Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι στο FG της NVIDIA θες ιδανικά μια βάση γύρω στα 60 rendered. Πάντως δεν λέω τόσο για το latency αλλά για το smoothness της εικόνας όταν γυρνάς το ποντίκι. Εμένα το monitor είναι 165Hz και στο Hogwarts που με DLSS3 βγάζει 120-140 fps όταν γυρνάς την κάμερα με το ποντίκι η κίνηση είναι αέρας, πολύ smooth γιατί το monitor είναι synced λόγω VRR. Στο Forwoken με FSR3 είναι χάλια η κίνηση. Αν βάλεις forced vsync on από το control panel της nvidia βελτιώνεται πολύ (και πάλι όμως το vrr δεν δουλεύει) αλλά και πάλι δεν φτάνει στα επίπεδα του vrr, παρόλο που πάλι έχω τα ίδια fps με το hogwarts. Αν δεν το νιώσεις στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το καταλάβεις από βίντεο. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ναι στο FG της NVIDIA θες ιδανικά μια βάση γύρω στα 60 rendered. Πάντως δεν λέω τόσο για το latency αλλά για το smoothness της εικόνας όταν γυρνάς το ποντίκι. Εμένα το monitor είναι 165Hz και στο Hogwarts που με DLSS3 βγάζει 120-140 fps όταν γυρνάς την κάμερα με το ποντίκι η κίνηση είναι αέρας, πολύ smooth γιατί το monitor είναι synced λόγω VRR. Στο Forwoken με FSR3 είναι χάλια η κίνηση. Αν βάλεις forced vsync on από το control panel της nvidia βελτιώνεται πολύ (και πάλι όμως το vrr δεν δουλεύει) αλλά και πάλι δεν φτάνει στα επίπεδα του vrr, παρόλο που πάλι έχω τα ίδια fps με το hogwarts. Αν δεν το νιώσεις στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το καταλάβεις από βίντεο. 

Με fsr3 off ειχες σωστη εμπειρια γτ εγω και οff που το δοκιμασα παλι την ιδια εικονα ειχα δλδ σαν να ηταν θεμα του παιχνιδιου γενικα. Μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με fsr3 off ειχες σωστη εμπειρια γτ εγω και οff που το δοκιμασα παλι την ιδια εικονα ειχα δλδ σαν να ηταν θεμα του παιχνιδιου γενικα. Μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια

ναι με off ήταν κανονικά, το smoothness των 70-80fps και δούλευε το vrr κανονικά. Αν δεν κάνεις vsync force on από driver το FSR3 είναι σαν να μην υπάρχει, δεν βοηθάει στο smoothness, απλά βλέπεις περισσότερα fps στο RTSS. Με vsync on από driver είναι σε καλό δρόμο απλά όχι όπως πρέπει να είναι όταν δουλεύει και το vrr.

Υ.Γ. Ας δούμε βέβαια και σε άλλα games, μπορεί να είναι θέμα του Forwoken, αλλά το VRR πρέπει να διορθωθεί όπως και να έχει γιατί ούτε στο Immortals of unplayed δεν δουλεύει.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, just_a_dude said:

Ναι στο FG της NVIDIA θες ιδανικά μια βάση γύρω στα 60 rendered. Πάντως δεν λέω τόσο για το latency αλλά για το smoothness της εικόνας όταν γυρνάς το ποντίκι. Εμένα το monitor είναι 165Hz και στο Hogwarts που με DLSS3 βγάζει 120-140 fps όταν γυρνάς την κάμερα με το ποντίκι η κίνηση είναι αέρας, πολύ smooth γιατί το monitor είναι synced λόγω VRR. Στο Forwoken με FSR3 είναι χάλια η κίνηση. Αν βάλεις forced vsync on από το control panel της nvidia βελτιώνεται πολύ (και πάλι όμως το vrr δεν δουλεύει) αλλά και πάλι δεν φτάνει στα επίπεδα του vrr, παρόλο που πάλι έχω τα ίδια fps με το hogwarts. Αν δεν το νιώσεις στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το καταλάβεις από βίντεο. 

