Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Σου έβαλα ολόκληρη λίστα με παιχνίδια που η 7800ΧΤ στα 1440p ΔΕΝ χρειάζεται upscaling πριν μια δυο μέρες.

Και κάποιος που έχει μια χαμηλότερη της 7800ΧΤ; Και είναι όλα games του 2023; Και τι θα γίνει το 2024; Εν πάση περιπτώσει το point μου είναι ότι το upscaling ήρθε για να μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geomrk said:

εσύ ανέφερες  "πραγματικό" gamer εγώ τι δουλειά έχω;

Είναι απλό, όταν μιλάμε για ΑΑΑ games, όταν το PC σου είναι κάτω απτά minimum requirements, ε η άποψη σου δεν έχει καμία σημασία γιατί πολύ απλά δεν είσαι καν στο target group των developers αυτών των παιχνιδιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι απλό, όταν μιλάμε για ΑΑΑ games, όταν το PC σου είναι κάτω απτά minimum requirements, ε η άποψη σου δεν έχει καμία σημασία γιατί πολύ απλά δεν είσαι καν στο target group των developers αυτών των παιχνιδιών. 

υπάρχουν λοιπόν minimum requirements για να καταταχτείς στην κατηγορία του πραγματικού gamer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Armoral said:

Ο ορισμός του enthusiast αυτός είναι. Και δε θεωρώ τον εαυτό μου μέρος της κατηγορίας, δηλαδή έλεος. Αγοράζω ότι μου αρέσει αν έχω τη δυνατότητα και αυτό φυσικά δε με καθιστά κάτι ξεχωριστό και ούτε πρόκειται ποτέ να μιλήσω από αυτή την οπτική.

 

Ο ορισμός του Enthusiast είναι αυτός που είναι ενθουσιώδης με την Τεχνολογία  και τα παιχνίδια, αυτός που κάθετε και ασχολείται με την τεχνολογία του PC hardware και τις τεχνολογικές εξελίξεις που θα βγουν στο εγγύς μέλλον. Δεν υπάρχει όρος που να λέει ότι Enthusiast είναι αυτός που χαλάει 1-2 χιλιάρικα ούτε είναι enthusiast μόνο αυτός που αγοράζει μόνο High-End Hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geomrk said:

υπάρχουν λοιπόν minimum requirements για να καταταχτείς στην κατηγορία του πραγματικού gamer. 

Δεν ξέρω τι εννοείς πραγματικός gamer, λέω απλά ότι αν το PC σου δεν μπορεί να τρέξει καν τα ΑΑΑ gamers τότε δεν είσαι   στην κατηγορία ΑΑΑ gamer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ εγώ που ήμουν με GTX960 και πεντιουμ 2 μέχρι πριν 2 χρόνια αλλά έλιωνα στα γκειμς με λοου η ότι μπορούσα κατέβαζα για να παίζω δεν ήμουν γκειμερ??? 

Τσαμπα με κράζαν οι κολλητοί μου τότε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Aris-leme said:

Δηλ εγώ που ήμουν με GTX960 και πεντιουμ 2 μέχρι πριν 2 χρόνια αλλά έλιωνα στα γκειμς με λοου η ότι μπορούσα κατέβαζα για να παίζω δεν ήμουν γκειμερ??? 

Τσαμπα με κράζαν οι κολλητοί μου τότε.

Σε ευχαριστώ, αυτό ακριβώς εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, just_a_dude said:

Και κάποιος που έχει μια χαμηλότερη της 7800ΧΤ; Και είναι όλα games του 2023; Και τι θα γίνει το 2024; Εν πάση περιπτώσει το point μου είναι ότι το upscaling ήρθε για να μείνει.

