Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Aten-Ra said:

Δηλαδή τα παιδία εδώ στο Forum που έχουν 4070 με κάτι Ryzen 5700 θα κλίνουν το RT στις κάρτες της NVIDIA λόγο CPU overhead.

Όχι απλά δεν θα παίζουν σε 1080p. 

Και δεν έχει και σημασία δηλαδή, δεν μετράς έτσι τις διαφορές σε RT άσχετα με το τι θα κάνουν τα παιδιά εδώ στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' τη στιγμή που η κάρτα είναι στο 80% προφανώς έχει και άλλο να δώσει. Δεν βλέπουμε τα πραγματικά fps που μπορεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εξηγούμε κάτι τόσο απλό.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Απ' τη στιγμή που η κάρτα είναι στο 80% προφανώς έχει και άλλο να δώσει. Δεν βλέπουμε τα πραγματικά fps που μπορεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εξηγούμε κάτι τόσο απλό.

Δικαιολογίες παίδες, αγοράσατε κάρτα και τρέχετε σήμερα το Hogwarts. Αυτές τις επιδόσεις έχει σήμερα η κάρτα σας σε αυτό το παιχνίδι. Αν είναι το 100% των δυνατοτήτων η όχι είναι άλλο θέμα, μην τα μπερδεύετε.

6 minutes ago, Herald said:

Όχι απλά δεν θα παίζουν σε 1080p. 

 

Θα παίζουν σε 1440p με DLSS Quality που πέφτει το rendering  κάτω από το 1080p και θα έχουν ακόμα χειρότερο CPU Overhead.  🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δικαιολογίες παίδες, αγοράσατε κάρτα και τρέχετε σήμερα το Hogwarts. Αυτές τις επιδόσεις έχει σήμερα η κάρτα σας σε αυτό το παιχνίδι. Αν είναι το 100% των δυνατοτήτων η όχι είναι άλλο θέμα, μην τα μπερδεύετε.

Καταλαβαίνεις όμως οτι εγώ ας πούμε με τον 5600 αν τρέξω σε 4070 το παιχνίδι θα έχω πολύ χαμηλότερες επιδόσεις από έναν με 13900 έτσι; Με την ίδια κάρτα. Αυτό προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά. Γιατί το βλέπεις σαν δικαιολογία; Η πραγματικότητα είναι.
 

Όπως και να έχει σε 1080p είναι γνωστό θέμα το cpu overhead της Nvidia με τον driver. Αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Καταλαβαίνεις όμως οτι εγώ ας πούμε με τον 5600 αν τρέξω σε 4070 το παιχνίδι θα έχω πολύ χαμηλότερες επιδόσεις από έναν με 13900 έτσι; Με την ίδια κάρτα. Αυτό προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά. Γιατί το βλέπεις σαν δικαιολογία; Η πραγματικότητα είναι.
 

Όπως και να έχει σε 1080p είναι γνωστό θέμα το cpu overhead της Nvidia με τον driver. Αν δεν κάνω λάθος.

Εγώ δεν είπα ότι δεν θα έχει διαφορές  με άλλο CPU,

Δυο θέματα εδώ, πρώτον η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει 13900Κ με τις 4070 και έτσι δεν θα έχουν τις επιδόσεις που βλέπουμε στα review.

Και δεύτερον το συγκριτικό δεν είναι άκυρο, με αυτό το CPU η διαφορά σε αυτά τα παιχνίδια με RT είναι 9%, και επαναλαμβάνω δεν έχει μέσα ούτε ένα AMD Sponsored παιχνίδι που να “σαμποτάρει” τις NVIDIA.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Aten-Ra said:

Θα παίζουν σε 1440p με DLSS Quality που πέφτει το rendering  κάτω από το 1080p και θα έχουν ακόμα χειρότερο CPU Overhead.  🤪

Aρχικό το 1440p + DLSS Q ίδιες επιδόσεις με 1080p βγάζει. Αλλά ούτε αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι δεν ξέρεις πόσα fps βγάζει η 4070. Μπορεί να βγάζει 50 σε 1440p και να μην χρειάζεται καν DLSS quality. Επίσης δεν έχεις την παραμικρή ιδέα ούτως η άλλος αν όντως φταίει το "nvidia" overhead. Στο video δεν μας δείχνει πόσα μπορεί να βγάλει το CPU με AMD κάρτα έτσι και αλλιώς, εικασία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ δεν είπα ότι δεν θα έχει διαφορές  με άλλο CPU,

Δυο θέματα εδώ, πρώτον η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει 13900Κ με τις 4070 και έτσι δεν θα έχουν τις επιδόσεις που βλέπουμε στα review.

