Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι γιατί πρώτη φορά είναι κάτι τέτοιο ??

Δεν ρώτησα αν είναι πρώτη φορά που συμβαίνει, ρώτησα αν αυτό για σένα είναι φυσιολογικό σε ένα παιχνίδι. Γιατί για μένα είτε έχει πρόβλημα το optimization του παιχνιδιού είτε ο driver της κάρτας. Φυσιολογικό δεν είναι ποτέ και για καμία κάρτα. Εκτός της περίπτωσης που χτυπάει σε τοίχο η μηχανή γραφικών και τερματίζει εκείνη. Που ξεκάθαρα δεν είμαστε σε τέτοια περίπτωση εδώ.

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε
Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Herald είπε

Πως θα γίνει αυτό θες να μου το εξηγήσεις? Όταν ήδη ρίχνει μπουκάλι στην 4070, πώς θα πάρεις fps? Νέα μόδα αυτή, όταν τρώτε CPU μπουκάλα αναβαθμίστε την κάρτα :P 

Πάω να το δοκιμάσω λοιπόν, θα κάνω overclock την 4090, αν δεν πάρω fps τι γίνεται? 

ρε συ αφου το game ειναι γτπ  σε αυτο το θεμα τι συζηταμε, δεν τα λεγαμε και οταν ειχε βγει

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το θεωρείς φυσιολογικό για ένα game; Να μην μπορεί να κάνει utilize πλήρως την κάρτα σε σενάριο που δεν είναι cpu bound όπως λες και χωρίς Vsync και κόφτες πάντα ε.

Δλδ η 3080 ηταν cpu bound απο τον 13600k με rt on ,δεν μπορειτε απλα να καταλαβετε οτι στο game αυτο υπαρχει αθλιο overhead στις nvidia? η φτηνει η 3080 με rt στο hogwards τοσα πολλα fps και δεν την προλαβαινει ο 13600k και αλλοι με 3080ti και 13900k κωλοσφυγμενο τα ιδια ειχαν. 

 

Πηραμε τωρα το σκατο παιχνιδο να κανουμε ανουσιες συγκρισεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Δεν ρώτησα αν είναι πρώτη φορά που συμβαίνει, ρώτησα αν αυτό για σένα είναι φυσιολογικό σε ένα παιχνίδι. Γιατί για μένα είτε έχει πρόβλημα το optimization του παιχνιδιού είτε ο driver της κάρτας. Φυσιολογικό δεν είναι ποτέ και για καμία κάρτα. Εκτός της περίπτωσης που χτυπάει σε τοίχο η μηχανή γραφικών και τερματίζει εκείνη. Που ξεκάθαρα δεν είμαστε σε τέτοια περίπτωση εδώ.

Δεν γνωρίζω γιατί συμπεριφέρεται έτσι η 4070, μπορεί για αυτό το παιχνίδι να είναι νορμάλ έτσι, δεν ξέρω παραπάνω για να πω αν είναι νορμάλ η όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ρε συ αφου το game ειναι γτπ  σε αυτο το θεμα τι συζηταμε, δεν τα λεγαμε και οταν ειχε βγει

Δλδ η 3080 ηταν cpu bound απο τον 13600k με rt on ,δεν μπορειτε απλα να καταλαβετε οτι στο game αυτο υπαρχει αθλιο overhead στις nvidia? η φτηνει η 3080 με rt στο hogwards τοσα πολλα fps και φεν την προλαβαινει ο 13600k και αλλοι με 3080ti και 13900k κωλοσφυγμενο τα ιδια ειχαν. 

Πηραμε τωρα το σκατο παιχνιδο να κανουμε ανουσιες συγκρισεις

Παρόλα αυτά οφείλω να ρωτήσω τον ra, γιατί εδώ είμαστε για να σχολιάζουμε και να ανταλλάσουμε γνώμες, κάποιες φορές σωστές, κάποιες φορές λάθος, σημασία έχει η ανταλλαγή απόψεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν γνωρίζω γιατί συμπεριφέρεται έτσι η 4070, μπορεί για αυτό το παιχνίδι να είναι νορμάλ έτσι, δεν ξέρω παραπάνω για να πω αν είναι νορμάλ η όχι. 

Ολες οι nvidia καρτες το ειχαν  ,3080 ,3080ti ,3090 οτι cpu και να τους πεταγες. Οι καρτες δεν τερματιζαν ποτε

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Παρόλα αυτά οφείλω να ρωτήσω τον ra, γιατί εδώ είμαστε για να σχολιάζουμε και να ανταλλάσουμε γνώμες, κάποιες φορές σωστές, κάποιες φορές λάθος, σημασία έχει η ανταλλαγή απόψεων.

οκ αλλα τσαμπα αναλωνεστε ,δεν ηταν cpu bound ηταν απλα για τα σταχια το παιχνιδι και αναλυση να ανεβαινες παλι δεν τερματιζε η καρτα.

Αν πατε και στο νημα του παιχνιδιου θα δειτε και τι γραφαμε

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν γνωρίζω γιατί συμπεριφέρεται έτσι η 4070, μπορεί για αυτό το παιχνίδι να είναι νορμάλ έτσι, δεν ξέρω παραπάνω για να πω αν είναι νορμάλ η όχι. 

