af3c42e0c356f1d6c558fde0d4.png

παρε και μια 6800xt

6800XT.png.607a65a50452f10e7abcdb97a01a7609.png

Το ποιος αντικαθιστά ποιον και οι ονομασίες δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σημασία. Δυο πράγματα μετράνε: η τρέχουσα τιμή στην αγορά (υπό την προυπόθεση ότι υπάρχει επαρκής διαθεσιμότητα) και οι επιδόσεις (βάζω μέσα και τεχνολογίες όπως dlss fsr fg κτλ)

Υπο αυτό το πρίσμα η 7800xt είναι πάνω κάτω 10% πιο γρήγορη σε raster από 4070 και 6800xt. Η 4070 έχει επιπλέον τεχνολογίες που δεν έχει η amd (dlss, dldsr, fg, cuda κτλ), καλύτερο rt και 4 gb ram λιγότερα.

Σε τρέχουσες τιμές skroutz η διαφορά 7800xt - 4070 είναι πάνω κάτω 5% υπέρ της πρώτης.

Με αυτά τα δεδομένα εγώ κρίνω ότι καταρχάς οι διαφορές είναι μικρές και ότι δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή. Όποιος βέβαια ενδιαφέρεται περισσότερο για τις τεχνολογίες της nvidia, εννοείται θα πάει εκεί, δεν τίθεται καν θέμα.

Τέλος θεωρώ ότι και οι δυο έχουν φτωχό value για τα χρήματα που ζητάνε σήμερα και απλά εδώ μέσα αρπάζεστε για το ποιά έχει φτωχότερο λες και έχει νόημα κάτι τέτοιο δεδομένου ότι οι διαφορές είναι μικρές...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα παραπανω Lords of the Fallen στην C1LG μου που ειναι στα 120 ΗΖ . Με FG  απο τον driver  επαιζε στα απο 150 μεχρι 200 fps  αναλογα την περιοχη , χωρις κανενα σπασιμο , lag , tearing , η κολλημα κλπ.. Tο παιχνιδι εχει επιλογη να διαλεγεις το resolution scale οποτε και αναλογα πανε και τα παραπανω fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ θεωρεις οτι ο αντικαταστατης της 6800xt ειναι η 7800xt ? Ok η amd εκανε μλκια με τις ονομασιες για λογους marketing (κακο οπως παντα) αλλα η 7800xt εχει τα ιδια cu με την 6800 non xt και φθηνοτερο msrp κατα 80$.

H nvidia αντικατεστησε την 3070 με την 4070 με αυξηση 100$ msrp.

Να πειτε της nvidia να δινει και το cp2077 με τις καρτες γτ απο οτι φαινεται οι κατοχοι Nvidia δεν ενδιαφερονται για αλλα παιχνιδια, θα παιζουν cp μια ζωη  :P

 

relative-performance-2560-1440.png.eac27cd4066375a902011ce43bdd0a47.png

 Nα δουμε και κανα καινουριο παιχνιδι?

 

4070

4070.png.3c59ac01b799ca9119cf1aa20c5eb187.png

 

7800xt (υπολογισε +2 fps minimum στο average λογω dsr penalty γτ ειμαι σε 1080p μονιτορ)

7800xt.png.32c278af3c42e0c356f1d6c558fde0d4.png

παρε και μια 6800xt

6800XT.png.607a65a50452f10e7abcdb97a01a7609.png

Έχεις θέμα με stuttering στο Mirage ; Που το έχεις το power plan στα Windows ; Θέλει balanced + best performance στα power settings και να κλείσεις το core parking με το ParkControl.

Game mode στο off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Επαιξα παραπανω Lords of the Fallen στην C1LG μου που ειναι στα 120 ΗΖ . Με FG  απο τον driver  επαιζε στα απο 150 μεχρι 200 fps  αναλογα την περιοχη , χωρις κανενα σπασιμο , lag , tearing , η κολλημα κλπ.. Tο παιχνιδι εχει επιλογη να διαλεγεις το resolution scale οποτε και αναλογα πανε και τα παραπανω fps..

Μπορείς να το κάνεις από adrenaline αυτό? (Fg καλή μαγκιά).

Εμάς με τις πράσινες μας "κέρασε" και αυτός ο τίτλος μια Λούτσα.

Βγήκε με fg και το πήραν πίσω 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Μπορείς να το κάνεις από adrenaline αυτό? (Fg καλή μαγκιά).

Εμάς με τις πράσινες μας "κέρασε" και αυτός ο τίτλος μια Λούτσα.

Βγήκε με fg και το πήραν πίσω 😆

Είπαν ότι είχε crashes αλλά δεν έχω δει crash προς το παρόν..Μπορείς να το ενεργοποιήσεις manually.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Είπαν ότι είχε crashes αλλά δεν έχω δει crash προς το παρόν..Μπορείς να το ενεργοποιήσεις manually.

Ούτε εγώ είχα δει κρας όσο πρόλαβα να παίξω με fg κανά 4ωρο έχω σύνολο που έχω παίξει το παιχνίδι.

Μανιουαλ πως ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...