Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρε σύ να παραδεχτώ τι; Η εμπειρία που έχω από το dlss είναι μια φορά σε 32’ και από το fsr μερικές εικόνες που έχω δει εδώ μέσα. Τι θες να πω; Αλήθεια τώρα;


Προφανώς και δεν είναι καν παράγοντας για μένα ούτε το fsr ούτε το dlss στην αγορά κάρτας.

Η επιλογή ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ, είναι μονόδρομος. Για τα δικά μου κριτήρια λοιπόν που είναι διαφορετικά από τα δικά σου τον μόνο δρόμο τον έδειξε η τσέπη μου την μέρα που αποφάσισα να αγοράσω. Καμία τεχνολογία που θεωρείς εσύ ότι πρέπει να κάνει μονόδρομο την αγορά, δεν με απασχολεί.

Μα και στη τιμη ειναι φθηνοτερη για ποια τσεπη συζηταμε;
Δεν υπαρχουν δικα μου και δικα σου κριτηρια, καθε φορα η συζητηση εχει να κανει με τη συγκριση των προιοντων και τις δυνατοτητες τους.
Το τι αρεσει και δεν αρεσει στο καθε ενα δεν εχει καμια σημασια στη συγκριση των δυνατοτητων τους.
Eσενα μπορει να σου αρεσει να παιζεις 640x480 σε CRT με την Diamond Stealth 2000 , εμενα μπορει να μου αρεσει να παιζω στα 5 FPS 4Κ Max Settings Path Tracing με 7900xtx.
Η 4070 με τη 7800xt θα διαφερουν παντα το ιδιο στα σημεια(αρεσουν δεν αρεσουν) .
Το αν ειναι η δεν ειναι παραγοντας το DLSS/FSR θα το διαπιστωσεις συντομα οταν θα εισαι αναγκασμενος να το βαλεις.
Εσυ κανεις λες και πηρες την 9999xtx ή τη 6090Τi και θα τα οργωσεις ολα σε Raster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dimoskoutrΤώρα ποιο σημείο δοκιμάζουν δεν ξέρω. Επειδή δε γίνεται να αγοράσω προς το παρόν όλα όσα θέλω κάποια αναγκαστικά τα "δοκιμάζω" με ότι έκδοση βρω. Πχ GOD ουλτρα χωρίς φσρ έχει λίμιτ μέσα στο γκειμ τα 120

image.jpeg.bee6d7e588e3f2289c79e0aac7e52ba8.jpeg

Εντιτ εννοείτε ότι κάνω ρεσετ τα φπς όταν ξεκινήσει το γκειμ και όχι αυτά που έχει από μενου κτλ.

και ότι πάντα μιλάμε για 2κimage.png.af6be8c6187e150e75d3e232d0933f07.png

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τα upscaling τα θες και για raster, αν κρίνουμε από το άθλιο performance των UE 5 τίτλων.

Δεν είναι δηλαδή η φάση DLSS/FSR με RT ή native και raster.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το θέμα είναι ότι τα upscaling τα θες και για raster, αν κρίνουμε από το άθλιο performance των UE 5 τίτλων.

Δεν είναι δηλαδή η φάση DLSS/FSR με RT ή native και raster.

Οι upscaling τεχνολογιες ειναι πια πολυ καλυτερες του native δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι ακομα εχουν μεινει στο οτι native ειναι το καλυτερο. Εβαλα screens στο αλλο θεμα των 4000 το dlss ειναι πολυ καλυτερο του native και δινει και 50-60% πανω επιδοσεις. Αυτο ειναι το μελλον ας το ξεχασουν καποιοι το native. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα και στη τιμη ειναι φθηνοτερη για ποια τσεπη συζηταμε;
Δεν υπαρχουν δικα μου και δικα σου κριτηρια, καθε φορα η συζητηση εχει να κανει με τη συγκριση των προιοντων και τις δυνατοτητες τους.
Το τι αρεσει και δεν αρεσει στο καθε ενα δεν εχει καμια σημασια στη συγκριση των δυνατοτητων τους.
Eσενα μπορει να σου αρεσει να παιζεις 640x480 σε CRT με την Diamond Stealth 2000 , εμενα μπορει να μου αρεσει να παιζω στα 5 FPS 4Κ Max Settings Path Tracing με 7900xtx.
Η 4070 με τη 7800xt θα διαφερουν παντα το ιδιο στα σημεια(αρεσουν δεν αρεσουν) .
Το αν ειναι η δεν ειναι παραγοντας το DLSS/FSR θα το διαπιστωσεις συντομα οταν θα εισαι αναγκασμενος να το βαλεις.
Εσυ κανεις λες και πηρες την 9999xtx ή τη 6090Τi και θα τα οργωσεις ολα σε Raster.

