Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Aten-Ra said:

ναι

 

Πως θα γίνει αυτό θες να μου το εξηγήσεις? Όταν ήδη ρίχνει μπουκάλι στην 4070, πώς θα πάρεις fps? Νέα μόδα αυτή, όταν τρώτε CPU μπουκάλα αναβαθμίστε την κάρτα :P 

Πάω να το δοκιμάσω λοιπόν, θα κάνω overclock την 4090, αν δεν πάρω fps τι γίνεται? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με RT το βλέπω δύσκολο εως και απίθανο να τρώει μπουκάλι η 7800ΧΤ ακόμα και με τον 5600

Στηρίζεται κάπου αυτό που λες; Αν ναι μπορείς να εξηγήσεις γιατί συμβαίνει; Είναι καλύτερης τεχνολογίας καρτα η 7800xt; Υπάρχει κάτι άλλο; Τι; Εγώ αυτό ρωτάω τόση ώρα. Για την 4070 που τρώει μπουκάλι σε αυτό το παιχνίδι τι λέει για σένα αυτό το γεγονός σε σχέση με το τι κάρτα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Πως θα γίνει αυτό θες να μου το εξηγήσεις? Όταν ήδη ρίχνει μπουκάλι στην 4070, πώς θα πάρεις fps? Νέα μόδα αυτή, όταν τρώτε CPU μπουκάλα αναβαθμίστε την κάρτα :P 

Πάω να το δοκιμάσω λοιπόν, θα κάνω overclock την 4090, αν δεν πάρω fps τι γίνεται? 

https://gamegpu.tech/rpg/role-playing/hogwarts-legacy-build-version-1145908-test-gpu-cpu

Hogwards-1080p-RT-5600.png

 

3 minutes ago, dimoskoutr said:

Στηρίζεται κάπου αυτό που λες; Αν ναι μπορείς να εξηγήσεις γιατί συμβαίνει; Είναι καλύτερης τεχνολογίας καρτα η 7800xt; Υπάρχει κάτι άλλο; Τι; Εγώ αυτό ρωτάω τόση ώρα. Για την 4070 που τρώει μπουκάλι σε αυτό το παιχνίδι τι λέει για σένα αυτό το γεγονός σε σχέση με το τι κάρτα είναι;

H 7900XTX είτε με τον 5600 είτε με τον 13900Κ είναι GPU limited με RT, άρα το ίδιο και η 7800ΧΤ

Hogwards-1080p-RT-5600.png

Hogwards-1080p-RT-13900k.png

6 minutes ago, Herald said:

Πως θα γίνει αυτό θες να μου το εξηγήσεις? Όταν ήδη ρίχνει μπουκάλι στην 4070, πώς θα πάρεις fps? Νέα μόδα αυτή, όταν τρώτε CPU μπουκάλα αναβαθμίστε την κάρτα :P 

Πάω να το δοκιμάσω λοιπόν, θα κάνω overclock την 4090, αν δεν πάρω fps τι γίνεται? 

Να διορθώσουμε κάτι , εσείς είπατε για μπουκάλα με το CPU όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

https://gamegpu.tech/rpg/role-playing/hogwarts-legacy-build-version-1145908-test-gpu-cpu

Hogwards-1080p-RT-5600.png

 

H 7900XTX είτε με τον 5600 είτε με τον 13900Κ είναι GPU limited με RT, άρα το ίδιο και η 7800ΧΤ

Hogwards-1080p-RT-5600.png

Hogwards-1080p-RT-13900k.png

Ναι αλλά δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα και έκανες quote. Τι λέει αυτό για σένα όσων αφορά την 4070 σαν κάρτα; Την έβαλες με μια cpu που της ρίχνει μπουκάλι σε 1080p και την συγκρίνεις με μια gpu που δεν τρώει μπουκάλι σε 1080p από την ίδια cpu. Τι σου λέει αυτό για την 4070;;;;
 

Και μιλάς τώρα με έναν ο οποίος έχει την 7800xt σε πολύ μεγάλη υπόληψη για το raster της και τις τιμές που έχει τώρα. Εκείνη την hellhound μόνο στον ύπνο μου δεν την βλέπω.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το να συγκρίνεις έτσι δυο κάρτες σε σχέση με την δυναμική τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Πως θα γίνει αυτό θες να μου το εξηγήσεις? Όταν ήδη ρίχνει μπουκάλι στην 4070, πώς θα πάρεις fps? Νέα μόδα αυτή, όταν τρώτε CPU μπουκάλα αναβαθμίστε την κάρτα :P 

λοιπόν άντε κάτσε να σε επιμορφώσω λίγο... το 3D έχει πάνω του ένα Artificial Intelligence αυτό κάνοντας δισεκατομμύρια υπολογισμούς το δευτερόλεπτο εκτος των άλλων μπορεί να καταλάβει τη κάρτα έχεις! με πλεμπαρια κάρτες εκτος ότι δε σε αναγνωρίζει ως gamer δε δουλεύει στο 100% μιας και δεν υπάρχει λόγος γι αυτό τα λιγότερα fps

γενικά είναι μια περιπλοκη τεχνική αλλα το είπα απλά να το καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να διορθώσουμε κάτι , εσείς είπατε για μπουκάλα με το CPU όχι εγώ.

Για σένα τι είναι όταν συμβαίνει αυτό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο παιχνίδι, δηλ να λειτουργεί στο 70-80% η κάρτα; Είτε cpu bound είτε game optimization για τη θάλασσα να το βάψεις μπλε να το πετάξεις, είτε κάποιο θέμα με τους drivers. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimoskoutr said:

Ναι αλλά δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα και έκανες quote. Τι λέει αυτό για σένα όσων αφορά την 4070 σαν κάρτα; Την έβαλες με μια cpu που της ρίχνει μπουκάλι σε 1080p και την συγκρίνεις με μια gpu που δεν τρώει μπουκάλι σε 1080p από την ίδια cpu. Τι σου λέει αυτό για την 4070;;;;
 

Και μιλάς τώρα με έναν ο οποίος έχει την 7800xt σε πολύ μεγάλη υπόληψη για το raster της και τις τιμές που έχει τώρα. Εκείνη την hellhound μόνο στον ύπνο μου δεν την βλέπω.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το να συγκρίνεις έτσι δυο κάρτες σε σχέση με την δυναμική τους.

Φίλε μου ΔΕΝ είναι CPU Bottlenecked η 4070 στα 1080p με RT στο Hogwarts με τον 7800Χ3D, άσε τον Herald να λέει τα δικά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Φίλε μου ΔΕΝ είναι CPU Bottlenecked η 4070 στα 1080p με RT στο Hogwarts με τον 7800Χ3D, άσε τον Herald να λέει τα δικά του.

Τι είναι όμως πες μου. Στο ρώτησα και πριν.

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για σένα τι είναι όταν συμβαίνει αυτό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο παιχνίδι, δηλ να λειτουργεί στο 70-80% η κάρτα; Είτε cpu bound είτε game optimization για τη θάλασσα να το βάψεις μπλε να το πετάξεις, είτε κάποιο θέμα με τους drivers. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβαίνει;

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Δεν ξέρω

Το θεωρείς φυσιολογικό για ένα game; Να μην μπορεί να κάνει utilize πλήρως την κάρτα σε σενάριο που δεν είναι cpu bound όπως λες και χωρίς Vsync και κόφτες πάντα ε.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...