Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Το οποίο παιχνίδι φυσικά και είναι τραγικό σε θέμα optimization αλλά πάντως τα 50αρια που δείχνει το video δεν τα βλέπεις με ένα κανονικό cpu. 

Έτερον εκάτερον όμως. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. όντως 50άρια δεν βλέπεις με κανονικό cpu, βλέπεις λιγότερα 😅 /s

image.png.b253c1741f7566f5372324dd9613df48.png

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βλέπετε ότι ο επεξεργαστής ξύνει το IHS του, ε?

Τί είδους b/n είναι αυτό? Έχει ένα νήμα/πυρήνα στο 95% και τα υπόλοιπα φεεεεετα?

Ο 78003δ έχει +20-30% (και μάλλον λίγο λέω) STP σε σχέση με τον 5800Χ3δ...δεν παίζει τίποτα κι εδώ, ε?

Δεν θέλει/γουστάρει το παιγνίδι την cache, ενδεχομένως? Οι μη 3δ της ΑΜΔ, πώς τα πάνε ακριβώς στο ίδιο σημείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, geomrk said:

Έτερον εκάτερον όμως. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. όντως 50άρια δεν βλέπεις με κανονικό cpu, βλέπεις λιγότερα 😅 /s

image.png.b253c1741f7566f5372324dd9613df48.png

Τα average δείχνουν 73. Στο video τα average ήταν στα 50. Ξέρω ότι καταλαβαίνεις την διαφορα και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. 

5 minutes ago, Πέτρος said:

To βλέπετε ότι ο επεξεργαστής ξύνει το IHS του, ε?

Τί είδους b/n είναι αυτό? Έχει ένα νήμα/πυρήνα στο 95% και τα υπόλοιπα φεεεεετα?

Ο 78003δ έχει +20-30% (και μάλλον λίγο λέω) STP σε σχέση με τον 5800Χ3δ...δεν παίζει τίποτα κι εδώ, ε?

Δεν θέλει/γουστάρει το παιγνίδι την cache, ενδεχομένως? Οι μη 3δ της ΑΜΔ, πώς τα πάνε ακριβώς στο ίδιο σημείο?

Το πιο πιθανό είναι ότι το Video είναι μουφα πάρα το οτιδήποτε άλλο. Αλλά όταν θέλουμε να βγάλουμε διαφορά σε rt 9% δεν πειράζει, μας κάνουν και τα μουφα video

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οπότε το συζητάμε επειδή...?

Επειδή βρέθηκε μια περίπτωση που τον πίνουν οι nvidia λόγω overhead και το κάναμε σημαία. Προφανώς θα έπρεπε να μην υπάρχει το overhead, αλλά στην τελική είτε κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου εδώ είτε απλά ανοίγεις το FG και έληξε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Πέτρος said:

Οπότε το συζητάμε επειδή...?

Επειδή 9% διαφορα σε rt. 

Just now, just_a_dude said:

Επειδή βρέθηκε μια περίπτωση που τον πίνουν οι nvidia λόγω overhead και το κάναμε σημαία. Προφανώς θα έπρεπε να μην υπάρχει το overhead, αλλά στην τελική είτε κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου εδώ είτε απλά ανοίγεις το FG και έληξε το θέμα.

Μα και με το overhead δεν γινεται να βγάζει 50 fps o 7800x 3d. Εκτός αν όντως τα πάει τόσο χάλια σε αυτό το παιχνίδι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει δεν είναι και απίθανο να τα πάει τόσο χάλια. Είναι και το πως είναι φτιαγμένη η μηχανή του game, μπορεί τα functions και τα calls που έχει να τρέχουν πιο καλά σε intel ή το studio να έκανε καλύτερο optimization σε intel, ή ή ή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου θυμιζετε αυτη την εικονα.

lafuddyduddyp2-nobite.gif

 

Αφου υπαρχει πλεον αυτο https://game.intel.com/story/intel-presentmon/ και μπορειτε να δωσετε εμπεριστατωμενες απαντησεις στα ερωτηματα σας, αναλωνεστε ποιος εχει το μεγαλυτερο (bottleneck).

Εγω θα πω τα εξης. Σε αυτη τη φουρνια πηγα σε 4070Ti γιατι εκατσε. Αλλιως θα πηγαινα σε 4070. Μεχρι να παρω την 4070Ti δουλευα μια 6900ΧΤ. Και ενας πολυ βασικος λογος που πηγα στην πρασινη ειναι για ολο το υπολοιπο οικοσυστημα εφαρμογων που τρεχει σε cuda και δεν εχει να κανει με gaming. Συν τα media capabilities. Ειναι πιο refined η πρασινη πως να το κανουμε.

