Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμενα μου φτανει να απαντησει πως γινεται ξαφνικα το 3% να ειναι ανουσιο ενω το 2% και 4% να κανει τη διαφορα και να ειναι πρoτεραιοτητα το Raster πανω απο ολα :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Υπέθεσα λοιπόν ότι η κουβέντα θα γίνει  για να βοηθήσει τον συμφορουμίτη που ρωτάει για αγορά, να ξέρει τα υπέρ και τα κατά των 2 καρτών, εξού και η διαφωνία μου

Το τι υπέθεσες με το τι ισχύει είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα … και το θέμα δεν είναι τι υπέθεσες αλλά ότι τον έκανες quote και άλλαξες αυτά που έγραφε … μήπως και εκεί υπόθεση έγινε 😂 άντε ας πούμε ότι μπερδεύτηκες πάμε παρακάτω λολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η 6950x ειπε που ειναι 10-11% καλυτερη σε Raster, οχι η 6900xt.
Aλλα ας παρουμε τη 6900xt που λες οτι ειναι 3% και το 3% δεν ειναι τιποτα.
Ειναι 2 καρτες της ιδιας εταιριας που εχουν τις ιδιες τεχνολογιες(FSR 2, FSR 3, AntiLag κτλ) και το 3% ειναι σαν να μην υπολογιζεται.
Oταν συγκρινουμε 4070 με 7800xt που η διαφορα σε 1080p ειναι 2% και σε 1440p ειναι 4%, εκει γιατι κανει τεραστια διαφορα για να παραβλεψουμε τις καλυτερες τεχνολογιες, τις καλυτερες επιδοσεις RT ,τη καλυτερη καταναλωση,τις καλυτερες θερμοκρασιες κτλ ;

Screenshot_18.jpg

Screenshot_20.jpg

Το καλύτερο RT μετράει μόνο όταν συγκρίνουμε AMD κάρτες μεταξύ τους; Μπερδεύτηκα.

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eμενα μου φτανει να απαντησει πως γινεται ξαφνικα το 3% να ειναι ανουσιο ενω το 2% και 4% να κανει τη διαφορα και να ειναι πρoτεραιοτητα το Raster πανω απο ολα :P

Ααααααυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η 6950x ειπε που ειναι 10-11% καλυτερη σε Raster, οχι η 6900xt.
Aλλα ας παρουμε τη 6900xt που λες οτι ειναι 3% και το 3% δεν ειναι τιποτα.
Ειναι 2 καρτες της ιδιας εταιριας που εχουν τις ιδιες τεχνολογιες(FSR 2, FSR 3, AntiLag κτλ) και το 3% ειναι σαν να μην υπολογιζεται.
Oταν συγκρινουμε 4070 με 7800xt που η διαφορα σε 1080p ειναι 2% και σε 1440p ειναι 4%, εκει γιατι κανει τεραστια διαφορα για να παραβλεψουμε τις καλυτερες τεχνολογιες, τις καλυτερες επιδοσεις RT ,τη καλυτερη καταναλωση,τις καλυτερες θερμοκρασιες κτλ ;

Screenshot_18.jpg

Screenshot_20.jpg

Για να βαλουμε τα πράγματα στη θέση τους με το raster της 7800xt γιατί καταντάει γραφικό σε σχέση με την 4070.
 

Δεν έχουν την διαφορά που λέτε για τον απλούστατο λόγο ότι όλες οι 7800xt που έχουν βγει ως τώρα παίρνουν +10% και πάνω με oc/uv και οποίος λέει δεν παίρνουμε καρτα για το oc κλπ και οι 4070 πάνε παραπάνω με oc:

αρχικά μια χαρά μπορείς να έχεις oc/uv 24/7 σε κάρτα και δεύτερον δεν παίρνουν όλες οι 4070 επιδόσεις γιατί πολλές είναι κλειδωμένες σε power limit 200watt.

Οπότε για παράδειγμα η 7800xt του aris_leme έτσι όπως είναι oced σε σχέση με την 4070 του just_a_dude ε έχουν πάνω από 10% διαφορά σε raster για πλάκα. Να αφήσουμε το ανέκδοτο ότι έχουν ίδια απόδοση σε raster λοιπόν. (Την hellhound την τρέχει σταθερά από τα 2500 στοκ στα σχεδόν 3000 σε πυρήνα με αστείες θερμοκρασίες, από που και ως που έχουν 3-4% διαφορά σε επιδόσεις με την 4070;;;)

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

image.png.3e57413252165841e5f9e9a3006f3371.png

image.png.caabb8f308a06dc7d22652621be23e9a.png

@Tambas91 βγάλε την 6950xt, και βάλε 6900, δικό μου λάθος,όπως έγραψα πιο πίσω.

Τελικά η 6900xt έχει κατωτερη ή ανώτερη απόδοσης από την 7800xt όπως είπε ο συμφορουμίτης??

