Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Eντάξει τα παραλές, με αυτά τα settings μια χαρά παίζεις και ΑΑΑ. Σε 30 fps βέβαια, αλλά παίζεις.

 

 

Aλλο να την εχεις και να συμβιβαζεσαι και αλλο να την αγορασεις τωρα  για να παιζεις τα επομενα 2-3 χρονια.
Και για την 2060 Super ειπα οτι οποιος την ειχε παρει τοτε, μια χαρα την εβγαλε μεχρι τωρα.
Δεν θα προτεινα ομως σε καποιον να αγορασει σημερα 2060 Super για να παιξει τα επομενα χρονια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Τωρα ομως δεν ειναι η καρτα που θα σου κρατησει 2 γενιες.....

Για πολλούς θα κρατήσει και 2 γενιές ακόμα. Εδώ μια 1060 6gb του 2016 είναι ακόμα αξιοπρεπής σε 1080p. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Απ' ότι θυμάμαι η 6600 πάντα είχε έστω και λίγο καλύτερη τιμή από την 3060. Τέλη 2021 αρχές 2022 όταν πήρα την 6600 πάντως είχε χαμηλότερη τιμή από την 3060.

Εννοείτε ότι δεν θα κρατήσει 2 γενιές αν την πάρεις τώρα. Για να γίνει αυτό χρειάζεσαι μια AMD 7800XT ή RTX 4070.

Nαι δεν διαφωνω, παντα ειχε λιγο καλυτερη τιμη απο 3060, το καλοκαιρι εφτασαν τα 20€ διαφορα που ειναι και η μικροτερη και τωρα παλι απεχουν αρκετα γιατι πηγε 208€.
Δεν ειχαν ομως ποτε τις ιδιες επιδοσεις και τα ιδια features οποτε αυτη η διαφορα ηταν δικαιολογημενη.

 

7 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Για πολλούς θα κρατήσει και 2 γενιές ακόμα. Εδώ μια 1060 6gb του 2016 είναι ακόμα αξιοπρεπής σε 1080p. 

Και εγω την εβγαλα με 1060 απο το 2016-2021 αλλα εγω επαιζα παλιους τιτλους ή μη απαιτητικους οποτε παντα ειχα ενα 60+FPS.
Αλλο ομως να εχεις τη 1060 απο το 2016-2021 και αλλο να την αγορασεις το 2021.
Οπως και με την 6600 ειναι αλλο να την εχεις απο 2021-2024 και αλλο να την αγορασεις το 2024.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω στα ίδια λεφτά 7800XT  Hellhound ή Red Devil? 

Υποτίθεται η Red Devil είναι το πιο Premium μοντέλο απλά φοβάμαι μην έχει βγει χειρότερη από τη Hellhound(που είναι πολύ καλή) γιατί δεν βρίσκω αναλυτικά review.

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_13.jpg

 

Spoiler

Από ότι καταλαβαίνω η κάρτα δεν είναι στη στοκ ρύθμιση, τα settings στο Control panel είναι στα χαμηλότερα, δηλαδή texture quality performance 100%,  anisotropic filtering στο app default, εκτός αν η Airo είναι για πέταμα και η δική του όχι χρυσό αλλά διαμαντένιο κομμάτι.

Έτσι βγάζω κι εγώ 135 fps και λέω να τι αποδίδει η κάρτα σε στοκ με τους νέους οδηγούς, αλλά δεν παίζω ποτέ με αυτές τις ρυθμίσεις. Για να μη σου πω ότι δεν ξέρω και το custom τι σημαίνει στην περίπτωσή του.

ACMirageBench.jpg.f56f8d680bab72b14baace7b641384a4.jpg

12 λεπτά πριν, Inler είπε

Να ρωτήσω στα ίδια λεφτά 7800XT  Hellhound ή Red Devil? 

Υποτίθεται η Red Devil είναι το πιο Premium μοντέλο απλά φοβάμαι μην έχει βγει χειρότερη από τη Hellhound(που είναι πολύ καλή) γιατί δεν βρίσκω αναλυτικά review.

 

Αφού η Hellhound είναι καραδοκιμασμένη και την έχουν αγοράσει και παιδιά από εδώ πήγαινε εκεί.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω θα ξανα πω ,τι κοιτατε τα reviews με τις reference ,καρτες εχουμε παιχνιδια εχουμε ,ας ποσταρουν τπτ οι εχοντες 4070 να δουμε διαφορες να μην λεει ο καθενας οτι θελει και απο την μια και απο την αλλη. Εγω οτι μου ζητηθει το τρεχω. Βιντεο ,benchmarks οτι γουσταρετε.

