Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Μπορεί να το περνάει αλλά δες τι oc κάνουν οι 2 7800xt του νήματος. Η μια πάει 3000 και η άλλη του ακοινώνητου 2900 από τα 2500 που είναι το στοκ τους. Ποσοστό σε σχέση με το στοκ τρελό. Δεν λέω ότι θα πάρουν αντίστοιχο ποσοστό σε games αλλά δεν νομίζω να πέσουν κάτω από 10-12% επιπλέον απόδοση.

Και εμένα από 2750 πάει 3000, οπότε με λίγο παραπάνω powel imit θα πήγαινε και άλλο πιθανώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Κατσε υπαρχουν και καρτες 1030 με 2 fans θα σε πει και για αυτες τωρα. Που την 4070 αν την κανεις UV παιζει να καιει και πολυ λιγοτερο απο 2060 stock. 

Ναι αλλά εδώ μιλάμε για την καρτσ του @just_a_dude απεναντι σε αυτή του @Aris-leme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, akoinonitos said:

Φανταζομαι οτι λογω cu και μονο μιας και η 7800xt στην ουσια ειναι η νεα 6800 non xt με 60 cu η 6900 ξεφευγει με Oc ,αν βαλουμε και τον παραγοντα pl που περιοριζει τις 7800  νομιζω πως ειναι σιγουρο.

Υπαρχει κανενας εδω με 6900?

λολ, εγώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για να βαλουμε τα πράγματα στη θέση τους με το raster της 7800xt γιατί καταντάει γραφικό σε σχέση με την 4070.
 

Δεν έχουν την διαφορά που λέτε για τον απλούστατο λόγο ότι όλες οι 7800xt που έχουν βγει ως τώρα παίρνουν +10% και πάνω με oc/uv και οποίος λέει δεν παίρνουμε καρτα για το oc κλπ και οι 4070 πάνε παραπάνω με oc:

αρχικά μια χαρά μπορείς να έχεις oc/uv 24/7 σε κάρτα και δεύτερον δεν παίρνουν όλες οι 4070 επιδόσεις γιατί πολλές είναι κλειδωμένες σε power limit 200watt.

Οπότε για παράδειγμα η 7800xt του aris_leme έτσι όπως είναι oced σε σχέση με την 4070 του just_a_dude ε έχουν πάνω από 10% διαφορά σε raster για πλάκα. Να αφήσουμε το ανέκδοτο ότι έχουν ίδια απόδοση σε raster λοιπόν. (Την hellhound την τρέχει σταθερά από τα 2500 στοκ στα σχεδόν 3000 σε πυρήνα με αστείες θερμοκρασίες, από που και ως που έχουν 3-4% διαφορά σε επιδόσεις με την 4070;;;)

To ΟC/UV δεν το βαζεις ποτε στη συγκριση.
Δεν κανουν ολοι οι gamers OC/UV, δεν κανουν ολες οι ΑΙΒ το ιδιο OC/UV, ακομα και στο ιδιο μοντελο δεν μπορεις να εχεις το ιδιο OC/UV.
Παντα τις συγκρινεις σε stock.
Φαντασου αντιστοιχα να εκανα εγω OC εναν i7 3770k με αζωτο και να περναγα(λεμε τωρα) τον 13900κ.
Θα ηταν καλυτερος ο 3770k;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Και εμένα από 2750 πάει 3000, οπότε με λίγο παραπάνω powel imit θα πήγαινε και άλλο πιθανώς.

Δεν εχει νοημα το oc σημερα περα απο benchmarks. Με τις vrr τεχνολογιες δεν σε νοιαζει αν εισαι στα 90 η στα 95 η στα 85 το ιδιο και το αυτο ειναι. Το uv εχει νοημα εδω και αρκετα χρονια πανε που καποτε επερνες 20%+ με καλο OC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, akoinonitos said:

Φανταζομαι οτι λογω cu και μονο μιας και η 7800xt στην ουσια ειναι η νεα 6800 non xt με 60 cu η 6900 ξεφευγει με Oc ,αν βαλουμε και τον παραγοντα pl που περιοριζει τις 7800  νομιζω πως ειναι σιγουρο.

Υπαρχει κανενας εδω με 6900?