Και δεύτερον το συγκριτικό δεν είναι άκυρο, με αυτό το CPU η διαφορά σε αυτά τα παιχνίδια με RT είναι 9%, και επαναλαμβάνω δεν έχει μέσα ούτε ένα AMD Sponsored παιχνίδι που να “σαμποτάρει” τις NVIDIA.

 

Δεν διαφωνώ σε κάτι σε σχέση με αυτά τα τρία παιχνίδια και αυτό το cpu. Βασικό είναι όμως να τονίσουμε ότι δεν δείχνει τις πραγματικές δυνατότητες των δυο καρτών σε rt ούτε σε αυτά τα τρία παιχνίδια. Είναι άλλο το ότι με αυτή την cpu έχουν την διαφορά που έχουν και άλλο ότι σαν κάρτες αυτές οι δυο σε rt έχουν τέτοια διαφορά που λες. Διαφορετικά πράγματα που καλό είναι να αναφέρονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Aten-Ra said:

Εγώ δεν είπα ότι δεν θα έχει διαφορές  με άλλο CPU,

Δυο θέματα εδώ, πρώτον η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει 13900Κ με τις 4070 και έτσι δεν θα έχουν τις επιδόσεις που βλέπουμε στα review.

Και δεύτερον το συγκριτικό δεν είναι άκυρο, με αυτό το CPU η διαφορά σε αυτά τα παιχνίδια με RT είναι 9%, και επαναλαμβάνω δεν έχει μέσα ούτε ένα AMD Sponsored παιχνίδι που να “σαμποτάρει” τις NVIDIA.

 

Ούτε εγώ έχω 13900k, να δοκιμάσω hogwarts? Θα βγάλω 55 fps average λόγω driver overhead ή αυτό το overhead επηρεάζει μόνο την 4070? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εγω εχω μια αλλη απορια που πραγματικα θελω την γνωμη σας.

Δοκιμαζα στο cp2077 το path tracing  και ημουν με fsr performace με τον χαρκτηρα να κοιταει ενα τοιχο κολλημενος ,δλδ φενοταν μονο ενα γκρι πραγμα ,και η διαφορα των fps σε σχεση με το σκετο rt ηταν αναλογη με το να κοιτας κανονικα ενα αμαξι ας πουμε ,ειναι λογικο αυτο? Γτ εμενα μου φανηκε για εσκεμενο performance hit

Λοιπόν, κι ότι έψαχνα νήμα να το αναφέρω.

Βάζω λίγο BFV με RT on, για το "πείραμα".

Σε 1440, όλα τέρμα, με την 6700ΧΤ τρώω ένα penalty 50-60% σε σχέση με RT off, μέχρι εδώ όλα καλά.

Κάποια στιγμή μπαίνω μέσα σε άρμα, στο πολυβόλο. Μέσα, όχι στο πάνω.

Ε, τρώω εκεί άλλο ένα 15-30% κάτω, ενώ το οπτικό μου πεδίο είναι στο 50-60% σε σχέση με όταν ήμουν με τα πόδια.

Το δοκίμασα 3 φορές το μπες-βγες, σε όλες τις περιπτώσεις ακριβώς το ίδιο σκηνικό.

Θα δω 2-3 μέρες ακόμα, επειδή μπορεί κάτι να κασαρει (όπως και με το dx12 vs dx11) και να διορθωθεί στη συνέχεια, αλλά το λες και γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, dimoskoutr said:

Δεν διαφωνώ σε κάτι σε σχέση με αυτά τα τρία παιχνίδια και αυτό το cpu. Βασικό είναι όμως να τονίσουμε ότι δεν δείχνει τις πραγματικές δυνατότητες των δυο καρτών σε rt ούτε σε αυτά τα τρία παιχνίδια. Είναι άλλο το ότι με αυτή την cpu έχουν την διαφορά που έχουν και άλλο ότι σαν κάρτες αυτές οι δυο σε rt έχουν τέτοια διαφορά που λες. Διαφορετικά πράγματα που καλό είναι να αναφέρονται.

 

Παίδες με τον 7800Χ3D έγινε το συγκριτικό όχι με τον 5600. Ο 7800Χ3D είναι αν όχι ο ταχύτερος ένας από τους ταχύτερους επεξεργαστές για Gaming. Να περιμένουμε 2-3 χρονάκια ακόμα μπας και έχουμε καλύτερα CPU για να δούμε τι μπορεί να κάνει η 4070 σε RT στα 1080p ??

