Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Raster performance ανάμεσα σε 4090 και 4080, RT θα παλεύει στα ίδια με την 4070. Το θέμα είναι ότι με 899$ δεν θα πετσοκόβεις textures, ενώ με μια 4070 12GB έχει αρχίσει το πετσόκομμα ήδη σε κάτι FC6/Steelrising κλπ.

Ναι μια χαρά κάρτα θα είναι εκτός των χρηστών που έχουν ήδη 3090/Ti ήδη. Αυτοί μένουν ως έχουν ή πάνε 4090 ή περιμένουν 4080Ti.

H AMD πάρα πολύ έξυπνα τοποθετείται εκεί που η Nvidia απλα δεν θέλει να δώσει κάτι καλύτερο με κίνδυνο να χάσει πωλήσεις σε χρήστες που θα αγοράσουν τώρα.. δεν ξέρω τι μπορεί να δώσει χαμηλότερα και ποντάρει να πουλήσει Ampere? 

 

Θα δείξει..

Ας δούμε όμως και πραγματικά benchmarks

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με 1.7 περισσότερη απόδοση χτυπάς 4090 στο raster. Δεν υπάρχει καλύτερο στοιχείο πώλησης από το να δείξεις στην παρουσίαση σου ότι σε raster είσαι δίπλα στην 4090 με 600 ευρψ εως 1 χιλιαρικο λιγοτερα αν οι τιμες δεν παρουν την ανιούσα. Την έχουν ένα μήνα και στα χέρια τους και την έχουν τσεκάρει.

Οχι οχι αποκλείεται...🤓Ηταν καθαρά θέμα διαβολεμένης σύμπτωσης, άλλη μια φορά 😲. Όπως η 6800XT - ω Θεοί - έτυχε και βγήκε σε παρόμοιo ραστερ με 3080, ή η 6900XT με την 3090 .

Και αφού τα reviews, έδειξαν 1.6 - 1.7 πάνω η 4090 τελειιιιιίως συμπτωματικά και η 7900 ΧΤΧ 1.6 με 1.7. πάνω....🤓

Και με χαμηλότερα ρολόγια απο αυτά που είχαν αρχικά φημολογηθεί (έτυχε)...🤪

 

Πάντως και οι αντιδράσεις στο Tweeter απο διάφορους γνωστούς κουτσομπόληδες, λένε συνοπτικά πάνω κάτω αυτά που λέμε και εδω...

- Κακή παρουσίαση.

- Χαζή ονοματοδοσία (ΧΤΧ)

- Αναμενόμενο raster

- Απογοήτευση σε RT

- Ενθουσιασμός σε τιμές (😵)

- Ανταγωνιστής της 4080

- Απορία για το πόσο pushαρισμένη είναι ή τι κρατάει η AMD για την 7950-90-99-ΧΤΧΤΧΤ3d TURBO 

 

 

Προσωπικά έχω απορία για τα 3x8 της Asus....Και ήδη απο την μικρή - μικρή (7900XT - TUF,)

Ο MLISD (ασχέτως αν τον γουστάρει κάποιος ή οχι) είπε πρόσφατα οτι οι big 3 (Asus, Gigabyte, MSI) θα φορέσουν τα coolers της 4090 που έχουν ήδη και φαίνεται να επιβεβαιώνεται... 

Επίσης οσο αφορά την διαθεσιμότητα, οτι θα υπάρχουν κάρτες στο launch και σταδιακά απο Γενάρη θα υπάρχει καλή ροή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Άρχισε και ο Linus τις γραφικότητες..

Και ο JayZ χθες ανεβασε ενα με clickbait thumbnail. Τουλαχιστον ο Steve την εχει στα χερια του.