Το ίδιο και για το FSR3

With AMD FSR 3, development focused purely on providing a great experience using Frame Generation. AMD FSR 3 Frame Generation is supported on a variety of GPU hardware and is not limited to Desktop platforms.  AMD FSR 3 Frame Generation is recommended to be used in situations where pre-interpolation, post-upscaling frame rate is a minimum of 60. In ideal situations FSR 3 will produce images up to 120fps from a 60fps game input.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πράγματα από εμένα,

Για Multiplayer Online FPS Παιχνίδια (BF, COD κλπ) τα FSR/DLSS/ FG κλπ είναι απαγορευμένα, απλά κατεβάζεις settings σε Native μέχρι να βγάλεις τα fps που θέλεις.

Σε Single Player παιχνίδια, αν βγάζει η κάρτα κάτω από 60 fps η θα κατεβάσεις settings η θα βάλεις κάνα FSR/DLSS. Ανάλογα το παιχνίδι προσωπικά προτιμώ να είμαι με Native όσο το δυνατόν και μετά ανάλογα πράττω. Τώρα για το FG, δεν το έχω δουλέψει αλλά και πάλι αν έβγαζα 60fps σε Native δεν θα καθόμουν να βάλω FSR/DLSS η και FG για να φτάσω τα 120fps η και παραπάνω.

Μελλοντικά μπορεί να έχουν ωριμάσει αυτές οι τεχνολογίες και να είναι χωρίς προβλήματα/artifacts κλπ και να δουλεύουν σε όλα τα παιχνίδια, μέχρι τότε θα μου επιτρέψετε να προτιμώ το old good Native και ας ρίξω και κάνα δυο settings.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aten-Ra said:

Δυο πράγματα από εμένα,

Για Multiplayer Online FPS Παιχνίδια (BF, COD κλπ) τα FSR/DLSS/ FG κλπ είναι απαγορευμένα, απλά κατεβάζεις settings σε Native μέχρι να βγάλεις τα fps που θέλεις.

Σε Single Player παιχνίδια, αν βγάζει η κάρτα κάτω από 60 fps η θα κατεβάσεις settings η θα βάλεις κάνα FSR/DLSS. Ανάλογα το παιχνίδι προσωπικά προτιμώ να είμαι με Native όσο το δυνατόν και μετά ανάλογα πράττω. Τώρα για το FG, δεν το έχω δουλέψει αλλά και πάλι αν έβγαζα 60fps σε Native δεν θα καθόμουν να βάλω FSR/DLSS η και FG για να φτάσω τα 120fps η και παραπάνω.

Μελλοντικά μπορεί να έχουν ωριμάσει αυτές οι τεχνολογίες και να είναι χωρίς προβλήματα/artifacts κλπ και να δουλεύουν σε όλα τα παιχνίδια, μέχρι τότε θα μου επιτρέψετε να προτιμώ το old good Native και ας ρίξω και κάνα δυο settings.

 

 

Ε τα dlss και τα fsr είναι για εμάς  τους πλεμπαίους με τις 4090. Εσύ τι ανάγκη έχεις :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι και πως έχεις συνηθίσει. Εγώ με αυτό το monitor έχω συνηθίσει στα 90-120 fps και τα 60 μου φαίνονται "αργά". Γι' αυτό βάζω DLSS3 παντού όπου υπάρχει γιατί έχει και σχεδόν μηδενικό impact στο image quality. Με το FSR2 όμως δεν είναι τόσο καλή η εικόνα, γι' αυτό θα ήθελα να μπορούσες να βάλεις το FG της AMD μόνο του, χωρίς FSR2.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Herald said:

Ε τα dlss και τα fsr είναι για εμάς  τους πλεμπαίους με τις 4090. Εσύ τι ανάγκη έχεις :P 

 Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, just_a_dude said:

Είναι και πως έχεις συνηθίσει. Εγώ με αυτό το monitor έχω συνηθίσει στα 90-120 fps και τα 60 μου φαίνονται "αργά". Γι' αυτό βάζω DLSS3 παντού όπου υπάρχει γιατί έχει και σχεδόν μηδενικό impact στο image quality. Με το FSR2 όμως δεν είναι τόσο καλή η εικόνα, γι' αυτό θα ήθελα να μπορούσες να βάλεις το FG της AMD μόνο του, χωρίς FSR2.

