Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Θα γεμίσω πάνω από 10 σελίδες σε Copy/Paste από ειρωνικές απαντήσεις που έλαβαν διάφοροι μετά που είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει το RT η δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα στα Games που παίζουν.

άρα είμαστε όλοι ανώριμοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, zakailiou είπε

Μάλλον φταίει η ερώτηση μου για RX 7800 XT vs RX 6950 XT που ξεκίνησε πάλι το χαμούλη. 
Ακούστε 30 μέρες παράδοση και λοιπές @@ δεν με ενδιαφέρουν. 
Με το χρηματιστήριο των τιμών και την διάθεση που έχω να παίξω με καλύτερα γραφικά Θα πάω σε επιλογές max 10 μέρες παράδοση.
Το θέμα είναι αν το hardware της 6950 με καλύπτει για της επόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού των παιχνιδιών και των drivers. Βλέπω ότι οι διαφορές είναι μεγάλες σε ρεύματα και αντίστοιχα θερμοκρασίες. Επομένως είναι εύκολο ? Αν όχι το ξεχνάω και κοιτάζω μόνο RX 7800 XT. 

image.png.6ccf220d6052703f06a53985d137e61a.png

Δεν στέλνουν απευθείας Ελλάδα. Εγώ από notebook την πήρα μέσω Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, this.is.elia said:

Δεν είμαι (πλέον) much of a gamer, συνεπώς δεν γνωρίζω πόσο βάρος έχει η γνώμη μου. Καταθέτω την άποψή μου για όποιον αρέσκεται στην ανάγνωση.

Είναι μια κάρτα εκτός πραγματικότητας. Έχει 'συμπαθητικές' raster επιδόσεις, οι οποίες όμως είναι σαφώς υποδεέστερες από κάρτες προηγούμενης γενιάς - οι οποίες μπορούν να αγορασθούν σχεδόν καινούργιες από δεύτερο χέρι (π.χ 6900xt) φθηνότερα. Και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από την εντελώς base 7800 των πεντακοσίων ευρώ με την αμφισβητίσιμη ψύξη των 2 φανς.

 

Έχεις δίκιο, το ίδιο μου είπε ένας που του πρότεινα την 4070. Είναι κάρτα εκτός πραγματικότητας, έχει συμπαθητικές raster επιδόσεις οι οποίες όμως είναι σαφώς υποδεέστερες από κάρτες προηγούμενης γενιάς – οι οποίες μπορούν να αγορασθούν σχεδόν καινούργιες από δεύτερο χέρι (RTX3080Ti/3090) φτηνότερα.  Και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από τις εντελώς base 4070 των 600 ευρώ με την αμφισβητήσιμη ψύξη των 2 φανς.

20 minutes ago, zakailiou said:

Μάλλον φταίει η ερώτηση μου για RX 7800 XT vs RX 6950 XT που ξεκίνησε πάλι το χαμούλη. 
Ακούστε 30 μέρες παράδοση και λοιπές @@ δεν με ενδιαφέρουν. 
Με το χρηματιστήριο των τιμών και την διάθεση που έχω να παίξω με καλύτερα γραφικά Θα πάω σε επιλογές max 10 μέρες παράδοση.
Το θέμα είναι αν το hardware της 6950 με καλύπτει για της επόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού των παιχνιδιών και των drivers. Βλέπω ότι οι διαφορές είναι μεγάλες σε ρεύματα και αντίστοιχα θερμοκρασίες. Επομένως είναι εύκολο ? Αν όχι το ξεχνάω και κοιτάζω μόνο RX 7800 XT. 

https://www.caseking.de/en/pc-components/graphics-cards/amd/radeon-rx-7800-xt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από τις εντελώς base 4070 των 600 ευρώ με την αμφισβητήσιμη ψύξη των 2 φανς.

