Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Να μην αγοράζουμε τραγικά unoptimized games. Εμείς αντί να τους γράψουμε τρέχουμε να πάρουμε την τελευταία κάρτα και το τελευταίο game γιατί επειδή…υπάρχουν πάντα και optimized παιχνίδια και μικρότερα studios που κάνουν εξαιρετικές δουλειές. Και ναι να μην πάρεις starfield γιατί όχι; Μπας και το επόμενο starfield βγει της προκοπής. Το όποιο starfield λέμε τώρα ε. Δηλαδή οι Πολωνοί που βγάλανε πατατιά και φάγανε κράξιμο γιατί το στρώσαν άψογα όπως λέτε;

Και όλο αυτό είναι ένας κύκλος, όπου συντηρούνται οι υψηλές τιμές καρτών, υπάρχει κόσμος που δεν την παλεύει οικονομικά και πάει σε κονσόλες, αυτές παίζουν 720p και 1080p στην καλύτερη με upscale στα 45-50fps, άρα οι devs δεν ασχολούνται με optimising και πάμε από την αρχή…καλά μας κάνουν.

Ε αν δεν σου αρέσουν τα games από μικρά studios; Ή αν σου αρέσουν από μικρά αλλά σου αρέσουν και από ΑΑΑ; Εντάξει να μην τρέξεις να πάρεις day 1, να δώσεις καιρό να γίνουν κάποιες διορθώσεις με patches, αλλά στην τελική λογικό είναι να θες να παίζεις καινούργια games ειδικά αν έχεις ικανό σύστημα. Και δεν έχουν όλοι backlog ώστε να παίξουν κάτι άλλο.

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το μονο που μπορεις να κανεις ομαδικα και ατομικα, χωρις συνενοηση/οργανωση ειναι να αγοραζεις τα νεα games μετα τα reviews και τις δοκιμες ξεροντας οτι ειναι optimized.
Aν ειναι Unptimized το αγοραζεις μετα απο 5 patch και εφοσον ειναι Optimized.
Oταν ολοι τρεχουν και τα αγοραζουν οτι ναναι τοσο θα σου δινουν οτι ναναι.
Οταν δουν οτι με τα unoptimized δεν πουλανε και οι πωλησεις ξεκινανε με το Οptimization τοτε θα φροντισουν να τα βγαζουν Optimized ή να τα διορθωνουν συντομοτερα.

Ε αυτό ακριβώς λέω. Αυτό δεν μπορεί να γίνει. Βγαίνει ένα game και πολλοί θέλουν να παίξουν. Πάντα έτσι γινόταν. Δεν διαφωνώ μαζί σας in principle, αλλά αυτό είναι κάτι που πάρα πολύ δύσκολα εφαρμόζεται στην πράξη. Ναι προφανώς και εγώ εννοείται περιμένω τα patches, αλλά άλλος δεν περιμένει και δικαίωμά του, δικά του είναι τα λεφτά. Απλά ρεαλιστικά στο μέλλον το πράγμα πάει σε features τύπου DLSS3/FSR3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε αυτό ακριβώς λέω. Αυτό δεν μπορεί να γίνει. Βγαίνει ένα game και πολλοί θέλουν να παίξουν. Πάντα έτσι γινόταν. Δεν διαφωνώ μαζί σας in principle, αλλά αυτό είναι κάτι που πάρα πολύ δύσκολα εφαρμόζεται στην πράξη. Ναι προφανώς και εγώ εννοείται περιμένω τα patches, αλλά άλλος δεν περιμένει και δικαίωμά του, δικά του είναι τα λεφτά. Απλά ρεαλιστικά στο μέλλον το πράγμα πάει σε features τύπου DLSS3/FSR3.

Και εγω βιαζομουν να παιξω καποια games και τα εκανα preorder αλλα πριν τα κανω preorder επαιξα τα Beta.
Αν το Beta ειναι σκουπιδι δεν κανεις preorder ουτε τρεχεις να το παρεις Day 1 και να ξενερωσεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ξεκινάμε από αύριο την επανάσταση όλοι στο δρόμο για optimize παιχνίδια!!! αλλα εσείς οι νέοι γιάννη μονο καφέ παραλια και ποτά είστε... οποτε σας αξίζει starfield και cyberbug μέχρι να σβήσει ο ήλιος φιλε μου :P 

Μακάρι το μετριοfield να ήταν κοντά στο στάνταρ του cyberpunk ακόμη και στο launch του δεύτερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyberpunk εχει υποδειγματικο optimzation , δεν μου ερχεται κανενα που να εχει καλυτερο τα τελευταια χρονια . 

