Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, pirmen56 said:

Μάλλον δεν πρόσεξες τον τίτλο "New feature higlights". Αυτά είναι τα επίσημα χαρακτηριστικά της εν λόγω τεχνολογίας. Δεν τα αναφέρει ως τεχνικά προβλήματα που ΘΑ διευθετηθούν.

New Feature Highlights

  • AMD Fluid Motion Frames (AFMF) Technical Preview

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πως φαινονται ; Συγγνωμη αλλα τοσο στην 4090 , οσο και στην 3060 και ακομα και στο rog ally , σπασιματα δεν ειδα αν ακολουθουσα τις οδηγιες δηλαδη frame cap κατω απο τα hz της οθονης και vsync . Αν εννοεις το msi afteburner , το λεει και η amd οτι δεν θα εχει ευθεια γραμμη το frametime  graph . 

Όχι. Εννοώ σπασίματα που φαίνονται με αργή κίνηση στο 50% εν σχέσει με το DLSS 3(15:28). Ίσως δεν παρακολουθείς το thread.

Αναφορά σε κείμενο

 

Εν τω μεταξύ το DLSS 3 βγήκε για να καταστήσει ομαλή εμπειρία games που με RT και dlss 2 πέφτουν κάτω και από τα 50 καρέ(ήταν το πρώτο τους demo με το CP77). Με ~40fps και DLSS 3+reflex on έχει αποδειχθεί με μετρήσεις ότι έχεις παρόμοια απόκριση με 60fps χωρίς reflex. Αυτό που ήταν το στάνταρντ για πάρα πολλά χρόνια στα single player. 

Αντίθετα η AMD συνιστά 60fps βάση για να με πάει στα 120. Μα άμα είμαι ήδη στα 60 καρέ παίζω μια χαρά τέτοιους τίτλους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

βασικα δεν ειναι οπως τα λες ,δεν ειναι οτι το dlss ειναι καλυτερο απο το native αλλα οτι το dlaa ειναι καλυτερο απο το TAA

Κάποιες φορές είναι όντως, ειδικά όταν το ΤΑΑ έχει θολούρα και γενικά το DLSS μπορεί να κάνει καλύτερο resolve λεπτές γραμμές, vegatation, κτλ. Αλλά προφανώς αν το game έχει σωστό ΤΑΑ το native είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 fps ειναι παρα πολυ οριακο για το dlss 3 . Σχεδον unplayble απο τα artifacts. Στο cyberpunk εβαλα balance dlss γιατι με 80 fps περιπου ( καμια 45αρια base ) η εικονα χαλουσε πολυ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Αν εξακολουθείς να θεωρείς ότι κάτι με βολεύει και κάτι όχι μετά από όσα σου εξήγησα δεν υπάρχει λόγος συζήτησης μιας και δεν υπάρχει βάση πάνω στην οποία να μιλήσουμε. Δικαίωμα σου να θεωρείς οτιδήποτε.
Εγώ έδωσα έμφαση σε αυτό που έχω πει καιρό τώρα και το είπε και άλλος εδώ μέσα. Ότι το dlss στα 1440p 32’ μου φάνηκε not great. Πάμε παρακάτω λοιπόν μιας και δεν υπάρχει λόγος να δωθεί συνέχεια. 

Δεν διαφωνώ κάπου ότι μπορεί να είναι το μέλλον. Το παρόν δεν είναι όμως μόνο αυτό στο gaming. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα όταν επέλεξα κάρτα.

Σήμερα γίνεται χαμός με το fsr3 και το fluid motion frames που το περίμεναν πως και πως όλοι. Σήμερα. Όχι αύριο. Εδώ και ένα χρόνο έχουμε dlss3 και εδώ και πολλά χρόνια dlss. 

Μη στρουθοκαμηλλιζεις . Τα δικά σου κριτήρια είναι δικές σου σκέψεις, η αγορα ειναι αλλού πλέον.

Τα παιχνίδια είναι πιο βαριά, οι κονσόλες από 4k 120 που υπόσχονται χαίρονται αν δώσουν 30 η 40 fps σε dynamic resolution, οι περισσότερες κάρτες σέρνονται χωρίς upscaling η παίρνουν ανάσα με αυτό κι εσύ μας λες αλλά αντί άλλων γιατί απλά δε μπορείς να παραδεχθείς τίποτα.

Δικαιολογίες, υπεκφυγές, ντρίπλες,  αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

40 fps ειναι παρα πολυ οριακο για το dlss 3 . Σχεδον unplayble απο τα artifacts. Στο cyberpunk εβαλα balance dlss γιατι με 80 fps περιπου ( καμια 45αρια base ) η εικονα χαλουσε πολυ 

Οριακό είναι σίγουρα. Όχι όμως όπως το περιγράφεις. Μόνο το hardware unboxed έκανε λόγο για εμφανή artifacts(ghosting συγκεκριμένα) αν πέφτεις στα 60fps με FG και το έδειξε με βίντεο. Κανένας δεν έχει παραπονεθεί για διάχυτα artifacts στα 80fps+. Περίεργο πάντως το FSR 3 να είναι "μαγικό" με κάποια καρέ παραπάνω και το FG να είναι τόσο ανυπόφορο όσο το περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Armoral είπε

Σήμερα γίνεται χαμός με το fsr3 και το fluid motion frames που το περίμεναν πως και πως όλοι. Σήμερα. Όχι αύριο. Εδώ και ένα χρόνο έχουμε dlss3 και εδώ και πολλά χρόνια dlss. 

