Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ασχολείστε με broken παιχνίδια που δεν θα φτιαχτούν ποτέ.

Το θέμα είναι ότι σαν παιχνίδια ιστορίας gameplay είναι εξαιρετικά για αυτό φωνάζουμε μπας και τα φτιάξουν. Το fallen order ήταν πολυ ωραίο από άποψη ιστορίας μάχης κτλ αλλά ποτέ δεν έφτιαξαν το traversal και στις amd χωρίς dxvk είναι τελείως unplayable με συνεχόμενα stutters. Τα ίδια να έχουμε και στο survivor δηλαδή? Για τόσο υπολογίζουν τους pc gamers? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Herald said:

Και κάνει το UPS report? Ποιό έχεις? Mε USB μπαίνει στη mobo?

Θέλω :P 

Nαι με usb. Σου μετραει συνολικη καταναλωση απο τοτε που το εβαλες , καθως και το κοστος. Αυτο εχω 

https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1500VA-900W-me-6-Schuko-Prizes.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Και κάνει το UPS report? Ποιό έχεις? Mε USB μπαίνει στη mobo?

Θέλω :P 

μονο άμα έχεις 3D κάνει report..

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως έχουμε ίδια κατανάλωση, ποιός να το έλεγε

τώρα εντάξει είναι καλός ο 3D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Nαι με usb. Σου μετραει συνολικη καταναλωση απο τοτε που το εβαλες , καθως και το κοστος. Αυτο εχω 

https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1500VA-900W-me-6-Schuko-Prizes.html

Αυτό νομίζω δεν είχε 150 ευρώ πριν 3 4 χρόνια? Πότε έφτασε 300? Δεν πάνε καθόλου καλά αυτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μαι κι εγωωω...

Οριστε το θηριο, το ατρομητο τσοπανοσκυλο του Αδη ( κατι πινουν εκει στην powercolor, νομιζουν οτι ειμαστε ακομα στα 80s και αντιπροσωπευουν heavy metal συγκροτημα 😵‍💫🥸)

Απιστευτη καρτα...θηριο λεμε....η αλλιως ............ξαναπηρα σχεδον την ιδια καρτα μετα απο σχεδον ενα χρονο με λιιιιιγο λιγοτερα χρηματα.....😒😖 . Οτι να ναι.

20231011_191630.jpg.c3e8967a5a2c1caad27dff68502148df.jpg

Καθολου περηφανος, μαλλον λιγο mehhhh....

Αλλα στα αυστηρως 500 € καθαρη αξια 😭, και επειδη ειναι στα πιο νεα Games (και προς το παρον και στην UE5) λιγο πιο γρηγορη σε raster, την προτιμησα απο την λιγο πιο ακριβη 4070. ( παιζω 1440 ).

Nothing to see here...move on, τα λεμε σε κανα χρονο παλι....😎

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Αυτό νομίζω δεν είχε 150 ευρώ πριν 3 4 χρόνια? Πότε έφτασε 300? Δεν πάνε καθόλου καλά αυτοί. 

Στην εξελιξη τιμης βλεπω 250 ευρω το λιγοτερο . Επισης ειναι τα 900watt αρα δεν νομιζω να ειχε ποτε 150 ευρω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το θέμα είναι ότι σαν παιχνίδια ιστορίας gameplay είναι εξαιρετικά για αυτό φωνάζουμε μπας και τα φτιάξουν. Το fallen order ήταν πολυ ωραίο από άποψη ιστορίας μάχης κτλ αλλά ποτέ δεν έφτιαξαν το traversal και στις amd χωρίς dxvk είναι τελείως unplayable με συνεχόμενα stutters. Τα ίδια να έχουμε και στο survivor δηλαδή? Για τόσο υπολογίζουν τους pc gamers? 

Που φωνάζετε, στο insonnia ? Σε διαβεβαιώ ότι δεν το διαβάζουν οι devs.

Τα Jedi έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα και στις κονσόλες απλά λόγω 30FPS δεν κάνει τοσο μπαμ το stuttering. Δεν είναι θέμα PC αλλά θέμα τεμπελιάς του dev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Να μαι κι εγωωω...

Οριστε το θηριο, το ατρομητο τσοπανοσκυλο του Αδη ( κατι πινουν εκει στην powercolor, νομιζουν οτι ειμαστε ακομα στα 80s και αντιπροσωπευουν heavy metal συγκροτημα 😵‍💫🥸)

Απιστευτη καρτα...θηριο λεμε....η αλλιως ............ξαναπηρα σχεδον την ιδια καρτα μετα απο σχεδον ενα χρονο με λιιιιιγο λιγοτερα χρηματα.....😒😖 . Οτι να ναι.

