Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ... είμαι στα πρόθυμα αγοράς μεταξύ 

RX 7800 XT vs RX 6950 XT

Η αγορά θα γίνει από Γερμανία και τις βρίσκω στην ίδια τιμή ελάχιστα κάτω από 550€
Τι να προτιμήσω ?

Καταλαβαίνω ότι η 6950 βγάζει περισσότερα FPS αλλά με φοβίζει λίγο το ρεύμα. 

Στο review που είδα στο GamerNexus η διαφορά είναι σημαντική. Σε loads η 6950 ζητάει περισσότερα ρεύματα και από την 7900 ΧΤΧ. 
Παίζω κυρίως FPS multiplayer (COD + ARMA κλπ)
σε οθόνη flat Ultrawide 34inch FreeSync, QHD 3440x1440 @ 144Hz (Acer Nitro XV342CKP)
Ποια είναι περισσότερο future proof ? 
Τι να επιλέξω ?

 

Screenshot 2023-10-02 171938.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρουμε γιατί το anti-lag+ είναι μόνο για τις 7000; Χρησιμοποιεί συγκεκριμένο hardware ή απλά δεν είναι έτοιμο και για τις άλλες RDNA και απλά θα το βγάλουν αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zakailiou είπε

Καλησπέρα ... είμαι στα πρόθυμα αγοράς μεταξύ 

RX 7800 XT vs RX 6950 XT

Η αγορά θα γίνει από Γερμανία και τις βρίσκω στην ίδια τιμή ελάχιστα κάτω από 550€
Τι να προτιμήσω ?

Καταλαβαίνω ότι η 6950 βγάζει περισσότερα FPS αλλά με φοβίζει λίγο το ρεύμα. 

Στο review που είδα στο GamerNexus η διαφορά είναι σημαντική. Σε loads η 6950 ζητάει περισσότερα ρεύματα και από την 7900 ΧΤΧ. 
Παίζω κυρίως FPS multiplayer (COD + ARMA κλπ)
σε οθόνη flat Ultrawide 34inch FreeSync, QHD 3440x1440 @ 144Hz (Acer Nitro XV342CKP)
Ποια είναι περισσότερο future proof ? 
Τι να επιλέξω ?

 

Screenshot 2023-10-02 171938.jpg

Δε θα πήγαινα σε 6950 πλέον. Καλή χρυσή έχει επιδόσεις αλλά θερμοκρασίες και ρεύμα είναι λίγο ψηλά. Αν έχεις το τροφοδοτικό ίσως αλλά πάλι θα έλεγα να πας καλύτερα στην 7800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ιδανικά σύγκριση με τέρμα backlight και σε 2 ξεχωριστά tabs για γρήγορες εναλλαγές.

RASTER MAXED OUT:

spacer.png

PT MAXED OUT:

spacer.png

 

RASTER MAXED OUT:

Spoiler

spacer.png

 

PT MAXED OUT:

Spoiler

spacer.png

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα 42 λεπτά γκειμινγκ στο σταρφιελτ τερμα όλα χωρίς φσρ. Τα μοντάκια δεν ξέρω αν δουλεύουν έβαλα ποιο καλά τεξτουρς κτλ.image.jpeg.966b95f394cd3956dac096ee5ce49c96.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Πρώτα 42 λεπτά γκειμινγκ στο σταρφιελτ τερμα όλα χωρίς φσρ. Τα μοντάκια δεν ξέρω αν δουλεύουν έβαλα ποιο καλά τεξτουρς κτλ.image.jpeg.966b95f394cd3956dac096ee5ce49c96.jpeg

Πως σου φαίνονται τα textures που έβαλες; Είναι όλα high res; Σαν παιχνίδι θέλει αρκετή ενασχόληση λέει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, δεν δουλεύουν ακόμη, αν και έβαλα το πατς για τον mod manager(προς το παρον αυτό που υποστηρίζει το σταρφιλτ ειναι beta test) που είχα για όλα τα μπεθεσντα γκειμς. Οπότε πρέπει να τα κάνω μανουαλ εγκατάσταση. Γραφικά εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ. Γενικά έχει πάρα πολλά μοντάκια και για τεξτουρς. 

https://www.nexusmods.com/starfield/mods/496?tab=files

Αυτό λέω να βάλω αλλά κάπου στα 50Gb όλα μαζί ίσως κάποια στιγμή...

