Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τι power limit έχει η δικιά σου? Με τέρμα το slider. Το φτάνεις ποτέ η σε κόβει ο πυρήνας? 

Εγω παιζω με pl τερμα κατεβασμενο ρε  σε 3d mark νομιζω τερματησε στα 330watt αλλα δεν θυμαμαι σιγουρα ,θες να το τσεκαρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, geomrk said:

σε 2 ετη δεν θα ανοιγει game για game η 7800xt υπερβάλλεις με τα 360p,και 180p μη σου πω,οριακα κατι να φαινεται. μια χαρά τα είπες αλλά σε φαντάζομαι να τα λες με φωνή ψινάκη λόγω της nvidia κάρτας σου

Χωρίς πλάκα, θες να το κάνω; Σε 20 λεπτά μπορώ να σου φτιάξω βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Εδώ 43άρης που δεν κατέχω την νεότερη ελληνική, «φλούδα» είναι ελαφρύ σαν να λέμε ε; Όχι τίποτα άλλο να μαθαίνω και αργκό λιγάκι. 😉

ναι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Εγω παιζω με pl τερμα κατεβασμενο ρε  σε 3d mark νομιζω τερματησε στα 330watt αλλα δεν θυμαμαι σιγουρα ,θες να το τσεκαρω ?

Ε καλά δεν θα πέθανω κιόλας 

Απλα θέλω να δω στα παιχνίδια αν σε κόβει το power limit η ο πυρήνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

nope, 190 πάει εμένα, έχει 10watt ακόμη. Δεν χτυπάει limit

Άρα γιατί πέφτει; Θερμοκρασία δύσκολο. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Άρα γιατί πέφτει;

ίσως επειδή είναι πιο βαρύ. το παρατηρώ γενικά, δεν τρέχουν όλα τα games στα ίδια clocks, ακόμη και αν η T είναι ίδια. Αυτά που είναι φλούδα πάνε 2820, άλλα πιο βαριά πέφτει και 2675

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

nope, 190 πάει εμένα, έχει 10watt ακόμη. Δεν χτυπάει limit

Πολλοί λόγοι γιαυτό αλλά σίγουρα το Power σε κόβει. Μπορεί τα 10w να είναι τα fans που δεν τα μετράει στο board power, η μπορεί τα 10w να μην είναι αρκετά για να ανέβει άλλο 1 bin, αφου Οι nvidia δουλεύουν με bins των 15mhz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν μίλησα για τίποτα παραπάνω από τον χρήστη εκτός από το να πειράξει 2 sliders. Μην μπούμε σε άζωτα και πράσινα άλογα τώρα.

Πιστευεις οτι ολοι οι gamers μολις αγορασουν GPU πανε και πειραζουν αυτα τα 2 sliders ή ξερουν που να τα αφησουν και γιατι;
Oκ καταλαβαινω οτι στα πλαισια του χομπυ σε καποιους αρεσει να τα πειραζουν ολα και να λενε μετα εγω καταφερα να το φτασω εκει , αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κανονας και οτι ολοι θα το κανουν.
Επισης δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει οτι οταν θα πειραξεις αυτα τα 2 sliders και θα τα αφησεις εκει που τα αφησες οτι θα εχει η GPU την ιδια διαρκεια ζωης.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Herald said:

Μα πως είναι άσχετο αφού αυτό έγραψες. Ότι οι φτηνές 2fan 4070 δεν είναι καλές, και σου είπε ο άλλος ότι οι φτηνές 7800xt είναι ακόμα χειρότερες αφού ζητάνε και παραπάνω ρεύμα. 