@Herald παρε ρε μια 4070 να αλλαξεις την 3060ti να τρεξουμε τπτ :P

 

Δεν έχουν όλοι 13900 ή 7800x3d για να τρέχουν παιχνίδια ρε σύ. Εγώ με τον ταπεινό 5600 τι να τρέξω και τι να συγκρίνω με ποιον;

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Γενικά ο μέσος όρος πάντως δεν είναι και τόσο καλή μετρική. Η τυπική απόκλιση και η διασπορά μετράνε επίσης. Ή απλά εστιάζεις στα games που θες να παίξεις πιο πολύ.

Ως μαθηματικός επιβεβαιώνω. Ο μέσος όρος είναι σχετικά αντιπροσωπευτικός όταν η διασπορά είναι μικρή και κοντά στο μέσο όρο. Ένα frames/time graph ίσως είναι περισσότερο χρήσιμο στα reviews.

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

παρε μια και την  πουλας μετα ρε ,ετσι για το χαβαλε :lol:

Δέντρο με 50ευρα στην αυλή έχει τούτος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν έχουν όλοι 13900 ή 7800x3d για να τρέχουν παιχνίδια ρε σύ. Εγώ με τον ταπεινό 5600 τι να τρέξω και τι να συγκρίνω με ποιον;

image.png.ae92076cef3a1b0ff42c73e1a630cc1a.png

:P χάνουμε λίγα φρειμς ρε αλλά δεν πειράζει

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Για πολλούς θα κρατήσει και 2 γενιές ακόμα. Εδώ μια 1060 6gb του 2016 είναι ακόμα αξιοπρεπής σε 1080p. 

Το έχουμε πει ξανά εδώ μέσα. Είναι λες και για κάποιους εδώ μέσα gaming σημαίνει max settings στα τελευταία ΑΑΑ παιχνίδια. Δεν το καταλαβαίνουν ότι δεν παίζουν όλοι έτσι. Και εδώ μέσα στο φόρουμ δεν παίζουν όλοι latest and greatest.

4 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.png.ae92076cef3a1b0ff42c73e1a630cc1a.png

:P χάνουμε λίγα φρειμς ρε αλλά δεν πειράζει

Εσύ κερδίζεις στην αγάπη με το σκυλάκι που έχεις εκεί ρε. Αχ βαχ…😂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε άποψη για την συγκεκριμένη υλοποίηση;;να προβώ σε αγορά;;;

https://www.bestprice.gr/item/2159010507/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-pure.html

Με φοβίζει λίγο το γεγονός ότι το φθηνότερο κατάστημα σε σχέση με το ακριβώς επόμενο έχουν 100€ διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε άποψη για την συγκεκριμένη υλοποίηση;;να προβώ σε αγορά;;;

https://www.bestprice.gr/item/2159010507/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-pure.html

Με φοβίζει λίγο το γεγονός ότι το φθηνότερο κατάστημα σε σχέση με το ακριβώς επόμενο έχουν 100€ διαφορά.

 

Εγώ πάντως από αυτό το κατάστημα από το Καρπενήσι δεν θα αγόραζα. Σαν υλοποίηση πιστεύω είναι αρκετά καλή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Εγώ πάντως από αυτό το κατάστημα από το Καρπενήσι δεν θα αγόραζα. Σαν υλοποίηση πιστεύω είναι αρκετά καλή.

Αν θυμάμαι καλά έχω ξανά αγοράσει παλαιότερα απτό συγκεκριμένο χωρίς πρόβλημα, επισης και γνωστος μου πρόσφατα με 2 παραγγελίες δεν είχε κανένα απολύτως θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε άποψη για την συγκεκριμένη υλοποίηση;;να προβώ σε αγορά;;;

https://www.bestprice.gr/item/2159010507/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-pure.html

Με φοβίζει λίγο το γεγονός ότι το φθηνότερο κατάστημα σε σχέση με το ακριβώς επόμενο έχουν 100€ διαφορά.

Η Sapphire γενικά είναι εγγύηση. Πιστεύω δεν θα έχεις θέμα.

Δες και εδώ:

https://thepcenthusiast.com/sapphire-pure-radeon-rx-7800-xt-and-rx-7700-xt-graphics-cards/

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7700-xt-pure/ (η αντίστοιχη σε 7700XT)

Το μαγαζί αυτό απλά βάζει τις χαμηλότερες τιμές για να βγαίνει πρώτο στις αναζητήσεις.

Διαθεσιμότητα και πότε θα παραλάβεις είναι άγνωστο. Μπορείς να δεις κριτικές αλλά προσωπικά δεν θα το διάλεγα.

2 ώρες πριν, Inler είπε

Να ρωτήσω στα ίδια λεφτά 7800XT  Hellhound ή Red Devil? 

Υποτίθεται η Red Devil είναι το πιο Premium μοντέλο απλά φοβάμαι μην έχει βγει χειρότερη από τη Hellhound(που είναι πολύ καλή) γιατί δεν βρίσκω αναλυτικά review.

Μια χαρά και η Hellhound. Η Powercolor γενικά βγάζει καλές υλοποιήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...