Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Με είδες κάπου να επικροτώ κάτι;

Με λυπεί και εμένα το γεγονός αυτό (3090Ti έχω) αλλά παραμένει γεγονός.

Γιατί σε λυπεί; Τι διαφορά θα έκανε αν το sponsoring γινόταν από Nvidia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τι να εξαιρέσουμε; Γιατί να εξαιρέσουμε τα Sony ports; Αφου σχεδόν όλα η AMD τα πήρε.

Δεν τα εξαιρούμε.

Εγώ για τα games της Sony το είπα με το σκεπτικό ότι υπήρχαν ήδη στο PS και έγιναν port, εκτός αν είχε βοηθήσει η AMD στην αρχή αρχή όταν έγινε το development για το PS. Σε κάθε περίπτωση τι σημασία έχει από που προέρχονται; Και οι 2 έχουν καλά games, και σάπια εννοείται. Προσωπικά το μόνο μου θέμα με την AMD είναι το FSR2, αλλιώς άνετα έπαιρνα AMD κάρτα. Το FSR3 μια χαρά είναι αν διορθώσουν το θέμα με το VRR.

Y.Γ. Το Loadingfield σιγά το πρωτοποριακό gameplay που έχει πάντως. Εκτός αν είδατε κάτι που δεν είδα εγώ.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανούσιο το ποιος κάνει sponsor αρκεί να μην σαμποτάρει τον ανταγωνιστή(Κόψιμο του DLSS/XeSS π.χ). Το θέμα είναι να βγαίνουν καλά παιχνίδια που τα μετράμε στα δάχτυλα του ενός χεριού πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Ο πέτσινος δεν ασχολείται με σπονσοριλίκια όπως παλιότερα, π.χ τα Ubisoft games τα έχει η AMD πλέον..Ο πέτσινος ασχολείται μόνο με developers που έχουν σκοπό να βάλουν path-tracing όπως η Remedy, η CDPR κλπ..Εδώ δεν τους ένοιαξε να πάρουν το Starfield με το hype που είχε..

Και γιατι να ασχοληθει με τετοιo Market share.. τοσες πωλησεις κανει. Η AMD ειναι αυτη η οποια προσπαθει να αυξησει το 8%..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άρα θα έτρεχαν καλά τουλάχιστον :D

Μα και να μην έβαζε πάλι καλύτερα θα έτρεχαν.

Η AMD με την παραπάνω VRAM που διαθέτουν οι κάρτες της (ανά κατηγορία τιμής) δεν ζητάει από τους devs να ασχοληθούν με το VRAM optimization των παιχνιδιών, εξού και τα διάφορα χάλια που βλέπουμε κατά καιρούς να ζητάνε 10 και 12GB VRAM χωρίς λόγο.

18 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ανούσιο το ποιος κάνει sponsor αρκεί να μην σαμποτάρει τον ανταγωνιστή(Κόψιμο του DLSS/XeSS π.χ). Το θέμα είναι να βγαίνουν καλά παιχνίδια που τα μετράμε στα δάχτυλα του ενός χεριού πλέον.

Δεν είναι ανούσιο και σου εξήγησα παραπάνω.

Άλλο το να κάνεις το παιχνίδι εσκεμμένα να απαιτεί τεράστια ποσότητα VRAM και άλλο το απλά να μην πιέσεις τους προγραμματιστές να κάνουν σωστή χρήση της VRAM.

Ο Πέτσας πιέζει και το έχουμε δει, έχουν και ειδικό εργαλείο VRAM allocation profiling.

Η AMD δε νομίζω να ασχολείται καν με αυτό, για να μην πω ότι το κάνει και εσκεμμένα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Κανονικά HW RTGI είχαν πει ότι θα έχει, τελικά το έκοψαν και έβαλαν μόνο shadows/reflections. Επειδή μπήκε η AMD στη μέση και δεν τραβάει, το έφαγε η μαρμάγκα..

Κατάλαβα, έπεσε AMD σαπίλα πάλι και τα reflections τα κόβω σάπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παράτησε την Ubisoft ο πέτσινος ας πάρουμε πάλι RT Reflections στο 1/4 της native ανάλυσης..