Τώρα αυτά

https://www.nexusmods.com/starfield/mods/3486

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

 

Ιδανικά σύγκριση με τέρμα backlight και σε 2 ξεχωριστά tabs για γρήγορες εναλλαγές.

RASTER MAXED OUT:

spacer.png

PT MAXED OUT:

spacer.png

 

RASTER MAXED OUT:

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

PT MAXED OUT:

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

Spoiler

επρεπε να βαλεις και rt psycho ρε στη συγκριση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Μάλλον, δεν δουλεύουν ακόμη, αν και έβαλα το πατς για τον mod manager(προς το παρον αυτό που υποστηρίζει το σταρφιλτ ειναι beta test) που είχα για όλα τα μπεθεσντα γκειμς. Οπότε πρέπει να τα κάνω μανουαλ εγκατάσταση. Γραφικά εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ. Γενικά έχει πάρα πολλά μοντάκια και για τεξτουρς. 

https://www.nexusmods.com/starfield/mods/496?tab=files

Αυτό λέω να βάλω αλλά κάπου στα 50Gb όλα μαζί ίσως κάποια στιγμή...

Τώρα αυτά

https://www.nexusmods.com/starfield/mods/3486

Βάλε οπωσδήποτε το mod για το inventory.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Βάλε οπωσδήποτε το mod για το inventory.

Έχουν μπει αρκετά προς το παρόν 48 μοντς. Τα πρώτα που έβαλα και στο φολαουτ 4 χωρίς αυτά δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris-leme είπε

Έχουν μπει αρκετά προς το παρόν 48 μοντς. Τα πρώτα που έβαλα και στο φολαουτ 4 χωρίς αυτά δε γίνεται.

Καλό κάψιμο. Μην ξεχάσεις να ανεβάσεις το skill με το οξυγόνο, το fitness αν θυμάμαι καλά για να κάνεις την εξερεύνηση ευκολότερη, αν και είναι πακέτο το να το ανεβάσεις. Νομίζω σε κάποια φάση πρέπει να μείνεις 50 φορές από οξυγόνο για να έχεις δικαίωμα αναβάθμισης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλό κάψιμο. Μην ξεχάσεις να ανεβάσεις το skill με το οξυγόνο, το fitness αν θυμάμαι καλά για να κάνεις την εξερεύνηση ευκολότερη, αν και είναι πακέτο το να το ανεβάσεις. Νομίζω σε κάποια φάση πρέπει να μείνεις 50 φορές από οξυγόνο για να έχεις δικαίωμα αναβάθμισης.

Την ίδια φιφα ακολουθούν ακόμα?

Έχω να πιάσω οτιδήποτε της beth από Oblivion...πηδάς από γέφυρα που σου φτάνει τα hp στο ελάχιστο, θεραπευεσαι, επαναλαμβάνεις μέχρι να ανεβάσεις heal, jumping κι οτιδήποτε σχετικό...έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Την ίδια φιφα ακολουθούν ακόμα?

Έχω να πιάσω οτιδήποτε της beth από Oblivion...πηδάς από γέφυρα που σου φτάνει τα hp στο ελάχιστο, θεραπευεσαι, επαναλαμβάνεις μέχρι να ανεβάσεις heal, jumping κι οτιδήποτε σχετικό...έλεος.

Άστα. Καψώνια χωρίς προφανή λόγο. Το ίδιο μοτίβο σε όλο το skill tree

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...