Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι και ανάλογα τη σκηνή

rt-off.jpg

rt-on1.jpg

Το κάτω είναι με RT. Πάνω στο κέντρο πως διαχέται το πράσινο φως στο ταβάνι. Μπροστά απ' το μπαρ οι σκιές απ' τα stands είναι πιο αχνές με RT γιατί η πηγή του φωτός είναι πιο μακριά. Στα αριστερά κάτω γίνεται πιο σωστά το ambient occlusion και στο κέντρο κάτω είναι πιο reflective το πάτωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos

Δεν είναι μεγάλο μέγεθος για να φανεί η διαφορά αλλά νομίζω η δεξιά είναι πιο καθαρή(Βλέποντας τα γράμματα DELAMAIN).

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

@akoinonitos

Δεν είναι μεγάλο μέγεθος για να φανεί η διαφορά αλλά νομίζω η δεξιά είναι πιο καθαρή(Βλέποντας τα γράμματα DELAMAIN).

αφου γραφει και πανω ρε οφφ και ον :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν ήταν σε κανονικό resolution οι φωτογραφίες να μπορούσαμε να δούμε χωρίς να βγάζουμε μεγεθυντικό φακό,  θα ήταν καλυτέρα 😁

τις ηθελα διπλα διπλα για συγκριση

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4k όλα τα settings ultra, full rt, native,dlssq,Fsrq,xessuq να δω πόσες θα βρείτε... και μια για το φίλο μου το Δήμο 1080p fsr ultra performance (δε μπορώ να μη σε πειράζω λίγο) :P 

Spoiler

CPzsnpx.jpg

nd9MH7s.jpg

7vKP267.jpg

lpai1ny.jpg

LFLfnLu.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Παιδιά κάποιος με AMD (ιδανικά 7800ΧΤ) αν έχετε βάλει τον driver για το AFMF μπορεί να τρέξει μια το CP77 με αυτά τα settings; Σίγουρα είναι preview ακόμη, απλά έτσι για την σύγκριση.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-42.png

 

image.jpeg.c1c0e9839cf5a2d7fb15a820794d443b.jpeg

Το οβερλαι της AMD δυστυχώς δεν το βγάζει στο σκρινσοτ. Απο 75+ μέχρι 110 είδα στα φπς με το μοτιον φλουιντ

image.png.dd3b7d50b88e9c0bf7f9641c9868f648.png

FPS.Latency.20231001-225913.CSV

Ταυτόχρονα με το τεστ έκανα και έγγραφή βίντεο αλλά όπως είπα δε βγάζει το οβερλει οπότε ορίστε το αρχείο καταγραφείς φπς της ΑΜΔ. Κάπου στη 77 σειρά ξεκινάει.

FPS.Latency.20231001-230701.CSV

ενα ποιο καθαρό αρχείο το ξεκίνησα στο τεστ πάνω οκ στο τέλος είναι από το μενού κάτι 200+

Χα ωραίο τελικά εγώ είμαι αχάμπαρος με την εικόνα. Παίζοντας στο οβερλει βλέπω 60+ με μάχες κτλ 80 είναι περισσότερο με το φουλ ΡΤ. Στην πολύ γρήγορη κίνηση του ποντικιού μάλλον κλείνει και βλέπω μόνο του φσρ στα 40 50. Όλα αυτά με οδήγηση στην πόλη.

Η κάρτα στα τεστ είναι ξανά στοκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τον περασα τον driver αλλα τι το εχω on τι of το ιδιο και το αυτο ,τα ιδια fps βγαζω 

Μόνο με τις AMD το εβερλει μπορείς να δεις φρειμς, καμία άλλη εφαρμογή προς το παρόν, επίσης τσέκαρε αν πρασινίζει στο αντρεναλιν η επιλογή

 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

λογικα ναι

παντως ρε παιδες sorry αλλα προσωπικη αποψη παντα σε αυτες τις δυο εικονες ας πουμε δεν ειναι τοσο τρομερη η διαφορα με rt και χωρις  ,εχω φτασει στο σημειο να πιστευω οτι στις radeon το rt δεν δουλευει οπως πρεπει

https://ibb.co/TKcstXP

ισως φταιει η γυαλαδα που εχει το παιχνιδι απο μονο του ,τι να πω

Σχετικά με το FSR το καταλαβαίνω από χιλιόμετρο αρκεί να συγκρίνω σε κίνηση. Έχει κάποια τρανταχτά artifacts. Από κοντά επίσης βλέπεις πιο θολά τα αντικείμενα όταν πάει να κινηθεί η κάμερα.

Σχετικά με το RT τώρα. Οι μεγαλύτερες διαφορές τη νύχτα είναι όταν βλέπεις π.χ. NPCs να περνάνε μπροστά από μεγάλες φωτεινές επιγραφές. Χωρίς RT όλες αυτές οι επιγραφές και κάθε φως γενικότερα είναι ψεύτικα φώτα. Δηλαδή λάμπουν τα ίδια αλλά δεν ρίχνουν φως στα γειτονικά αντικείμενα, πλην λίγων εξαιρέσεων όπου ο dev τους έχει "κολλήσει" κάποιο φως. Και πάλι τα φώτα αυτά είναι directional. Δεν εκπέμπουν φως προς κάθε κατεύθυνση. Θα ανεβάσω αύριο σχετικές συγκρίσεις που μέχρι και τυφλός καταλαβαίνει τη διαφορά. Καληνύχτα μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Μόνο με τις AMD το εβερλει μπορείς να δεις φρειμς,

ναι οντως , θελει vsync off και antilag για να παιξεις με το fluid αλλιως δεν ειναι καλο το αποτελεσμα απο οτι ειδα ,στο benchmark με Rt psycho και fsr quality ξεκινησε απο τα 70+ fps κατεβηκε στα 60κατι και τελειωσε με 90-80+ fps

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...