Σαν παιχνίδι ίσως αξίζει και οπτικά ωραίο δείχνει λόγω Snowdrop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TheoV said:

καλησπέρα παιδιά όσοι εχετε προμηθευτεί υοαρχει καμμια καλή υλοποίηση της 7800xt αμεσσα διαθέσιμη προς πώληση εδω η  σε καποιο site εξωτερικού π ν στέλνει Ελλάδα? ,βρισκω κάποιες εδω αλλα οι τιμές είναι απογοητευτικες,

Δεν εχω δει και εγω κατι που να αξιζει αυτη τη στιγμη....οι αλυσιδες (πλαισιο και τα πιο γνωστα μαγαζια) ετσι κι αλλιως χρεωνουν οτι δουν στον υπνο τους,

Και η μικρή σχετικά διαθεσιμοτητα σε υλοποιήσεις προς το παρόν στα skroutzoμαγαζα τις εχει κάνει πιο ακριβές απο 4070...😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης γιατί ενώ εμείς δεν σας τη λέμε όταν λέτε ότι σας ενδιαφέρει το gameplay/story, αλλά εσείς οι κόκκινοι όταν πούμε ότι μας ενδιαφέρουν και τα visuals (προφανώς μαζί με όλα τα υπόλοιπα) είστε ειρωνικοί; 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Η AMD με την παραπάνω VRAM που διαθέτουν οι κάρτες της (ανά κατηγορία τιμής) δεν ζητάει από τους devs να μην ασχοληθούν με το VRAM optimization των παιχνιδιών, εξού και τα διάφορα χάλια που βλέπουμε κατά καιρούς να ζητάνε 10 και 12GB VRAM χωρίς λόγο.

Fixed.

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Επίσης γιατί ενώ εμείς δεν σας τη λέμε όταν λέτε ότι σας ενδιαφέρει το gameplay/story, αλλά εσείς οι κόκκινοι όταν πούμε ότι μας ενδιαφέρουν και τα visuals (προφανώς μαζί με όλα τα υπόλοιπα) είστε ειρωνικοί; 

Αν δε μας ενδιαφέρει το gameplay/story, δε μας ενδιαφέρουν τα visuals τι μας ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, just_a_dude said:

Επίσης γιατί ενώ εμείς δεν σας τη λέμε όταν λέτε ότι σας ενδιαφέρει το gameplay/story, αλλά εσείς οι κόκκινοι όταν πούμε ότι μας ενδιαφέρουν και τα visuals (προφανώς μαζί με όλα τα υπόλοιπα) είστε ειρωνικοί; 

Θα γεμίσω πάνω από 10 σελίδες σε Copy/Paste από ειρωνικές απαντήσεις που έλαβαν διάφοροι μετά που είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει το RT η δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα στα Games που παίζουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, kkatzos said:

Για έναν gamer, στην τιμή που τη βρίσκουμε σήμερα (λίγο πάνω από 500€), είναι καλή κάρτα κατά τη γνώμη σου;

Δεν είμαι (πλέον) much of a gamer, συνεπώς δεν γνωρίζω πόσο βάρος έχει η γνώμη μου. Καταθέτω την άποψή μου για όποιον αρέσκεται στην ανάγνωση.

Είναι μια κάρτα εκτός πραγματικότητας. Έχει 'συμπαθητικές' raster επιδόσεις, οι οποίες όμως είναι σαφώς υποδεέστερες από κάρτες προηγούμενης γενιάς - οι οποίες μπορούν να αγορασθούν σχεδόν καινούργιες από δεύτερο χέρι (π.χ 6900xt) φθηνότερα. Και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από την εντελώς base 7800 των πεντακοσίων ευρώ με την αμφισβητίσιμη ψύξη των 2 φανς.

Χωλαίνει ήδη σε τίτλους με μέτριο RT - και το RT είναι μια τάση που βαίνει ραγδαίως αυξανόμενη. Δεν είναι nvidia hairworks να πεις ότι πρόκειται για gimmick. Δίνεις >500€ σήμερα και να παίρνεις επιδόσεις 2080super: ποια θα είναι η μεταπωλητική αξία τούτης της κάρτας σε ένα χρόνο; Ποιά είναι η μεταπωλητική αξία τούτης της κάρτας σήμερα, για κάποιον που παίζει τους περισσότερο απαιτητικούς gaming τίτλους;

