Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο hogwarts με Rt με τα ιδια πανω κατω ρολογια ειμαι εδω

gpu.png.8ed708a1181059c9e72dea14c39ee406.png

Ε εδώ είσαι οκ. Τι την θες παραπάνω?

Δεν ξέρω εμένα με την 6600ΧΤ κάτι με έπιανε όταν έβλεπα 90 ενώ είναι οκ. Στο μυαλό είναι όλα😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Να μαι κι εγωωω...

Οριστε το θηριο, το ατρομητο τσοπανοσκυλο του Αδη ( κατι πινουν εκει στην powercolor, νομιζουν οτι ειμαστε ακομα στα 80s και αντιπροσωπευουν heavy metal συγκροτημα 😵‍💫🥸)

Απιστευτη καρτα...θηριο λεμε....η αλλιως ............ξαναπηρα σχεδον την ιδια καρτα μετα απο σχεδον ενα χρονο με λιιιιιγο λιγοτερα χρηματα.....😒😖 . Οτι να ναι.

20231011_191630.jpg.c3e8967a5a2c1caad27dff68502148df.jpg

Καθολου περηφανος, μαλλον λιγο mehhhh....

Αλλα στα αυστηρως 500 € καθαρη αξια 😭, και επειδη ειναι στα πιο νεα Games (και προς το παρον και στην UE5) λιγο πιο γρηγορη σε raster, την προτιμησα απο την λιγο πιο ακριβη 4070. ( παιζω 1440 ).

Nothing to see here...move on, τα λεμε σε κανα χρονο παλι....😎

 

Με γειες. Όντως στα 500 ευρώ είσαι οκ με την κάρτα. Οι 4070 πάνε από 600 και πάνω οπότε καλός, καλός!

3 ώρες πριν, dem είπε

Τελικά για ποια RT παιχνίδια μιλάμε εν τέλη στη πραγμακότητα  ? 

Το RT πλασάρετε από τις 2000 series με ένα παιχνίδι του 2020. Το CP που πρέπει να το δούλευαν καμιά 5ετία. Μπαίνουμε στο 2024 με 4000 series 

στα

A plague Tale Requiem, RT : δεν δουλεύει.

Χάρι Πότερ , RT : δουλεύει ? από ότι διαβάζω όχι καλά. 

Far Cry 6, RT :  περιέργως με RT από τα review που βλέπω οι AMD ειδικά στις μεγάλες αναλύσεις παίζει να είναι καλύτερες απο τις nvidia. 

RE4 : RT πάλι παίζει να είναι καλύτερα με AMD με RT. 

Spider Man Remastered RT Πάλι καλύτερα με AMD...

Watch Dogs : Legion RT, Τα ίδια και καλύτερα με με AMD 

 

δηλαδή ok στο CP με AMD θα κάνεις υποχορήσεις αλλά σε πολλά άλλα όχι μόνο δεν θα κάνεις

αλλά θα είσαι και καλύτερα ? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. 

Στα 2 (A plague Tale Requiem / Χαρι ποτερ ) που είναι καλύτερα με nVidia δεν παίζει το RT είναι broken. 

Ειδικά το plague Tale είναι σίγουρα broken που το έχω δοκιμάσει μην κοίτας τα avg FPS των reviews, είναι παντελώς παραπλανητικά. Δεν είναι playable το παιχνίδι από τα stattering όταν πανάρεις την κάμερα με RT

και παίζει και το άλλο. πχ με RT τώρα βλέπεις μερικές φορές την 4070 να είναι ελάχιστα πάνω με RT @ 1920x1080 και όσο ανεβάζεις την ανάλυση η AMD 7800ΧΤ ανεβαίνει πάνω απο την 4070 με RT :ph34r: 

 

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω ξεμένει από VRAM η 4070? 

 

Αν είναι έτσι τι να μιλάμε για RT.... το θέμα είναι ο upscaler DLSS και FSR πόσο και αν θα υπάρξει καμια στα καπάκια βελτίωση του FSR και το FG στο FSR3 της μιας και το FG στο DLSS3 στην άλλη. 

 

τα  βλέπω απο εδώ αυτά που υποτίθεται ότι είναι και με AMD unoptimized drivers. 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/34.html

 

Ανταλάσσεται 4090 με 7800 xt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Armoral said:

Με γειες. Όντως στα 500 ευρώ είσαι οκ με την κάρτα. Οι 4070 πάνε από 600 και πάνω οπότε καλός, καλός!

 

Ευχαριστω αλλά 30 - 40 € διαφορά εχουν (500 χωρις ΦΠΑ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Ευχαριστω αλλά 30 - 40 € διαφορά εχουν (500 χωρις ΦΠΑ)

 

Πολύ μικρή διαφορά τότε.

13 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μα εγω γιαυτο εκανα την αγορα που εκανα ,γτ το rt ειπα δεν με ενδιαφερει ,να το πω πιο σωστα δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια που υπαρχουν με Rt που ειναι πραγματικο rt και αυτο ειναι το cp2077. Προσωπικη αποψη. Το Hogwarts με Rt ειναι πολυ καλυτερο αλλα εμενα με την 3080 μου εσπασε λιγο τα νευρα ,λογικα εφταιγε το παιχνιδι αλλα το παρατησα. Το cp με Rt vs rt off δεν μου εκανε καμια διαφορα αξια παιζοντας λιγο χαζα (απλα τριγυρνωντας στους δρομους με οχηματα) ,το path tracing απο την αλλη ειναι πολυ ωραιο αλλα δεν θα παρω καρτα για ενα παιχνιδι που δεν θα το παιξω.

