Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχετε μπερδεψει τα μπουτια σας ,σε αλλον γραφει ο ενας για αλλον απανταει ο αλλος, ο αλλος κανει quote  και αλλαζει τι εχει γραψει ο αλλος ,για γελια...

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zakailiou είπε

 Αν όχι το ξεχνάω και κοιτάζω μόνο RX 7800 XT. 

Η 6950xt είναι καλύτερη κάρτα overall με μόνο αρνητικό την παραπάνω κατανάλωση. Ετσι λένε τα διάφορα συγκριτικά.

Το θέμα είναι ότι την παρούσα χρονική, η 6950xt δεν υπάρχει γενικά σε απόθεμα, μιας και έχει αποσυρθεί.

Αρα καλύτερα να κοιτάξεις σε 7800xt και ας είναι ελαφρώς χειρότερη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το τι πραγματικά είπες το έχω τονίσει με bold παραπάνω, ασχέτως που πάλι πάς να κάνεις damage control, μιας και είσα λάθος.

Aten-Ra: η 7800xt εχει καλύτερο raster performance

Fulgore: τα benchmarks το αντίθετο δείχνουν

Aten-Ra: ε είναι μικρή η διαφορά, άρα who cares.

Και σε RT είναι χειρότερη η 7800 btw

image.jpeg.c5fc2d7b939d4b00fa9c47ca6131d964.jpeg

Τελος ο συμφορουμίτης το έγραψε και πιο πίσω 6950xt vs 7800xt είπε ότι κοιτάζει, εσύ εκεί εχεις κολλήσει στην 6900xt.

Δε μας αρέσει το Ratchet. Βάλε μία από Starfield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε μας αρέσει το Ratchet. Βάλε μία από Starfield.

Το video από το παραπάνω είναι αυτό, εχει συγκεκριμένα παιχνιδια με RT

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Fulgore said:

Το τι πραγματικά είπες το έχω τονίσει με bold παραπάνω, ασχέτως που πάλι πάς να κάνεις damage control, μιας και είσα λάθος.

Aten-Ra: η 7800xt εχει καλύτερο raster performance

Fulgore: τα benchmarks το αντίθετο δείχνουν

Aten-Ra: ε είναι μικρή η διαφορά, άρα who cares.

Και σε RT είναι χειρότερη η 7800 btw

 

Τελος ο συμφορουμίτης το έγραψε και πιο πίσω 6950xt vs 7800xt είπε ότι κοιτάζει, εσύ εκεί εχεις κολλήσει στην 6900xt.

Το έχεις χάσει τελείως,

Ξαναδές σε ποιον απάντησα , ο this.is.elia έγραψε για την 6900ΧΤ και απάντησα. Εσύ τα μπερδεύεις με τον zakailiou που ρώτησε για την 6950XT.

Δεύτερων, διάβαζε σωστά σε τι κάνεις Quote,  δεν είπα πουθενά ότι η 7800ΧΤ είναι καλύτερη από την 6900, είπα ότι η 6900ΧΤ δεν είναι καλύτερη ούτε σε Raster, ούτε σε RT ούτε σε power από την 7800ΧΤ.

33 minutes ago, azazil1190 said:

Εάν παίξεις με mptool στις 6900/6950 εκτοξεύονται σε απόδοση και κατανάλωση.(καλύτερη κατανάλωση )

Οι 7αρες ακόμα δεν παίζουν με mptool εάν δεν κάνω λάθος 

Οι 7800XT παίρνουν περίπου 10% παραπάνω επιδόσεις από OC μέσο του Adrenalin χωρίς έχτρα application.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το έχεις χάσει τελείως,

Το πιο αστείο απ όλα είναι ότι σε έχει κάνει quote και έχει αλλάξει τα νούμερα από αυτά που είπες … κλάμααααα😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το έχεις χάσει τελείως,

Ξαναδές σε ποιον απάντησα , ο this.is.elia έγραψε για την 6900ΧΤ και απάντησα. Εσύ τα μπερδεύεις με τον zakailiou που ρώτησε για την 6950XT.