Στην 6700 είναι αμφισβητήσιμη η ψύξη των 2 φανς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα frame generation με λίγο latency για τον kkatzo, ένα fsr με αρκετό shimmering για τον Γιάννη, και ένα 3D με αληθινά κορς για τον herald και όλοι χαρούμενοι … λοιπόν herald σου δίνω το θηρίο το 3D και σε ξελαφρώνω από το σαπάκι τον 12900 και μου δίνεις και ένα κατοσταρικο !! Πες μέρος και ώρα αδερφέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Aten-Ra said:

Έχεις δίκιο, το ίδιο μου είπε ένας που του πρότεινα την 4070. Είναι κάρτα εκτός πραγματικότητας, έχει συμπαθητικές raster επιδόσεις οι οποίες όμως είναι σαφώς υποδεέστερες από κάρτες προηγούμενης γενιάς – οι οποίες μπορούν να αγορασθούν σχεδόν καινούργιες από δεύτερο χέρι (RTX3080Ti/3090) φτηνότερα.  Και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από τις εντελώς base 4070 των 600 ευρώ με την αμφισβητήσιμη ψύξη των 2 φανς.

https://www.caseking.de/en/pc-components/graphics-cards/amd/radeon-rx-7800-xt

Πέρα από το σύστημα ψύξης της 4070 που είναι επαρκέστατο και overkill για τo wattage της κάρτας, δεν διαφωνώ σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις δίκιο, το ίδιο μου είπε ένας που του πρότεινα την 4070.

Είναι κάρτα εκτός πραγματικότητας, έχει συμπαθητικές raster επιδόσεις οι οποίες όμως είναι σαφώς υποδεέστερες από κάρτες προηγούμενης γενιάς – οι οποίες μπορούν να αγορασθούν σχεδόν καινούργιες από δεύτερο χέρι (RTX3080Ti/3090) φτηνότερα.  Και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από τις εντελώς base 4070 των 600 ευρώ με την αμφισβητήσιμη ψύξη των 2 φανς.

Αλλο ένα ότι να ναι σχόλια από αυτά που μας συνηθίζεις.

Μπήκες στον κόπο να δεις τιμές αγγελιών πριν γράψεις το παραπάνω?Προφανώς όχι.

Αν οι σχεδον καινούργιες καλύτερες υλοποιήσεις των 3090 όντως υπήρχαν με τιμή φθηνότερη των απλών 4070(δηλαδή κάτω απο 600ευρώ), όλοι με 3090 θα ήμασταν,τι όχι???

Η παραπληροφόρηση στο μεγαλείο της.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον έχει η επιλογή :
Από Ελλάδα

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Hellhound στα 640-ΦΠΑ = 516€
Γερμανία
ASRock Radeon RX 7800 XT Steel Legend 16GB στα 589-ΦΠΑ= 495€+Μεταφορικά 25€ = 520€
https://www.caseking.de/en/asrock-radeon-rx-7800-xt-steel-legend-16go-16384-mb-gddr6-gcar-019.html
AMAZON
Sapphire Nitro+ AMD Radeon™ RX 7800 XT Gaming OC 16 = 644-ΦΠΑ = 520€+Μεταφορικά 20€ = 540€
https://www.amazon.de/-/en/Sapphire-Nitro-RadeonTM-Gaming-GDDR6/dp/B0CGLYWWKX/ref=sr_1_2?crid=227FM6IMRN42&keywords=rx+7800xt&qid=1696413570&sprefix=rx+7800+xt%2Caps%2C113&sr=8-2

Μέχρι σήμερα είχα μόνο Sapphire και XFX ... Αξίζει η PowerColor για να μην περιμένω  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

200w είναι η 4070, γιατί δεν είναι αρκετά τα 2 fans;

Στην 7800ΧΤ γιατί δεν είναι αρκετά ??

46 minutes ago, this.is.elia said:

Πέρα από το σύστημα ψύξης της 4070 που είναι επαρκέστατο και overkill για τo wattage της κάρτας, δεν διαφωνώ σε κάτι.

Εγώ πάντως διαφωνώ σε αυτά που είπες, η 6900ΧΤ ΔΕΝ είναι καλύτερη κάρτα από την 7800ΧΤ σε τίποτα, ούτε Raster έχει καλύτερο, ούτε RT έχει καλύτερο, ούτε μικρότερη κατανάλωση έχει ούτε φτηνότερη είναι μεταχειρισμένη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...