Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Armoral είπε

AMD μόνο γιατί αφού καρτάρα.

Δυσπεψία; Μια χαρά κάρτες είναι όλες και σίγουρα όχι «μισές κάρτες οι amd» που έχει ειπωθεί έσω μέσα. Οι τιμές είναι κουκουρούκου. Το έχουμε ξαναπεί. Αλλά αν σου λένε καλημέρα και καταλαβαίνεις κουκιά σπέρνω το αφήνουμε. Σοδίτσα.

21 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το έχεις δει σε λειτουργία;

Απάντησα σε αυτό και δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Τέλος.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Δυσπεψία; Μια χαρά κάρτες είναι όλες. Οι τιμές είναι κουκουρούκου. Το έχουμε ξαναπεί. Αλλά αν σου λένε καλημέρα και καταλαβαίνεις κουκιά σπέρνω το αφήνουμε. Σοδίτσα.

Κάθεσαι και λες, λες για το dlss παίζοντάς το και καλά ουδέτερος ενώ πετάς και μπηχτές. Δεν είσαι σε θέση γιατί πρώτα από όλα δε γνωρίζεις, δεν έχεις το προϊόν και δεν ξέρεις, δεν έχεις δει την τεχνολογία σε δράση και δε γνωρίζεις. Εικασίες μπορούμε να κάνουμε όλοι. Σοδίτσα μάλλον θα τη χρειασθείς εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κάθεσαι και λες, λες για το dlss παίζοντάς το και καλά ουδέτερος ενώ πετάς και μπηχτές. Δεν είσαι σε θέση γιατί πρώτα από όλα δε γνωρίζεις, δεν έχεις το προϊόν και δεν ξέρεις, δεν έχεις δει την τεχνολογία σε δράση και δε γνωρίζεις. Εικασίες μπορούμε να κάνουμε όλοι. Σοδίτσα μάλλον θα τη χρειασθείς εσύ.

Κάθομαι και λέω για κάτι που είδα σε συγκεκριμένες συνθήκες τις οποίες έχω αναφέρει. Δεν με ενδιαφερει τι θεωρείς ότι κάνω. Οποίος είπε ότι προτιμάει native από dlss και εδώ και στο δίπλα πέσατε να τον φάτε. Αυτό που συμβαίνει λέω. Όσο για το αν είμαι «και καλά ουδέτερος» δεν με αφορά τι πιστεύεις. Εσείς που είστε πάντως και καλά ουδέτεροι όπως λέτε, θάβατε τους drivers της amd, και κάθε τόσο δεν βγαίνει από sleep η οθόνη σας με nvidia. Προσευχή γίνεται πριν το sleep ε; Αυτά δεν τα αναφέρατε όταν έγινε η συζήτηση περί drivers «ουδέτερα παιδιά»… 😂😂😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Κάθομαι και λέω για κάτι που είδα σε συγκεκριμένες συνθήκες τις οποίες έχω αναφέρει. Δεν με ενδιαφερει τι θεωρείς ότι κάνω. Οποίος είπε ότι προτιμάει native από dlss και εδώ και στο δίπλα πέσατε να τον φάτε. Αυτό που συμβαίνει λέω. Όσο για το αν είμαι «και καλά ουδέτερος» δεν με αγορά τι πιστεύεις. Εσείς που είστε πάντως και καλά ουδέτεροι όπως λέτε θάβατε τους drivers της amd, και κάθε τόσο δεν βγαίνει από sleep η οθόνη σας με nvidia. Προσευχή γίνεται πριν το sleep ε; Αυτά δεν τα αναφέρατε όταν έγινε η συζήτηση περί drivers «ουδέτερα παιδιά»… 😂😂😂

Δες όποια σοβαρή ανάλυση θέλεις στο youtube και ειδικά με DLDSR το αποτέλεσμα με dlss2 είναι καλύτερο από το Native. Ακόμη και χωρίς όμως δε βλέπεις διαφορά, ενώ με το FSR φαίνεται αυτό σου λένε και δεν το καταλαβαίνεις. Κι εγώ δεν το είδα κάπου αλλού για λίγο, το χρησιμοποιώ. Έχει διαφορά.

Με το Ray reconstruction μπορείς να παίξεις ακόμη και σε performance και αν δε ζουμάρεις να μην καταλάβεις διαφορές από ότι λένε. Εγώ δεν είδα γιατί δε ζούμαρα, ο @Arkin είδε γιατί το τσέκαρε. Σε balanced είσαι σίγουρα καλύτερα και σε quality καλύτερα από native.

Εγώ δεν είμαι ουδέτερος. Είμαι με την τσέπη μου. Είχα και AMD κάρτες στο παρελθόν και Nvidia, κυρίως πρόσφατα. Οπότε ξέρω για τι μιλάω και δεν ονειρεύομαι. Ακριβώς δε επειδή δεν είχα ούτε σειρά 6000 ούτε 7000 μένω σε αυτά που βλέπω στα reviews και από εκεί κρίνω.