Για καινούργιες κάρτες μιλάμε, έτσι όπως το λέτε είναι σαν να λέτε ότι ότι κάρτα καινούργια και να πάρεις , στα καινούργια παιχνίδια χρειάζεσαι πάντα upscaling, κάτι το οποίο δεν ισχύει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έλα τώρα μην διαβάζουμε τέτοια εδώ μέσα, gamers είναι όλοι και αυτοί με ενσωματωμένα iGPU. Δεν χρειάζεται να σπαταλάς 2 χιλιάρικα σε GPU για να λέγεσαι gamer η enthusiast , άλλοι μπορεί να χαλάνε 200 ευρώ και άλλοι 2 χιλιάδες ευρώ για GPU και οι δυο όμως τους ενδιαφέρει το Gaming και το τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια. Το να είσαι enthusiast δεν σημαίνει ότι χαλάς παραπάνω λεφτά από κάποιον άλλο για Hardware αλλά ότι σε ενδιαφέρει η τεχνολογία και τα παιχνίδια, μην το διαστρεβλώνετε .

Δεν δίνει κατεύθυνση στην αγορά αυτός που μένει με την ίδια κάρτα για 8 χρόνια. Γιατί η αγορά παίρνει μηνύματα μόνο από τη ζήτηση(το χρήμα που ξοδεύεται). Το 85%+ ψηφίζει AI για τα γραφικά.

11 λεπτά πριν, geomrk είπε

??????????

Bing translator, αν δεν μπορείτε να το μεταφράσετε σωστά στα ελληνικά και το βλέπετε σαν bug report για το AFMF:

"AFMF preserves image quality by dynamically disabling frame generation during fast motion."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Herald said:

Είναι απλό, όταν μιλάμε για ΑΑΑ games, όταν το PC σου είναι κάτω απτά minimum requirements, ε η άποψη σου δεν έχει καμία σημασία γιατί πολύ απλά δεν είσαι καν στο target group των developers αυτών των παιχνιδιών. 

Τι σχέση έχει η άποψη σου για τα games με το Target Group των devs ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ο ορισμός του Enthusiast είναι αυτός που είναι ενθουσιώδης με την Τεχνολογία  και τα παιχνίδια, αυτός που κάθετε και ασχολείται με την τεχνολογία του PC hardware και τις τεχνολογικές εξελίξεις που θα βγουν στο εγγύς μέλλον. Δεν υπάρχει όρος που να λέει ότι Enthusiast είναι αυτός που χαλάει 1-2 χιλιάρικα ούτε είναι enthusiast μόνο αυτός που αγοράζει μόνο High-End Hardware.

Ναι καλά, δε θα το αναλύσουμε άλλο. Κλασσικά τώρα προσπαθείς να πας τη συζήτηση αλλού και θα έχουμε κλείσιμο του θέματος και μηνύματα που θα σβήνονται από τους mod. Φτιάξε ένα θέμα "Τι εστί gamer και τι enthusiast" να το αναλύσετε εκεί.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aten-Ra said:

Τι σχέση έχει η άποψη σου για τα games με το Target Group των devs ???

Καμία απολύτως, αυτό λέω :P 

Aν είσαι με iGPU και pentium 3, δεν έχει καμία σημασία αν σαρέσει το DLSS το RT το FSR κλπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Για καινούργιες κάρτες μιλάμε, έτσι όπως το λέτε είναι σαν να λέτε ότι ότι κάρτα καινούργια και να πάρεις , στα καινούργια παιχνίδια χρειάζεσαι πάντα upscaling, κάτι το οποίο δεν ισχύει.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι απαιτήσεις των games αυξάνονται παραπάνω απ' ότι το perf gain per generation ακόμη και σε games με τραγικά visuals (Quicktravelfield, Remnants 2, Forwoken, κτλ). Τώρα αυτό γίνεται γιατί οι devs είναι άμπαλοι, γιατί στηρίζονται στο upscaling και δεν κάνουν optimization, choose your poison. Το θέμα είναι ότι το upscaling είναι κάτι που πρέπει να έχεις έστω στο πίσω μέρος του μυαλού σου όταν αγοράσεις καινούργια κάρτα γιατί αργά ή γρήγορα θα το χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...