Δεύτερων, διάβαζε σωστά σε τι κάνεις Quote,  δεν είπα πουθενά ότι η 7800ΧΤ είναι καλύτερη από την 6900, είπα ότι η 6900ΧΤ δεν είναι καλύτερη ούτε σε Raster, ούτε σε RT ούτε σε power από την 7800ΧΤ.

Οι 7800XT παίρνουν περίπου 10% παραπάνω επιδόσεις από OC μέσο του Adrenalin χωρίς έχτρα application.

Και οι 6αρες παίρνουν αρκετά ρε από adrenaline .

Την είχα ξέρω .

Το κερασάκι ήταν το mptool

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Metro καλά textures ; Στην RTX έκδοση απλά παλέυονται, στην πρώτη έκδοση είχε πολλά χάλια σημεία..Τα καλύτερα textures τα έχει το Far Cry 6 με το HD pack.

Γενικα η dunia ειναι κρυσταλλο απο εποχες far cry 3. Δεν παιζεται στα textures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, azazil1190 said:

Και οι 6αρες παίρνουν αρκετά ρε από adrenaline .

Την είχα ξέρω .

Το κερασάκι ήταν το mptool

Βρε το ξέρω δεν λέω ότι δεν παίρνουν οι 6ρες, απλά λέω ότι πάνω κάτω και οι δυο με OC/UV , η 7800ΧΤ είναι στα ιδία με την 6900ΧΤ σε επιδόσεις.

6 minutes ago, Tambas91 said:

Το πιο αστείο απ όλα είναι ότι σε έχει κάνει quote και έχει αλλάξει τα νούμερα από αυτά που είπες … κλάμααααα😂

Ναι το έχασε λιγάκι γιατί μπερδεύτηκε ότι απαντούσα στον zakailiou που ρώτησε για την 6950ΧΤ. 

no big deal 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βρε το ξέρω δεν λέω ότι δεν παίρνουν οι 6ρες, απλά λέω ότι πάνω κάτω και οι δυο με OC/UV , η 7800ΧΤ είναι στα ιδία με την 6900ΧΤ σε επιδόσεις.

Κάποια στιγμή θέλω να το δούμε σε παρόμοια συστήματα ώστε να μας λυθεί η απορία.

Οι 6900xtxh ήταν πυροβόλα σε απόδοση όταν τις σκαλιζες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το πιο αστείο απ όλα είναι ότι σε έχει κάνει quote και έχει αλλάξει τα νούμερα από αυτά που είπες … κλάμααααα😂

Ο μοναδικός που στις τελευταίες σελίδες έγραψε ότι κοιτάζει μεταξύ 2 καρτών ειναι ο συμφορουμίτης Zakailiou.

Ο άλλος συμφορουμίτης δεν έγραψε πουθενα για 6900 vs 7800. Απλά ανέφερε την 6900xt μεταχειρισμένη σαν αντιπρόταση της 7800xt ,για να δειξει γιατί δεν τον ενθουσιάζει η 7800(και ο φαραώ ανέφερε το άκυρο παράδειγμα 4070 και 3090).

Υπέθεσα λοιπόν ότι η κουβέντα θα γίνει  για να βοηθήσει τον συμφορουμίτη που ρωτάει για αγορά, να ξέρει τα υπέρ και τα κατά των 2 καρτών, εξού και η διαφωνία μου.

Btw ακόμα και στο σχόλιο που αναφέρεσαι, και την 6900xt να βάλεις, πάλι το ίδιο πράγμα δείχνει....

Χαίρομαι πάντως που γράψατε στα παλιά σας τα παπούτσια την ερώτηση του συμφορουμίτη για αγορά.

Οντως κλαμαααα...

38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το έχεις χάσει τελείως,

Ξαναδές σε ποιον απάντησα , ο this.is.elia έγραψε για την 6900ΧΤ και απάντησα. Εσύ τα μπερδεύεις με τον zakailiou που ρώτησε για την 6950XT.

