Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα του νηματος , δοκιμασα το τροφοδοτικο που αλλαξα γτ πριν με το παλιο ειχα restarts και εβαλα την καρτα τερμα Oced για δοκιμη , η Nitro εχει σχετικα κακες θερμοκρασιες στο Hot spot απο οτι ειδα και απο αλλους οταν ειναι Oced με το Pl τερμα και ασχετως του ποσο θα βαλεις τα fans δεν αλλαζουν ,μονο το pl τις επηρεαζει. Δεν ξερω τι βλεπει το hot spot σαν πιο ζεστο αλλα η καρτα βαραγε 90αρι+ στο hot spot. Kαποιοι που εκαναν ερωτηση στην sapphire τους ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και δεν συντρεχει καποια ανησυχια και οτι σαν max temp στο hot spot ειναι οι 110 βαθμοι

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Να μαι κι εγωωω...

Οριστε το θηριο, το ατρομητο τσοπανοσκυλο του Αδη ( κατι πινουν εκει στην powercolor, νομιζουν οτι ειμαστε ακομα στα 80s και αντιπροσωπευουν heavy metal συγκροτημα 😵‍💫🥸)

Απιστευτη καρτα...θηριο λεμε....η αλλιως ............ξαναπηρα σχεδον την ιδια καρτα μετα απο σχεδον ενα χρονο με λιιιιιγο λιγοτερα χρηματα.....😒😖 . Οτι να ναι.

20231011_191630.jpg.c3e8967a5a2c1caad27dff68502148df.jpg

Καθολου περηφανος, μαλλον λιγο mehhhh....

Αλλα στα αυστηρως 500 € καθαρη αξια 😭, και επειδη ειναι στα πιο νεα Games (και προς το παρον και στην UE5) λιγο πιο γρηγορη σε raster, την προτιμησα απο την λιγο πιο ακριβη 4070. ( παιζω 1440 ).

Nothing to see here...move on, τα λεμε σε κανα χρονο παλι....😎

 

Θα κλάψω…2 έρωτες στο φόρουμ.❤️❣️😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ghostwire, Control, Metro Exodus, Chernobylite, The Ascent. Και αυτά έχουν δυνατό RT απλά δεν τα λες και καινούργια. Και το AW2 που θα βγει. Ε δυστυχώς σωστό RT βλέπουμε μόνο όπου pushαρει o πετσινος

βάλε και το Dying Light 2 με full rt να δω κάτι... το είχα δοκιμάσει σε 6800xt και όπως το έβαλα το έκλεισα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Στην εξελιξη τιμης βλεπω 250 ευρω το λιγοτερο . Επισης ειναι τα 900watt αρα δεν νομιζω να ειχε ποτε 150 ευρω

Το ειδα την εξελιξη τιμης στο skroutz αλλα παει μεχρι 2021 αν δεις. Το 2018 που πηρα UPS ειχε 155 ευρω 100% ηταν αυτο το μοντελο σιγουρα υπαρχει και θεμα που εχω ανοιξει εδω μεσα για το μοντελο αλλα τελικα πηγα σε ενα φθηνο bitmore 1200watt το οποιο με εχει αφησει ασπροπροσωπο μεχρι σημερα μια φορα αλλαξα μπαταριες περσι 40 ευρω και φυγαμε για αλλα 4-5 χρονια. Τωρα ειναι κοντα διπλασια τιμη. Eιναι pure sine wave οποτε λογικο ενα 50% πανω απο τα απλα LI αλλα οχι στα 290 σημερα. 

45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Που φωνάζετε, στο insonnia ? Σε διαβεβαιώ ότι δεν το διαβάζουν οι devs.

Τα Jedi έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα και στις κονσόλες απλά λόγω 30FPS δεν κάνει τοσο μπαμ το stuttering. Δεν είναι θέμα PC αλλά θέμα τεμπελιάς του dev.

Βρε παντου κραζουμε και βιντεο ανεβαζουμε με τα θεματα και mail στελνουμε στις εταιριες. Οτι και να κανουμε αν δεν κοπουν τα preorder σε παιχνιδια αγνωστου ποιοτητας οχι μονο σε optimize αλλα και σε gameplay ιστορια δεν προκειται να αλλαξει τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

βάλε και το Dying Light 2 με full rt να δω κάτι... το είχα δοκιμάσει σε 6800xt και όπως το έβαλα το έκλεισα

