Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

δεν καταλαβαινομαστε...

δεν υπάρχει αλλο βαρύ RT πέρα από τα 4 που είπαμε. Αντε 5, να βάλουμε και το Hitman 3.

και τα 3 είναι ήδη παλιά.

Η συντριπτική πλειοψηφία ειναι και θα είναι light RT (ευχαριστούμε τις κονσόλες για αυτό :o ) και θα τρέχουν καλά και σε 7900.

 

Δε νομίζω. Το νέο plague tale είναι ήδη βαρύ σαν το cyberpunk και αναμένεται και rt patch που εκεί θα ζορίζει ακόμα και την 4090 

Συν τα remaster του ps5 τα Spider-Man που επίσης είναι πολύ βαριά με RT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω χάρηκα λίγο που η AMD είναι ξεκάθαρα Θεόκουλη στο Rt 🙃

(Μωρη Λιζα, 2 μαμήμενα χρόνια είχες να βελτιστοποιήσεις την Rt τεχνολογία σου, και μετά απο 2 χρόνια....0 βελτίωση. 0 ρε φίλε. Γιατί όταν είναι ίδια η και χειρότερη ίσως η αναλογική άυξηση επιδόσεων του RT σου σε σχέση με raster, σημαίνει οτι έκανες 0 βελτίωση)

Να εξηγήσω όμως γιατί χάρηκα....

Βασικά γιατί ενώ θεωρώ το Rt πολύ ωραίο, δεν θα πλήρωνα +800€ για να το έχω...όπου τελοσπάντων υπάρχει.

Και προφανώς αν η AMD είχε αντίστοιχο rt και εκει θα μιλάγαμε για 1600αρια. 

Οπότε: Θέλω να πλρώσω σοβαρο RT? υπαρχει η επιλογή και κοστίζει ας πούμε 2000.

Δεν έχω να δώσω για σοβαρό RT? Τουλάχιστον θα τρέχω τα πάντα σχεδον το ίδιο καλα με 800€ λιγότερα 👍😎.

Να πώ όμως οτι δεν με νοιάζει και το rt? Οτι δεν εφαρμόζεται σε πολλά games, δεν εχει και τόση διαφορα κλπ?

Ας είχαν κανα 100αρι διαφορά στην τιμή και θα σου λεγα εγω ποσο απαραίτητη καταπληκτική τεχνολογία γίνεται σε δέκατα του δευτερολέπτου.

Κοινώς είναι κουλή η AMD στο RT? ΤΕΡΜΑ

Ειναι ωραίο το RT? ΤΑ ΣΠΑΈΙ

Αξίζει 800 € το RT? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Θα τα δινα αν τα 800 μου ηταν σχετικά αδιάφορα  σαν ποσό: ΜΑΛΛΟΝ....

Μου είναι τα 800 αδιάφορο σαν ποσο: 🤢🤢

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Δε νομίζω. Το νέο plague tale είναι ήδη βαρύ σαν το cyberpunk και αναμένεται και rt patch που εκεί θα ζορίζει ακόμα και την 4090 

Συν τα remaster του ps5 τα Spider-Man που επίσης είναι πολύ βαριά με RT 

Δεν το βλέπω για τόσο βαρύ το spiderman

 

4K-RT-p.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν το βλέπω για τόσο βαρύ το spiderman

 

4K-RT-p.webp

Για αλλαξε το 6 που βλεπεις στο γραφημα σε 10,βαλτα και very high και ελα πες μας εαν ειναι ελαφρυ ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν το βλέπω για τόσο βαρύ το spiderman

 

4K-RT-p.webp

Εγώ που το δοκίμασα στην 3080ti σε σχεδόν 4κ οθόνη με DLSS quality, έβλεπα κάτω από 60fps όταν πλησίαζα το έδαφος και γινόταν χαμός από γραφικά και αντανακλάσεις rt

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Για αλλαξε το 6 που βλεπεις στο γραφημα σε 10,βαλτα και very high και ελα πες μας εαν ειναι ελαφρυ ακομα.

Δεν αμφιβάλω αλλά είναι ανούσιο να βάζεις τέτοια settings , έκτος αν κάθεσαι και κοιτάς στα παράθυρα και δεν παίζεις το παιχνίδι.

Πάντως ακόμα και με full RT είναι playable σε 4Κ με 3090/ti κάτι που δεν το κάνεις στο CP77.

5fWw798YNMD6VqB2qAx7Bg-970-80.png.webp

26 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Προσωπικά νομίζω χάρηκα λίγο που η AMD είναι ξεκάθαρα Θεόκουλη στο Rt 🙃

(Μωρη Λιζα, 2 μαμήμενα χρόνια είχες να βελτιστοποιήσεις την Rt τεχνολογία σου, και μετά απο 2 χρόνια....0 βελτίωση. 0 ρε φίλε. Γιατί όταν είναι ίδια η και χειρότερη ίσως η αναλογική άυξηση επιδόσεων του RT σου σε σχέση με raster, σημαίνει οτι έκανες 0 βελτίωση)

Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις αυτό το 0 βελτίωση. 