Όσον αφορά τους οδηγούς δεν καταλαβαίνω για ποιους οδηγούς μιλάς. Nvidia ή AMd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

άθομαι και λέω για κάτι που είδα σε συγκεκριμένες συνθήκες τις οποίες έχω αναφέρει. Δεν με ενδιαφερει τι θεωρείς ότι κάνω.

image.jpeg.ebaa77164583c4a43ae3cdf37515a899.jpeg
Ορίστε η απάντηση και μιλάμε για μια τεχνολογία που εξελίσσεται συνέχεια … συνέχισε να εκτίθεσαι απλά για να μη ρίξεις μουτράκια και πεις το αυτονόητο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα ξεχωρίσουμε λίγο τα πράγματα..

Όταν λέμε ότι το DLSS είναι καλύτερο από native εννοούμε native + TAA, όχι σκέτο native το οποίο σαφώς είναι το καλύτερο αφού έχει όλη την πληροφορία της ανάλυσης. Στα περισσότερα παιχνίδια όμως ΔΕΝ μπορείς να αφαιρέσεις το ΤΑΑ, οπότε το DLSS + DLDSR μπορεί να δίνει καλύτερη ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Δες όποια σοβαρή ανάλυση θέλεις στο youtube και ειδικά με DLDSR το αποτέλεσμα με dlss2 είναι καλύτερο από το Native. Ακόμη και χωρίς όμως δε βλέπεις διαφορά, ενώ με το FSR φαίνεται αυτό σου λένε και δεν το καταλαβαίνεις. Κι εγώ δεν το είδα κάπου αλλού για λίγο, το χρησιμοποιώ. Έχει διαφορά.

Με το Ray reconstruction μπορείς να παίξεις ακόμη και σε performance και αν δε ζουμάρεις να μην καταλάβεις διαφορές από ότι λένε. Εγώ δεν είδα γιατί δε ζούμαρα, ο @Arkin είδε γιατί το τσέκαρε. Σε balanced είσαι σίγουρα καλύτερα και σε quality καλύτερα από native.

Εγώ δεν είμαι ουδέτερος. Είμαι με την τσέπη μου. Είχα και AMD κάρτες στο παρελθόν και Nvidia, κυρίως πρόσφατα. Οπότε ξέρω για τι μιλάω και δεν ονειρεύομαι. Ακριβώς δε επειδή δεν είχα ούτε σειρά 6000 ούτε 7000 μένω σε αυτά που βλέπω στα reviews και από εκεί κρίνω.

Όσον αφορά τους οδηγούς δεν καταλαβαίνω για ποιους οδηγούς μιλάς. Nvidia ή AMd.

Το τι ονειρεύεσαι και τι όχι είναι δικό σου θέμα. Δεν θα επανέλθω σε κάτι που έχω ήδη σχολιάσει για το dlss και για το fsr. Για τους drivers της nvidia αναφέρομαι που έχει φορές που δεν βγαίνει από sleep η οθόνη. Αυτό το ξεχάσατε όταν λέγατε για το ποσο καλούς drivers έχει η nvidia σε σχέση με την amd.🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνει από sleep αν κλείσεις και ανοίξεις το monitor ξανά, αυτό συμβαίνει μια φορά το μήνα όμως και όχι την ώρα που παίζεις αλλιώς θα είχαν φάει τρελό κράξιμο..Σε μένα μπορεί να τύχει μόνο σε boot στο σημείο που πάει να μπει στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

image.jpeg.ebaa77164583c4a43ae3cdf37515a899.jpeg
Ορίστε η απάντηση και μιλάμε για μια τεχνολογία που εξελίσσεται συνέχεια … συνέχισε να εκτίθεσαι απλά για να μη ρίξεις μουτράκια και πεις το αυτονόητο 

Παραθέτεις αυτούς που εδώ μέσα έχετε πει amd biased. Όχι; Αποφασίστε τελικά…🫡

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Παραθέτεις αυτούς που εδώ μέσα έχετε πει amd biased. Όχι; Αποφασίστε τελικά…🫡

Για δείξε μου που το είπα σε παρακαλώ …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το τι ονειρεύεσαι και τι όχι είναι δικό σου θέμα. Δεν θα επανέλθω σε κάτι που έχω ήδη σχολιάσει για το dlss και για το fsr. Για τους drivers της nvidia αναφέρομαι που έχει φορές που δεν βγαίνει από sleep η οθόνη. Αυτό το ξεχάσατε όταν λέγατε για το ποσο καλούς drivers έχει η nvidia σε σχέση με την amd.🥳

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο εσύ είδες το DLSS σε 1440p 32αρι που δεν είναι καλό ούτε σε native. Σαν να οδηγήσεις μια Ferrari σε κίνηση και να πεις "αααα δεν είναι γρήγορη". Καλά κάνεις και έχεις αυτή τη γνώμη αλλά οι συνθήκες που το είδες δεν είναι καλές ούτε καν για native, πόσο μάλλον για upscaling.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο εσύ είδες το DLSS σε 1440p 32αρι που δεν είναι καλό ούτε σε native. Σαν να οδηγήσεις μια Ferrari σε κίνηση και να πεις "αααα δεν είναι γρήγορη". Καλά κάνεις και έχεις αυτή τη γνώμη αλλά οι συνθήκες που το είδες δεν είναι καλές ούτε καν για native, πόσο μάλλον για upscaling.