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα με αυτή τη λογική και όποιος πάρει 7800ΧΤ δεν θα έχει 13900Κ, άρα και αυτός θα τρώει μπουκάλι, άρα δεν θα βλέπει τις πραγματικές δυνατότητες της κάρτας.

Που ξαναλέω, εγώ έχω 5600Χ και τέτοιο μπουκάλι έχει μόνο το Hogwarts σε συγκεκριμένες περιοχές και χωρίς Frame gen (βέβαια ποιος ο λόγος κάποιος με 4070 να μην ανοίξει frame gen ειδικά σε αυτό το game, δεν ξέρω) και στο ghostwire που μάλλον είναι λόγω denuvo. Όλα τα υπόλοιπα ακόμη και με DLSS Q μπάλα πάνε (90%+ gpu usage) ακόμη και με τον 5600Χ, πόσο μάλλον με καλύτερο cpu.

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Παίδες με τον 7800Χ3D έγινε το συγκριτικό όχι με τον 5600. Ο 7800Χ3D είναι αν όχι ο ταχύτερος ένας από τους ταχύτερους επεξεργαστές για Gaming. Να περιμένουμε 2-3 χρονάκια ακόμα μπας και έχουμε καλύτερα CPU για να δούμε τι μπορεί να κάνει η 4070 σε RT στα 1080p

βάλε frame gen. Το hogwarts με RT είναι γτπ, και λογικά φταίει και το overhead των nvidia.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Aten-Ra said:

 

Παίδες με τον 7800Χ3D έγινε το συγκριτικό όχι με τον 5600. Ο 7800Χ3D είναι αν όχι ο ταχύτερος ένας από τους ταχύτερους επεξεργαστές για Gaming. Να περιμένουμε 2-3 χρονάκια ακόμα μπας και έχουμε καλύτερα CPU για να δούμε τι μπορεί να κάνει η 4070 σε RT στα 1080p ??

Eπειδή μόλις το δοκίμασα, κάπου στα 80fps βγάζω στο hogsmeade που τεστάρι αυτός με κάποια drops στα 65. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι μάλλον σέρνεται ο 7800x 3d. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Παίδες με τον 7800Χ3D έγινε το συγκριτικό όχι με τον 5600. Ο 7800Χ3D είναι αν όχι ο ταχύτερος ένας από τους ταχύτερους επεξεργαστές για Gaming. Να περιμένουμε 2-3 χρονάκια ακόμα μπας και έχουμε καλύτερα CPU για να δούμε τι μπορεί να κάνει η 4070 σε RT στα 1080p

Τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Από μια ισχύ και πάνω των gpus οι περισσότερες cpus  ρίχνουν μπουκάλι στις gpus σε 1080p. Ειδικά στις δυνατές. Πρώτη φορά το ακούς αυτό; Σε κάποιες περισσότερο σε κάποιες λιγότερο. Λέει κάτι αυτό για την gpu που τρώει το μπουκάλι κατά τη γνώμη σου; Αν ναι τι ακριβώς λέει; Ότι;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δικαιολογίες παίδες, αγοράσατε κάρτα και τρέχετε σήμερα το Hogwarts. Αυτές τις επιδόσεις έχει σήμερα η κάρτα σας σε αυτό το παιχνίδι. Αν είναι το 100% των δυνατοτήτων η όχι είναι άλλο θέμα, μην τα μπερδεύετε.

Αυτες τις επιδοσεις δεν τις εχει η 4070 αλλα το συστημα σου.
Αν εσυ εχεις Ryzen 1200 με 4gb ddr4 2133 και με την 4070 εχεις 40FPS
ενω εγω με 13900κ και 64gb ddr5 7200 με τη 4070 εχω 80FPS τοτε η 4070 μπορει να φτασει τα 80FPS στο Χ game .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

Μα με αυτή τη λογική και όποιος πάρει 7800ΧΤ δεν θα έχει 13900Κ, άρα και αυτός θα τρώει μπουκάλι, άρα δεν θα βλέπει τις πραγματικές δυνατότητες της κάρτας.

Με RT το βλέπω δύσκολο εως και απίθανο να τρώει μπουκάλι η 7800ΧΤ ακόμα και με τον 5600

 

3 minutes ago, just_a_dude said:

 

βάλε frame gen. Το hogwarts με RT είναι γτπ, και λογικά φταίει και το overhead των nvidia.

RT μετράμε όχι FG

2 minutes ago, Herald said:

Eπειδή μόλις το δοκίμασα, κάπου στα 80fps βγάζω στο hogsmeade που τεστάρι αυτός με κάποια drops στα 65. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι μάλλον σέρνεται ο 7800x 3d. 

Με  4070 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...