Απλά η κάρτα είναι μία κούκλα και στην τιμή που ήθελες. Τώρα τα του RT, μην τα ξαναλέμε, ξαφνικά δεν υπάρχουν παιχνίδια με RT και όσα υπάρχουν δε μας ενδιαφέρουν. Η 7800xt έχει την περισσότερη μνήμη και την καλύτερη δυνατή απόδοση σε raster στα χρήματα που ξόδεψες και η συγκεκριμένη έχει και την καλύτερη εμφάνιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα σας παρακαλω μια μικρη βοηθεια σχετικα με το θεμα απο τους κατοχους η απο αυτους που γνωριζουν ειμαι σε αναζητηση καρτας και σκεφτομαι πολυ για μια 7800XT θα ηθελα το εξης ειχα καποια στιγμη μια 3080ti και την εβαζα πολλες φορες σε TV 4K 120HZ τα πηγαινε πολυ καλα με τις αναλογες ρυθμισεις οπου ηταν,αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι θα μπορεσω να κανω κατι αντιστοιχο με την 7800ΧΤ αξιζει για κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, jimi106 said:

Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα σας παρακαλω μια μικρη βοηθεια σχετικα με το θεμα απο τους κατοχους η απο αυτους που γνωριζουν ειμαι σε αναζητηση καρτας και σκεφτομαι πολυ για μια 7800XT θα ηθελα το εξης ειχα καποια στιγμη μια 3080ti και την εβαζα πολλες φορες σε TV 4K 120HZ τα πηγαινε πολυ καλα με τις αναλογες ρυθμισεις οπου ηταν,αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι θα μπορεσω να κανω κατι αντιστοιχο με την 7800ΧΤ αξιζει για κατι τετοιο?

Παρόμοιες επιδόσεις έχει η 7800xt με την 3080ti, οπότε ότι έκανες με την μία θα κάνεις και με την άλλη

 

YΓ1. Βασικά είναι ένα κλικ πιο γρήγορη η 3080ti, 5-10%

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Tambas91 said:

Ναι αλλά στο rt ? 😛

Σε 4k δεν θα παίζεις ούτε με την 3080ti RT πλέον

(εκτός από farcry 6 και dirt)  

11 hours ago, akoinonitos said:

Νεοι  official drivers

Screenshot_20231011_225547_Gmail.jpg.3610656968edf6908a085e34ca90bcc9.jpg

Toν πέρασες? Όλα κομπλέ? Εμένα τρώει σκαλώματα το ποντίκι στο desktop 😮 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι το RT δεν με ενδιαφερει και δεν το ειχα ανοιξει ουτε απο περιεργεια ποτε οποτε παμε χωρις RT με ενδιαφερει να μπορει να ανταποκριθει εκει.επισης θα ηθελα να μαθω μεταξυ FSR και DLSS παιζει καποια εμφανη διαφορα?Γιατι εννοειται οτι εμπαινε DLSS στα ποιο πολλα για να μπορεσει να τα βγαλει περα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimi106 είπε

Να προσθεσω οτι το RT δεν με ενδιαφερει και δεν το ειχα ανοιξει ουτε απο περιεργεια ποτε οποτε παμε χωρις RT με ενδιαφερει να μπορει να ανταποκριθει εκει.επισης θα ηθελα να μαθω μεταξυ FSR και DLSS παιζει καποια εμφανη διαφορα?Γιατι εννοειται οτι εμπαινε DLSS στα ποιο πολλα για να μπορεσει να τα βγαλει περα

Το dlss είναι καλύτερο αλλά και το fsr σε 4k μια χαρά είναι εκτός άμα κάθεσαι να κανείς pause x300 zoom και να ψάχνεις ατέλειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, jimi106 said:

Να προσθεσω οτι το RT δεν με ενδιαφερει και δεν το ειχα ανοιξει ουτε απο περιεργεια ποτε οποτε παμε χωρις RT με ενδιαφερει να μπορει να ανταποκριθει εκει.επισης θα ηθελα να μαθω μεταξυ FSR και DLSS παιζει καποια εμφανη διαφορα?Γιατι εννοειται οτι εμπαινε DLSS στα ποιο πολλα για να μπορεσει να τα βγαλει περα

Ακόμα και να μην υπήρχε διαφορά μεταξύ των 2 (που υπάρχει), με nvidia κάρτα έχεις και τα 2, οπότε κάποια παιχνίδια που δεν έχουν FSR και έχουν DLSS - την έβαψες. Βέβαια αυτά είναι ελάχιστα - να είναι καλά η nvidia που βάζει FSR παντού. 

Πάντως αν πας για 4k καλύτερα κοίτα προς 7900xt μεριά

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε 4k δεν θα παίζεις ούτε με την 3080ti RT πλέον

(εκτός από farcry 6 και dirt)  

Toν πέρασες? Όλα κομπλέ? Εμένα τρώει σκαλώματα το ποντίκι στο desktop 😮 

Nαι απο το adrenaline χωρις εκκαθαριση ,κανε restart μετα την εγκατασταση παντα και ας μην σου το ζηταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...