Αυτό όμως σας είπε και το παιδί ότι το dlss δεν είναι οκ σε 1440p 32”. Δηλαδή δεν έχει δικαίωμα να έχει τέτοια άποψη ο άλλος; Αυτό είπα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το τι ονειρεύεσαι και τι όχι είναι δικό σου θέμα. Δεν θα επανέλθω σε κάτι που έχω ήδη σχολιάσει για το dlss και για το fsr. Για τους drivers της nvidia αναφέρομαι που έχει φορές που δεν βγαίνει από sleep η οθόνη. Αυτό το ξεχάσατε όταν λέγατε για το ποσο καλούς drivers έχει η nvidia σε σχέση με την amd.🥳

Από sleep βγαίνει σε εμένα τουλάχιστον, θέματα με κάποιες εκδόσεις είχα κι εγώ με κανένα blackscreen στο άσχετο που και που και ή έκανα rollback ή έβαζα το νέο driver. Και φυσικά δεν πρόκειται για κάτι που κάνει τη χρήση της κάρτας μη υποφερτή όπως γινόταν με αρκετές AMD στο παρελθόν με σβήσιμο οθόνης. Στο ξαναλέω, δεν έχεις γνώση, πάλι δε γνωρίζεις και πάλι μιλάς για πράγματα που δεν έχεις δει.

"Το είδα μια φορά για λίγο και έβγαλα άποψη ενώ είμαι καθαρά υπέρ της AMD" (και καλά κάνεις και είσαι αφού έτσι θέλεις) δεν είναι η πραγματικότητα, είναι γνώμη και έχει διαφορά. Κάτι σαν το "Δε μου αρέσει το RT".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα παιχνίδια έχουν κακό ΤΑΑ implementation και επειδή στα περισσότερα ΔΕΝ μπορείς να το απενεργοποιήσεις, ανοίγοντας DLSS μπορεί να βλέπεις καλύτερη εικόνα γιατί κάνει καλύτερη δουλειά στο ΑΑ. Αν είναι τέρμα θολό το ΤΑΑ χάνεται όλη η έξτρα πληροφορία της μεγαλύτερης ανάλυσης. Σε αντίθετη περίπτωση και εφόσον το σηκώνει το HW εννοείται είναι καλύτερο το native resolution + TAA ή DLAA.

Κατά τα άλλα εδώ μέσα μερικοί δεν έχετε δει ποτέ τις τεχνολογίες από κοντά και κρίνετε με βάση τα όσα διαβάζετε σε YouTube και reddit κάτι που είναι τελείως λάθος.

Εγώ δέχομαι να μου πει κάποιος ότι ''έπαιξα με FG και δεν μου άρεσε το έξτρα latency που προσθέτει, προτιμώ τα λιγότερα καρέ και το λιγότερο latency''. Κανένα πρόβλημα, αρκεί να το είδες εσύ ο ίδιος όχι επειδή το διάβασες στο reddit.

Σα να λες έχει μπούρδα οδική συμπεριφορά το τάδε αμάξι γιατί το διάβασα σε κάποιο review, εσύ ο ίδιος όμως δεν το οδήγησες, άρα δεν μπορείς να έχεις άποψη. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Από sleep βγαίνει σε εμένα τουλάχιστον, θέματα με κάποιες εκδόσεις είχα κι εγώ με κανένα blackscreen στο άσχετο που και που και ή έκανα rollback ή έβαζα το νέο driver. Και φυσικά δεν πρόκειται για κάτι που κάνει τη χρήση της κάρτας μη υποφερτή όπως γινόταν με αρκετές AMD στο παρελθόν με σβήσιμο οθόνης. Στο ξαναλέω, δεν έχεις γνώση, πάλι δε γνωρίζεις και πάλι μιλάς για πράγματα που δεν έχεις δει.

"Το είδα μια φορά για λίγο και έβγαλα άποψη ενώ είμαι καθαρά υπέρ της AMD" (και καλά κάνεις και είσαι αφού έτσι θέλεις) δεν είναι η πραγματικότητα, είναι γνώμη και έχει διαφορά. Κάτι σαν το "Δε μου αρέσει το RT".

Έχω το προνόμιο να έχω και εγώ nvidia κάρτα ξέρεις έστω και παλιά. Στην and δεν μου το έκανε ποτέ. Ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...