Όχι φίλε να διαβάζεις όλη την συζήτηση από την αρχή,

Ο this.is.elia έγραψε ότι η “7800ΧΤ έχει αμφισβητήσιμη ψύξη με τα δυο φαν”  και απάντησα ότι με την ίδια λογική και η 4070 έχει αμφισβητήσιμη ψύξη με τα δυο φαν.  Το ποια κάρτα χρειάζεται μεγαλύτερη ψύξη δεν έχει σχέση με το αν η 7800ΧΤ έχει αμφισβητήσιμη ψύξη με τα δυο φαν γιατί πολύ απλά δεν κάνουν την ψύξη μόνα τους τα φαν.

Μια κάρτα μπορεί να είναι μια χαρά και με δυο φαν και ας έχει παραπάνω κατανάλωση από μια άλλη κάρτα με δυο φαν.  Και παρεμπιπτόντως δεν εννοούσα ότι οι dual fan 4070 έχουν αμφισβητήσιμη ψύξη, απλά για να του δώσω να καταλάβει ότι από τα δυο φαν μόνα τους δεν μπορείς να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα και πρεπει να δεις όλο το σύστημα ψύξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε καλά δεν θα πέθανω κιόλας 

Απλα θέλω να δω στα παιχνίδια αν σε κόβει το power limit η ο πυρήνας. 

Στο benchmark του cp με ultra 4κ αυτα ειναι τα max watt που ειδα ,

watt.png.233f9fc6365b806893c4e6e7baa80444.png

στο  menu εφτασε και 330watt

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πιστευεις οτι ολοι οι gamers μολις αγορασουν GPU πανε και πειραζουν αυτα τα 2 sliders ή ξερουν που να τα αφησουν και γιατι;
Oκ καταλαβαινω οτι στα πλαισια του χομπυ σε καποιους αρεσει να τα πειραζουν ολα και να λενε μετα εγω καταφερα να το φτασω εκει , αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κανονας και οτι ολοι θα το κανουν.

Εγώ δεν ημουν τέτοιος αλλά όταν πήρα πρώτη φορά ΑΜΔ έγινα, τώρα το έκανα αμέσως μόλις την πήρα. Νταξ δεν είναι και τίποτα τρελό.

Αν και διάβασα τα περισσότερα πάλι δεν κατάλαβα που θέλει να καταλήξει ο καθένας.

Στον @zakailiou απάντησα τι θα έπαιρνα και γιατί και μετά απλά η συζήτηση κλασικά εκτροχιάστηκε(περίεργο).

Πιστεύω και πολύ δε γράφουν γιατί πολύ απλά αν γράψεις την προσωπική σου άποψη θα παίζουν να σε φάνε.

Δε σ αρέσει το σαιμπερ πωωωωωωωωωω τι λες ρεεεεε είσαι κολλημένος. Δεν σ αρέσει η 4070 πωωωωωωωωωω ρε τι λες σε ΡΤ είναι 50000% πάνω.

Δεν σ αρέσει το σταρφιλτ ε δεν τρέχει και τίποτα.:)

Ούτε η 4070 ούτε η 7800ΧΤ είναι σάπιες ούτε κακές. Είναι οι καλύτερες κάρτες σήμερα που μιλάμε για νορμάλ ανθρώπους, δεχτείτε κάποιοι ότι απλά ο καθένας επιλέγει τι θέλει και δε χρειάζεται να γίνεται αγώνας είτε για την μία είτε για την άλλη. Ας συμφωνήσουμε ότι με ένα 50-80€ μείον στην τιμή θα ήταν ακόμη καλύτερες.

Και εγώ είμαι σούπερ ευχαριστημένος με την 7800 και ο καθένας που πήρε την 4070 το ίδιο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από λαϊκή απαίτηση μηδέν (0) ατόμων, ποστάρω αποκλειστικές δηλώσεις του Ηλία Ψινάκη πάνω σε τούτο το φλέγον ζήτημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα εδώ σε κόβει το power limit ε? 

ειναι κοντα στο οριο αλλα δεν μπορω να στο απαντησω με σιγουρια θελει ψαξιμο να κατεβασω ταση να δω αν θα φυγει παραπανω ο πυρηνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...