Από όσο παρακολουθώ από καταστήματα που εμπιστεύομαι να δώσω χρήματα χωρίς να τα κυνηγάω μετά, αυτό με την τιμή δεν ισχύει σήμερα που μιλάμε. Ελλάδα θα βρεις εκείνη την “Lamborghini gallardo” της manli την πράσινη νομίζω σε τιμή κάτω από 600 και μια δυο εντελως entry level της palit και της inno; Τουλάχιστον το πρωί που έβλεπα αυτά θυμάμαι. Από το ίδιο μαγαζί όλα. Εγώ σε αυτούς τόσα χρήματα προκαταβολικά δεν δίνω. Στο Amazon λοιπόν σήμερα έχει αξιόλογες υλοποιήσεις της 7800xt κάτω από 600. Ε οι αντίστοιχες της 4070 είναι πάνω από 600. Πολλές και πάνω από 650. Νομίζω λοιπόν τώρα που μιλάμε η 7800xt στην τιμή είναι φθηνότερη. Τουλάχιστον σε non entry level υλοποιήσεις. Ας πούμε στα ίδια περίπου όμως για την οικονομία της συζήτησης και για να μην διαφωνούμε.

Για το υπόλοιπο  περί dlss και fsr σου απάντησα με αφήνει εντελώς αδιάφορο. Δεν επαιξε κανέναν ρόλο στην επιλογή μου. Γιατί με ρώτησες αν τα κόκκινα γράμματα μου έκαναν εντύπωση στα λέω αυτά. Δεν μου έκαναν καμία εντύπωση λοιπόν. Μπορεί να γίνει απαραίτητο τελικά το dlss ή το fsr, δεν διαφωνούμε σε αυτό (αν και σε isometric rpgs και tactical rpgs που παίζω κατά κύριο λόγο, χλωμό το κόβω να γίνει σύντομα). Δεν με ένοιαξε στην επιλογή κάρτας. 

Επίσης στην ανάρτηση σου μίλησες για καρτα μονόδρομο αγοράς. Φυσικά και δεν υπάρχει τέτοιος μονόδρομος καταλήγω γιατί τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά.

16 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

@dimoskoutrΤώρα ποιο σημείο δοκιμάζουν δεν ξέρω. Επειδή δε γίνεται να αγοράσω προς το παρόν όλα όσα θέλω κάποια αναγκαστικά τα "δοκιμάζω" με ότι έκδοση βρω. Πχ GOD ουλτρα χωρίς φσρ έχει λίμιτ μέσα στο γκειμ τα 120

image.jpeg.bee6d7e588e3f2289c79e0aac7e52ba8.jpeg

Εντιτ εννοείτε ότι κάνω ρεσετ τα φπς όταν ξεκινήσει το γκειμ και όχι αυτά που έχει από μενου κτλ.

και ότι πάντα μιλάμε για 2κimage.png.af6be8c6187e150e75d3e232d0933f07.png

Δεν ξέρω και εγώ τι σκηνή τρέχουν αλλά αν δούμε αυτό σούπερ τα πάει!!!