Τα CU στην RDNA3 δεν είναι ίδια με την RDNA2, το μόνο που μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω στην 6900ΧΤ είναι ίσως η διπλάσια Infinity Cache που έχει η 6900ΧΤ , αν και δεν είναι το ίδιο γρήγορη με την Cache της 7800ΧΤ , σε σενάρια που η χωρητικότητα παίζει μεγαλύτερο ρόλο θα κάνει διαφορά υπερ της 6900ΧΤ ενώ σε σενάρια που το Bandwidth παίζει μεγαλύτερο ρόλο θα είναι υπέρ της 7800ΧΤ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ε το ιδιο 10% περνουν και οι 4070 ομως που πανε 3000+ σε συχνοτητα. Απλα δεν εχει νοημα να πας απο τα 200watt στα 300 για 4-5fps παραπανω.

Δεν πηγαίνουν όλες οι 4070 εκεί που λες. Δεν έχει καμία dual fan όπως λένε ξεκλείδωτο το power limit. (Όταν έρθει η δικιά μου θα δοκιμάσω…). Οι 7800xt είναι πλήρως ξεκλείδωτες και αυτό δεν είναι το σημαντικό. Το βασικό είναι ότι επειδή η amd οι μπετοβλακες έχουν δώσει default ρεύματα ότι να ναι στα specs παίζουν όλες και oced και undervolted πιο κρύες.👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν εχει νοημα το oc σημερα περα απο benchmarks. Με τις vrr τεχνολογιες δεν σε νοιαζει αν εισαι στα 90 η στα 95 η στα 85 το ιδιο και το αυτο ειναι. Το uv εχει νοημα εδω και αρκετα χρονια πανε που καποτε επερνες 20%+ με καλο OC. 

Αν παίρνεις κάνα 10αρι % ντάξει δεν το λες και άσχημο πάντως.

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Δεν πηγαίνουν όλες οι 4070 εκεί που λες. Δεν έχει καμία dual fan όπως λένε ξεκλείδωτο το power limit. (Όταν έρθει η δικιά μου θα δοκιμάσω…). Οι 7800xt είναι πλήρως ξεκλείδωτες και αυτό δεν είναι το σημαντικό. Το βασικό είναι ότι επειδή η amd οι μπετοβλακες έχουν δώσει default ρεύματα ότι να ναι στα specs παίζουν όλες και oced και undervolted πιο κρύες.👌

Ούτε όλες οι basic 7800XT έχουν ξεκλειδωτο power limit, ή έχουν πολύ λίγο, π.χ. 5%.

Βασικά, α μπράβο, αυτό που έχω βάλει με bold ισχύει full.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και εμένα από 2750 πάει 3000, οπότε με λίγο παραπάνω powel imit θα πήγαινε και άλλο πιθανώς.

Απορώ γιατί έχουν κλειδωμένο το power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To ΟC/UV δεν το βαζεις ποτε στη συγκριση.
Δεν κανουν ολοι οι gamers OC/UV, δεν κανουν ολες οι ΑΙΒ το ιδιο OC/UV, ακομα και στο ιδιο μοντελο δεν μπορεις να εχεις το ιδιο OC/UV.
Παντα τις συγκρινεις σε stock.
Φαντασου αντιστοιχα να εκανα εγω OC εναν i7 3770k με αζωτο και να περναγα(λεμε τωρα) τον 13900κ.
Θα ηταν καλυτερος ο 3770k;

Δεν μίλησα για τίποτα παραπάνω από τον χρήστη εκτός από το να πειράξει 2 sliders. Μην μπούμε σε άζωτα και πράσινα άλογα τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Όχι για κανα30% ρεύμα παραπάνω όμως 

Δεν είναι τόσο πολύ. Σκεψου έγω παίρνω 7% χωρίς να αλλάξω καν το powel limit, αφού δεν αλλάζει έτσι και αλλιώς σε εμενα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aten-Ra said:

Το ότι αν είναι οκ το Dual Fan  για μια κάρτα δεν έχει μόνο σχέση με την κατανάλωση

Και με τι άλλο έχει σχέση? Ρε συ πάλι μας δουλεύεις ομαδικά? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...