20231011_191630.jpg.c3e8967a5a2c1caad27dff68502148df.jpg

Καθολου περηφανος, μαλλον λιγο mehhhh....

Αλλα στα αυστηρως 500 € καθαρη αξια 😭, και επειδη ειναι στα πιο νεα Games (και προς το παρον και στην UE5) λιγο πιο γρηγορη σε raster, την προτιμησα απο την λιγο πιο ακριβη 4070. ( παιζω 1440 ).

Nothing to see here...move on, τα λεμε σε κανα χρονο παλι....😎

 

Με γειες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Να μαι κι εγωωω...

Οριστε το θηριο, το ατρομητο τσοπανοσκυλο του Αδη ( κατι πινουν εκει στην powercolor, νομιζουν οτι ειμαστε ακομα στα 80s και αντιπροσωπευουν heavy metal συγκροτημα 😵‍💫🥸)

Απιστευτη καρτα...θηριο λεμε....η αλλιως ............ξαναπηρα σχεδον την ιδια καρτα μετα απο σχεδον ενα χρονο με λιιιιιγο λιγοτερα χρηματα.....😒😖 . Οτι να ναι.

20231011_191630.jpg.c3e8967a5a2c1caad27dff68502148df.jpg

Καθολου περηφανος, μαλλον λιγο mehhhh....

Αλλα στα αυστηρως 500 € καθαρη αξια 😭, και επειδη ειναι στα πιο νεα Games (και προς το παρον και στην UE5) λιγο πιο γρηγορη σε raster, την προτιμησα απο την λιγο πιο ακριβη 4070. ( παιζω 1440 ).

Nothing to see here...move on, τα λεμε σε κανα χρονο παλι....😎

 

Με γιες. Πιστεύω άνετα η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε πισι παρτ. Η κάρτα δεν υπάρχει και από επιδόσεις αλλά κυρίως θόρυβο(μηδέν) θερμοκρασίες. Να την ευχαριστηθείς και ειδικά σε 1440 πραγματικά είναι τι να πω, εγώ ξαναβρήκα τη χαρά του γκέιμινγκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2023 at 12:36, akoinonitos said:

@dem απο οτι εχω καταλαβει η 7800xt σε raster ειναι αναμεσα σε 4070 και 4070ti ,σε rt ειναι για τα πανηγυρια :lol:

Υπαρχουν games που η 4070 ειναι σχεδον στα ιδια με την 7800xt αλλα σε καποια η 7800xt ξεφευγει και κηνυγαει 4070ti

Τελικά για ποια RT παιχνίδια μιλάμε εν τέλη στη πραγμακότητα  ? 

Το RT πλασάρετε από τις 2000 series με ένα παιχνίδι του 2020. Το CP που πρέπει να το δούλευαν καμιά 5ετία. Μπαίνουμε στο 2024 με 4000 series 

στα

A plague Tale Requiem, RT : δεν δουλεύει.

Χάρι Πότερ , RT : δουλεύει ? από ότι διαβάζω όχι καλά. 

Far Cry 6, RT :  περιέργως με RT από τα review που βλέπω οι AMD ειδικά στις μεγάλες αναλύσεις παίζει να είναι καλύτερες απο τις nvidia. 

RE4 : RT πάλι παίζει να είναι καλύτερα με AMD με RT. 

Spider Man Remastered RT Πάλι καλύτερα με AMD...

Watch Dogs : Legion RT, Τα ίδια και καλύτερα με με AMD 

 

δηλαδή ok στο CP με AMD θα κάνεις υποχορήσεις αλλά σε πολλά άλλα όχι μόνο δεν θα κάνεις

αλλά θα είσαι και καλύτερα ? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. 

Στα 2 (A plague Tale Requiem / Χαρι ποτερ ) που είναι καλύτερα με nVidia δεν παίζει το RT είναι broken. 

Ειδικά το plague Tale είναι σίγουρα broken που το έχω δοκιμάσει μην κοίτας τα avg FPS των reviews, είναι παντελώς παραπλανητικά. Δεν είναι playable το παιχνίδι από τα stattering όταν πανάρεις την κάμερα με RT

και παίζει και το άλλο. πχ με RT τώρα βλέπεις μερικές φορές την 4070 να είναι ελάχιστα πάνω με RT @ 1920x1080 και όσο ανεβάζεις την ανάλυση η AMD 7800ΧΤ ανεβαίνει πάνω απο την 4070 με RT :ph34r: 

 

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω ξεμένει από VRAM η 4070? 