Δεύτερων, διάβαζε σωστά σε τι κάνεις Quote,  δεν είπα πουθενά ότι η 7800ΧΤ είναι καλύτερη από την 6900, είπα ότι η 6900ΧΤ δεν είναι καλύτερη ούτε σε Raster, ούτε σε RT ούτε σε power από την 7800ΧΤ.

Μα αφού και αυτη η απάντηση που έδωσες στον this.is.elia άκυρη ήταν, αφού οι μτχ 3090 που ανέφερες ακριβότερες είναι από καινούργια 4070.....

Δευτερον, μάθετε να γράφετε σωστά. Αλλο πράγμα το ''ειναι καλύτερο'', άλλο πράγμα το ''ειναι χειρότερο'', και άλλο πράγμα το ''ειναι στα ίδια''. Οταν μια κάρτα είναι έστω και 3-5% μπροστά, δεν γίνεται να γράφουμε ότι δεν είναι καλύτερη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Fulgore said:

 

 

Πάμε παρακάτω…..

9 minutes ago, azazil1190 said:

Κάποια στιγμή θέλω να το δούμε σε παρόμοια συστήματα ώστε να μας λυθεί η απορία.

Οι 6900xtxh ήταν πυροβόλα σε απόδοση όταν τις σκαλιζες.

Ναι θα έχει ενδιαφέρον κάτι τέτοιο, θα ήθελα να δω ένα vs αυτών των δυο σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Κάποια στιγμή θέλω να το δούμε σε παρόμοια συστήματα ώστε να μας λυθεί η απορία.

Οι 6900xtxh ήταν πυροβόλα σε απόδοση όταν τις σκαλιζες.

Φανταζομαι οτι λογω cu και μονο μιας και η 7800xt στην ουσια ειναι η νεα 6800 non xt με 60 cu η 6900 ξεφευγει με Oc ,αν βαλουμε και τον παραγοντα pl που περιοριζει τις 7800  νομιζω πως ειναι σιγουρο.

Υπαρχει κανενας εδω με 6900?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

To 3% ?? σοβαρά ???

Και δεν είπα ότι η 6900ΧΤ είναι χειρότερη, είπα δεν είναι καλύτερη από την 7800ΧΤ σε τίποτα. Τώρα αν πιάνεις το 3% παραπάνω σε Raster ως καλύτερο πάω πάσο, εγώ το θεωρό ανάξιο λόγου και βάζω τις δυο κάρτες με ίδιες επιδόσεις.

Η 6950x ειπε που ειναι 10-11% καλυτερη σε Raster, οχι η 6900xt.
Aλλα ας παρουμε τη 6900xt που λες οτι ειναι 3% και το 3% δεν ειναι τιποτα.
Ειναι 2 καρτες της ιδιας εταιριας που εχουν τις ιδιες τεχνολογιες(FSR 2, FSR 3, AntiLag κτλ) και το 3% ειναι σαν να μην υπολογιζεται.
Oταν συγκρινουμε 4070 με 7800xt που η διαφορα σε 1080p ειναι 2% και σε 1440p ειναι 4%, εκει γιατι κανει τεραστια διαφορα για να παραβλεψουμε τις καλυτερες τεχνολογιες, τις καλυτερες επιδοσεις RT ,τη καλυτερη καταναλωση,τις καλυτερες θερμοκρασιες κτλ ;

Screenshot_18.jpg

Screenshot_20.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν. Οι κόντρες και τπτ άλλο.

Μπήκε ένας συμφορουμίτης/υποψήφιος αγοραστής για να ενημερωθεί για τι παίζει για 2 κάρτες που τον ενδιαφέρουν σε Amd μεριά, και οι περισσότεροι τον έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Αυτό το λάθος έκανα και εγώ. Νόμιζα ότι η κουβέντα θα πήγαινε γύρω από τις 2 αυτές κάρτες να βοηθήσουμε και τον συμφορουμίτη, αλλά έπεσα έξω.

Οπως έγραψε και ο άλλος συμφορουμίτης, κλαμαααα.

Αντε ας ξεκινήσει πάλι νέο αντίλογο για το καλύτερο RT της 4070 απο την 7800 ή την παραπάνω Vram της 2ρης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...