Ισχύει, μαμεί στα visuals αλλα σαπιο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στα του νηματος , δοκιμασα το τροφοδοτικο που αλλαξα γτ πριν με το παλιο ειχα restarts και εβαλα την καρτα τερμα Oced για δοκιμη , η Nitro εχει σχετικα κακες θερμοκρασιες στο Hot spot απο οτι ειδα και απο αλλους οταν ειναι Oced με το Pl τερμα και ασχετως του ποσο θα βαλεις τα fans δεν αλλαζουν ,μονο το pl τις επηρεαζει. Δεν ξερω τι βλεπει το hot spot σαν πιο ζεστο αλλα η καρτα βαραγε 90αρι στο hot spot. Kαποιοι που εκανα ερωτηση στην sapphire τους ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και δεν συντρεχει καποια ανησυχια και οτι σαν max temp στο hot spot ειναι οι 110 βαθμοι

 

Από αντρεναλιν δεν κάνεις ρικορτ? Εγώ λίγο που το δοκίμασα με ρίχνει τα φπς(λαγκαρισμα και δεν ξέρω αν φταίει ο 5600 (λίγο OC και σ αυτόν κρασάρει αμέσως)).

Για θερμοκρασίες άρα είναι στα ίδια με 6000 που και σ εκείνες το μαξ ήταν 110.

Εμένα άρχισε να κρασάρει τα ντραιβερς όταν έριξα χαμηλά το ρεύμα. image.png.f9ad2bf568419116c5520fb83851c3c0.png

Εδώ τίποτα όλη μέρα αφήνω γκειμς ανοιχτά κανένα πρόβλημα. Έριξα και λίγο και τα ρολόγια γιατί δεν βρήκα(παίζω) παιχνίδι που να ζορίζεται η κάρτα.

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ισχύει, μαμεί στα visuals αλλα σαπιο game.

λίγο έχω παίξει γραφικά μου άρεσαν αρκετά σαν gameplay ωραίο μου φάνηκε από ιστορία δεν έχω ιδέα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Από αντρεναλιν δεν κάνεις ρικορτ? 

Εγώ λίγο που το δοκίμασα με ρίχνει τα φπς(λαγκαρισμα και δεν ξέρω αν φταίει ο 5600 (λίγο OC και σ αυτόν κρασάρει αμέσως)). Για θερμοκρασίες άρα είναι στα ίδια με 6000 που και σ εκείνες το μαξ ήταν 110.

Εμένα άρχισε να κρασάρει τα ντραιβερς όταν έριξα χαμηλά το ρεύμα. image.png.f9ad2bf568419116c5520fb83851c3c0.png

Εδώ τίποτα όλη μέρα αφήνω γκειμς ανοιχτά κανένα πρόβλημα. Έριξα και λίγο και τα ρολόγια γιατί δεν βρήκα(παίζω) παιχνίδι που να ζορίζεται η κάρτα.

Ναι απο adrenaline ,ριχνει λιγο αλλα κλαιν, συγκρινα τo voltage που δινεις εσυ με αυτο που δινω εγω και την καταναλωση που εχουμε ,οταν εσυ εισαι στα 1060 και εγω στα 990 εχουμε την ιδια καταναλωση ενω εγω θα επρεπε να ειμαι πολυ πιο κατω  ,στο βιντεο πιο πανω ειμαι με 1000mv .Αρα δουλευει διαφορετικα ο slider σε καθε καρτα απο οτι εχω καταλαβει αναλογως το καθε curve που εχει η καρτα. Λογικο βεβαια αφου στην μπαρα δεν αλλαζεις την ταση στην ουσια αλλα το curve. Οποτε οτι βαζω εγω δεν ειναι το ιδιο με αυτο που θα βαλεις εσυ στην hellhound.

Εγω undervolted με στοκ ρολογια παιζω και κομμενο pl ,δεν βρισκω λογω για Oc να σου πω την αληθεια και η καρτα καθεται στα 200watt και κατω

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Παίζει κανείς Mirage με HDR ? Σάπιο imolmentation βλέπω και θέλει το exposure στο 1-1.2 λένε..

δεν το εχω βαλει στην tv ακομα (οταν πετυχω φαση που θα ειναι η γυναικα στη δουλεια :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, just_a_dude said:

Ghostwire, Control, Metro Exodus, Chernobylite, The Ascent. Και αυτά έχουν δυνατό RT απλά δεν τα λες και καινούργια. Και το AW2 που θα βγει. Ε δυστυχώς σωστό RT βλέπουμε μόνο όπου pushαρει o πετσινος

ωραίος !  αλλά είναι παλια , το Control το έχω θα το δοκιμάσω ! 