Έχω 32” 1440p 144hz Freesync, είναι ανάλογα το παιχνίδι. Σε μερικά είμαι οκ και με 40-60fps, σε αλλά ναι θέλει 75fps η και μερικές φορές παραπάνω.  Έχω παίξει και Multiplayer FPS που και τα 144fps cap δεν μου έκαναν και το άφησα uncapped freesync off .

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ εντυπωσιακα αποτελεσματα στο rog ally . Απο 30-35fps με fsr quality και fg Off σε 55-60fps με fg on . 

Αν και ειναι πολυ πιο κατω τo base frame rate που προτεινει η amd , λογω της μικρης οθονης τα artifacts δεν φαινονται ,εκτος αν θες να τα προσεξεις . ( κυριως γυρω απο την χαρακτηρα σε αποτομες αλλαγες της καμερας ) 

Το πιο χρησιμο θα ειναι στα handheld gaming pc το FG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχω 32” 1440p 144hz Freesync, είναι ανάλογα το παιχνίδι. Σε μερικά είμαι οκ και με 40-60fps, σε αλλά ναι θέλει 75fps η και μερικές φορές παραπάνω.  Έχω παίξει και Multiplayer FPS που και τα 144fps cap δεν μου έκαναν και το άφησα uncapped freesync off .

Είναι στον άνθρωπο. Εγώ από την 2060 σε 1080/75 πήγα σε 4070 με 1440/165 ε και είδα το φως το αληθινό :P Ακόμη και single θέλω να παίζω κοντά στα 100 fps πλέον.

5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πολυ εντυπωσιακα αποτελεσματα στο rog ally . Απο 30-35fps με fsr quality και fg Off σε 55-60fps με fg on . 

Αν και ειναι πολυ πιο κατω τo base frame rate που προτεινει η amd , λογω της μικρης οθονης τα artifacts δεν φαινονται ,εκτος αν θες να τα προσεξεις . ( κυριως γυρω απο την χαρακτηρα σε αποτομες αλλαγες της καμερας ) 

Το πιο χρησιμο θα ειναι στα handheld gaming pc το FG

αυτό έχει και controller sticks αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν θα νιώθεις τόσο το latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσαι

Έλα τώρα τι να παίξεις σε 40-50 fps. Δηλαδή το βλέπεις κάνει μπαμ, δεν παίζεται. Εντάξει σε σταθερά 60 είναι σχετικά οκ, αλλά πάλι σε σχέση με τα 80-90-120 fps κάνει μεγάλη διαφορά.

Τι fidelity να δω στο CP στα 19 fps αλήθεια.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δυο πράγματα από εμένα,

Για Multiplayer Online FPS Παιχνίδια (BF, COD κλπ) τα FSR/DLSS/ FG κλπ είναι απαγορευμένα, απλά κατεβάζεις settings σε Native μέχρι να βγάλεις τα fps που θέλεις.

Σε Single Player παιχνίδια, αν βγάζει η κάρτα κάτω από 60 fps η θα κατεβάσεις settings η θα βάλεις κάνα FSR/DLSS. Ανάλογα το παιχνίδι προσωπικά προτιμώ να είμαι με Native όσο το δυνατόν και μετά ανάλογα πράττω. Τώρα για το FG, δεν το έχω δουλέψει αλλά και πάλι αν έβγαζα 60fps σε Native δεν θα καθόμουν να βάλω FSR/DLSS η και FG για να φτάσω τα 120fps η και παραπάνω.

Μελλοντικά μπορεί να έχουν ωριμάσει αυτές οι τεχνολογίες και να είναι χωρίς προβλήματα/artifacts κλπ και να δουλεύουν σε όλα τα παιχνίδια, μέχρι τότε θα μου επιτρέψετε να προτιμώ το old good Native και ας ρίξω και κάνα δυο settings.

Για MP και FPS συμφωνώ, ωστόσο..

Όταν παίξεις με FG θα αναθεωρήσεις. Για παράδειγμα στο Hogwarts μπορείς να έχεις εύκολα 60άρι αλλά με FG μετατρέπεται το παιχνίδι(Πολύ πιο smooth, πολύ λιγότερα micro-stutters), το ίδιο και το Spiderman..Άλλη φάση το swinging στην πόλη με 100+FPS.

Ό,τι παίζεται με controller το FG είναι MUST γιατί στο controller δεν σε ενοχλεί το extra latency. Artifacts δεν βλέπεις εκτός κι αν έχει προβληματικό dll αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...