Μια χαρα επαιζα με τη μια, μια χαρα και με την αλλη. Ναι εκαιγε πραπανω και ηταν πιο ζεστη η 6900. Λογικο. Μην ακουω ακομα για drivers 2023. Καθε φορα που λετε για drivers ενα γατακι πεθαινει. Μην το κανετε.

Συμφωνω οτι εχει κανει καλη δουλεια σε software ο πετσινος και πουλαει φουμαρα σαν "raw power" που στρεβλωνει την εννοια και δημιουργει εξαρτησεις στους developers, αλλα business as usual. RT ξεκαθαρα πιο δυνατη η πρασινη, κινηση μου αρεσει καλυτερα στην πρασινη ασχετως dlss/fg. Ειναι κατι που εχω να θυμαμαι απο εποχες GTX280 και δεν μπορω να προσδιορισω που οφειλεται. Bias? Καλυτερο render απο sotfware / hardware? Δεν μπορω να πω.

Δεν επαιζε fg στις κοκκινες τοτε που τις ειχα και τις δυο για να δω head2head τι κανει αλλα τουλαχιστον fsr με dlss ηταν περιεργη φαση. Στην κοκκινη ορισμενα σημεια μου φαινοταν οτι ειχαν καλυτερο detail απο την πρασσινη, σε αλλα, π.χ στο γκολουμ αλλαζε σε περιεργα σημεια η εικονα στην πρασινη. Π.χ οι ουλες στην πλατη του γκολουμ θολωναν ενω π.χ το ειδωλο του χαρακτηρα στα νερα φαινονταν πιο καθαρα. Δεν ξερω τι θεωρει ο καθενας καλυτερο. Ειναι σαν τον ηχο. Εχει υποκειμενικοτητα. myj2centsofgrey

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Επειδή βρέθηκε μια περίπτωση που τον πίνουν οι nvidia λόγω overhead και το κάναμε σημαία. Προφανώς θα έπρεπε να μην υπάρχει το overhead, αλλά στην τελική είτε κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου εδώ είτε απλά ανοίγεις το FG και έληξε το θέμα.

Nope…γενικά αποφεύγεις παιχνίδια που είναι για να τα πετάξεις στη θάλασσα. Σας το έχω ξαναπεί. Ότι ελπίδα υπάρχει να βγαίνουν σωστά optimized games υπάρχει μόνο από τους gamers. Για ρίξε άκυρο να πάνε πάτο οι πωλήσεις να δεις τι καλά που στρώνονται και κάνουν optimize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Nope…γενικά αποφεύγεις παιχνίδια που είναι για να τα πετάξεις στη θάλασσα. Σας το έχω ξαναπεί. Ότι ελπίδα υπάρχει να βγαίνουν σωστά optimized games υπάρχει μόνο από τους gamers. Για ρίξε άκυρο να πάνε πάτο οι πωλήσεις να δεις τι καλά που στρώνονται και κάνουν optimize.

ναι αλλά σαν gameplay μαμεί το hogwarts. θέλω να το παίξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

ναι αλλά σαν gameplay μαμεί το hogwarts. θέλω να το παίξω

Ναι αλλά τότε μην παραπονιέστε για το παιχνίδι πόσο χάλια είναι. Αλλιώς εμπάργκο μέχρι να το φτιάξουν. Εγώ αρκετές φορές έχω τέτοια λογική στις αγορές μου. Δεν χρειάζεται πάντα latest and greatest. Στα games κερδίζεις και χρήματα όταν περιμένεις παραπάνω. Ειδικά σε poorly optimised που αργότερα θα παίξουν και καλύτερα. Αυτοί έχουν καταντήσει να μας κάνουν beta testers και να τους πληρώνουμε κιόλας. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Ναι αλλά τότε μην παραπονιέστε για το παιχνίδι πόσο χάλια είναι. Αλλιώς εμπάργκο μέχρι να το φτιάξουν. Εγώ αρκετές φορές έχω τέτοια λογική στις αγορές μου. Δεν χρειάζεται πάντα latest and greatest. Στα games κερδίζεις και χρήματα όταν περιμένεις παραπάνω. Ειδικά σε poorly optimised που αργότερα θα παίξουν και καλύτερα. Αυτοί έχουν καταντήσει να μας κάνουν beta testers και να τους πληρώνουμε κιόλας. 😂

δεν παραπονέθηκα, απλά βάζω το FG, δεν έχει διάφορα στην εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...