 

Αν είναι έτσι τι να μιλάμε για RT.... το θέμα είναι ο upscaler DLSS και FSR πόσο και αν θα υπάρξει καμια στα καπάκια βελτίωση του FSR και το FG στο FSR3 της μιας και το FG στο DLSS3 στην άλλη. 

 

τα  βλέπω απο εδώ αυτά που υποτίθεται ότι είναι και με AMD unoptimized drivers. 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/34.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dem said:

Τελικά για ποια RT παιχνίδια μιλάμε εν τέλη στη πραγμακότητα  ? 

Το RT πλασάρετε από τις 2000 series με ένα παιχνίδι του 2020. Το CP που πρέπει να το δούλευαν καμιά 5ετία. Μπαίνουμε στο 2024 με 4000 series 

στα

A plague Tale Requiem, RT : δεν δουλεύει.

Χάρι Πότερ , RT : δουλεύει ? από ότι διαβάζω όχι καλά. 

Far Cry 6, RT :  περιέργως με RT από τα review που βλέπω οι AMD ειδικά στις μεγάλες αναλύσεις παίζει να είναι καλύτερες απο τις nvidia. 

RE4 : RT πάλι παίζει να είναι καλύτερα με AMD με RT. 

Spider Man Remastered RT Πάλι καλύτερα με AMD...

Watch Dogs : Legion RT, Τα ίδια και καλύτερα με με AMD 

 

δηλαδή ok στο CP με AMD θα κάνεις υποχορήσεις αλλά σε πολλά άλλα όχι μόνο δεν θα κάνεις

αλλά θα είσαι και καλύτερα ? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. 

Στα 2 (A plague Tale Requiem / Χαρι ποτερ ) που είναι καλύτερα με nVidia δεν παίζει το RT είναι broken. 

Ειδικά το plague Tale είναι σίγουρα broken που το έχω δοκιμάσει μην κοίτας τα avg FPS των reviews, είναι παντελώς παραπλανητικά. Δεν είναι playable το παιχνίδι από τα stattering όταν πανάρεις την κάμερα με RT

και παίζει και το άλλο. πχ με RT τώρα βλέπεις μερικές φορές την 4070 να είναι ελάχιστα πάνω με RT @ 1920x1080 και όσο ανεβάζεις την ανάλυση η AMD 7800ΧΤ ανεβαίνει πάνω απο την 4070 με RT :ph34r: 

 

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω ξεμένει από VRAM η 4070? 

 

Αν είναι έτσι τι να μιλάμε για RT.... το θέμα είναι ο upscaler DLSS και FSR πόσο και αν θα υπάρξει καμια στα καπάκια βελτίωση του FSR και το FG στο FSR3 της μιας και το FG στο DLSS3 στην άλλη. 

 

τα  βλέπω απο εδώ αυτά που υποτίθεται ότι είναι και με AMD unoptimized drivers. 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/34.html

 

Μια χαρά είναι το Hogwarts, μπήκε το τρολλοβίντεο πριν και αρχίσαν οι καντάδες. 

36 minutes ago, Tambas91 said:

μονο άμα έχεις 3D κάνει report..

τώρα εντάξει είναι καλός ο 3D?

Μια χαρά, δεν είπα κάτι, αυτούς με τα "μισα watt" κοροιδεύω :P 

Σε επιδόσεις στα ίδια με 12900k είναι, σε watt το ίδιο, όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dem είπε

Τελικά για ποια RT παιχνίδια μιλάμε εν τέλη στη πραγμακότητα  ? 

Το RT πλασάρετε από τις 2000 series με ένα παιχνίδι του 2020. Το CP που πρέπει να το δούλευαν καμιά 5ετία. Μπαίνουμε στο 2024 με 4000 series 

στα

A plague Tale Requiem, RT : δεν δουλεύει.

Χάρι Πότερ , RT : δουλεύει ? από ότι διαβάζω όχι καλά. 

Far Cry 6, RT :  περιέργως με RT από τα review που βλέπω οι AMD ειδικά στις μεγάλες αναλύσεις παίζει να είναι καλύτερες απο τις nvidia. 

RE4 : RT πάλι παίζει να είναι καλύτερα με AMD με RT. 

Spider Man Remastered RT Πάλι καλύτερα με AMD...

Watch Dogs : Legion RT, Τα ίδια και καλύτερα με με AMD 

 

δηλαδή ok στο CP με AMD θα κάνεις υποχορήσεις αλλά σε πολλά άλλα όχι μόνο δεν θα κάνεις

αλλά θα είσαι και καλύτερα ? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. 