Εν τω μεταξυ αυτο δεν το ειχα παρατηρησει στις 6900, αλλα, το οτι τα fins ειναι καθετα, δεν δημιουργει θεμα στις θερμοκρασιες σε κανα nvme m2 στην μητρικη? Δεν ειναι και λιγο να χτυπαει 60-70 βαθμους αερας σε εναν ηδη ζεστο m2. Επισης, το οτι εκλεισαν το io, ισως να μην ειναι και η καλυτερη ιδεα. Λιγος αερας να φευγει απο εκει, ειναι κερδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύουν αρκετοί στο που στοχεύουν οι καρτες. 7900xtx και xt είναι κάρτες για 4κ. Όπως αντίστοιχα και η 4090-4080. 
Η 4070 δεν προορίζεται για τοπ 4κ κάρτα ακόμα και από την NVIDIA. Άλλο πράμα η τιμολόγηση. Επίσης σχεδόν όλοι κοιτάνε το raster αποκλειστικά. Δεν βλέπουν την τρομερή διαφορά που υπάρχει στο RT, το οποίο περνάει σχεδόν σε κάθε νέο παιχνίδι εξαρχής. Συν το μεγάλο ατού του DLSS 3 ειδικά στα RT σενάρια. 
Η amd έκανε πανέξυπνη κίνηση με την τιμολόγηση αυτή. Όπως και το γεγονός ότι παρέλειψε κάθε είδους σύγκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Μπερδεύουν αρκετοί στο που στοχεύουν οι καρτες. 7900xtx και xt είναι κάρτες για 4κ. Όπως αντίστοιχα και η 4090-4080. 
Η 4070 δεν προορίζεται για τοπ 4κ κάρτα ακόμα και από την NVIDIA. Άλλο πράμα η τιμολόγηση. Επίσης σχεδόν όλοι κοιτάνε το raster αποκλειστικά. Δεν βλέπουν την τρομερή διαφορά που υπάρχει στο RT, το οποίο περνάει σχεδόν σε κάθε νέο παιχνίδι εξαρχής. Συν το μεγάλο ατού του DLSS 3 ειδικά στα RT σενάρια. 
Η amd έκανε πανέξυπνη κίνηση με την τιμολόγηση αυτή. Όπως και το γεγονός ότι παρέλειψε κάθε είδους σύγκριση 

Αυτή είναι βασική τακτική του marketing, προφανώς και όταν υπολείπεσαι κάπου υπερτονίζεις άλλα χαρακτηριστικά του προιόντος σου οτιδήποτε άλλο θα ήταν αυτοκτονικό

Θα μπορούσε να κάνει ακόμη και σύγκριση με την 4090 σε διαφορετική κατάσταση εάν δεν είχαμε το RT, DLSS όπως πανέξυπνα το έκανε την εποχή του launch της 4870 όπου έδινε το 85% των επιδόσεων της GTX 280 με χαμηλή τιμή bang best buy day one

Oμως όταν a priori έχεις υποδεέστερο τεχνολογικά προιόν από τον ανταγωνιστή σου, ούτε αυτό γίνεται όπως έγραψα πιο πάνω και ούτε και κρύβεται αυτή σου η υστέρηση, η nvidia οδηγεί τις εξελίξεις και δικαιώθηκε το πέρασμα στο RT λανσάροντας το στις turing, τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε

Επεξ/σία από itanium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εμένα πάντως με ενοχλεί που πήρα κάρτα πάνω από 2000 και δεν έχω DP 2.1.. Είναι απαράδεκτο.. Μπράβο στην AMD

έχεις HDMI 2.1 που είναι το πρόβλημα σου ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εμένα πάντως με ενοχλεί που πήρα κάρτα πάνω από 2000 και δεν έχω DP 2.1.. Είναι απαράδεκτο.. Μπράβο στην AMD

Στην oled με hdmi είσαι εντάξει. Αλλά ναι σε τοσο ακριβό προϊόν περιμένεις ότι καλύτερο.

Ίσως το κρατάει για την Ti.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, itanium είπε

έχεις HDMI 2.1 που είναι το πρόβλημα σου ακριβώς?

Στα καινούρια μόνιτορ που μπορεί να θέλω να πάρω και να υποστηρίζουν high refresh rates ή απλά να έχω μια έξτρα λύση στο απαρχαιωμένο 2.0. Μπορεί να θέλω να την κρατησω 4 χρόνια ας πούμε γιατί να περιοριζομαι με ένα HDMI 2.1 κιόλας για 4k@120; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...