Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Aris-leme είπε

 

Το πιο αστείο σχόλιο που βρήκα στο συγκεκριμένο βίντεο από χρήστη.

Απλά για γέλια η χαζούλης ο φίλος που έκανε το σχόλιο.

 

IMG_20231011_080719.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Aris-leme said:

 

Πες το και offtopic, παρακάτω δες πως πάει πραγματικά το game. Ξεκινάω στην πλατεία του hogsmeade που είναι το βαρύτερο σημείο του παιχνιδιου. 

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Herald είπε

Eδώ και η εικόνα από το review με το 9%

 

roflmao.JPG.b427f7e71ee5b7b93ff03c5e73044b72.JPG

Με ένα κανονικό CPU σίγουρα θα έβγαζε παραπάνω η 4070. 

"κανονικό" 😅😅.Ο 7800x3D είναι απ'τους καλύτερους gaming cpu δεν νομίζω να κανει bottleneck mid range κάρτα.

Μήπως capparei από VRAM η 4070 δεδομένου ότι η 7800 usearei 13gb? δεν ξέρω, αλλιώς κάποιο πρόβλημα με drivers/optimization?

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, geomrk said:

"κανονικό" 😅😅.Ο 7800x3D είναι απ'τους καλύτερους gaming cpu δεν νομίζω να κανει bottleneck mid range κάρτα.

Μήπως capparei από VRAM η 4070 δεδομένου ότι η 7800 usearei 13gb? δεν ξέρω, αλλιώς κάποιο πρόβλημα με drivers/optimization?

Μακράν ο καλύτερος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, geomrk said:

δεν νομίζω να μπορεί να toppάρει κάποιος τον ισχυρισμό του bottleneck από 7800x3d αλλά οκ προσπαθώ

Δεν είναι ισχυρισμός, στο δείχνει το video που ανέβηκε

Αν δεις και video που έχουν ανέβει πιο παλιά ο 5800x 3d έριχνε μπουκάλα και σε 3070 στο hogsmeade

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι ισχυρισμός, στο δείχνει το video που ανέβηκε

Αν δεις και video που έχουν ανέβει πιο παλιά ο 5800x 3d έριχνε μπουκάλα και σε 3070 στο hogsmeade

Άρα το game δεν μπορεί να κάνει σωστά utilize το RT της 4070 εγώ αυτό βλέπω. Γιατί στο raster ειναι >95% usage,επομένως εκεί γιατί δεν την κάνει bottleneck?

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, geomrk said:

Άρα το game δεν μπορεί να κάνει σωστά utilize το RT της 4070 εγώ αυτό βλέπω. Γιατί στο raster ειναι >95% usage,επομένως εκεί γιατί δεν την κάνει bottleneck?

Γιατί το rt είναι πιο βαρύ για το cpu από ότι το raster. Το game μια χαρά μπορεί να κάνει utilize, ανέβασα video παραπάνω με την 4090 στα 80fps. Στο βίντεο με τον 3d είναι ξεκάθαρο cpu Bottleneck. Δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρο, δνε ξέρω γιατί το συζητάμε ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, geomrk είπε

Άρα το game δεν μπορεί να κάνει σωστά utilize το RT της 4070 εγώ αυτό βλέπω. Γιατί στο raster ειναι >95% usage,επομένως εκεί γιατί δεν την κάνει bottleneck?

Γιατί το RT είναι πιο cpu intensive. Βάλε και το extra overhead των nvidia, βάλε και την αμπαλοσύνη των devs που δεν χρησιμοποιούν σωστά όλα τα threads, ε there you have it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί το rt είναι πιο βαρύ για το cpu από ότι το raster. Το game μια χαρά μπορεί να κάνει utilize, ανέβασα video παραπάνω με την 4090 στα 80fps. Στο βίντεο με τον 3d είναι ξεκάθαρο cpu Bottleneck. Δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρο, δνε ξέρω γιατί το συζητάμε ακόμα 

 

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Γιατί το RT είναι πιο cpu intensive. Βάλε και το extra overhead των nvidia, βάλε και την αμπαλοσύνη των devs που δεν χρησιμοποιούν σωστά όλα τα threads, ε there you have it.

οκ τώρα το έψαξα λίγο. Άρα μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει το software κομμάτι είτε είναι optimization είτε drivers και όχι τα cpu αυτά καθ'αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, geomrk said:

 

οκ τώρα το έψαξα λίγο. Άρα μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει το software κομμάτι είτε είναι optimization είτε drivers και όχι τα cpu αυτά καθ'αυτά

Αν το cpu είναι της amd δεν φταίει, φταίει το παιχνίδι. 

Το οποίο παιχνίδι φυσικά και είναι τραγικό σε θέμα optimization αλλά πάντως τα 50αρια που δείχνει το video δεν τα βλέπεις με ένα κανονικό cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...