Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Επίσης όλοι οι καταναλωτές πάντα έχουμε την κρυφή ανάγκη να πιστεύουμε ότι κάναμε την καλύτερη επιλογή ανεξαρτήτως αν ισχύει ή όχι. 😝

τι εννοείς φιλε δεν ισχύει κάτι τέτοιο 

Spoiler

btw. 3D τσαλαπατάει άσχημα ψόφιο cores χαβαλέ τα κάνει :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα εσύ δεν έβαλες καν άποψη κάποιου, έαν video σε slow mo έβαλες με επιλεγμένα screenshots από εσένα για να βγάλεις άποψη για το FG :D 

Tην άποψη των reviewers δεν την λαμβάνω υπόψιν γιατί όταν για hardware που έχω στα χέρια μου βλέπω αποκλίσεις έως και 100-150% πάνω, κάτι δεν πάει καλά

Την ίδια στιγμή εν τω μεταξύ που κάνει damage control, ενώ δε χρειάζεται, στην πρώτη κυριολεκτικά ευκαιρία, σε review που δείχνει ότι το FSR3 ή το AFMF δεν έχει καλή υλοποίηση.

Μιλάμε για απίστευτες καταστάσεις.

31 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν καταλαβαίνω καλά εσύ δεν βλέπεις καν τα review ??? πριν αγοράσεις κάτι , πας και αγοράζεις κάρτα με 2 χιλιάρικα και αν δεν σου κάνει θα πάρεις κάποια άλλη μέχρι να σου κάτσει ???   

Τα κοιτάζω και κάνω την επιλογή μου. Αν θέλω δε να είμαι σίγουρος αγοράζω από Amazon και έχω δυνατότητα επιστροφής για ένα μήνα. Ούτε αυτό το ξέρεις ή είναι στοιχείο του μέλλοντος και αυτό;

Ε για αγορές από Ελλάδα παίρνω το ρίσκο μου μέχρι εκεί που με παίρνει.

Για τις κάρτες μια εικόνα από τα reviews θα αποκτήσεις πάνω κάτω το τι κάνουν και ποιες είναι οι διαφορές. Για το FSR3/DLSS3 πως θα αποκτήσεις ξεκάθαρη άποψη για να την εκφέρεις με τόση σιγουριά όπως κάνεις εσύ, για το FG εδώ και ένα χρόνο, αν δεν το χρησιμοποιήσεις.

Έβαζες βίντεο για να πείσεις ότι δεν είναι καλό και στο πρώτο βίντεο με AFMF μας πετάς ένα "PREVIEW DRIVER". Είσαι εντελώς υποκειμενικός τι να  κάνουμε και τα λες όπως σε βολεύει κάθε φορά.

Σου λένε τόσοι άνθρωποι που έχουν τις κάρτες ότι είναι game changer κι εσύ τα δικά σου λες και εμείς είμαστε υπάλληλοι της Nvidia ή μέτοχοι να πουλάμε κάρτες και να κερδίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Η άποψη του reviewer που θα χρησιμοποιήσει το hardware ΚΑΙ το software και θα βγάλει συμπέρασμα γιατί να την απορρίψεις  ??  Για αυτό έχουμε τα review , όχι μόνο για να βλέπουμε ξερά νούμερα αλλά και να διαβάζουμε την άποψη και τη συμπεράσματα βγάζουν οι ίδιοι οι reviewers που χρησιμοποίησαν το Hardware Και το software.

δε σου λέω να την απορρίψεις αν έχεις βρει κάποιον reviewer που στα περισσότερα ταυτίζεσαι καλά θα κανεις να τον ακούσεις αλλα και πάλι δεν είναι καθολικό ότι θα συμφωνήσεις...

πχ παρόλο που όλοι λένε ποσο καλο είναι το fg της nvidia εμένα μου αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα... ναι μεν είναι παιχνίδια όπως το tw3 που χωρίς αυτό δε μπορείς να παίξεις απ τα stutters, αλλα εμένα μου αφήνει μια βαριά αίσθηση στο ποντίκι οποτε προτιμώ να το έχω off...