 

IMG_1554.png

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dimoskoutr

Και για να είμαι αντικειμενικός έβαλα να παίξω την αρχική μάχη που νομίζω έχει αρκετά δύσκολα γραφικά έβγαλα και v-sync(κάθε φορά που έκανα σκινσοτ πέφταν λίγο τα φπς).Με το που έκανα λοαντ ρισετ τα φπς και στο τέλος της μάχης ήταν αυτά στο σκινσοτ

image.jpeg.541a3e5935bd9c735fdba82e9df2736e.jpeg

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

@dimoskoutr

Και για να είμαι αντικειμενικός έβαλα να παίξω την αρχική μάχη που νομίζω έχει αρκετά δύσκολα γραφικά έβγαλα και v-sync(κάθε φορά που έκανα σκινσοτ πέφταν λίγο τα φπς).

image.jpeg.541a3e5935bd9c735fdba82e9df2736e.jpeg

Όπως και να έχει είναι πιθανό να είσαι +20% σε σχέση με 4070 στο συγκεκριμένο σύμφωνα με αυτά που δίνουν στο tech. Σώπα ρε. Ε την ερωτεύσιμη!!!

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Από όσο παρακολουθώ από καταστήματα που εμπιστεύομαι να δώσω χρήματα χωρίς να τα κυνηγάω μετά αυτό με την τιμή δεν ισχύει σήμερα που μιλάμε. Ελλάδα θα βρεις εκείνη την “Lamborghini gallardo” της manli την πράσινη νομίζω σε τιμή κάτω από 600 και μια δυο εντελως entry level της palit και της inno; Τουλάχιστον το πρωί που έβλεπα αυτά θυμάμαι. Από το ίδιο μαγαζί όλα. Εγώ σε αυτούς τόσα χρήματα προκαταβολικά δεν δίνω. Στο Amazon λοιπόν σήμερα έχει αξιόλογες υλοποιήσεις της 7800xt κάτω από 600. Ε οι αντίστοιχες της 4070 είναι πάνω από 600. Πολλές και πάνω από 650. Νομίζω λοιπόν τώρα που μιλάμε η 7800xt στην τιμή είναι φθηνότερη. Τουλάχιστον σε non entry level υλοποιήσεις. Ας πούμε στα ίδια περίπου όμως για την οικονομία της συζήτησης και για να μην διαφωνούμε.

Για το υπόλοιπο  περί dlss και fsr σου απάντησα με αφήνει εντελώς αδιάφορο. Δεν επαιξε κανέναν ρόλο στην επιλογή μου. Γιατί με ρώτησες αν τα κόκκινα γράμματα μου έκαναν εντύπωση στα λέω αυτά. Δεν μου έκαναν καμία εντύπωση λοιπόν. Μπορεί να γίνει απαραίτητο τελικά το dlss ή το fsr, δεν διαφωνούμε σε αυτό (αν και σε isometric rpgs και tactical rpgs που παίζω κατά κύριο λόγο, χλωμό το κόβω να γίνει σύντομα). Δεν με ένοιαξε στην επιλογή κάρτας. 

 

Ρε συ παλι στο προσωπικο το πας και στο τι σου αρεσει και τι εμπιστευεσαι.
Εσυ μπορει να εμπιστευεσαι το Amazon και ο αλλος να εμπιστευεται περισσοτερο το X μαγαζι της γειτονιας του γιατι του λεει καθε μερα "Καλημερα" ή γιατι δεν θα του κοψει αποδειξη και θα τη παρει 450€.
Ο μονος λογος για να πας σε 7800xt ειναι να εχεις 500€ να τη βρεις 500€ και η 4070 να εχει 600€.
Παλι ομως οι διαφορες τους δεν αλλαζουν ως προς τις δυνατοτητες τους ακομα και αν στη κανουν δωρο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ρε συ παλι στο προσωπικο το πας και στο τι σου αρεσει και τι εμπιστευεσαι.
Εσυ μπορει να εμπιστευεσαι το Amazon και ο αλλος να εμπιστευεται περισσοτερο το X μαγαζι της γειτονιας του γιατι του λεει καθε μερα "Καλημερα" ή γιατι δεν θα του κοψει αποδειξη και θα τη παρει 450€.
Ο μονος λογος για να πας σε 7800xt ειναι να εχεις 500€ να τη βρεις 500€ και η 4070 να εχει 600€.
Παλι ομως οι διαφορες τους δεν αλλαζουν ως προς τις δυνατοτητες τους ακομα και αν στη κανουν δωρο.