Οταν είναι μια κάρτα μπροστά έστω και για λίγο είναι τελικά άξια σχολιασμου ή όχι??

Δεν σε είδα να σχολιάζεις κάτι πάνω σε αυτό,μόνο γελάκια βλέπω.

Επίσης για τον συμφορουμίτη που ρώτησε για 6950xt vs 7800xt, καμια πρόταση?

Αστον μωρέ αυτόν, ας πιάσουμε πάλι κόντρες και Vs ή χαβαλέ για ecores και 3D σωστα?

Αυτό δεν είναι το ''πάμε παρακάτω'' στο εδώ θέμα εδώ και πόσες σελίδες?😉

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Για να βαλουμε τα πράγματα στη θέση τους με το raster της 7800xt γιατί καταντάει γραφικό σε σχέση με την 4070.
 

Δεν έχουν την διαφορά που λέτε για τον απλούστατο λόγο ότι όλες οι 7800xt που έχουν βγει ως τώρα παίρνουν +10% και πάνω με oc/uv και οποίος λέει δεν παίρνουμε καρτα για το oc κλπ και οι 4070 πάνε παραπάνω με oc:

αρχικά μια χαρά μπορείς να έχεις oc/uv 24/7 σε κάρτα και δεύτερον δεν παίρνουν όλες οι 4070 επιδόσεις γιατί πολλές είναι κλειδωμένες σε power limit 200watt.

Οπότε για παράδειγμα η 7800xt του aris_leme έτσι όπως είναι oced σε σχέση με την 4070 του just_a_dude ε έχουν πάνω από 10% διαφορά σε raster για πλάκα. Να αφήσουμε το ανέκδοτο ότι έχουν ίδια απόδοση σε raster λοιπόν.

True. Δοκίμασα OC και πήρα +7% (6.7% για την ακρίβεια στο CP77) λόγω ότι ακριβώς δεν ανεβαίνει το power limit στην δική μου την πλέμπα :P Κάποιος με πιο καλή υλοποίηση θα πλησιάζει το 10%, ίσως το περνάει κιόλας αν του έτυχε καλό κομμάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Και η 2060 τότε που κολλάει? 😂

Κατσε υπαρχουν και καρτες 1030 με 2 fans θα σε πει και για αυτες τωρα. Που την 4070 αν την κανεις UV παιζει να καιει και πολυ λιγοτερο απο 2060 stock. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

True. Δοκίμασα OC και πήρα +7% (6.7% για την ακρίβεια στο CP77) λόγω ότι ακριβώς δεν ανεβαίνει το power limit στην δική μου την πλέμπα :P Κάποιος με πιο καλή υλοποίηση θα πλησιάζει το 10%, ίσως το περνάει κιόλας αν του έτυχε καλό κομμάτι.

Μπορεί να το περνάει αλλά δες τι oc κάνουν οι 2 7800xt του νήματος. Η μια πάει 3000 και η άλλη του ακοινώνητου 2900 από τα 2500 που είναι το στοκ τους. Ποσοστό σε σχέση με το στοκ τρελό. Δεν λέω ότι θα πάρουν αντίστοιχο ποσοστό σε games αλλά δεν νομίζω να πέσουν κάτω από 10-12% επιπλέον απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Μπορεί να το περνάει αλλά δες τι oc κάνουν οι 2 7800xt του νήματος. Η μια πάει 3000 και η άλλη του ακοινώνητου 2900 από τα 2500 που είναι το στοκ τους. Ποσοστό σε σχέση με το στοκ τρελό. Δεν λέω ότι θα πάρουν αντίστοιχο ποσοστό σε games αλλά δεν νομίζω να πέσουν κάτω από 10-12% επιπλέον απόδοση.

Ε το ιδιο 10% περνουν και οι 4070 ομως που πανε 3000+ σε συχνοτητα. Απλα δεν εχει νοημα να πας απο τα 200watt στα 300 για 4-5fps παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Κατσε υπαρχουν και καρτες 1030 με 2 fans θα σε πει και για αυτες τωρα. Που την 4070 αν την κανεις UV παιζει να καιει και πολυ λιγοτερο απο 2060 stock. 

Η 4070 μεταξύ 180-185 πάει. Το μόνο game που έχω δει να τερματίζει τα 200 είναι το RE Χωριό, χαχαχ. 20-25w διαφορά απ' την 2060 έχει δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Η 4070 μεταξύ 180-185 πάει. Το μόνο game που έχω δει να τερματίζει τα 200 είναι το RE Χωριό, χαχαχ. 20-25w διαφορά απ' την 2060 έχει δηλαδή.

Με 0.950 θα εισαι στα 130-140 το πολυ και θα εχεις τις stock επιδοσεις στα 2600-2700 συχνοτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...