Και σαν παιχνιδι ειναι καλυτερο απο το 95%+ που κυκλοφορει .

Δεν υπαρχει καμια συγκριση με το starfield...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Μακάρι το μετριοfield να ήταν κοντά στο στάνταρ του cyberpunk ακόμη και στο launch του δεύτερου.

γνώμη σου.. εμενα μου αρέσει πολύ περισσότερο το starfield με τα καλά και τα κακά του

άσε που το starfield σε 3 χρονια με τα mods τις κοινότητας θα είναι τελείως άλλο game πολλά επίπεδα πάνω απ ότι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γνώμη σου.. εμενα μου αρέσει πολύ περισσότερο το starfield με τα καλά και τα κακά του

άσε που το starfield σε 3 χρονια με τα mods τις κοινότητας θα είναι τελείως άλλο game πολλά επίπεδα πάνω απ ότι τώρα

Δηλαδή με την AMD περιμένουμε ένα χρόνο να βάλουν τα features (και πάνε και τα βάζουν σε πεθαμένα games), θα περιμένουμε και 3 χρόνια για τα games της; χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

γνώμη σου.. εμενα μου αρέσει πολύ περισσότερο το starfield με τα καλά και τα κακά του

άσε που το starfield σε 3 χρονια με τα mods τις κοινότητας θα είναι τελείως άλλο game πολλά επίπεδα πάνω απ ότι τώρα

Δεν υπάρχει περίπτωση. Είναι παιχνίδι με μηχανισμούς δέκα χρόνια πίσω και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό εκτός αν δουλέψει η Bethesda και το κάνει κάτι άλλο από αυτό που είναι.

Επτά χρόνια, 500 άτομα για το Fallout στο διάστημα με τιποτα ουσιαστικά καινούργιο, unoptimized γιατί το μονο που ήθελαν να κάνουν ήταν να γεμίσουν το χάρτη. Όπως κάνει δηλαδή η ubi και την κράζουμε για αυτό και ως μόνο σκοπό είχαν να μαζέψουν τα χρήματα του κόσμου παραπλανώντας τον με διαφημιστικές υπερβολές για να βλεπεις τελικά npc που τρακαρουν μεταξυ τους και βγαινουν μεσα απο τοίχους, πατωματα και ταβανια στην καλύτερη. Για να μη μιλησω για τον τρόπο που τελειώνει και δείχνει ξεκάθαρα τη βιασύνη να παραδοθεί παιχνίδι με όγκο και όχι ποιότητα.  Μην κοιτάς που καταναλώνουμε, κι εγώ μαζί, ότι νά ναι και τους περνάει.

Παιχνίδι απέναντι σε παιχνίδι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Το ένα έχει τα πάντα και τα περισσοτερα  σε κορυφαίο επίπεδο και το άλλο είναι μέτριο σε όλα. Στην καλύτερη.

Αν είναι να πληρώνονται οι modders πάντως και όχι η Bethesda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι θα γίνει καλύτερο θα γίνει. Σιγά σιγά τα visual glitches και τα soft locks σε quests θα διορθωθούν, θα βγουν mods για καλύτερα textures, npcs, inventory management, κτλ, αλλά το συνεχές quick travel και η αίσθηση αποσπασματικότητας του game δεν διορθώνεται με mods.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2023 στις 8:03 ΜΜ, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

επρεπε να βαλεις και rt psycho ρε στη συγκριση

 

Είναι κάπου ενδιάμεσα. Άλλωστε ο λόγος που το ανέβασα ήταν για να δείξω ότι RT/PT δεν είναι μόνο τα reflections και υπάρχουν σκηνές όπου η διαφορά με τους "φυτευτούς" ή pre-baked φωτισμούς είναι τεράστια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γνώμη σου.. εμενα μου αρέσει πολύ περισσότερο το starfield με τα καλά και τα κακά του

