Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω με cp2077 και fluid motion driver.

Σε χαμηλα fps δεν δινει τπτ το ιδιαιτερο στην κινηση το fluid motion και στις πολυ γρηγορες κινησεις δεν δουλευει.

Mε τη σειρα οι αλλαγες μεσα στο παιχνιδι : ξεκιναω με 1440p ,rt psycho + fsr quality + fm ,μετα κλεινω fm ,μετα ξανα ανοιγω fm ,μετα βγαζω rt και fsr και μετα βγαζω και fm

*Περιμενετε λιγο να ανεβει η αναλυση σε 1440P

ps: το μονιτορ αυτο ειναι 1080p 60hz χωρις vrr

επειδη δεν ειχα γυρισει την αναλυση στο μονιτορ σε 1440P και το ειχα μονο μεσα απο το παιχνιδι μπορει να μην το ανεβασε σε 1440p ,σαν πολυ αργει μου φαινεται

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-23-20-11-7

https://www.pcgameshardware.de/Assassins-Creed-Mirage-Spiel-74010/Tests/Assassins-Creed-Mirage-Benchmarks-Test-1430382/2/

Ηταν τελειως παραταιρα τα πρωτα benchs...( λογω drivers)

Screenshot_20231007_203854_Chrome.jpg.c5095dc44f5eb4ceb3cc38d4388f5c50.jpg

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω την γνώμη σας για την 7800xt (https://www.bestprice.gr/item/2159010507/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-pure.html ).

Αποτι βλέπω προτεινόμενο psu λέει 700watt..θα έχω θέμα με ένα 650αρι που έχω ήδη;;από cpu όπως το σκέφτομαι θα είναι ο 12600κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kjtzemis said:

Καλησπέρα παιδιά, θέλω την γνώμη σας για την 7800xt (https://www.bestprice.gr/item/2159010507/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-pure.html ).

Αποτι βλέπω προτεινόμενο psu λέει 700watt..θα έχω θέμα με ένα 650αρι που έχω ήδη;;από cpu όπως το σκέφτομαι θα είναι ο 12600κ.

έχω 12600k και 7900xt σε 650rmx και δεν κάνει κιχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

λογικο ,εγω γιαυτο δεν σχολιαζα γτ ακομα δεν ειχε βγαλει κανενας driver περαν της intel

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω την γνώμη σας για την 7800xt (https://www.bestprice.gr/item/2159010507/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-pure.html ).

Αποτι βλέπω προτεινόμενο psu λέει 700watt..θα έχω θέμα με ένα 650αρι που έχω ήδη;;από cpu όπως το σκέφτομαι θα είναι ο 12600κ.

Αν είναι κάποιο επώνυμο με μια πιστοποίηση silver gold ξέρω ‘γώ, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα. Ακόμη και στα στιγμιαία spikes που έχουν όλες οι κάρτες η 7800xt τα διαχειρίζεται πολύ καλύτερα από την αντίστοιχη της σειράς 6 της amd. Οποτε θα είσαι νορμάλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω μία 7800XT κυρίως για να παίξω Baldur's Gate, έχω όμως μεγάλο πρόβλημα με τον θόρυβο που κάνουν οι GPU και το να φοράω ακουστικά δεν είναι λύση για εμένα.

Διάβασα κάποια reviews στο techpowerup και από τις 7800ΧΤ που δοκίμασε η πιο αθόρυβη υλοποίηση ήταν η Powercolor Hellhound. Ξέρω όμως ότι η Red Devil είναι η καλύτερη σειρά της Powercolor και έχω διαβάσει χωρίς να ξέρω αν ισχύει ότι οι Sapphire Nitro έχουν καλύτερης ποιότητας hardware και binned chips.

