Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα μικρό διάλειμμα για διαφημίσεις.

Μετά από μερικές μέρες που έχω την κάρτα και ακόμη δοκιμάζω πράγματα, αλλά δηλώνω απόλυτα ερωτευμένος.  Τι να πω εκτός το σαιμπερ με το ουλτρα ΡΤ που έχω 50+ με φσρ όλα τ άλλα πάνε τρένο ακόμη δε βρήκα κάτι να τη ζορίσω. Δεν έχω και τίποτα καινούργιο βέβαια. Σήμερα λίγο Uncharted εντάξει απλά έκανε ζέσταμα η κάρτα. Δοκίμασα λίγο το τσιλ γιατί τα φπς που έβγαζε είναι πέρα για πέρα αρκετά και ήταν με Vsync

uncharted2.jpg.a9ecb87aa482fbb39f1c9c94f2ec8b78.jpg

uncharted1.jpg.5e6b3d21ce73461862798e3660dce880.jpg

uncharted.jpg.43ae29d6a9502c9acd934559460b787b.jpg

Αν κάποιος θέλει 7800ΧΤ πλέον και μετά από προσωπική εμπειρία λέω η  χελχαουντ είναι κορυφή. 

Και όλα τα νούμερα από το σημερινό γκειμινγκ

image.png.fd6a183f059f7d50a5630668b756269e.png

Ανεμιστήρες δεν ακούς για κανένα λόγο και μένει παγωμένη κυριολεκτικά

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ένα μικρό διάλειμμα για διαφημίσεις.

Μετά από μερικές μέρες που έχω την κάρτα και ακόμη δοκιμάζω πράγματα, αλλά δηλώνω απόλυτα ερωτευμένος.  Τι να πω εκτός το σαιμπερ με το ουλτρα ΡΤ που έχω 50+ με φσρ όλα τ άλλα πάνε τρένο ακόμη δε βρήκα κάτι να τη ζορίσω. Δεν έχω και τίποτα καινούργιο βέβαια. Σήμερα λίγο Uncharted εντάξει απλά έκανε ζέσταμα η κάρτα. Δοκίμασα λίγο το τσιλ γιατί τα φπς που έβγαζε είναι πέρα για πέρα αρκετά και ήταν με Vsync

uncharted2.jpg.a9ecb87aa482fbb39f1c9c94f2ec8b78.jpg

uncharted1.jpg.5e6b3d21ce73461862798e3660dce880.jpg

uncharted.jpg.43ae29d6a9502c9acd934559460b787b.jpg

Αν κάποιος θέλει 7800ΧΤ πλέον και μετά από προσωπική εμπειρία λέω η  χελχαουντ είναι κορυφή. 

Και όλα τα νούμερα από το σημερινό γκειμινγκ

image.png.fd6a183f059f7d50a5630668b756269e.png

Ανεμιστήρες δεν ακούς για κανένα λόγο και μένει παγωμένη κυριολεκτικά

Το ξέρουμε ότι είναι η καλύτερη 7800xt υλοποίηση αλλά εγώ την είδα πρώτος. Να ερωτευτείς άλλη. 😂😉 Στις άλλες υλοποιήσεις το hot spot έχει τέτοια διαφορά από τον πυρήνα; Η sapphire τι λέει; Που είναι ο πράσινος κατάσκοπος να μας πει;😇

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το ξέρουμε ότι είναι η καλύτερη 7800xt αλλά εγώ την είδα πρώτος. Να ερωτευτείς άλλη. 😂😉 Στις άλλες υλοποιήσεις το hot spot έχει τέτοια διαφορά από τον πυρήνα; Η sapphire τι λέει; Που είναι ο πράσινος κατάσκοπος να μας πει;😇

 

Ναι θα έλεγα πικ είναι όμωςimage.png.49944adfdab25dfadaf99da7e01fa2a3.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το ξέρουμε ότι είναι η καλύτερη 7800xt υλοποίηση αλλά εγώ την είδα πρώτος. Να ερωτευτείς άλλη. 😂😉 Στις άλλες υλοποιήσεις το hot spot έχει τέτοια διαφορά από τον πυρήνα; Η sapphire τι λέει; Που είναι ο πράσινος κατάσκοπος να μας πει;😇

παρακολουθω σιωπηλος :ph34r: ναι την ιδια εχει 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

εγω δεν ξανα αγοραζω Nvidia και το δηλωνω!!!!!!!!ειναι ΠΑΠΑΤΖΗΣ

Δεν χρειάζεται, να σου πω την αλήθεια.