άσε που το starfield σε 3 χρονια με τα mods τις κοινότητας θα είναι τελείως άλλο game πολλά επίπεδα πάνω απ ότι τώρα

Μαλλον αναφερεσαι στο Story, το gameplay κτλ, αυτο ειναι παντα υποκειμενικο.
Αν συγκρινεις τα γραφικα και τις απαιτησεις των γραφικων τοτε ειναι η μερα με τη νυχτα.
Tα max settings του ενος με τα max settings του αλλου ειναι "10 χρονια διαφορα".
Ακομα και αν βγαλεις τελειως το Ray Tracing και τα συγκρινεις σε Ultra Settings παλι εχουν διαφορα τοσο στα γραφικα οσο και στις απαιτησεις του συστηματος.
Με μια 6900xt (μιας και ειναι AMD favored) σε 1440p Ultra το Starfield θα βγαλει 53FPS και το CP2077 θα βγαλει 71FPS ενω κανονικα θα επρεπε να ισχυει το αντιστροφο.
Αν στο CP2077 εχεις 71FPS με τα γραφικα του Starfield θα επρεπε να εχεις πανω απο 100FPS.

Spoiler

Screenshot_16.jpg

 

Spoiler

Screenshot_17.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός τα γραφικά εχουμε και το αρτγορκ. 

Ε τι να πω στο σταρφιλτ μου αρέσουν περισσότερο. Δεν είναι όλα για όλους. Τώρα αν τρέχει τραγικά σε κάποιες κάρτες είναι μεγάλο λάθος. Οκ σπονσορεντ αλλά τσέκαρε να πάει σωστά σε όλες.

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Τα γραφικά είναι και το αρτγορκ. 

Ε τι να πω στο σταρφιλτ μου αρέσουν περισσότερο. Δεν είναι όλα για όλους. Τώρα αν τρέχει τραγικά σε κάποιες κάρτες είναι μεγάλο λάθος. Οκ σπονσορεντ αλλά τσέκαρε να πάει σωστά σε όλες.

To Αrtwork δεν επιβαρυνει το συστημα, η συζητηση ξεκινησε για τα Optimized/Unoptimized games.
E το Starfield φαινεται οτι δεν ειναι Optimized για αυτα που ζηταει και αυτα που σου δινει.
Με ενα φιλο που το συζητουσα και το περιμενε πως και πως ,γυρναει και μου λεει "αυτο ακομα δεν βγηκε θελει Remaster με αυτα τα γραφικα".
Το Sponsored παλι δεν εχει σημασια η συγκριση εγινε σε 6900xt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δηλαδή με την AMD περιμένουμε ένα χρόνο να βάλουν τα features (και πάνε και τα βάζουν σε πεθαμένα games), θα περιμένουμε και 3 χρόνια για τα games της; χαχαχα

καλά αυτό με τα features είναι τραγικό δε το συζητάμε... εγώ πάντως και με fsr σε 4k είμαι καλυμμένος, πιο πολύ με νοιάζει το gameplay και το story και ρε φιλε δες τα games που έχει sponsored (Explore AMD Featured Games | AMD) πάνω απ τα μισά είναι 8/10 τουλάχιστον μακάρι να είχαν dlss,rt,pt,fg και όλα, αλλα δε τα έχουν τι να κανεις να μη τα παίξεις?

24 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση. Είναι παιχνίδι με μηχανισμούς δέκα χρόνια πίσω και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό εκτός αν δουλέψει η Bethesda και το κάνει κάτι άλλο από αυτό που είναι.

το παιχνίδι έχει μηχανισμούς που μπορεί να το έχεις τερματίσει και να μην έχεις πάρει χαμπάρι...όσο χαζό και να φαίνεται αυτό το video θέλει 200iq να το κάνει κάποιος στο cybepunk από την άλλη δεν υπάρχουν καν mechanics και physics όλα είναι πλαστικά..