από την άλλη το dlss και το fsr παρόλο που θα δεις reviews να εστιάζουν σε 500x zoom να έχει artifacts και ghosting και αλλα διαφορα εμενα μου αρέσει τόσο πολύ που το ανοίγω παντού (ναι κράξε γιάννη για το δεύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Aten-Ra said:

Η άποψη του reviewer που θα χρησιμοποιήσει το hardware ΚΑΙ το software και θα βγάλει συμπέρασμα γιατί να την απορρίψεις  ??  Για αυτό έχουμε τα review , όχι μόνο για να βλέπουμε ξερά νούμερα αλλά και να διαβάζουμε την άποψη και τη συμπεράσματα βγάζουν οι ίδιοι οι reviewers που χρησιμοποίησαν το Hardware Και το software.

Για τον ίδιο λόγο που κάποιος απορρίπτει τα κανάλια ή τις εφημερίδες ας πούμε. Ο reviewer λεφτά θέλει να βγάλει, όχι να σε ενημερώσει για την πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πρώτη στιγμή ξέραμε ότι το driver level FG θα είναι useless και θα γίνετε disabled με το που κουνάς το ποντίκι...

Το μόνο που έχει ενδιαφέρον είναι η κανονική έκδοση που δουλεύει κανονικά με motion data από το game engine και γ'ιαυτό ξέραμε ότι θα είναι χωρίς VRR.

Στο forspoken προσωπικά δεν είδα τίποτα τρελά σπασίματα που υπάρχουν όσο παίζεις με FSR 3, που δεν υπάρχουν όταν παίζεις με DLSS 2, αλλά γενικά σαν εμπειρία δεν προσφέρει και πολλά γιατί για να μην έχεις πτώση σε IQ έχω δύο επιλογές:

 1440p FSR 3 με Native AA που ναι μεν είναι στα ~100fps με πτώσεις στα 80fps

1440p DLSS 2 Q, που είναι μεν στα ~90fps με πτώσεις στα 70fps, overall έχει καλύτερη απόκριση, αλλά είναι ένα κλικ λιγότερο smooth.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι πρέπει να το δεις εσύ ο ίδιος για να κρίνεις αν είναι αποδεκτό το έξτρα latency ΓΙΑ ΣΕΝΑ και σε ποια frames. Αυτό δεν θα το καταλάβεις από κανένα review.

Ναι αλλά πως να το δεις χωρίς να έχεις την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gamer μπορει να εισαι ακομα και οταν εχεις ενα 386 και παιζεις Golden Axe και Double Dragon.
Οταν ομως μιλαμε για Mid Range και High Εnd GPU το 2023, αυτοι οι Gamers δεν συμπεριλαμβανονται ουτε μπορουν να εχουν αποψη με βαση το hardware τους και την εμπειρια τους.

Θα πρεπει να δεις ολα τα νεα απαιτητικα Games του 2023 που χρησιμοποιουν ολες τις νεες τεχνολογιες, για να κρινεις ποια GPU ειναι καλυτερη.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τα παιξεις ολα αλλα οσο περισσοτερα δεις τοσο καλυτερη εικονα θα εχεις.
Η μονη εξαιρεση μεχρι στιγμης ειναι τα Games με Ray Tracing.
Επειδη δεν κανουν ολα τη ιδια χρηση RT, το Average δεν αντιπροσωπευει τις πραγματικες δυνατοτητες των GPU.
Oσο περισσοτερα games βαζεις τοσο οφελει τις μετριες.
Εκει λοιπον πρεπει να δεις ποιο game κανει τη πιο βαρια χρηση RT και να τις συγκρινεις μονο σε αυτο.
Ακομα και αν δεν σου αρεσει το CP2077 και δεν θα το παιξεις ποτε , αυριο θα βγει ενα νεο game που θα σου αρεσει με RT.
Αν η καρτα τα πηγε καλυτερα απο τις αλλες στο CP2077 τοτε κατα πασα πιθανοτητα  θα ειναι ικανη να παιξει ολα τα Games με RT, το ιδιο ή καλυτερα αλλα ποτε χειροτερα. 