Δεν είναι το σύνηθες όμως έτσι δεν είναι; Αφού λοιπόν δεν είναι το σύνηθες, πιστεύω ότι δεν είναι και αντιπροσωπευτικό σαν παιχνίδι για τις δυνατότητες rt των δυο καρτών. Σε ότι άλλο παιχνίδι γίνεται σωστό utilization των καρτών το δέχομαι σαν rt εγώ και ας μην είναι full rt όπως λένε οι γνωρίζοντες από rt εδώ μέσα. Μην το βάζεις σαν μέσο παιχνίδι λοιπόν για rt αυτό το περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimoskoutr said:

Δεν είναι το σύνηθες όμως έτσι δεν είναι; Αφού λοιπόν δεν είναι το σύνηθες, πιστεύω ότι δεν είναι και αντιπροσωπευτικό σαν παιχνίδι για τις δυνατότητες rt των δυο καρτών. Σε ότι άλλο παιχνίδι γίνεται σωστό utilization των καρτών το δέχομαι σαν rt εγώ και ας μην είναι full rt όπως λένε οι γνωρίζοντες από rt εδώ μέσα. Μην το βάζεις σαν μέσο παιχνίδι λοιπόν για rt αυτό το περίεργο.

Άντε πάλι τα ίδια, το ένα δεν έχει πολλά RT εφέ, το άλλο μυρίζει, το άλλο δεν ανεβάζει 100% η κάρτα, το άλλο γιουβέτσι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άντε πάλι τα ίδια, το ένα δεν έχει πολλά RT εφέ, το άλλο μυρίζει, το άλλο δεν ανεβάζει 100% η κάρτα, το άλλο γιουβέτσι.

Ώπα ώπα. Μπαστα μπάρμπα. Εγώ δεν σου είπα ποτέ ούτε για rt εφέ, ούτε για τίποτε άλλο. Συγκεντρώσου στο τι λες σε παρακαλώ. Τσουβάλιασμα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις. Ήμουν ξεκάθαρος στο τι είπα και που είναι η ένσταση μου. Θες το δέχεσαι θες δεν το δέχεσαι, αυτό είναι άλλο και άλλο η ειρωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hogwarts το πρόβλημα δεν είναι το RT αλλά το overhead που έχουν σε κάποια games οι nvidia και δεν πάνε 100%. Ε στο hogwarts θα βάλεις frame gen και η gpu πάει 100%. Ναι εντάξει δεν θα βάλουμε στη σύγκριση το Frame gen, αλλά στην πραγματική ζωή έτσι θα παίξει κάποιος με 4070 το hogwarts, με frame gen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν είναι το σύνηθες όμως έτσι δεν είναι; Αφού λοιπόν δεν είναι το σύνηθες, πιστεύω ότι δεν είναι και αντιπροσωπευτικό σαν παιχνίδι για τις δυνατότητες rt των δυο καρτών. Σε ότι άλλο παιχνίδι γίνεται σωστό utilization των καρτών το δέχομαι σαν rt εγώ και ας μην είναι full rt όπως λένε οι γνωρίζοντες από rt εδώ μέσα. Μην το βάζεις σαν μέσο παιχνίδι λοιπόν για rt αυτό το περίεργο.

Παμε μια μερα να δουμε ποιος θα πιει τις περισσοτερες μπυρες και ποιος αντεχει το αλκοολ αλλα μην αρχισεις τα "αυτες ειναι 0%" και αλλα τετοια κουλα. :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Παμε μια μερα να δουμε ποιος θα πιει τις περισσοτερες μπυρες και ποιος αντεχει το αλκοολ αλλα μην αρχισεις τα "αυτες ειναι 0%" και αλλα τετοια κουλα. :P
 

Πως γίνεται να γράφεις για μπύρες και να βάζεις τις 0% μέσα ??? Δεν είναι μπύρες αυτές απλά έχουν το χρώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aris-leme είπε

Πως γίνεται να γράφεις για μπύρες και να βάζεις τις 0% μέσα ??? Δεν είναι μπύρες αυτές απλά έχουν το χρώμα

Μια χαρά μπυρες είναι στη γεύση εγώ που δεν πίνω ιδιαίτερα δεν τις ξεχωρίζω από τις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, akoinonitos said:

ρε συ αφου το game ειναι γτπ  σε αυτο το θεμα τι συζηταμε, δεν τα λεγαμε και οταν ειχε βγει

Δλδ η 3080 ηταν cpu bound απο τον 13600k με rt on ,δεν μπορειτε απλα να καταλαβετε οτι στο game αυτο υπαρχει αθλιο overhead στις nvidia? η φτηνει η 3080 με rt στο hogwards τοσα πολλα fps και δεν την προλαβαινει ο 13600k και αλλοι με 3080ti και 13900k κωλοσφυγμενο τα ιδια ειχαν. 

 

Πηραμε τωρα το σκατο παιχνιδο να κανουμε ανουσιες συγκρισεις.

To game είναι βαρύ σε CPU ναί, αλλά δεν λέω κάτι περίπλοκο. Ο 7800x 3d ρίχνει μπουκάλα στην 4070. Τώρα το πως και το γιατί και τα λοιπά δεν έχουν σημασία. Με τον 12900k είμαι στα 75-80fps average στο hogsmeade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...