Μη στρουθοκαμηλλιζεις . Τα δικά σου κριτήρια είναι δικές σου σκέψεις, η αγορα ειναι αλλού πλέον.

Τα παιχνίδια είναι πιο βαριά, οι κονσόλες από 4k 120 που υπόσχονται χαίρονται αν δώσουν 30 η 40 fps σε dynamic resolution, οι περισσότερες κάρτες σέρνονται χωρίς upscaling η παίρνουν ανάσα με αυτό κι εσύ μας λες αλλά αντί άλλων γιατί απλά δε μπορείς να παραδεχθείς τίποτα.

Δικαιολογίες, υπεκφυγές, ντρίπλες,  αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.

Άρχισες πάλι με τα προκλητικά. Μάθε να δέχεσαι ότι κάποιος μπορεί να έχει άλλη γνώμη από σένα. Τα αλλά αντί άλλων τα λες εσύ που δεν δέχεσαι ότι ο καθένας έχει αλλά κριτήρια για την επιλογή κάρτας με βάση τις δικές του ανάγκες. Όταν αγοράζω εγώ κάρτα το κάνω με βάση τις δικές μου ανάγκες. Τα παιχνίδια που εγώ παίζω. Για τις ανάγκες μου λοιπόν το upscaling αργεί ακόμη με κάρτες μεσαίας κατηγορίας. Όταν το επόμενο αντίστοιχο bg3 βγει σε 5 χρόνια και δεν μπορεί να το παίξει native 1440p μια κάρτα της δυναμικής της 4070 και της 7800xt τότε θα δω τι υπάρχει και θα πράξω ανάλογα. Λες και όλοι παίζουμε τα πιο unoptimized βαριά ΑΑΑ παιχνίδια κάνετε ρε.  ΘΑ ΠΑΕΙ το gaming προς το upscaling σε κάποια χρόνια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ. Έλα βαρέθηκα πήγαινε παρακάτω φτάνει.🥳

25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τemps με τη Nitro+ μετα απο λιγη ωρα cp ultra 1440p ,η καρτα στο auto fan curve με oc/uv, τα fans μενουν πολυ χαμηλα

temps.png.45e61e163115a1a4ab5788b6e98487ca.png

Σαν τις θερμοκρασίες της hellhound. Μια χαρά και αν είσαι και από θόρυβο οκ όλα σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τemps με τη Nitro+ μετα απο λιγη ωρα cp ultra 1440p ,η καρτα στο auto fan curve με oc/uv, τα fans μενουν πολυ χαμηλα

temps.png.45e61e163115a1a4ab5788b6e98487ca.png

Έχεις όμως 30 βαθμούς διαφορά πυρήνα με hotspot. Όχι ότι τρέχει κάτι στην ουσία, απλά για την παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχεις όμως 30 βαθμούς διαφορά πυρήνα με hotspot. Όχι ότι τρέχει κάτι στην ουσία, απλά για την παρατήρηση.

Από όσο λένε τα παιδιά σε όλες έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Οριακό είναι σίγουρα. Όχι όμως όπως το περιγράφεις. Μόνο το hardware unboxed έκανε λόγο για εμφανή artifacts(ghosting συγκεκριμένα) αν πέφτεις στα 60fps με FG και το έδειξε με βίντεο. Κανένας δεν έχει παραπονεθεί για διάχυτα artifacts στα 80fps+. Περίεργο πάντως το FSR 3 να είναι "μαγικό" με κάποια καρέ παραπάνω και το FG να είναι τόσο ανυπόφορο όσο το περιγράφεις.

Εντάξει, υπάρχει μία "αγάπη" προς ότι παρουσιάσει η "αδικημένη", αλλά η αλήθεια είναι ότι το FSR3 και το Fluid Motions Frame κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση και αν δεν είναι κάτι δισεπίλυτο θα τη βρουν την άκρη για να εξομοιώσουν το DLSS3, μερικώς ή όχι θα φανεί. Τώρα αν όντως χρειάζεσαι tensor cores και optical flow accelerator ε εκεί λογικά μπορεί να κολλάει λίγο το πράγμα. Απλά δεν έπρεπε να το εμφανίσουν τόσο νωρίς.