Η φουκαριάρα η Nvidia κάνει ό,τι μπορεί για να ρίξει στα τάρταρα το raster των καρτών της. Είναι όμως τόσο μεγάλο το παλούκι από dlssQ+FG που μέχρι και 6800ΧΤ με πάνω από 2 χρόνια στην αγορά δεν μπορεί να φτάσει το μερίδιο της νεογέννητης 4060Ti.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.ddab889290536c5c836313adb11a7c87.jpeg

Βάζω και τον πίνακα με το πόσο είναι μαμά η κάρτα σύμφωνα με το τεχποουερ και πόσο έκανα αντερβολτ-οβερκλοκ τη δικιά μου. Τις μνήμες τις είχα πάνω από 2600 αλλά της έριξα δεν είδα λόγο για παραπάνω. Τα νούμερα μου είναι απο GPU-Z 2.54

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παρακολουθω σιωπηλος :ph34r: ναι την ιδια εχει 

Άρα νορμαλ για τις 7800xt σκιώδη τύπε. 😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Αν σταματήσεις τις προκλητικές γελοιότητες ευχαρίστως να μιλήσουμε. Στο καλό προς το παρόν.
 

Βρες μου και πότε είπα ότι το fsr είναι καλύτερο από το dlss ε. Μην το ξεχάσεις. Η πλάκα είναι ότι δεν έχεις ιδέα τι κάρτα πήρα και πάλι υποθέσεις ξύλα πέτρες.

Έχω πει όμως ότι αν δεν την παλεύει η κάρτα και έχω την επιλογή θα χρησιμοποιήσω φυσικά είτε fsr είτε dlss αλλά θα προτιμήσω native όταν γίνεται. Αυτό έχω ως εικόνα αυτή την στιγμή αυτό έχω να πω βρε συ. Δηλαδη εσύ αν η εμπειρία σου ήταν σε αυτή την συνθήκη που σου λέω θα είχες ως βασικο κριτήριο το dlss για την αγορά κάρτας; Αν μου πεις ναι, το δέχομαι και το σέβομαι, εγώ δεν το είχα.

Δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι το fsr είναι καλύτερο ή χειρότερο από το dlss. Είπα ότι δεν υπολογίζω το dlss στην αγορά καινούργιας κάρτας γιατί η εμπειρία μου ήταν αυτή.
 

Επειδή οι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι εδώ μέσα κάνουν το κλασικό post bombing παραφράζοντας ότι είπα και για το dlss στην 32άρα και για ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ με fsr σε 1080p, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Βρες μου μια φορά που είπα ότι το fsr είναι καλύτερο. Μια.

Τα σέβη μου.

Φίλε ότι και να έχεις πάρει, περίμενε και θα τα δεις στην πράξη όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.jpeg.ddab889290536c5c836313adb11a7c87.jpeg

Βάζω και τον πίνακα με το πόσο είναι μαμά η κάρτα σύμφωνα με το τεχποουερ και πόσο έκανα αντερβολτ-οβερκλοκ τη δικιά μου. Τις μνήμες τις είχα πάνω από 2600 αλλά της έριξα δεν είδα λόγο για παραπάνω. Τα νούμερα μου είναι απο GPU-Z 2.54

Από 2500 πηγές 3000 τον πυρήνα;;; Σαν να λέμε +20% ή κάτι διάβασα λάθος;;; 😲👍😲👍 λογικά raster πλησιάζει 4070ti stock;;; Ωραίος φίλτατε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Από 2500 πηγές 3000 τον πυρήνα;;; Σαν να λέμε +20% ή κάτι διάβασα λάθος;;; 😲👍😲👍 λογικά raster πλησιάζει 4070ti stock;;; Ωραίος φίλτατε!