Φέρει λιγότερη υπολογιστική ισχύ από την 6800xt (χάνει το 1/4 των shaders εάν δεν κάνω λάθος). Άρα είναι ήδη DOA για  οποιαδήποτε creative χρήση σε σχέση με μια κάρτα περασμένης γενιάς των 400€. Στα τρέχοντα παιχνίδια βγαίνει λίγο μπροστά σωζόμενη από τα πεισσότερα MHz. Αναρωτιέμαι εάν αυτό το pattern θα επιμείνει σε βάθος χρόνου ή θα αρχίσει να φθίνει όταν τα παιχνίδια ζητήσουν περισσότερο compute και όχι τόση συχνότητα λειτουργίας (μπορώ να φέρω πολλά παραδείγματα εάν θες). Μπορεί να υποθέσεις ότι αυτό δεν είναι point που έχει να κάνει με το gaming αλλά βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι οι χρήστες της κάρτας θα το βρουν μελλοντικά μπροστά τους.

Δίνοντας 500€ για την 7800 και μη δινοντας 500€ για μια nvidia, ο δυνητικός αγοραστής χάνει όλες τις εν δυνάμει τεχνολογίες της nvidia. Δεν αναφέρομαι μόνο σε dlss. Μπορεί αύριο-μεθαύριο να δεις ένα ωραίο βιντεάκι στο YT με κάποιον που έκανε training σε RVC μια φωνή και έφτιαξε ένα ωραίo deepfake με τη φωνή του Ψινάκη (λέμε τώρα). Και μπορεί να θες να το κάνεις και εσύ για τα lols. Δεν μπορείς χωρίς nvidia κάρτα. Ενδεικτικό αυτό το παράδειγμα: είναι αυτή η προστιθέμενη αξία των 500 ευρώ η οποία σου παρέχεται 'δωρεάν' με την nv και όχι με την αμδ. Έχω αναφερθεί στο παρελθόν για αυτή την αξία. Δεν έχει να κάνει αμιγώς με gaming αλλά παραμένει μια μορφή 'κέρδους' το οποίο κάθε αγοραστής amd δεν λαμβάνει για το αντίτιμο που πληρώνει.

Της λείπει (βασικά λείπει γενικώς πανταχόθεν στις amd) σωστός και γρήγορος denoiser στον driver. Δεν μπορώ παρά να υπερτονίσω αυτό το σημείο. (παρένθεση: ψάξε λίγο για τον optix kernel στις nv και τις απίστευτες εφαρμογές του σε οτιδήποτε υλοποιείται για το μέλλον του computing + του gaming) Τιτάνιο, μέγα και ασυγχώρητο σφάλμα της amd να μην έχει υλοποιήσει κάποιο cudoειδές πρότυπο εδώ και 15 έτη ώστε να εξασφαλίζει future proofing στις κάρτες της με τις προοπτικές που προσφέρουν οι denoisers για το upscaling. Αναρωτιέμαι πώς θα τρέχει αυτή η κάρτα τα παιχνίδια σε 2 έτη... Σε 360p;

Τέλοσπάντων, θα μπορούσα να γράψω πολλά. Δεν θέλω ούτε να ειρωνευτώ ούτε να προσβάλλω τις αγορές των φίλων συνφορουμιτών ούτε να κάνω flame war. Στο δικό μου μυαλό, πρόκειται για 500+ ευρώ με υπερβολικά short term προοπτική. Είναι κάτι που αγοράζεις και από day one λες... meh/ένσταση/φάουλ. Θα έπρεπε να βγάζει λίγο περισσότερο ενθουσιασμό, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το γράψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον φταίει η ερώτηση μου για RX 7800 XT vs RX 6950 XT που ξεκίνησε πάλι το χαμούλη. 
Ακούστε 30 μέρες παράδοση και λοιπές @@ δεν με ενδιαφέρουν. 
Με το χρηματιστήριο των τιμών και την διάθεση που έχω να παίξω με καλύτερα γραφικά Θα πάω σε επιλογές max 10 μέρες παράδοση.
Το θέμα είναι αν το hardware της 6950 με καλύπτει για της επόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού των παιχνιδιών και των drivers. Βλέπω ότι οι διαφορές είναι μεγάλες σε ρεύματα και αντίστοιχα θερμοκρασίες. Επομένως είναι εύκολο ? Αν όχι το ξεχνάω και κοιτάζω μόνο RX 7800 XT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...