Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, akoinonitos said:

καταλαβαινω τι λες αλλα αυτες οι καρτες απευθυνονται σε cpu του budget  του 13600k ,δεν θα πανε πολλοι να παρουν 4070 με 13900k. και ο 7800x3d ακριβος ειναι για αυτες τις καρτες

Ναι αλλά δεν θα παίξεις σε 1080p που τεστάρι το video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 minutes ago, akoinonitos said:

Διαφωνω εντελως επειδη ειχα και nvidia και amd καρτα δεν εχουν καμια επαφη ,ασχετως την εικονα το fsr στην κινηση ειναι κατωτερο.

 

Δεν έκανα σύγκριση των DLSS vs FSR, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι με το να ρίξεις 2-3 στοχευόμενα Settings δεν επηρεάζει το οπτικό αποτέλεσμα όταν παίζεις το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

1080p με rt ειναι ρε θεωρεις οτι υπαρχει μπουκαλα απο το cpu?

Αφού έβαλα την εικόνα πιο πίσω, στο 80% έχει πέσει το usage της 4070, οπότε ναί υπάρχει μπουκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν έκανα σύγκριση των DLSS vs FSR, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι με το να ρίξεις 2-3 στοχευόμενα Settings δεν επηρεάζει το οπτικό αποτέλεσμα όταν παίζεις το παιχνίδι.

καλα με rt μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο να κερδισεις ετσι ευκολα fps 

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφού έβαλα την εικόνα πιο πίσω, στο 80% έχει πέσει το usage της 4070, οπότε ναί υπάρχει μπουκάλα.

ρε επειδη  ειχα 13600k και 3080 που ειναι κοντα ας πουμε στην 4070 ,δεν ηταν cpu μπουκαλα ,απλα το παιχνιδι  ηταν βλαμενο ,και oc να εκανα στο cpu απλα η καρτα αρνιοταν να ανεβασει στροφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

καλα με rt μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο να κερδισεις ετσι ευκολα fps 

Με στοχευμένα settings παίρνεις FPS αβέρτα. Στο νήμα των 6000 δεν είδες? Όλα OFF 1080p FSR performance, εκτοξεύονται τα FPS και σε RT :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω μια αλλη απορια που πραγματικα θελω την γνωμη σας.

Δοκιμαζα στο cp2077 το path tracing  και ημουν με fsr performace με τον χαρκτηρα να κοιταει ενα τοιχο κολλημενος ,δλδ φενοταν μονο ενα γκρι πραγμα ,και η διαφορα των fps σε σχεση με το σκετο rt ηταν αναλογη με το να κοιτας κανονικα ενα αμαξι ας πουμε ,ειναι λογικο αυτο? Γτ εμενα μου φανηκε για εσκεμενο performance hit

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, akoinonitos said:

Εγω εχω μια αλλη απορια που πραγματικα θελω την γνωμη σας.

Δοκιμαζα στο cp2077 το path tracing  και ημουν με fsr performace με τον χαρκτηρα να κοιταει ενα τοιχο κολλημενος ,δλδ φενοταν μονο ενα γκρι πραγμα ,και η διαφορα των fps σε σχεση με το σκετο rt ηταν αναλογη με το να κοιτας κανονικα ενα αμαξι ας πουμε ,ειναι λογικο αυτο? Γτ εμενα μου φανηκε για εσκεμενο performance hit

Πέρα από τό ότι δεν είναι τόσο απλό - φαντάζομαι ότι και τον τοίχο όταν κοιτάς οι υπολογισμοί πρέπει να γίνουν κανονικά για το που θα σκάσουν τα rays. Δεν είναι σαν τα raster reflections που όταν κοιτάς τον τοίχο όλα τα reflections εξαφανίζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πέρα από τό ότι δεν είναι τόσο απλό - φαντάζομαι ότι και τον τοίχο όταν κοιτάς οι υπολογισμοί πρέπει να γίνουν κανονικά για το που θα σκάσουν τα rays. Δεν είναι σαν τα raster reflections που όταν κοιτάς τον τοίχο όλα τα reflections εξαφανίζονται. 

δοκιμασε το οταν εχεις ορεξη ,κολλα τον χαρακτηρα πανω σε ενα τοιχο και μην το κουνας να βλεπεις μονο γκρι πανω στην οθονη και συγκρινε καντο σε σκιερο μερος να μην εχει αντανακλασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζει τα reflections και τα shadows από το φως που προέρχεται off screen. Νομίζω και ο τοίχος κάνει reflections (rough βεβαια λόγω επιφάνειας) αλλά και bounce το φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Υπολογίζει τα reflections και τα shadows από το φως που προέρχεται off screen. Νομίζω και ο τοίχος κάνει reflections (rough βεβαια λόγω επιφάνειας) αλλά και bounce το φως.

οκ αλλα τετοιο performance hit ρε παιδια ,μπορει να λεω μλκιες αλλα μου φαινεται περιεργο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Herald said:

Έτσι είναι, 9%.

το  ότι στο Hogwarts όμως ο 7800x 3d έριχνε μια μπουκάλα μέχρι απέναντι στην 4070 και αυτή έπαιζε στο 80% utilization το προσπερνάμε :P 

Και αναρωτιόμουν τη δικαιολογία θα βρείτε πάλι.

2 minutes ago, akoinonitos said:

οκ αλλα τετοιο performance hit ρε παιδια ,μπορει να λεω μλκιες αλλα μου φαινεται περιεργο

Δεν είναι η πρώτη φορά, τα ίδια έκαναν και με το Tessellation στο Crysis 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Aten-Ra said:

Και αναρωτιόμουν τη δικαιολογία θα βρείτε πάλι.

Και εγώ πιστεύω δικαιολογία είναι ότι η κάρτα είναι στο 80% :P 

Την επόμενη φορά βγάλτην και άπτην μπρίζα, έτσι μετράμε σωστά

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Herald said:

Και εγώ πιστεύω δικαιολογία είναι ότι η κάρτα είναι στο 80% :P 

Την επόμενη φορά βγάλτην και άπτην μπρίζα, έτσι μετράμε σωστά

Δηλαδή τα παιδία εδώ στο Forum που έχουν 4070 με κάτι Ryzen 5700 θα κλίνουν το RT στις κάρτες της NVIDIA λόγο CPU overhead.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή τα παιδία εδώ στο Forum που έχουν 4070 με κάτι Ryzen 5700 θα κλίνουν το RT στις κάρτες της NVIDIA λόγο CPU overhead.

Μόνο στο Hogwarts με RT γίνεται αυτό το χάλι. Αν όμως ανοίξεις FG αυξάνεται πολύ το gpu usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...