9 minutes ago, Herald said:

Σε ποιά άλλα RT πάει καλύτερα? Σε κανένα δεν πάει καλύτερα, στο RT είναι πίσω. Απλά σε games που έχουν 1 ή κανένα RT effect (farcry 6) δεν φαίνεται η ψαλίδα. Είναι σαν να τρέχεις το Cinebench single thread score και να λες ότι ο 7600x με τον 7950x βγάζουν το ίδιο score. Ναι οκ το ίδιο βγάζουν αλλά ο ένας δουλεύει στο 1/6 και ο άλλος στο 1/16.. 

Δεν νομίζω να είναι θέμα 1 ή κανενα effect 

απλα ότι βλέπω στο video, δεν έχω ιδέα 

 

και στο παραπάνω  η AMD 7800XT είναι πάνω από nVidia 4070. Και η πλάκα έιναι ότι σε raster η 7800ΧΤ δεν έχει και καμιά διαφορά πάνω απο την 4070 ( 105 AMD / 97 nvidia )   που να να δικαιολογεί ότι με RT θα παραμένει πάλι πάνω απο 4070.  

και επιπλέον 

image.png.544ceb147370e7da9f8743844c727c7f.png

image.png.a9bf84f62e233f99a06d8dcc8d281cf4.png

που  περιέργως πάλι η 7800XT είναι πάνω από 4070

απλά η απορία θα είναι στα καινούρια , όχι στα παλιά,  οι περισσότερες RT υλοποιήσεις θα είναι τύπου Watch dog που μια χαρά θα παίζει και στην 7800ΧΤ ή θα είναι τύπου CP ? 

Δεν συγκρίνω τα RT, απλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα τελικά

και το θέμα είναι που θα πέσει το promo μάλλον. 

Τέλος πάντων μου έκανε εντύπωση και το αναφέρω 

Ρε μήπως να πάρω και εγώ μια 7800ΧΤ για την καινουργίλα ?! 😁 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos

Επαιξα λίγο χογαρτς να δω θερμοκρασίες. Για κάποιο λόγο δεν βγεηκε το σκριν αλλα βάζω απο GPU-Z

image.png.97f0c794540bfa147f08dfe63e5407da.png

Γίνεται οκ σε άλλη υλοποίηση τόσο μεγάλη διαφορά σε χοτσποτ?? Κατεβάζω και το μιραζ να δω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dem said:

ωραίος !  αλλά είναι παλια , το Control το έχω θα το δοκιμάσω ! 

Δεν νομίζω να είναι θέμα 1 ή κανενα effect 

απλα ότι βλέπω στο video, δεν έχω ιδέα 

 

και στο παραπάνω  η AMD 7800XT είναι πάνω από nVidia 4070. Και η πλάκα έιναι ότι σε raster η 7800ΧΤ δεν έχει και καμιά διαφορά πάνω απο την 4070 ( 105 AMD / 97 nvidia )   που να να δικαιολογεί ότι με RT θα παραμένει πάλι πάνω απο 4070.  

και επιπλέον 

image.png.544ceb147370e7da9f8743844c727c7f.png

image.png.a9bf84f62e233f99a06d8dcc8d281cf4.png

που  περιέργως πάλι η 7800XT είναι πάνω από 4070

απλά η απορία θα είναι στα καινούρια , όχι στα παλιά,  οι περισσότερες RT υλοποιήσεις θα είναι τύπου Watch dog που μια χαρά θα παίζει και στην 7800ΧΤ ή θα είναι τύπου CP ? 

Δεν συγκρίνω τα RT, απλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα τελικά

και το θέμα είναι που θα πέσει το promo μάλλον. 

Τέλος πάντων μου έκανε εντύπωση και το αναφέρω 

Ρε μήπως να πάρω και εγώ μια 7800ΧΤ για την καινουργίλα ?! 😁 

 

Αυτά που βάζεις δεν έχουν RT, αυτό εξηγώ. Το rsident evil 4 πάει πιο γρήγορα με το RT ανοιχτό ας πούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

@akoinonitos

Επαιξα λίγο χογαρτς να δω θερμοκρασίες. Για κάποιο λόγο δεν βγεηκε το σκριν αλλα βάζω απο GPU-Z

image.png.97f0c794540bfa147f08dfe63e5407da.png

Γίνεται οκ σε άλλη υλοποίηση τόσο μεγάλη διαφορά σε χοτσποτ?? Κατεβάζω και το μιραζ να δω

απο οτι ειδα η asus tuf εχει τα καλυτερα temps στο hot spot και μετα η hellhound στην sapphire δεν ξερω τι σκατα εχουν κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...