Καλή δεν ακούγεται σαν αγορά μία 7800XT σήμερα; Αξίζει άραγε να περιμένω BF ή μπορεί να είναι χειρότερη η κατάσταση; Ποια υλοποίηση θα προτείνατε με βάση τον λιγότερο θόρυβο και την έλλειψη coil wine;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό πήρα τη χελχαουντ. Δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ και είναι παγωμένη.

Για ρεντ ντέβιλ δεν άκουσα τίποτα και επειδή τα περισσότερα ρεβιου ήταν στο πόσο καλή είναι η χελ δεν κοίταξα τίποτε άλλο.

Εννοείτε και η Νιτρο+ κορυφαία απλά είναι ένα κλικ πάνω σε τιμή,  ο @akoinonitos μπορεί να σου πει καλύτερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ougxar είπε

Αν ειναι 650αρι της προκοπης δε θα εχεις θεμα,θα κανεις και ενα μικρο undervolt στη καρτα που το σηκωνει ουτως η αλλως

Της Corsair έχω, γράφω ακριβώς το μοντέλο στην υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Απο ποια αποψη ηταν παραταιρα, γιατι εβγαλε η Nvidia;
Aπο 21/9 ειναι ο τελευταιος.
Και οι 2 με παλιους drivers ηταν και τα νεα ειναι με νεους AMD drivers.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, elpenor είπε

Σκέφτομαι να πάρω μία 7800XT κυρίως για να παίξω Baldur's Gate, έχω όμως μεγάλο πρόβλημα με τον θόρυβο που κάνουν οι GPU και το να φοράω ακουστικά δεν είναι λύση για εμένα.

Διάβασα κάποια reviews στο techpowerup και από τις 7800ΧΤ που δοκίμασε η πιο αθόρυβη υλοποίηση ήταν η Powercolor Hellhound. Ξέρω όμως ότι η Red Devil είναι η καλύτερη σειρά της Powercolor και έχω διαβάσει χωρίς να ξέρω αν ισχύει ότι οι Sapphire Nitro έχουν καλύτερης ποιότητας hardware και binned chips.

Καλή δεν ακούγεται σαν αγορά μία 7800XT σήμερα; Αξίζει άραγε να περιμένω BF ή μπορεί να είναι χειρότερη η κατάσταση; Ποια υλοποίηση θα προτείνατε με βάση τον λιγότερο θόρυβο και την έλλειψη coil wine;

Μια χαρα ειναι hellhound  δεν χρεαιζεται να δωσεις παραπανω λεφτα για κατι αλλο. Overclok δεν χρειαζαται να κανεις λιγο Undervolt και η καρτα θα μενει στου 45 περιπου βαθμους χωρις να την ακους. Για το coil wine δεν ξερω ,αλλαζει και απο καρτα σε καρτα της ιδιας εταιριας ,το επηρεαζει και το τροφοδοτικο ,ειναι πολλοι οι παραγοντες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια ίσως χαζή ερώτηση αλλά θα ήθελα να το γνωρίζω πριν προχωρήσω στην αγορά της 7800χτ…διαβάζω για παρά πολλές κάρτες της amd για coil wine, τι ακριβώς είναι αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Απο ποια αποψη ηταν παραταιρα, γιατι εβγαλε η Nvidia;
Aπο 21/9 ειναι ο τελευταιος.
Και οι 2 με παλιους drivers ηταν και τα νεα ειναι με νεους AMD drivers.

Επειδη ανα review/ benchmark υπηρχαν περιεργες διακυμανσεις στην αποδοση μεταξυ των ιδιων των καρτων της AMD μεταξυ τους. 

Αυτο που παρατηρω εγω παντα στα benches ειναι η αποδοση μεταξυ των καρτων της ιδιας εταιρειας, για να καταλαβω τι γινεται....

Προφανως και μπορει να βγαλει και η Nvidia αυριο- μεθαυριο νεους και να παρουν αντιστοιχα 10-15% πανω, οποτε να υπαρχει καλυτερη εικονα για το....AMD vs Nvidia κλπ. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...