Αυτό λέει το GPU γιατί σε κάποια είδα 3300 όπως είχα ξαναγράψει και κράσαρε η κάρτα οπότε έριξα το μαξ στα ρολόγια στο 2950 μην ξαναπάει τόσο ψιλά. Ορίστε όλα ότι έχω τώρα.

image.png.2ba6c22ba5573e4b070a131218e800fb.pngimage.png.b338a606e73b3493158ea994a0838b38.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Armoral είπε

Φίλε ότι και να έχεις πάρει, περίμενε και θα τα δεις στην πράξη όλα.

Αυτό είναι μια νορμάλ κουβέντα, σεβαστή και σε κάθε περίπτωση  είναι πολύ διαφορετικό αυτό που λες τώρα από το «σας δουλεύω και σας παραμυθιάζω» και όλο το υπόλοιπο με το οποίο ξεκίνησες την προηγούμενη ανάρτησή σου.

Να απαντήσω και εγώ με τη σειρά μου στα προηγούμενα που έθεσες σαν θέματα.
 

Με την παλιά μου nvidia λίγες φορές είχα το θέμα με το sleep και το wake up. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι δεν μπορούσα για κανένα λόγο να κάνω update τους drivers. Έπρεπε κάθε φορά να ξηλώνω και να εγκαθιστώ από την αρχή. Και σε υπάρχουσα εγκατάσταση windows και σε φρέσκο install. Με την γιαγιά 570 μου δεν είχα ποτέ ούτε το πρόβλημα με τους drivers ούτε με την οθόνη.

Φυσικά και θέματα έχουν και οι δυο περιοδικά, όμως αυτό το θέμα που υπάρχει συνεχώς για το πόσο κακοί είναι οι drivers της amd είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολή.

Τέλος τα προβλήματα με το sleep από όσο παρακολουθώ και το άλλο νήμα τα ανέφεραν τα παιδιά πριν 3-4 μέρες εκεί. Η συζήτηση για το software και τους drivers έχει γίνει εδώ και 15-20 μέρες εδώ μέσα. Τότε δεν ειπώθηκε τίποτα όμως για το wake up. Όλα εξαιρετικά. Ε δεν πάει έτσι θεωρώ.

13 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Αυτό λέει το GPU γιατί σε κάποια είδα 3300 όπως είχα ξαναγράψει και κράσαρε η κάρτα οπότε έριξα το μαξ στα ρολόγια στο 2950 μην ξαναπάει τόσο ψιλά. Ορίστε όλα ότι έχω τώρα.

image.png.2ba6c22ba5573e4b070a131218e800fb.pngimage.png.b338a606e73b3493158ea994a0838b38.png

  Ω βρε φίλε ζήλια ψώρα με έπιασε τώρα.😐🤔Να την χαρείς να την γουστάρεις και με υγεία και στην επόμενη. «Αυτή παλιά και άλλη καινούργια» που μας έλεγε η γιαγιά μου.🙂

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βαρεθηκα να περιμενω να πεσει κανενα 20αρικο ακομα παρηγγειλα την 7800 pulse στα 580 τελικη απο αμαζον βγηκε για λιγη ωρα τωρα ανεβηκε ενα 20αρι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aris-leme έχεις τίποτα από τα παιχνίδια που τρέχει raster το techpowerup να μας τρέξεις κανένα bench έτσι oced όπως είναι να συγκρίνουμε ποσο κοντά σε 4070ti φτάνεις έστω και στο ένα παιχνίδι; Με τέτοιο overclock απορία το έχω. Ποσο μακριά είναι η 4070ti stock δηλαδή;

1 λεπτό πριν, ougxar είπε

επειδη βαρεθηκα να περιμενω να πεσει κανενα 20αρικο ακομα παρηγγειλα την 7800 pulse στα 580 τελικη απο αμαζον βγηκε για λιγη ωρα τωρα ανεβηκε ενα 20αρι

Ευρωπαϊκό Amazon; Καλώς να την δεχτείς και να την ευχαριστηθείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...