Επειδη πλεον ολο και περισσοτερες νεες κυκλοφοριες παιχνιδιων βγαινουν πριν την ωρα τους,ζητανε πολλες φορες hardware που ειναι ανωτερο απο αυτο που θα επρεπε να εχεις για να τα παιξεις.
Εκει εχεις τις τεχνολογιες Upscale και Frame Generation  που σωζoυν τις Mid Range και απο εκει που ησουν αναγκασμενος να παρεις 4080 4090 7900xtx για να τα παιξεις, κανεις τη δουλεια σου με 4070 4070Ti 7800xt 7900xt.

Αυτα λοιπον τα "μονο Raster" και τα "δεν μου αρεσει το DLSS/FSR" απο χρηστες Mid Range ή μελλοντικους χρηστες Mid Range μου φαινονται αστεια, γιατι θα επρεπε κανονικα να τα ειχαν κανει σημαια που τους δινουν τη δυνατοτητα να παιζουν πανω κατω στα ιδια FPS με τo Raster των High End και με ενα οπτικο αποτελεσμα που πρεπει να κανει στοπ καρε και ζουμ για να καταλαβεις διαφορες(αν υπαρχουν διαφορες). 

Το να μη σου αρεσει το Ray Tracing ειναι δεκτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν αλλαζει το αποτελεσμα οτι η X GPU ειναι καλυτερη απο τη Ψ GPU.
Το να μη σου αρεσει το DLSS/FSR ειναι παλι δεκτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν αλλαζει το γεγονος οτι το DLSS εχει καλυτερo oπτικο αποτελεσμα απο το FSR.
Αν παιζεις μονο Diablo, Age of Empires ή Baldurs Gate 3 ΠΑΛΙ δεν αλλαζει το γεγονος οτι η 4070 εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα απο την 7800xt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζω. Δεν έχω τελευταίες εκδόσεις τον γκειμ. ΠΧ στο χογκαρτς μόνο σε ομιλίες λαγκαρε κάπως.

Χωρίς ΡΤ

hog1.jpg.12ffeb83afe711efd928b25fc6a85812.jpg

hog.jpg.bd702de70d96725ce625325ad3dad3ac.jpg

image.png.7c83bf20a737f7b58efdd86623f4c124.png

Και εδω κυκλοφορούσα μέσα έξω με φουλ ΡΤhogRT.jpg.66d9ad140a6a555b7467d018f6d328b3.jpg

image.png.cd7aecf7b9dd83cfa65d11da3c59ddd5.png

Εννορίτε χωρίς φσρ.

Τα βάζω απλά για ρεφερενς δεν ξέρουμε που δοκιμάζουν και πόση ώρα οπότε είναι λίγο άκυρες οι συγκρίσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχει standar benchmark το game σίγουρα μπορείς να βρεις σημείο που βγάζεις περισσότερα/λιγότερα fps σε σχέση με αυτά που δείχνει το techpowerup. Και για AMD και για NVIDIA μιλάω.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οποιος κατοχος rdna 3 θελει επειδη εδω ειναι παιδικη χαρα μπορει να ερθει και εδω

 

ευχαριστούμε για την ενημέρωση...για κάτσε να κάνουμε μια επισκεψούλα στο νήμα εγώ ο φαραώ ο herald ο armoral και λοιποί να πούμε ένα γεια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Armoral είπε

Από τότε που όταν έχεις μείνει με RX570 το 2023 δε μπορεί πιστεύεις ότι καθορίζεις τις εξελίξεις ή ότι είσαι gamer. Αν δεν έχεις πάθος, δεν είναι το χόμπι σου να ξοδέψεις χρήματα εκεί, δεν είσαι της κατηγορίας. Ένας περιστασιακός gamer που γράφεις που και που ότι να ναι για να κάνεις κουβέντα γιατί AMD.