Spoiler

 

28 λεπτά πριν, Armoral είπε

Επτά χρόνια, 500 άτομα για το Fallout στο διάστημα με τιποτα ουσιαστικά καινούργιο, unoptimized γιατί το μονο που ήθελαν να κάνουν ήταν να γεμίσουν το χάρτη. Όπως κάνει δηλαδή η ubi και την κράζουμε για αυτό και ως μόνο σκοπό είχαν να μαζέψουν τα χρήματα του κόσμου παραπλανώντας τον με διαφημιστικές υπερβολές για να βλεπεις τελικά npc που τρακαρουν μεταξυ τους και βγαινουν μεσα απο τοίχους, πατωματα και ταβανια στην καλύτερη. Για να μη μιλησω για τον τρόπο που τελειώνει και δείχνει ξεκάθαρα τη βιασύνη να παραδοθεί παιχνίδι με όγκο και όχι ποιότητα.  Μην κοιτάς που καταναλώνουμε, κι εγώ μαζί, ότι νά ναι και τους περνάει.

το ίδιο ακριβώς έκανε και η cd project να θυμίσω έδωσε την εντύπωση ενός gta στο μέλλον και τελικά είδαμε όλοι πως πήγε αυτό... τουλάχιστον η bethesda φτιάχνει κόσμους "ζωντανούς" που όπου πας φαίνεται να συμβαίνει κάτι, βρίσκεις unique items και γενικά θέλεις να εξερευνήσεις τώρα bugs δε γίνετε να μην υπάρχουν σε τέτοιους κόσμου και τα 2 έχουν (για να είμαι δικαίως εγώ έπαιξα 20 ώρες και το παράτησα όχι γιατί δε μου άρεσε αλλα γιατί θέλω να το λιώσω όταν θα είναι πιο ώριμο)

34 λεπτά πριν, Armoral είπε

Παιχνίδι απέναντι σε παιχνίδι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Το ένα έχει τα πάντα και τα περισσοτερα  σε κορυφαίο επίπεδο και το άλλο είναι μέτριο σε όλα. Στην καλύτερη.

Αν είναι να πληρώνονται οι modders πάντως και όχι η Bethesda.

αυτό σου ξανά λέω είναι δίκια σου γνώμη σεβαστή αλλα δεν είναι ο κανόνας...

πάντως και οι modders στη συνάρτηση είναι αφού έχουν άδεια από bethesda να κάνουν παπάδες στο game για εμενα μονο θετικό είναι..έβαλα να παίξω fallout4 μετά από τόσα χρονια και μπορείς να βάλεις τα mods κατευθείαν μέσα από το game... πέρασα καμια 25-30 mods μέχρι και dlcs έχουν με κανονικές ιστορίες και είναι άλλο game τι να λέμε τώρα

23 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν συγκρινεις τα γραφικα και τις απαιτησεις των γραφικων τοτε ειναι η μερα με τη νυχτα.
Tα max settings του ενος με τα max settings του αλλου ειναι "10 χρονια διαφορα".
Ακομα και αν βγαλεις τελειως το Ray Tracing και τα συγκρινεις σε Ultra Settings παλι εχουν διαφορα τοσο στα γραφικα οσο και στις απαιτησεις του συστηματος.

εμενα τα γραφικά του cyberpunk μου φαίνονται επιεικώς μέτρια... φωτισμούς έχει καλους μη μπερδεύεστε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

καλά αυτό με τα features είναι τραγικό δε το συζητάμε... εγώ πάντως και με fsr σε 4k είμαι καλυμμένος, πιο πολύ με νοιάζει το gameplay και το story και ρε φιλε δες τα games που έχει sponsored (Explore AMD Featured Games | AMD) πάνω απ τα μισά είναι 8/10 τουλάχιστον μακάρι να είχαν dlss,rt,pt,fg και όλα, αλλα δε τα έχουν τι να κανεις να μη τα παίξεις?

το παιχνίδι έχει μηχανισμούς που μπορεί να το έχεις τερματίσει και να μην έχεις πάρει χαμπάρι...όσο χαζό και να φαίνεται αυτό το video θέλει 200iq να το κάνει κάποιος στο cybepunk από την άλλη δεν υπάρχουν καν mechanics και physics όλα είναι πλαστικά..