Με δουλεύεις ε; Εσύ δεν με ρώτησες αν μου κάνουν εντύπωση τα κόκκινα γράμματα που μου έβαλες;;; Προσωπική δεν την έκανες την ερώτηση; Τι λέμε τώρα ρε σύ;;; Όχι κάνεις λάθος ότι ο μόνος λόγος είναι αυτός που λες. Ξεκάθαρα. Ο δικός σου μόνος λόγος είναι αυτός.

2 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

δεν ξέρουμε που δοκιμάζουν βέβαια

image.png.ec7b6b2f086c97e3fc795a72b4119267.png

Σμουθ οπερέιτορ πάει η κάρτα σου. Μπράβο.👍👌😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οι upscaling τεχνολογιες ειναι πια πολυ καλυτερες του native δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι ακομα εχουν μεινει στο οτι native ειναι το καλυτερο. Εβαλα screens στο αλλο θεμα των 4000 το dlss ειναι πολυ καλυτερο του native και δινει και 50-60% πανω επιδοσεις. Αυτο ειναι το μελλον ας το ξεχασουν καποιοι το native. 

@dimoskoutr αυτό. Το τι πιστεύεις εσύ ή τι θέλεις να πιστεύεις δεν εχει σημασια οσον αφορα την πραγματικότητα. Οι upscaling τεχνικές είναι το μέλλον αν θέλεις να παίζεις τελευταίας γενιάς τίτλους AAA.

Ειδάλλως παίζεις τίτλους 4-5 χρόνια πριν που θα τρέχουν σίγουρα σε native.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Με δουλεύεις ε; Εσύ δεν με ρώτησες αν μου κάνουν εντύπωση τα κόκκινα γράμματα που μου έβαλες;;; Προσωπική δεν την έκανες την ερώτηση; Τι λέμε τώρα ρε σύ;;; Όχι κάνεις λάθος ότι ο μόνος λόγος είναι αυτός που λες. Ξεκάθαρα. Ο δικός σου μόνος λόγος είναι αυτός.

Σμουθ οπερέιτορ πάει η κάρτα σου. Μπράβο.👍👌😎

To ειπα γιατι η παραγραφος ειχε 2 αρνητικα που εκαναν το FSR χειροτερο απο το DLSS αλλα εσυ φροντισες να διαβασεις οτι σε βολευει και παρεβλεψες τα αλλα :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To ειπα γιατι η παραγραφος ειχε 2 αρνητικα που εκαναν το FSR χειροτερο απο το DLSS αλλα εσυ φροντισες να διαβασεις οτι σε βολευει και παρεβλεψες τα αλλα :P

Αν εξακολουθείς να θεωρείς ότι κάτι με βολεύει και κάτι όχι μετά από όσα σου εξήγησα δεν υπάρχει λόγος συζήτησης μιας και δεν υπάρχει βάση πάνω στην οποία να μιλήσουμε. Δικαίωμα σου να θεωρείς οτιδήποτε.
Εγώ έδωσα έμφαση σε αυτό που έχω πει καιρό τώρα και το είπε και άλλος εδώ μέσα. Ότι το dlss στα 1440p 32’ μου φάνηκε not great. Πάμε παρακάτω λοιπόν μιας και δεν υπάρχει λόγος να δωθεί συνέχεια. 

39 λεπτά πριν, Armoral είπε

@dimoskoutr αυτό. Το τι πιστεύεις εσύ ή τι θέλεις να πιστεύεις δεν εχει σημασια οσον αφορα την πραγματικότητα. Οι upscaling τεχνικές είναι το μέλλον αν θέλεις να παίζεις τελευταίας γενιάς τίτλους AAA.

Ειδάλλως παίζεις τίτλους 4-5 χρόνια πριν που θα τρέχουν σίγουρα σε native.

Δεν διαφωνώ κάπου ότι μπορεί να είναι το μέλλον. Το παρόν δεν είναι όμως μόνο αυτό στο gaming. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα όταν επέλεξα κάρτα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...