Ομίχλη. Οποίος δεν έχει νέα καρτα δηλαδή δεν είναι gamer. 😂🥳😂🥳

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Εκεί έχει πάει, δυστυχώς, στο upscaling. Όλα τα ΑΑΑ games του σήμερα θέλουν upscaling ή διαφορετικά πρέπει να ρίχνεις αρκετά settings και όχι μόνο στα games που έχουν RT. Και έτσι θα πάει η δουλειά απ' τη στιγμή που τα perf gains είναι της πλάκας σε κάθε γενιά.

Βασικά gamer είναι όποιος παίζει games ακόμη και με μια 1050Ti ξέρω ΄γω.

Θα πάει εκεί όταν όλα τα παιχνίδια απαιτούν upscaling. Όχι πιο πριν. Καλά για το ποιος είναι gamer άστο. Υποθέτω άλλο ήθελε να πει και άλλο πέταξε.

4 ώρες πριν, Armoral είπε

Ο ορισμός του enthusiast αυτός είναι. Και δε θεωρώ τον εαυτό μου μέρος της κατηγορίας, δηλαδή έλεος. Αγοράζω ότι μου αρέσει αν έχω τη δυνατότητα και αυτό φυσικά δε με καθιστά κάτι ξεχωριστό και ούτε πρόκειται ποτέ να μιλήσω από αυτή την οπτική.

Αλλά το 2023 μία 6600, μία 6700 μπορούσε να την έχει. Σα να λέω εγώ ότι γουστάρω το σερφ και να κάνω συζήτηση ενώ δεν έχω ούτε σανίδα σπίτι.

Το τι μπορεί και τι δεν μπορεί ο καθένας μας να έχει δεν το γνωρίζει κανένας. Οποίος παίζει παιχνίδια και ενδιαφέρεται για αυτά και ψάχνει να δει τι και πως μια χαρά gamer είναι. Κάποια στιγμή ξανασκέψου αυτό που είπες.

4 ώρες πριν, geomrk είπε

υπάρχουν λοιπόν minimum requirements για να καταταχτείς στην κατηγορία του πραγματικού gamer. 

Δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν μερικοί βρε συ. Γύρω καθημερινά το βλέπεις σε τέτοιες συμπεριφορές έξω στην κοινωνία. Τι σου κάνει εντύπωση;

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Καλά και εγώ που έχω ένα ας πούμε ικανό σύστημα 60αρι δεν σκάω ούτε με σφαίρες για game με όλες τις μετριότητες και γεμάτες bugs releases που κάνουν.

Πάντως σύμφωνα με μερικούς εδώ μέσα όταν μέσα στην εβδομάδα θα έρθει η κάρτα θα αποκτήσω και εγώ άποψη που ενδιαφέρει και μετράει. Μπορεί να γίνω και gamer γιατί αυτά που παίζω τώρα είναι παλιά και δεν μετράει. Έλα ντροπή να ακούγονται εδώ μέσα τέτοια πράγματα. Έγινε ελιτίστικη κάστα η gaming κοινότητα ξαφνικά; Λυπηρό το λιγότερο μην πω τίποτα χοντρό. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2023 στις 8:24 ΜΜ, dimoskoutr είπε

Ναι αλλά μιλήσαμε για raster native. Είναι το 95% raster native; Όχι. Εσύ μπορεί να βλέπεις το fsr όχι native, ο άλλος με 4 βαθμούς μυωπία μπορεί να το βλέπει μια χαρά σαν native. Μιλήσαμε για raster native όπου στο cyberpunk είναι πίσω και από 7700xt το οποίο δεν το λες καλό με τίποτα όμως.

Λυπηρό είναι να διαβάζονται αυτά. Τσ υπόλοιπα και καλά θιγμένος ενώ το παίζεις γνώστης του αντικειμένου με επιχειρήματα αυτού του τύπου χωρίς να έχεις ιδέα για το μιλάς είναι για να πάμε τη συζήτηση αλλού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...