Από την άλλη είναι ένα preview φαντάζομαι που έπρεπε να το παρουσιάσει για να δείξει ότι κάτι γίνεται και ότι δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια. Πλέον άλλωστε το να κάνει τον beta tester ο πελάτης δεν είναι κάτι καινούργιο και αυτό δεν το κάνει μόνο η AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχεις όμως 30 βαθμούς διαφορά πυρήνα με hotspot. Όχι ότι τρέχει κάτι στην ουσία, απλά για την παρατήρηση.

ολες οι 7800 τοσο εχουν πετρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άρχισες πάλι με τα προκλητικά. Μάθε να δέχεσαι ότι κάποιος μπορεί να έχει άλλη γνώμη από σένα. Τα αλλά αντί άλλων τα λες εσύ που δεν δέχεσαι ότι ο καθένας έχει αλλά κριτήρια για την επιλογή κάρτας με βάση τις δικές του ανάγκες. Όταν αγοράζω εγώ κάρτα το κάνω με βάση τις δικές μου ανάγκες. Τα παιχνίδια που εγώ παίζω. Για τις ανάγκες μου λοιπόν το upscaling αργεί ακόμη με κάρτες μεσαίας κατηγορίας. Όταν το επόμενο αντίστοιχο bg3 βγει σε 5 χρόνια και δεν μπορεί να το παίξει native 1440p μια κάρτα της δυναμικής της 4070 και της 7800xt τότε θα δω τι υπάρχει και θα πράξω ανάλογα. Λες και όλοι παίζουμε τα πιο unoptimized βαριά ΑΑΑ παιχνίδια κάνετε ρε.  ΘΑ ΠΑΕΙ το gaming προς το upscaling σε κάποια χρόνια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ. Έλα βαρέθηκα πήγαινε παρακάτω φτάνει.🥳

Σαν τις θερμοκρασίες της hellhound. Μια χαρά και αν είσαι και από θόρυβο οκ όλα σούπερ.

Στο είπα και καλά κάνεις και έχεις τη γνώμη σου. Εσύ μπορεί να θέλεις να σε 360p. Αυτό δεν αφορά την υπόλοιπη αγορά. Όταν και αν και αν δε μπορεί και αν δε γίνει, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε λέμε.

Τελικά αποφάσισε δεν έχει πάει ακόμη το gaming εκεί ή είναι απλά η γνώμη σου, γιατί τα έχεις μπερδέψει. Και συμφωνώ έχεις κουράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άρχισες πάλι με τα προκλητικά. Μάθε να δέχεσαι ότι κάποιος μπορεί να έχει άλλη γνώμη από σένα. Τα αλλά αντί άλλων τα λες εσύ που δεν δέχεσαι ότι ο καθένας έχει αλλά κριτήρια για την επιλογή κάρτας με βάση τις δικές του ανάγκες. Όταν αγοράζω εγώ κάρτα το κάνω με βάση τις δικές μου ανάγκες. Τα παιχνίδια που εγώ παίζω. Για τις ανάγκες μου λοιπόν το upscaling αργεί ακόμη με κάρτες μεσαίας κατηγορίας. Όταν το επόμενο αντίστοιχο bg3 βγει σε 5 χρόνια και δεν μπορεί να το παίξει native 1440p μια κάρτα της δυναμικής της 4070 και της 7800xt τότε θα δω τι υπάρχει και θα πράξω ανάλογα. Λες και όλοι παίζουμε τα πιο unoptimized βαριά ΑΑΑ παιχνίδια κάνετε ρε.  ΘΑ ΠΑΕΙ το gaming προς το upscaling σε κάποια χρόνια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ. Έλα βαρέθηκα πήγαινε παρακάτω φτάνει.🥳

Σαν τις θερμοκρασίες της hellhound. Μια χαρά και αν είσαι και από θόρυβο οκ όλα σούπερ.

με τοσο χαμηλες στροφες ειναι σαν να μην υπαρχουν ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Armoral said:

Εντάξει, υπάρχει μία "αγάπη" προς ότι παρουσιάσει η "αδικημένη", αλλά η αλήθεια είναι ότι το FSR3 και το Fluid Motions Frame κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση και αν δεν είναι κάτι δισεπίλυτο θα τη βρουν την άκρη για να εξομοιώσουν το DLSS3, μερικώς ή όχι θα φανεί. Τώρα αν όντως χρειάζεσαι tensor cores και optical flow accelerator ε εκεί λογικά μπορεί να κολλάει λίγο το πράγμα. Απλά δεν έπρεπε να το εμφανίσουν τόσο νωρίς.

Από την άλλη είναι ένα preview φαντάζομαι που έπρεπε να το παρουσιάσει για να δείξει ότι κάτι γίνεται και ότι δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια. Πλέον άλλωστε το να κάνει τον beta tester ο πελάτης δεν είναι κάτι καινούργιο και αυτό δεν το κάνει μόνο η AMD.

Μια διευκρίνηση,

To Preview είναι για το Driver Based AFMF που θα βγει στο Q1 24 και όχι για το FSR3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...