Στα 2 (A plague Tale Requiem / Χαρι ποτερ ) που είναι καλύτερα με nVidia δεν παίζει το RT είναι broken. 

Ειδικά το plague Tale είναι σίγουρα broken που το έχω δοκιμάσει μην κοίτας τα avg FPS των reviews, είναι παντελώς παραπλανητικά. Δεν είναι playable το παιχνίδι από τα stattering όταν πανάρεις την κάμερα με RT

και παίζει και το άλλο. πχ με RT τώρα βλέπεις μερικές φορές την 4070 να είναι ελάχιστα πάνω με RT @ 1920x1080 και όσο ανεβάζεις την ανάλυση η AMD 7800ΧΤ ανεβαίνει πάνω απο την 4070 με RT :ph34r: 

 

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω ξεμένει από VRAM η 4070? 

 

Αν είναι έτσι τι να μιλάμε για RT.... το θέμα είναι ο upscaler DLSS και FSR πόσο και αν θα υπάρξει καμια στα καπάκια βελτίωση του FSR και το FG στο FSR3 της μιας και το FG στο DLSS3 στην άλλη. 

 

τα  βλέπω απο εδώ αυτά που υποτίθεται ότι είναι και με AMD unoptimized drivers. 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/34.html

 

Μα εγω γιαυτο εκανα την αγορα που εκανα ,γτ το rt ειπα δεν με ενδιαφερει ,να το πω πιο σωστα δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια που υπαρχουν με Rt που ειναι πραγματικο rt και αυτο ειναι το cp2077. Προσωπικη αποψη. Το Hogwarts με Rt ειναι πολυ καλυτερο αλλα εμενα με την 3080 μου εσπασε λιγο τα νευρα ,λογικα εφταιγε το παιχνιδι αλλα το παρατησα. Το cp με Rt vs rt off δεν μου εκανε καμια διαφορα αξια παιζοντας λιγο χαζα (απλα τριγυρνωντας στους δρομους με οχηματα) ,το path tracing απο την αλλη ειναι πολυ ωραιο αλλα δεν θα παρω καρτα για ενα παιχνιδι που δεν θα το παιξω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Herald said:

Μια χαρά είναι το Hogwarts, μπήκε το τρολλοβίντεο πριν και αρχίσαν οι καντάδες. 

 

Στα άλλα RT γιατί πάει καλύτερα η AMD από την nvidia ?  Ήρεμα ρωτάω , χωρίς πλάκα ξαναλέω υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο review είναι και unoptimized drivers.  

Εγώ εξηγούμαι δεν τα έχω τα παιχνιδια. GTAO / MSG5  / RDR2 / Division 2 έχω ....

και πήγα και αγόρασα το plague tale γιατί  το θεώρησα βαρύ  και θα δοκίμαζα τις μνήμες να δω αν είναι σταθερες και θα δοκίμαζα και το RT. 

Οι μνήμες είναι μια χαρά το RT δεν παίζει. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghostwire, Control, Metro Exodus, Chernobylite, The Ascent. Και αυτά έχουν δυνατό RT απλά δεν τα λες και καινούργια. Και το AW2 που θα βγει. Ε δυστυχώς σωστό RT βλέπουμε μόνο όπου pushαρει o πετσινος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dem said:

Στα άλλα RT γιατί πάει καλύτερα η AMD από την nvidia ?  Ήρεμα ρωτάω , χωρίς πλάκα ξαναλέω υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο review είναι και unoptimized drivers.  

Εγώ εξηγούμαι δεν τα έχω τα παιχνιδια. GTAO / MSG5  / RDR2 / Division 2 έχω ....

και πήγα και αγόρασα το plague tale γιατί  το θεώρησα βαρύ  και θα δοκίμαζα τις μνήμες να δω αν είναι σταθερες και θα δοκίμαζα και το RT. 

Οι μνήμες είναι μια χαρά το RT δεν παίζει. 

Σε ποιά άλλα RT πάει καλύτερα? Σε κανένα δεν πάει καλύτερα, στο RT είναι πίσω. Απλά σε games που έχουν 1 ή κανένα RT effect (farcry 6) δεν φαίνεται η ψαλίδα. Είναι σαν να τρέχεις το Cinebench single thread score και να λες ότι ο 7600x με τον 7950x βγάζουν το ίδιο score. Ναι οκ το ίδιο βγάζουν αλλά ο ένας δουλεύει στο 1/6 και ο άλλος στο 1/16.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...