 

RX 6950XT  :  Ray Tracing Cores = 80

RX 7900XTX : Ray Tracing Cores = 96

20% παραπάνω RT Cores

small_second-gen-rt-accelerator.jpg

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Δε νομίζω. Το νέο plague tale είναι ήδη βαρύ σαν το cyberpunk και αναμένεται και rt patch που εκεί θα ζορίζει ακόμα και την 4090 

Συν τα remaster του ps5 τα Spider-Man που επίσης είναι πολύ βαριά με RT 

Lol.

Ρε φιλε σταματώ εδώ, δε θες να αντικρίσεις την πραγματικότητα.

Το raster κομμάτι του Plague είναι βαρύ. Εκεί  θα διαπρέψει και η 7900.

το RT patch θα προσθέσει 1-2 εφέ κλασικά και απλά θα κάνει τη διαφορά 4090 - 7900 λίγο μεγαλύτερη. Δε θα είναι πανωλεθρία για τις AMD όπως υπαινισσεσαι.

βαρύ με RT το Spiderman.? άλλο Spiderman παίζω φαίνεται... για την ακρίβεια είναι βαρυ, βαρύ στη CPU με RT on. Στη GPU πετάει. με DLAA το παίζω να φανταστείς.

27 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Εγώ που το δοκίμασα στην 3080ti σε σχεδόν 4κ οθόνη με DLSS quality, έβλεπα κάτω από 60fps όταν πλησίαζα το έδαφος και γινόταν χαμός από γραφικά και αντανακλάσεις rt

με τι CPU και RAM εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Lol.

Ρε φιλε σταματώ εδώ, δε θες να αντικρίσεις την πραγματικότητα.

Το raster κομμάτι του Plague είναι βαρύ. Εκεί  θα διαπρέψει και η 7900.

το RT patch θα προσθέσει 1-2 εφέ κλασικά και απλά θα κάνει τη διαφορά 4090 - 7900 λίγο μεγαλύτερη. Δε θα είναι πανωλεθρία για τις AMD όπως υπαινισσεσαι.

βαρύ με RT το Spiderman.? άλλο Spiderman παίζω φαίνεται... για την ακρίβεια είναι βαρυ, βαρύ στη CPU με RT on. Στη GPU πετάει. με DLAA το παίζω να φανταστείς.

με τι CPU και RAM εισαι;

Μια χαρά βλέπω την πραγματικότητα, εσυ μάλλον δεν θες να την δεις με το να συγκρίνεις 4090 με 7900. Τι στιγμή που ακόμα και η AMD είπε ξεκάθαρα ότι δεν στοχεύουμε στην 4090. Τέλος πάντων 

Για την ώρα έχω 9900k και 32gb ddr4 ram 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, andreas84gr said:

Για την ώρα έχω 9900k και 32gb ddr4 ram 

 

Χαμπάρι δεν πήρες ότι σε κόβει η CPU και η έλλειψη PCIe Gen 4 και προφανώς οι μη-σκαλισμένες μνήμες σου.

Το Spiderman με RT ζορίζει ιδιαίτερα τους παλιότερους Intel και το PCIe bus με έντονα bursts.

3 hours ago, andreas84gr said:

Μια χαρά βλέπω την πραγματικότητα, εσυ μάλλον δεν θες να την δεις με το να συγκρίνεις 4090 με 7900

Σε raster μια χαρά θα υπάρχει ανταγωνισμός.

Σε full RT με 4-5-6 εφέ δε θα υπάρχει επαφή.

Στα light RT (δηλαδή στο 95%;;;) παιχνίδια θα είναι πίσω η 7900 αλλά όχι τρελές διαφορές.

Οι αντικειμενικοί το βλέπουν, εσύ δεν το βλέπεις...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δε θα είναι καλές οι 7900xt θα κολλάνε στο cyberbug 77 να μην πάρετε ... μονο 4090 στη προνομιακή τιμή των 2,5k να βλέπω τα npc να bugaroun μέσα στα αυτοκίνητα... άντε μπας και μπορέσουμε να χτυπήσουμε καμια day one σε ανθρώπινη τιμή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οσοι πηρανε 4090 εχουν μεγαλη ευκαιρια να τη σκαπουλαρουνε αν τους κανει μπαμ ο ανταπτορας και στο rma παρουν πισω τα λεφτα,εστω εχεις δωσει 2300ε  ,τα παιρνεις πισω σε 2 βδομαδες και μετα χτυπας 7900ΧΤ με κανα 1000 και μενουν 1300 για διακοπες και οτι αλλο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dsi44 είπε

παντως οσοι πηρανε 4090 εχουν μεγαλη ευκαιρια να τη σκαπουλαρουνε αν τους κανει μπαμ ο ανταπτορας και στο rma παρουν πισω τα λεφτα,εστω εχεις δωσει 2300ε  ,τα παιρνεις πισω σε 2 βδομαδες και μετα χτυπας 7900ΧΤ με κανα 1000 και μενουν 1300 για διακοπες και οτι αλλο θες.

Και γιατί να σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω και όχι αντικατάσταση?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...