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

το ίδιο ακριβώς έκανε και η cd project να θυμίσω έδωσε την εντύπωση ενός gta στο μέλλον και τελικά είδαμε όλοι πως πήγε αυτό... τουλάχιστον η bethesda φτιάχνει κόσμους "ζωντανούς" που όπου πας φαίνεται να συμβαίνει κάτι, βρίσκεις unique items και γενικά θέλεις να εξερευνήσεις τώρα bugs δε γίνετε να μην υπάρχουν σε τέτοιους κόσμου και τα 2 έχουν (για να είμαι δικαίως εγώ έπαιξα 20 ώρες και το παράτησα όχι γιατί δε μου άρεσε αλλα γιατί θέλω να το λιώσω όταν θα είναι πιο ώριμο)

αυτό σου ξανά λέω είναι δίκια σου γνώμη σεβαστή αλλα δεν είναι ο κανόνας...

πάντως και οι modders στη συνάρτηση είναι αφού έχουν άδεια από bethesda να κάνουν παπάδες στο game για εμενα μονο θετικό είναι..έβαλα να παίξω fallout4 μετά από τόσα χρονια και μπορείς να βάλεις τα mods κατευθείαν μέσα από το game... πέρασα καμια 25-30 mods μέχρι και dlcs έχουν με κανονικές ιστορίες και είναι άλλο game τι να λέμε τώρα

εμενα τα γραφικά του cyberpunk μου φαίνονται επιεικώς μέτρια... φωτισμούς έχει καλους μη μπερδεύεστε

Καλά τώρα μιλάς για τα Physics αντικειμένων και κλείνεις τα μάτια στα υπόλοιπα, όπως τα physics του χαρακτήρα σου. Αν θέλεις να δεις physics, δες το Zelda. Αν αγόρασες το παιχνίδι για να ρίχνεις credits στον κουβά συγχαρητήρια.

Όσο για το ζωντανός κόσμος και Starfield μόνο ως αστείο μπορεί να ακουστεί.

Όταν κάτι δεν πάει έχεις δικαιολογίες συνέχεια. Πρέπει να παίξεις τις πρώτες ώρες, μετά τις 12 ώρες γίνεται top, στις 25 γίνεται super, στις 50 γίνεται πύραυλος α και αν το έχεις τερματίσει και δε σου άρεσε κάτι έχεις χάσει που δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

Το CP2077 ήταν πολυ καλυτερο παιχνιδι απο την πρώτη μέρα γιατι είχε ιστορία με αρχή μέση και τέλος. Και αυτα δε φτιάχνονται από τους molders. Δες Cyberpunk με mods να σου πέσει το σαγόνι.

26 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Εκτός τα γραφικά εχουμε και το αρτγορκ. 

Ε τι να πω στο σταρφιλτ μου αρέσουν περισσότερο. Δεν είναι όλα για όλους. Τώρα αν τρέχει τραγικά σε κάποιες κάρτες είναι μεγάλο λάθος. Οκ σπονσορεντ αλλά τσέκαρε να πάει σωστά σε όλες.

Τι εστι artwork γιατί κάτι φαίνεται να έχουμε χάσει.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Καλά τώρα μιλάς για τα Physics και κλείνεις τα μάτια στα υπόλοιπα. Αν θέλεις να δεις physics, δες το Zelda. Αν αγόρασες το παιχνίδι για να ρίχνεις credits στον κουβά συγχαρητήρια.

Όταν κάτι δεν πάει έχεις δικαιολογίες συνέχεια. Πρέπει να παίξεις τις πρώτες ώρες, μετά τις 12 ώρες γίνεται top, στις 25 γίνεται super, στις 50 γίνεται πύραυλος α και αν το έχεις τερματίσει και δε σου άρεσε κάτι έχεις χάσει που δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

σου απάντησα κανονικά με επιχειρήματα και ειρωνεύεσαι δε καταλαβαίνω καν που είναι το πρόβλημα σου... σου έδειξα ένα απλό παράδειγμα τι μπορείς να κανεις στο game... στο cyberpunk μονο να κοίτα τα (πλαστικά) γυάλινα μπουκάλια στο πάτωμα μπορείς (εσύ είπες για μηχανισμούς εξαρχής δεν αναφέρθηκα εγώ)... όλα τα αλλα τα προσπέρασες αβαβα...το cyberprank είναι πύραυλος απ την αρχή δε χρειάζεται 50 ώρες :P 

btw. το zelda που κολλάει για starfield και cyberpunk μιλάμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...