Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Αλλη μια ίσως χαζή ερώτηση αλλά θα ήθελα να το γνωρίζω πριν προχωρήσω στην αγορά της 7800χτ…διαβάζω για παρά πολλές κάρτες της amd για coil wine, τι ακριβώς είναι αυτό;;

Δεν εχει να κανει με amd η Nvidia οποιαδηποτε καρτα μπορει να παρουσιασει coil wine, δεν ειναι κατι κακο ,οτι θα παθει κατι απλα ειναι λιγο ενοχλητικος ο ηχος που παραγει και μπορει να ειναι δυνατος. Το coil wine ειναι η χος που παραγεται απο τα πηνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Επειδη ανα review/ benchmark υπηρχαν περιεργες διακυμανσεις στην αποδοση μεταξυ των ιδιων των καρτων της AMD μεταξυ τους. 

Αυτο που παρατηρω εγω παντα στα benches ειναι η αποδοση μεταξυ των καρτων της ιδιας εταιρειας, για να καταλαβω τι γινεται....

Προφανως και μπορει να βγαλει και η Nvidia αυριο- μεθαυριο νεους και να παρουν αντιστοιχα 10-15% πανω, οποτε να υπαρχει καλυτερη εικονα για το....AMD vs Nvidia κλπ. 🙂

Εγω απο το παρακατω ποστ που εκανες στο νημα των RTX 4000 καταλαβα οτι αναφερεσαι στις διαφορες Nvidia AMD που τελικα αλλαξαν με τον νεο driver και οχι στις διαφορες των AMD μεταξυ τους που θα μπορουσε να ηταν σε αυτο το νημα.

 

20 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Εχουν βγει Drivers για AMD...

Πιο νορμαλ τα πραγματα...

Φαινοταν οτι ηταν θεμα drivers κυριως για τις 7000...

( τζαμπα η φασαρια λιγο πιο πισω 😋)

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, elpenor είπε

έχω διαβάσει χωρίς να ξέρω αν ισχύει ότι οι Sapphire Nitro έχουν καλύτερης ποιότητας hardware και binned chips.

Αυτά με το binning κάποτε στην Αμερική, δεν νομίζω ότι γίνεται πλέον, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που γινόταν κάποτε. Αν δεις λίγο αναρτήσεις για περιθώρια OC/UV, λίγο πολύ τα ίδια είναι σε όλες τις υλοποιήσεις (κατά μ.ό).

Προσωπικά έχω αδυναμία στις Nitro, εκεί θα πήγαινα, εκτός αν μιλάμε για τραγική διαφορά στην τιμή (60+). Αν δεν βιάζεσαι πάντως για το BG3, λογικά θα πέσουν λίγο οι τιμές, όσο βελτιώνεται η διαθεσιμότητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ρεβιου που είδαμε ξαναλέω για 7800 σε γενικές γραμμές νομίζω όλες οι υλοποιήσεις είναι πολύ καλές και δεν έχει θέμα καμία. Απλά νίτρο+ και χελχαουντ ξεχώρισαν λίγο παραπάνω αλλά λάθος δεν μπορείς να κάνεις με καμία. Μόνο την απλή της αμδ δεν θα έπαιρνα λίγο για της θερμοκρασίας και είναι κάτω σε επιδόσεις σε σχέση με τις υπόλοιπες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

default η καρτα 

1440P

1440htoff.png.2913fe0dd96612f21a235ad1cc70d93e.png

 

ac4k.png.9d59bac0a8ae4306b9b6a24b52aa4271.png

 

καλα που ειναι και intel sponsored δειτε optimization το stutter παει συννεφο

Η ΑΜΔ φταίει, στα άλλα πετάει λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι, η ΑΜΔ δε φταίει ποτέ. Η άτιμη η κενωνία.

Δεν τα είπαμε δίπλα? Υπάρχουν τα optimized παιγνίδια, υπάρχουν και τα ΑΜΔ/pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κι εκεί η ΑΜΔ φταίει.

@Herald έλα ηρέμησε τον λίγο γιατί ξεφεύγει... την τελευταία φορα που τον σύγχυσες πήρε τον 3D τώρα θα χτυπήσει και μια καρτούλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...